Już wkrótce
#heheszki #nieruchomosci #patodeweloperka

Już wkrótce
#heheszki #nieruchomosci #patodeweloperka

Zaloguj się aby komentować
Dziękuję panie Glapa za gołębi przekaz podczas konferencji prasowej NBP. Dzięki temu od początku kwietnia WIBOR 6M spadł o 0,45% a moje ogólne oporcentowanie kredytu obniżyło się z 7,7% na 7,14%.
Akurat dzisiaj miałem datę zmiany orpocentowania
Rata kredytu spadła o ~55zł (przy pozostałym kapitale do spłaty 150k).
#nbp #kredythipoteczny #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Wiecie co to Zalew Zemborzycki albo "Malta"? Ano takie sadzawki miejskie powiedzmy w Lublinie i Poznaniu. A wiecie co to Zalew Zegrzyński? Taka niby miejska sadzawka Warszawy. Wiecie czym się różni od innych? Ano tym, że jest prawie w 100% pogrodzona i zabudowana wzdłuż brzegów.
Maltę i Zemborzycki można sobie obejść dookoła promenadami, sciezkami, są miejsca mniej i bardziej dzikie, ale ogólnie jest bezproblemowy dostęp do brzegów.
Zegrzynski to porażka. Jedna patusiarska mikroplaża w Nieporęcie, kawałek pseudopromenady w Serocku i kawałek wału w Ryni/Arciechowie. Cała reszta zabudowana blokami, domami weselnymi, pensjonatami, ośrodkami wypoczynkowymi. Płot płotem pogania.
Ale co gorsze deweloperuchy wykoncypowały, że dobre miejsce na "premium" apartamentowce. Cały północny brzeg jest już zabudowany i zaczynają się brać za południowy, jest projekt mega osiedla na 5 tys. mieszkańców, a deweloper - Heron - chce nadzalewowej gminie Wieliszew zapłacić 10 mln żeby się nie burzyli.
I tak ta urbanistyka w pięknym kraju nad Wisłą wygląda. Zabetonować co się da, a potem się zobaczy, co jeszcze można.
#hydepark #warszawa #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Wyludnianie miast to coraz większy problem. Samorządowcy próbują przyciągnąć do siebie Polaków programami socjalnymi, kartą mieszkańca czy poszerzaniem granic. Teraz apelują o wsparcie władz.
Bez konsekwentnego, niezależnego od barw politycznych wsparcia rządu dla obszarów peryferyjnych nie będzie radykalnej poprawy - mówi burmistrz Tomaszowa Lubelskiego, miasta, które znalazło się na podium niechlubnej listy.
#wiadomoscipolska #demografia #gospodarka #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Coś tu cichutko w tematyce, a tymczasem ministerstwo niedorozwoju, vel PSL, przepycha uparcie i skrycie dopłaty mieszkaniowe.
#nieruchomosci #polityka #wiadomoscipolska #hydepark

Zaloguj się aby komentować
Gorąco trzymam kciuki za rząd PO we wprowadzeniu programu dopłat do kredytów dla deweloperów. Dla hecy zastanawiam się czy nie zagłosować z tego powodu na Trzaskowskiego w II turze, bo wiadomo, że jego kontrkandydatem będzie raczej Nawrocki. W sumie miałem na nią nie iść, ale co tam.
Chętnie posłucham tego bólu dupska młodych z dużych miast w ciągu kilku lat, jak okaże się, że do końca życia będą musieli żyć na wynajmie, a landlordzi będą im dokręcać śruby xD
Oczywiście całe to środowisko polityczne jest skorumpowane (bez pozdrowień Panie Wipler, jesteś Pan lobbysta i wąż), ale będzie śmiesznie, że w momencie, kiedy ceny mieszkań maleją i widać jakieś światełko w tunelu i sytuacja bez dopłat wygląda na dobrą, rynek zaora akurat Platforma.
#polityka #nieruchomosci
Największym plusem z wygranej Trzaskowskiego będzie odebranie KO możliwości powiedzenia "Myśmy chcieli, ale prezydent był zły no i nie mogliśmy."
Jeśli wygra Trzaskowski to KO musi pokazać profesjonalizm i klasę przez następne 3 lata, jeśli tego nie zrobią, będzie bardzo ciężko w kolejnych wyborach parlamentarnych.
@Lopez_ pis wprowadził kredyt 2% a konfa jest przeciwko podatkowi katastralnemu, za to za usunięciem stawki minimalnej, państwowych studiów etc. Jak się nie obrócisz, tak biedak ma w kieszeni mniej, bo go wydymają na rzecz najbogatszych.
Więc fakt, że platforma nie ma proruskich zapędów już stawia ją w c⁎⁎j ponad najbliższymi rywalami.
Zaloguj się aby komentować
A te mendy dalej próbują
#nieruchomosci #kredythipoteczny #polityka


