Lenovo ThinkPad t495s + stacja dokująca 40AH
Po podłączeniu działa LAN a usb nie. Nie ładuje tez baterii Jakieś pomysły?
#komputery
Zaloguj się aby komentować
Coś pięknego. I za darmo
https://www.dobreprogramy.pl/windows-11-tylko-z-kontem-microsoft-nowa-blokada,7140963804252992a
#windows #komputery #pcmasterrace
Kupiłam sobie nowego kompa i miałam chwilę zastanowienia czy bawic się w dwa systemy jak na poprzednim, po namyśle poszedł format i normalne Ubuntu. Jak nie gra się w jakieś gry, to czego więcej trzeba? Prosty, lekki i szybki system. Windows zdobył popularność bo był mniej skomplikowany od Linuxa, teraz to już przeszłość i jest na odwrót. Można nie znać ani jednego polecenia w terminalu, żeby go używać.
Zaloguj się aby komentować
Czy zakup GTXa 1080Ti 11G ma sens? Od razu mówię, że na nową kartę że sklepu nie mogę sobie pozwolić.
#komputery #kartygraficzne #gry
Zaloguj się aby komentować
Klasyczek w świecie komputerów: NC
Norton Commander (w skrócie NC lub Norton) – menedżer plików oparty na interfejsie tekstowym, będący powłoką systemową dla systemu operacyjnego MS-DOS; później dostępny również dla systemów z rodziny Microsoft Windows. Jako program do zarządzania strukturą plików i katalogów stał się pierwowzorem dla całej grupy ortodoksyjnych menedżerów plików. Napisany został przez Johna Sochę i firmowany przez Peter Norton Computing (w 1990 r. przejęty przez firmę Symantec Corporation), stąd jego nazwa.
Data pierwszego wydania nie jest znana, ale prawdopodobnie to był 15.05.1986:
05/15/1986 01:00 PM 65,840 NC.EXE
https://softpanorama.org/OFM/Paradigm/Ch03/norton_commander.shtml
https://pl.wikipedia.org/wiki/Norton_Commander
#komputery #nostalgia #80s #kiedystobylo

Zaloguj się aby komentować
Komputerowe czasopisma - zawsze czekałem na świeżutkie wydania, a Wy?
#komputery #czasopisma





Zaloguj się aby komentować
Teraz to już na pewno będzie rok windowsa
https://youtu.be/5Ll0G5yKJK0?si=-3nTFf24Bc29zwVt
#komputery
Zaloguj się aby komentować
https://youtube.com/shorts/4rfHhLVgu3c?si=bz4WbHRzsn6oPDob
#pcmasterrace #komputery #ciekawostki #hardware
Zaloguj się aby komentować

Zastąpiłem Funbox10 własnym routerem który samodzielnie złożyłem, samodzielnie skompilowałem oprogramowanie, użyłem też wkładki SFP+ XGSPON dzięki czemu kompletnie zastąpiłem sprzęt od Orange. Jak sprawuje się łącze 8gbitowe? Uzyskacie nieco ponad połowę deklarowanej prędkości. Czy było...
Microsoft chyba specjalnie spowalnia kompy kurde żeby kupić nowego. Mam starego lapka, na którym praktycznie nic nie mam, głównie służy mi do oglądania neta i pisania z ludźmi itd. Komp mi chodzi coraz wolniej, z miesiąca na miesiąc. Mam Windows 10 i co jakiś czas pokazuje się komunikat na cały ekran, że będzie kończyć się wsparcie itd. Sram na to, ten komp na tym systemie działał normalnie, a teraz laguje. Nie potrzebuje innego do tych czynności, które do tej pory wykonywałem bez problemów i zamulania. Może tak być? W sumie z telefonami tak jest od dawna. Po wyjęciu z pudełka działa git, a po 2 latach też zaczyna mulić. Nie powinno tak być.
#gownowpis #komputery

Tu jest ISO Windows 10 obrane ze śmieci i bloatware'u, przetestowałem na dwóch komputerach i nawet nie wiedziałem, że ten system może tak sprawnie chodzić. Co dziwne, nie ma preinstalowanego kalkulatora.
https://winiso.pl/windows-desktop/windows-10-debloat-winiso-edition
Zaloguj się aby komentować
Dobry piatunio.
Tym bardziej że Coleslav dowiózł nowy odcinek
https://youtu.be/fM\_IqVgRhc8?si=QI6H\_PwXyoG890Oz
#komputery #retro #technologia #intel #ciekawostki
Zaloguj się aby komentować
Przeszczep serca ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#technologia #komputery #pcmasterrace #pcbuild

