Zaloguj się aby komentować
Planujemy zakup większego mieszkania. W związku z powyższym mamy w tym tygodniu dwie rozmowy w celu oceny zdolności kredytowej - z pośrednikiem kredytowym oraz bankiem.
Jakieś rady/sugestie na co zwrócić szczególną uwagę lub o co dopytać?
#finanse #kredythipoteczny #kredyty #nieruchomosci

Polecam wziąć kredyt z jak największym okresem to spłaty ale np. założyć sobie wewnętrznie okres o 5-10 lat mniejszy i tą różnicę nadpłacać do raty. Oszczędzacie na odsetkach, rata spada a w przypadku np. straty pracy rata już mniejsza a nadpłaty się przerywa.
W moim przpadku było tak, że dostałem 3 oferty na 25, 30 i 35 lat. Wziąłem środkową ale spłacam sobie ratę + nadpłatę z 25 latka powyższym schematem.
Osobiście nie wiem czy jest sens brać stałe oporcenotwanie przy tych stopach - uwżam, że w przyszłym roku będą obniżki a przy zmianie formy oprocentowania bank wyliczy na nowo zdolność i może nie mieć wtedy już dobrej oferty w swojej części oporcentowania bo zmieniłeś umowę w trakcie trwania stałego oprocentowania.
To już trzeba zapytać dokładnie banku jakie w tym przypadku są opcje.
Zaloguj się aby komentować
Witam szanowne grono użytkowników.
Po tym jak dostałem bana na wykopie przez nalot trolli neuropy, którzy zaczęli zgłaszać moje wpisy i znaleziska pod nieprawidłowe tagi (efekt tego, ze zaczalem wrzucac niewygodne znaleziska na Holownie, ktory lansowany jest tam na jakas alternatywe Mentzena) na cale pół roku stwierdziłem, że to koniec.
Super wspomnienia z czasów danielamagicala, koronawirusa czy dyskusji i wojen na tagu nieruchomości przegrały z tamtejszą upolitycznioną administracją oraz wszechobecną propagandą polityczną lewicowo-liberalną.
Bylem tam pod roznymi nickami - zaczynalem jako wojtekarz, potem byly kiedysniebylembordo , a ostatni to opewniejerzy. Moze ktos kojarzy/pamieta.
Tym samym witam i mam nadzieje, że portal ten się fajnie rozwija i nie jest martwy
#wykop #hejto #oswiadczenie #neuropa #4konserwy #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Kim jest pośrednik nieruchomosci?
Zwyklym kurła szkodnikiem spolecznym, nikomu nie potrzebnym.
#budownictwo #nieruchomosci #heheszki