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
#nieruchomosci
Jak dużym problemem jest tak zwany "wysoki parter"?
Z jednej strony pas zieleni, gdzie nikt nie chodzi a z drugiej chodnik, gdzie parapet okien jest na wysokości około 2 metrów i w sumie to nie widać wnętrza mieszkania.

- dodatkowe pół piętra bez windy - rower, zakupy, wózek będziesz nosił
- wspomniany największy hałas z klatki, do tego zimą palacze i ochleje siedzą na klatce, bo ciepłej
- ulotkarze i akwizytorzy przeważnie dzwonią pod najniższe numery żeby wejść na klatkę
- od piwnicy zimniejsza podłoga i możliwa wilgoć, na grzanie będziesz płacić więcej
@Lubiepatrzec Mieszkałem tak parę lat i ma to prawie same minusy. Bez przerwy ktoś łazi pod oknem - słychać rozmowy, czuć fajki itd. i masz wrażenie jakby chodnik był " w drugim pokoju". Hałas jest nieporównywalnie większy na parterze niż na wyższych piętrach. Pomimo tych dwóch metrów miałem schizę, że ktoś mi wejdzie przez otwarte okno bo to żaden problem dla sprawnego chłopa. Więc gdy byłem sam w mieszkaniu to nawet idąc na dłużej do łazienki zamykałem wszystkie okna xD Hałas z klatki, hałas od wszystkich sąsiadów z góry, chłód podłogi od piwnicy. Ogólnie mega mnie wkurzało to mieszkanie. Jedyny plus to wygoda bo przechodzisz kilka schodków i jesteś w mieszkaniu.
Zaloguj się aby komentować
W wielu krajach inwestorzy nie muszą kupować nieruchomości, aby na nich zarabiać. Wystarczy kupić jednostki funduszu, który wynajmuje nieruchomości. Takie fundusze to REITy. Mają one powstać również w Polsce. U nas mają to być spółki inwestujące w najem nieruchomości, czyli w skrócie SINN. Ministerstwo Finansów kończy prace koncepcyjne, a wcześniej pracował nad tym resort rozwoju. Część komentatorów widzi jednak w REITach duże zagrożenie dla mieszkalnictwa.
Prace nad polskimi REIT-ami podjęło w zeszłym roku Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Resort przedstawił nawet założenia dotyczące wprowadzenia spółek inwestujących w nieruchomości (tzw. SINN). Do dziś założenia nie przekształciły się jednak w projekt ustawy. Teraz, jak wynika z dokumentu "Kierunki działania i rozwoju Ministerstwa Finansów na lata 2025-2028", wprowadzenie REIT-ów jest jednym z priorytetów.
Jak przypomina Joanna Prokurat, doradca podatkowy i partner w TPA Poland, już w 2016 r. pojawił się pierwszy projekt ustawy o spółkach rynku wynajmu nieruchomości (FINN – Firma Inwestująca w Najem Nieruchomości), który był polskim odpowiednikiem REIT-ów. Projekt zakładał wprowadzenie specjalnych spółek akcyjnych notowanych na giełdzie, inwestujących w nieruchomości na wynajem i podlegających szczególnym (preferencyjnym) zasadom opodatkowania.
Kolejna próba wprowadzenia REIT-ów do polskiego porządku prawnego pojawiła się w postaci SINN-ów (Spółek Inwestujących w Najem Nieruchomości), jednak również ten projekt nie doczekał się realizacji. Przeszkodziła m.in. pandemia. — Wśród głównych przeszkód wymieniano kwestie podatkowe, obawy o konkurencję dla rządowych papierów wartościowych oraz brak odpowiedniej edukacji inwestorów w zakresie inwestycji w nieruchomości — pisze Joanna Prokurat na blogu TPA.
W kwietniu 2024 r. do pomysłu wprowadzenia REITów wróciło Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Przedstawiło nawet założenia do projektu ustawy. Do dziś nie został jednak opublikowany oficjalny projekt nowelizacji, a prace toczyły się również w Ministerstwie Finansów.
Resort rozwoju proponuje, aby:
polskie REIT-y były spółkami akcyjnymi inwestującymi w najem nieruchomości (SINN),
akcje SINNów miały być notowane na giełdzie (GPW i ewentualnie na giełdach zagranicznych) — minimalny kapitał zakładowy miał wynieść 100 mln zł,
SINNy miałyby inwestować zarówno w nieruchomości komercyjne (biura, centra handlowe, magazyny, internaty, akademiki, domy opieki społecznej), jak i mieszkania na wynajem.
+ dodatkowo:
SINN będą płacić podatek według preferencyjnej stawki 10 proc. i dopiero w momencie wypłaty dywidendy do inwestorów. Jednocześnie SINN miały mieć obowiązek wypłaty 90 proc. zysków (dywidend) akcjonariuszom.
SINN miałyby płacić podatek od dochodów z najmu, sprzedaży nieruchomości (jeśli wcześniej była najmowana przez co najmniej 1 rok) oraz sprzedaży spółki zależnej od SINN — mówił nam Michał Kwaśniewski, adwokat i partner w Quidea.
Wysokie wymogi kapitałowe mają na celu zapewnienie, że podmioty te będą zlecać inwestycje budowlane bezpośrednio deweloperom, co ma przeciwdziałać skupowaniu gotowych mieszkań z rynku i stymulować podaż mieszkań — tłumaczy Joanna Prokurat.
Więcej można przeczytać:
#wiadomoscipolska #nieruchomosci #gielda #newsydamwa <-- do czarnolistowania
Zaloguj się aby komentować
XD dyskusja na temat tego czemu nie warto wprowadzać podatku od nieruchomości. Biedny pan deweloper będzie musiał do⁎⁎⁎ac marzę większą żeby dzieci wykarmić #nieruchomosci