Zaloguj się aby komentować
Hej, pytanko do #pracazdalna , #komputery , #programowanie #elektryka : jaki UPS do domu polecicie? Chodzi o krótkie (do 1h) podtrzymanie kilku urządzeń w szafie:
NAS 100W
2x router (zakładam do 10W)
1x switch (do 20-30W?)
załóżmy lekki zapas, gdybym chciał coś dołożyć, wymienić.
Nie musi być rack ... ale może.
Chodzi mi głównie o to, żeby ten cały badziew nie resetował się przy krótkotrwałych przerwach w zasilaniu (najczęściej max kilkuminutowe przerwy). Jeśli będzie można pracować chwilę (1-2h) przy braku prądu to już w ogóle super. Chociaż takie przerwy praktycznie się nie zdarzają .... ale na wszelki wypadek.
Szukając znalazłem VOLT z spoko opiniami ... ale później znalazłem stronę opisującą przejścia ludzi próbujących reklamować tam sprzęt i ... już nie chcę
@Astro Raz na miesiąc-dwa coś tam "piśnie" pod biurkiem. Zdarzyły się też ze dwa-trzy wyłączenia po 1h. Ale ja nie mam ciśnienia na podtrzymanie pracy, używam ich ze względu na ochronę otwartych plików. W mniejszym wymieniłem akumulator ze 3 lata temu, bo kupiłem już jako używany. W dużym jeszcze nie wyminiałem. Policzyłem, że mam go od 4 lat i czterech miesięcy, więc pewnie będę myślał o wymianie niedługo.
Zaloguj się aby komentować
Wspaniale bekową rzeczą w czasach procesorów 386 i 486, był program antywirusowy MkS_Vir, który posiadał w sobie wbudowaną encyklopedię wirusów wraz z demonstracją co robią z komputerem. Wiele z tych wirusów miało efekty wizualne - migoczący ekran, pojawiające się jakieś znaczki itp.
Najlepszy z nich wszystkich był wirus Cysta, który generował dźwięki wulgaryzmów.
Obowiązkowym punktem spotkań towarzyskich z kolegami, musiało być odsłuchanie tych bluzgów, które ledwo co dało się zrozumieć, bo wykrzykiwane były z pierdzącego głośniczka gdzieś na płycie głównej. Ekscytacja dzieciaków była nieziemska, gdy komputer wykrzykiwał "c⁎⁎j ci w d⁎⁎ę" głosem robota.
#nostalgia #komputery

Zaloguj się aby komentować
Zobaczcie jaka za⁎⁎⁎⁎sta promocja z morele.net
Jest sobie karta graficzna: https://www.morele.net/karta-graficzna-pny-geforce-rtx-4060-xlr8-gaming-verto-epic-x-rgb-oc-8gb-gddr6-vcg40608tfxxpb1-o-13120685/
Karta kosztuje 1 779,88 zł... no chyba że wejdziesz w newsletter to dostaniesz kod na 200 zł zniżki: https://lp.morele.net/newsletter/?kategoria=Karty+graficzne
No niby taniej... tylko że na x-komie ta sama karta kosztuje już 1189 zł: https://www.x-kom.pl/p/1314083-karta-graficzna-nvidia-pny-geforce-rtx-4060-dual-fan-verto-8gb-gddr6.html
Czyli kupując w morelach nie dość że dostaniesz fałszywą zniżkę 200 zł to jeszcze i tak dopłacasz 300 zł za wybór sklepu.
Kupowanie GPU w dzisiejszych czasach to jakiś koszmar, low-end nie powinien wychodzić poza kilka stów.
#kartygraficzne #komputery #promocje
Zaloguj się aby komentować
Elo. Posiadam procek i5 4690 i mam do wyboru dwie karty: GTX 1060 3 gb i Radeon rx 470 4gb.
Która będzie lepsza do starszych gierek w dx11? Minusem czerwonych jest wysoki pobór mocy i temperatury,
zaś zieloni mają mniej vramu. Co sądzicie? Wiem, że to starocie, ale kompa będę zmieniał za rok, jak połatają STALKERA 2 xD #komputery
#pcmasterrace #nvidia #amd #kartygraficzne
Zaloguj się aby komentować
W imieniu twórców filmu, zapraszam (większość) z Was na nostalgiczny roller coaster
https://youtu.be/b5c4IZmIDg4?si=RgthZb74MH0T_fOR
#gry #nostalgia #komputery
Zaloguj się aby komentować
Spoko wyszedł klimat lat 60
#heheszki #humorhermetyczny #komputery