Wieszacie psy na pośrednikach a ja powiem że czasami warto. Nie przy kupnie ale przy sprzedaży - zrobili mi profesjonalne zdjęcia, home staging, przez mieszkanie przeszedł tabun ludzi, nie musiałem gadać kosmitami co sobie przyszli pooglądać mieszkania dla rozrywki. I wisienka na torcie - dostałem dużo więcej niż rynkowa cena mieszkania. Opłacało się.
@binarna_mlockarnia Kiedyś zobaczyłem kartkę w oknie mieszkania "Sprzedam mieszkanie" niestety był tylko numer do pośrednika. Zagadałem z sąsiadką z tego bloku, że jestem zwykłym człowiekiem, nie pośrednikiem i czy zna może telefon do właścicielki i podałem swój telefon. Następnego dnia odebrałem telefon od właścicielki i umówiłem się na oglądanie i szybko kupiłem fajne mieszkanie. Zaoszczędziłem ok. 9000 zł na prowizjach dla agencji, minus butelka Sheridana dla miłej pani, która nas skontaktowała.
Ale to nie koniec mojej historii. Opowiedziałem to na spotkaniu stowarzyszenia inwestorów, gdzie była także agentka nieruchomości. Byłem zaskoczony gwałtownością jej reakcji, babce puściły nerwy i dosłownie opierdoliła mnie za cwaniactwo.
Szok. Tak więc osobiście nie przepadam za przedstawicielami tego zawodu i tak, jestem dumny, że zaoszczędziłem 9 klocków, które przeznaczyłem na malowanie mieszkania (ok, 8000 zł to kosztowało).
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego absolutnie każde wybory to grzanie tematu aborcji i "praw kobiet"? Mam tego dosyć. Polscy politycy i dziennikarze robią absolutnie wszystko, by podburzać nawzajem kobiety i mężczyzn. Dla słupków w poparciu. To jest straszne.
Ale to nie tylko aborcja. Ministerstwo równości, feminizm, uderzanie w mężczyzn w kampanii z uwagi na to, że jest więcej kobiet uprawnionych do głosowania, przecież to jakaś drama. I najlepsze jest to, że to w 90 % puste slogany XD Znaleźli sobie tematy, które wkurwiają ludzi i na tym budują poparcie.
Do tego jeszcze pchanie na siłę kredytu 0 %, który pozbawi wielu młodych nadziei na własne mieszkanie, co za tym idzie, chęć budowania rodziny. Bo deweloperzy sponsorują partiom politycznym kampanie i muszą dostać kawałek tortu w zamian.
Ci Janusze z PRL mają totalnie w d⁎⁎ie ten kraj. Po nich choćby koniec świata. Demografia nam leci na łeb, a ci idioci kierują się tylko swoim interesem i to jak mają wypchane kieszenie. W tym kraju nic nie działa jak powinno, bo niezależnie od rządów wszystko ma być wedle widzi mi się rządzącej świty, która łapczywie żre z koryta. Dosłownie jak w książce folwark zwierzęcy.
#polityka #rodzina #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Wartość udzielonych kredytów mieszkaniowych w lutym spadła w Polsce o 32,0 proc. rdr do 6,236 mld zł - podało Biuro Informacji Kredytowej (BIK). Wobec poprzedniego miesiąca wartość kredytów spadła o 9,9 proc.
#wiadomoscipolska #nieruchomosci #finanse
Fiu, fiu ale wyjebało...
Przecież to zaraz ekranu zabraknie na wykresy.
#nieruchomosci

Tak ale warto dodać kontekst:
- to nie jedyny serwis
- to ułamek w morzu potrzeb mieszkań
- to też jakaś mała część mieszkań co są pustostanami w Polsce a mogły by być zamieszkane
- jak sprzedaż nie idzie to biura wystawiają to samo ogłoszenie 2, 3 lub 20 razy. Teraz nie ma klientów i nie idzie właśnie
Zaloguj się aby komentować
a może byś tak sam zadbał o rodziny polskie i zszedł z marży 30%?
#bekazdeweloperow #nieruchomosci #wiadomoscipolska

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #memy #patodeweloperka #nieruchomosci #deweloperuch

Zaloguj się aby komentować
Tak mi się przypomniało zdjęcie co je kiedyś zrobiłem
Budowa na terenie przylegającym do nieczynnej już strzelnicy wojskowej xDDD
#nieruchomosci #patodeweloperka


Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować
Gdy ceny nieruchomości pędzą z kosmosu z powrotem na ziemię, premier montuje ekipę do zadań niemożliwych.
Misja? Odwrócić trajektorię raz na zawsze. Czy REITy i dopłaty wystarczą, by zapobiec uderzeniu w koło zamachowe gospodarki?
A może to właśnie one są tym zamachem na Polaków?
Autor: https://x.com/Alojzy_Dziaslo/status/1904805657666028002
#nieruchomosci #humorobrazkowy #memy #zajebaneztwittera #polityka



Zaloguj się aby komentować
Cena na priv, ale jak bardzo chcesz to mieszkanie, to więcej zapłacisz.
#patodeweloperka #deweloperka #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Tyle to się mówi, że nieruchomości to koło zamachowe gospodarki, na betonie Polska stoi. Jednak co nam pokazał ostatni rok?
Dopłat do kredytów nie ma, programów mieszkaniowych brak, a gospodarka nie upadła. Oferta jest, a deweloperzy dalej budują.
#nieruchomosci #polityka
@inty obecnie już sytuacja na rynku nieruchomości jest zła. Sprzedaję obecnie dwa mieszkania - swoje, w wysokim standardzie, na obrzeżach dużego miasta - zainteresowanie niewielkie (przynajmniej klientów, telefonów od agentów to miałem tyle, że nie nadążałem odbierać momentami). I drugie mieszkanie - do remontu, w bloku z wielkiej płyty, w małej miejscowości, pomagam w sprzedaży rodzicom - tutaj zainteresowanie jest bliskie zeru.
Patrząc na ogłoszenia na portalach, to wiszą one bez zmian od zakończenia się poprzednich dopłat do kredytów. Po prostu obecnie kredyty są cholernie drogie i mało kogo stać na zakup mieszkania.
Czy to oznacza, że jakiekolwiek programy dopłat do kredytów są dobre? Nie! One tylko nakręcają spiralę cen. W mojej opinii kilkuletni kryzys na rynku nieruchomości będzie dobry i uzdrowi ten rynek zaś w PL mamy problem z dzikim sektorem bankowym, który kosi klientów bez żadnych zahamowań. To właśnie banki trzeba dojechać, uregulować i wtedy sytuacja na rynku nieruchomości się unormalizuje.
Zaloguj się aby komentować
Deweloperuchy usilnie wpychają w inne projekty ustaw zmiane polegającą na usunięciu minimalnej ilości miejsc parkingowych - pardon w swej dobroci i miłości do wolności chcą oddać decyzyjność gminom i lokalnych deweloperom.
Czy osiedla bez minimalnego 1,5 miejsca parkingowego mają sens? No raczej jego brak.
Czy one się będą sprzedawać? Tak, bo nie będzie innych a deweloper zawsze szuka oszczędności i jak największej marży.
No a teraz skutki społeczne - kto poniesie tego koszty? Oczwiście, że nie deweloper tylko lokalne gminy, które będą musiały po czasie organizować parkingi, naprawiać rozjeżdżone chodniki czy pobocza.
Pan od deweloperów na Komisji Infrastruktury mówił - no to ludzie przesiądą się na rower. No w jakiejś mniejszej, powiatowej mieścinie to na pewno, gdzie jakieś firmy, produkcje są 5-15km od miasta
#nieruchomosci #kredythipoteczny #doplaty
@inty Prywatyzacja zysków, uspołecznianie kosztów. Po co deweloper ma z własnej kieszeni finansować infrastrukturę skoro państwo zbuduje to samo z pieniędzy podatnika.
Na deweloperach powinno się wymuszać dostosowanie infrastruktury do zwiększenia liczby mieszkańców w danym obszarze. Jeżeli deweloper stawia osiedle w jakimś miejscu to jego kosztem powinno być dostosowanie dróg, parkingów, placówek publicznych itp. do nowych realiów. Teraz mamy przykłady osiedli stawianych na zadupiach na których nie ma przychodni zdrowia, szkół, parkingów - stąd te memy np. o Wrocławskim Jagodnie i korkach. Oczywiście kapitan państwo reaguje i za pieniądze podatnika buduje buspasy/tramwaj na Jagodno zamiast wymusić np. wybudowanie dodatkowego pasa ruchu jako warunek uzyskania pozwolenia na budowę osiedla.
kto poniesie tego koszty? Oczwiście, że nie deweloper tylko lokalne gminy, które będą musiały po czasie organizować parkingi, naprawiać rozjeżdżone chodniki czy pobocza.
Czy to powstrzyma lokalnych polityków od pójścia deweloperom na rękę? Oczywiście, że nie, bo zawsze będzie jakaś korzyść od dewelopera (polityczna, materialna, wizerunkowa, itd.) na tyle duża, żeby skusić politykę, a oni potem jakoś to wytłumaczą, zepchną na następców, albo nawet jeśli przyjdzie ponieść konsekwencje, to nie ze swoich przecież będą płacić, nie?
Zaloguj się aby komentować
Polacy, którzy liczą na pomoc państwa przy zakupie mieszkania, ciągle pozostają z niczym. Wydawało się, że prace w związku z rządowym programem "Pierwsze Klucze" przyspieszyły. Okazuje się jednak, że potrzebna będzie jeszcze cierpliwość, a w pewnym momencie nawet poszedł komunikat o odrzuceniu projektu.
Rządowy program "Pierwsze Klucze", mający na celu wsparcie zakupu mieszkań z rynku wtórnego, nie został wykreślony z planów legislacyjnych, lecz jedynie odłożony w czasie.
O początkowym zamiarze nieuwzględnienia projektu w pracach legislacyjnych rządu poinformował wiceminister funduszy Jan Szyszko. Jego zdaniem, kolejne dopłaty do kredytów mogłyby niekorzystnie wpłynąć na rynek nieruchomości, napędzając popyt i podnosząc ceny mieszkań.
Jednak, jak zaznacza rzecznik prasowy Małgorzata Dzieciniak, wniosek nie został ostatecznie odrzucony, lecz zespół ds. programowania prac rządu poprosił o dodatkową analizę przez Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów.
Program "Pierwsze Klucze", będący częścią szerszego planu "Klucz do mieszkania", zakłada wsparcie dla osób, które nie posiadają własnego mieszkania ani domu i spełniają określone kryteria dochodowe. Szef MRiT Krzysztof Paszyk podkreśla, że środki z programu nie zostaną przekazane deweloperom, a beneficjenci będą mogli nabywać nieruchomości w ustalonych limitach cenowych.
Uwalili by w końcu ten program i skończyli ten cyrk.
#wiadomoscipolska #polityka #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Co pewien czas przeglądam sobie nieruchomości w okolicy i coraz to lepsze hity się pojawiają. Np. domy w stanie surowym zamkniętym od dewelopera, 140m2 za jedyne 500 tys. Działeczki, mimo że wybór praktycznie żaden, powolutku z miesiąca na miesiąc idą w górę i tak jak patrzę, to ofertowe 10-20% więcej z metra niż jeszcze w styczniu. Jest moc. Za chwilę budowa byle chałupiny w średniawej lokacji pod Wawą to będzie minimum 1.5 bańki.
#nieruchomosci #budownictwo
Od 2018 sledze rynek nieruchomosci. Znam kazdy dom i dzialke, ktore byly sprzedawane w okolicy ~100tys mieszkancow i wiem jedno ... zyczenia sprzedajacych rozmijaja sie z rzeczywistoscia. Owszem, ceny sa niebotycznie wysokie, ciagle rosna ale sie nie sprzedaja. Niektore stoja na ogloszeniach juz kilka lat. Absurdy juz opisywalem na hejto.
Chcialem kupic dzialke ale dzialki, ktore by mnie interesowaly sa w chorych cenach, a wszystkie w normalnych cenach nie nadaja sie do budowy bo albo nie spelniaja mpzp, albo sa na wypizdowie, albo na terenie zalewowym xD Uznalem, ze taniej i prosciej mi kupic dom do generalnego remontu bo w cenie dzialki mam mury do wybebeszenia, dzialke w miescie z przylaczami i mozliwosc dofinansowania do ocieplenia, okien, dachu i ogrzewania. Takze siedze, obserwuje i zbieram w woreczek zloto bo nie chce sie kredytowac. Mam dom ale nie spelnia juz moich wymagan choc ho wykanczalem w 2019 roku.
@kitty95 a, i nawiazujac do Twojego wpisu, w moim 60k miescie plus 40k przyleglosci, dom blizniak od dewelopera w stanie surowym zamknietym, na skraju miasta, na dzialce +4m do obrysu, o bardzo prostej i zwartej bryle, bez mozliwosci montazu ogrodzenia z przodu bo samochod nie miesci sie caly na podjezdzie ... potrafi byc wyceniony na 950k pln xDDDD
Zaloguj się aby komentować
Wiedziałem że akcje szklanki wody ktoś wykorzysta
https://x.com/deweloperuch/status/1903879390053708188
#nieruchomosci #heheszki
Zaloguj się aby komentować