@zosiasamosia1 A IMHO podatek od nieruchomości rozwiązuje problemy jakie gminy mają z mieszkańcami niezarejestrowanymi u nich. Chodzi o napływych mieszkańców miast rozliczających się w US miasta z którego pochodzą oraz o właścicieli nieruchomości wakacyjnych, mieszkający tylko okresowo w danej gminie. Gminy nie dostają udziału w ich PIT, ale muszą świadczyć im różnorakie usługi publiczne.
Podatek od nieruchomości zaś jest twardo powiązany z samorządem, bez względu na US który wybrał do rozliczania podatku.
Zaloguj się aby komentować
#nieruchomosci #patologiazmiasta #nieruchomosci #polskagospodarka
2 miesiące temu popełniłem taki wpis:
https://www.hejto.pl/wpis/jak-ktos-myslal-ze-14-tysiecy-za-m2-w-wielkiej-plycie-we-wroclaw-to-przegiecie-t
Zobaczmy jak tam mieszkanie? Otóż miota nim jak szatan xD Jak widać w akcie desperacji cena chwilowo była obniżona aż o 28% od najwyższej ceny - mimo tego brak chętnych. No to trzeba było znowu podnieść cenę xD

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #nieruchomosci #patodeweloperka #chowklatkowypolaka