Zaloguj się aby komentować
Jest cos takiego jak dysk wirtualny? W sensie że mam dysk tak jak fizyczny ale jest on sieciowy. #komputery
NFS. Niektóre routery nawet obsługują przyłączony po USB dysk w tym trybie - co pozwala zaoszczędzić na nowym sprzęcie. NFS przedstawia się jako kolejny dysk w twoim systemie, a na prawdę jest gdzieś w sieci. Lepszym i droższym rozwiązaniem jest NAS. To wyspecjalizowane urządzenie do udostępniania plików poprzez sieć, w tym w formie NFS. Zwykle ma większe możliwości, takie jak duplikowanie danych między wiele dysków (RAID), co poprawia odporność na awarie. U mnie NAS pełni również funkcję serwera multimedialnego, współpracując z urządzeniami takimi jak TV.
W grę wchodzi również zakup wirtualnego dysku sieciowego "w chmurze". Najprostsze domowe rozwiązania to Dropbox, Google Drive, OneDirve. Bardziej zaawansowane to właśnie NFS - zamiast własnego dysku korzystasz z przestrzeni dyskowej dostawcy w jakimś data center. To rozwiązanie sprawdzi się lepiej jeśli masz asymetryczne łącze i pragniesz mieć dostęp do swoich plików również poza domem. Chodzi oczywiście o problem niskiego uploadu z twojego domu do internetu, czyli do twojego urządzenia poza domem.
Przed zakupem jakiegokolwiek sprzętu albo usługi powinieneś sobie sprawdzić kompatybilności, bo Windows Home (jeśli go własnie masz na PC) nie obsługuje za dobrze NFS i wtedy zaleca się pójście w SMB. SMB to taki NFS dla Windowsa z ogromem dodatkowych funkcji o które nie pytałeś więc pewnie ich nie użyjesz.
@zosiasamosia1 nie do końca sprecyzowałeś co chcesz osiągnać. Możesz podmapować zasób z innego komputera albo NAS i widzisz go jako dysk lub folder. Możesz mieć aplikację, która daje ci miejsce dysku z chmury, np. Google Drive lub MS OneDrive. A możesz też wystawić sobie przestrzeń dysku sieciowego SAN poprzez FCoE i uzywać jako zywyczajnego dysku w systemie.
Zaloguj się aby komentować
W ramach przerzucania się na europejskie produkty, uznałem że rozejrzę się za europejską przeglądarką internetową.
Wychodzi na to, że w zasadzie jedyna opcja to Vivaldi, czyli przeglądarka stworzona przez Norwegów, której CEO jest współzałożyciel Opery. Jako że to właśnie Opera była moim daily przez ostatnich kilka lat, uznałem że przesiadka nie powinna być trudna.
W zasadzie jedynym ficzerem Opery, bez którego trudno byłoby mi żyć są tzw. workspace'y, czyli oddzielne "pulpity" w przeglądarce, między którymi można się płynnie przełączać. Dzięki temu mam oddzielny bałagan główny, oddzielny bałagan do kodzenia, bałagan z filmami, itd. Każdy bałagan ma swoją kategorię i swój własny workspace. Vivaldi jest chyba jedyną przeglądarką obo Opery, która ma to natywnie, bez instalowania jakichś rozszerzeń.
Po około dobie użytkowania nie mam w zasadzie żadnych zastrzeżeń. Opcji customizacji jest mnóstwo i dopiero zaczynam się nimi bawić. Myślę, że zostanie ze mną na jakiś czas.
#przegladarki #opera #vivaldi #buyfromeu (a w tym wypadku EEA) #kupujeuropejskie #europa #komputery

@lukmar Używam od wieków. Zapłaczę się jak chromium przejdzie na manifest V3 i vivaldi będzie też musiało wyciąć sporo wtyczek (w tym uBlocka). Mam nadzieję, że nie będą się śpieszyli z migracją do V3, albo wymyślą coś, żeby temat ominąć. Inaczej czeka mnie firefox a on niestety jest mało elastyczny jeśli chodzi o wygląd i nawet z wtyczkami nie sposób go ogarnąć, żeby był dla mnie wygodny.
Zaloguj się aby komentować