Zaloguj się aby komentować
Cięcie stóp możliwe już w maju. Kotecki: Z jastrzębich jajek wykluwają się gołębie
W maju bardzo możliwe jest cięcie stóp procentowych przez RPP, w grze jest obniżka o 50 pb., a w całym 2025 r. do -100 pb. - ocenia członek RPP Ludwik Kotecki w rozmowie z radiem TOK FM.
#gospodarka #ekonomia #kredythipoteczny #nieruchomosci
Zaloguj się aby komentować
Ojojoj. Ktoś się o wypadek prosi, czy inne samospalenie.
Uważam, że podatek katastralny od trzeciego mieszkania powinien być. Mam badania - trzy i więcej mieszkań w Polsce ma 0.8% ludzi. WSZYSCY CI, KTÓRZY MÓWIĄ, ŻE KATASTER ZRUJNUJE POLAKÓW, TO JEST NIEPRAWDA - MNIEJ NIŻ CO SETNY POLAK MA TRZY LUB WIĘCEJ MIESZKAŃ"
#nieruchomosci #polityka #kataster #hydepark

Zaloguj się aby komentować

"Wola Księcia Janusza" to nowy budynek, który właśnie powstaje w Warszawie. Nie byłoby w tym nic specjalnego, gdyby nie fakt, że obiekt wyrasta niemal okno w okno z sąsiednim blokiem. Mieszkańcy starego bloku skarżą się, że nie będą mieli już widoku na świat. Ale "prestiżowy"...
O ile Włochy i Hiszpanię odrobinę rozumiem, to w przypadku p0lski mamy do czynienia z młodymi którzy w dużej mierze marzą o uwolnieniu się od swoich rodziców, ale ich na to. nie stać, a z drugiej mamy starego pijanego i matkę p0lkę którzy trują młodemu pokoleniu o tym że "ja w twoim wieku miałem mieszkanie" (przez długi czas za totalne grosze, a potem wykupione za dzisiejszą wartość dwóch paczek gumek kulek), "kiedy w końcu pójdziesz na swoje" (rata kredytu 2137 zł/mc przez 997 lat). Co z tego że nie osiągnąłęś co chciałeś osiągnąć, bo pieniądze na wódkę dla Twojego starego pijanego były ważniejsze niż pieniądze na Twoją edukację (albo wręcz edukacja była deprecjonowana na poziomie rodzinnym, i uznawana za zbędny wydatek).
Co prawda uważam młodych komuchów, którzy nie mają interesu w byciu komuchami poza ideą za osoby poważnie upośledzone, to jednak nie dziwię się że młodym ta obrzydliwa idea może wpadać w krąg zainteresowań, a oni nie są w swoim zaślepieniu w stanie zauważyć że nie ma ona nawet poparcia w podstawowej logice.
Nie będziesz miał nawet własnego dachu nad głową i będziesz PRZEszczęśliwy.
#komunizm #polityka #uniaeuropejska #nieruchomosci

@dziki Niemcy 14%. Polecam pojechać do tego kraju i sprawdzić jak doskonale rozwinięte jest mieszkalnictwo spółdzielcze gdzie każdy chętny dzieciak za 1/4 minimalnej pensji z pierwszej lepszej pracy jest sobie w stanie wynająć kawalerkę razem z opłatami. W Polsce tego nie ma tak samo jak większość Niemców nie posiada i nie będzie posiadać własnej nieruchomości.
Zaloguj się aby komentować
Czemu młoddzi ludzie pakują się w domy jednorodzinne? Znajomi z mojego rocznika w miescie 10k zamiast kupować mieszkania / albo budować wspólne bloki ładują się w piętrowe domy jednorodzinne, a nawet nie mają dzieci. Nie krytykuje tego, jednak zastanawiam się bo: dom trudniej sprzedać, domy są często za duże w stosunku do tego ile wykorzystasz. Dodatkowo urbanistycznie jest to niekorzystne.
(wpis nie jest skierowany do osób z miast >100k, ponieważ rzadko kto tam się buduje z młodych i wgl. na to ich stać)
#nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Nie wiem czy to prima aprilis ale czy Jarek wyda nakaz Glapie do obniżenia stóp aby Nałroki wyszedł na męża stanu?
https://x.com/Nawrocki25/status/1906958078517420350
#polityka #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować