Ciekawe czy Korea Północna kiedyś się otworzy na świat.
#polityka #koreapolnocna #pytanie #przemyslenia #geopolityka

Ciekawe czy Korea Północna kiedyś się otworzy na świat.
#polityka #koreapolnocna #pytanie #przemyslenia #geopolityka

Zaloguj się aby komentować
#wiadomosciswiat #geopolityka #wojna
Coś chyba nie za fajna musi być propozycja Trumpa, skoro decydujemy się na własną kontrpropozycję.
Ukraina i Europa sprzeciwiają się propozycji Putina dotyczącej zawieszenia broni. Mają własną
Europejskie mocarstwa wraz z Ukrainą przygotowały wspólną odpowiedź na propozycję zawieszenia broni przedstawioną przez Putina podczas rozmów z wysłannikiem USA Steve'em Witkoffem. O jej szczegółach poinformowano wysokich amerykańskich urzędników w sobotę w Wielkiej Brytanii - informuje „The Wall Street Journal”.
W razie paywalla otwierać w oknie prywatnym!
Zaloguj się aby komentować
#wiadomosciswiat #rosja #usa #geopolityka
Czy putler nie zakpił sobie właśnie z CIA?
Order Lenina dla dyrektorki CIA, której syn zginął w wojnie z Ukrainą
Władimir Putin przekazał specjalnemu wysłannikowi prezydenta Donalda Trumpa, Steve'owi Witkoffowi, Order Lenina przeznaczony dla matki ochotnika, który walczył z Ukrainą. Michael Gloss zginął w ubiegłym roku.
Zaloguj się aby komentować
#wiadomosciswiat #wojna #indie #usa #rosja #geopolityka
Donald Trump na poważnie karze Rosję. Wprowadza cła wtórne
Amerykański prezydent Donald Trump wprowadza cła wtórne na partnerów handlowych Rosji Władimira Putina. Zaczął od Indii
...
deklaracja strony rosyjskiej, że rozmowy „były konstruktywne i użyteczne” oraz że Amerykanie „wysłali kilka sygnałów, na które Rosja odpowiedziała” nie ma większej wartości. Decydująca jest reakcja Trumpa.
A ta okazała się błyskawiczna. Godzinę po zakończeniu spotkania na Kremlu Biały Dom ogłosił, że wprowadza 25-procentowe dodatkowe cła na import towarów z Indii z powodu kupowania przez ten kraj rosyjskiej ropy. Tylko Chiny kupują od Moskwy więcej tego surowca.
https://www.rp.pl/polityka/art42817161-donald-trump-na-powaznie-karze-rosje-wprowadza-cla-wtorne
Zaloguj się aby komentować

W Królewcu oraz Moskwie narasta fala oświadczeń tamtejszych czynowników, odnoszących się do deklaracji, którą wygłosił amerykański generał Christopher Donahue. W jednym z wywiadów stwierdził on, że w razie zagrożenia wojną z Rosją Sojusz zaplanował operacyjne stłumienie potencjału obronnego sił...

Morze Południowochińskie, przez które przepływa rocznie handel o wartości ponad 3 bilionów dolarów, od lat jest areną geopolitycznych napięć. Chiny, roszcząc sobie prawa do niemal całego akwenu, konsekwentnie przekształcają sporne rafy i wysepki w zaawansowane bazy wojskowe. Jak donosi ABC News,...
UUuu Trump atomówki pod Rosję podstawia.
#geopolityka
Zaloguj się aby komentować

Jakże wiele przykładów bolesnego kontaktu z rzeczywistością – i bohaterskiego jej wypierania – dostarczyły nam ostatnie tygodnie! Najpierw Unia Europejska – w osobie Ursuli von der Leyen – wykonała klasyczny pusty przebieg...
#geopolityka #uniaeuropejska #usa #cla #ekonomia
#wiadomosciswiat #geopolityka
Wpis jednego z naszych jątrzycieli i warchołów skłonił mnie do podsumowania tematu ceł USA<->UE. Teza jaką warchoł postawił była oczywiście, tendencyjna: Von Der Leyen pod ścianą, katastrofa i w ogóle.
Otóż, jak myśleliście, duupa nie żadna katastrofa. Pozycja UE faktycznie była dość uprzywilejowana, a bilans handlowy bardzo dla Stanów niekorzystny (patrz wykres!). Wychodzi więc, że Stany doprowadziły tylko do przywrócenia symetrii. Czy odbyła się jakaś katastrofa? Nie, stawka 15% to dokładnie taka jaką udało się ustalić innym dużym partnerom. W.Brytania wytargowała sobie 10%, ale okoliczności trochę inne. Czy będą negatywne skutki? Będą. Czy mamy katastrofę i zaprzedanie Unii Trumpowi?? Nie, nasz warchoł robi to z premedytacją, więc musi przykolorować, bo retoryka a'la Matecki (Polexit) mu pasuje.
W miarę dobre omówienie skutków tu:
A szczegóły porozumienia tutaj:
- w razie paywalla otwierać w oknie prywatnym!

@Fly_agaric pozycja UE była uprzywilejowana ale z jakiego powodu? Bo hamerykanie kupowali europejskie towary bardziej niż my ich i tak nie wolno? Bo w tym wpisie zrozumiałem że uzasadniasz te cła z ich perspektyw.
A to że to nie katastrofa bo inni też dostali 15% to trochę jakby uzasadniać że chociaż sąsiad też ma źle xd
Ogólnie te ustalenia z artykuł za⁎⁎⁎⁎ste xD
Nie dość że dostajemy cła to jeszcze musimy zwiększyć inwestycje w usa ale za to musimy też kupić ich surówce
Zaloguj się aby komentować
#wiadomoscipolska #wegry #geopolityka
Aż miło się czyta.
System Orbána bankrutuje. Węgrzy biednieją w oczach
Przeciętny Węgier jest już biedniejszy nie tylko od statystycznego Rumuna, ale nawet Rosjanina. To może przesądzić o wyniku wyborów za kilka miesięcy.
Ten fragment szczególnie dla zwolenników Mateckiego i jego najświeższej retoryki:
– Ogromnym problemem dla Węgier jest to, że Komisja Europejska blokuje wypłatę 18 mld euro z powodu łamania zasad rządów prawa. Okazało się, że chińskie czy rosyjskie pieniądze nie mogą zastąpić tych europejskich. Bo fundusze unijne przyczyniają się do rozwoju całego społeczeństwa. A te z Pekinu czy Moskwy, jeśli w ogóle się pojawiają, mnożą dochody oligarchów – tłumaczy Daniel Mikecz.
U nas pewnie też musimy takie kółeczko zrobić, zanim się spamiętamy, bo na cudzych błędach to my się uczyć nie umiemy.
https://www.rp.pl/polityka/art42761481-system-orbana-bankrutuje-wegrzy-biednieja-w-oczach
Zaloguj się aby komentować

Amerykanie wiedzą, jak zneutralizować zagrożenia płynące ze strony Obwodu Królewieckiego z wykorzystaniem swoich wojsk lądowych, jednak chcą osiągnąć tą zdolność w pełnej integracji z armiami innych krajów NATO w ramach nowego programu „ Linia Odstraszania na Wschodniej Flance”.
Dowódca...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Śmierć dwóch obywateli Azerbejdżanu podczas brutalnej operacji rosyjskich służb w Jekaterynburgu 27 czerwca doprowadziła do gwałtownego zaostrzenia relacji między Baku a Moskwą.
#rosja #azerbejdzan #wiadomosciswiat #geopolityka
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
JD Vance zapytany jaka jest różnica między rozpoczęciem tej wojny a poprzednimi wojnami na bliskim wschodzi, stwierdził że różnica polega na tym, że poprzedni prezydenci byli głupi. Brak mi słów, to jest poza skalę XD.
“I certainly empathize with Americans who are exhausted after 25 years of foreign entanglements in the Middle East,” Vance said on “Meet the Press.” “I understand the concern, but the difference is that back then, we had dumb presidents, and now we have a president who actually knows how to accomplish America’s national security objectives.”
#polityka #wojna #geopolityka
Zaloguj się aby komentować
Wygląda na to że USA włączy sie do wojny Żymiańsko-Perskiej.
Co zatem zrobilibyście na miejscu Iranu?
!Oto co ja bym zrobił
Wstęp:
Gdybym był Chameneim od dawna miałbym na terytorium USA uśpione komórki dywersyjne rekrutujące agentów a teraz wysłałbym do USA dodatkowych. Jak najszybciej przemówiłbym tez z ostrzeżeniem że włączenie sie do wojny bedzie oznaczało dla stanów poważne konsekwencje. Że mam kilkustopniowy plan który bardzo mocno zachwieje ich gospodarką a jesli zostanie zrealizowany cały to nawet ich państwowością jako zjednoczonych stanów. Ten jak i inne przekazy powinny być oczywiście umieszczane w internecie przez "specjalistów od internetowego marketingu" rozmieszczonych po różnych państwach na świecie. Specjaliści ci oczywiście mięli by zadanie włączać się w dyskusje w amerykańskiej strefie informatycznej na temat wojny.
Stopień mniejszy (powiedzmy 2)
Wzorem Chin czy Europy których reakcją na cła jest zablokowanie importu towarów wytwarzanych przez Republikanów związanych z Trumpem atakowałbym przybytki tego pokroju oraz amerykańskie przybytki chrześcijańsko-żymiańskie które nawołują do wojny a także te należące do Żymian. Celem byłoby ich całkowite zwęglenie, zatem oczywiście juz teraz moi agenci powinni znać ich plany funkcjonowania, nocnej ochrony i rozmieszczenia instalacji przeciwpożarowych tak aby przed akcją wpierw je wyłączyć.
Także atak na moje państwo oznaczałby np ognisko pod adresem NY 725 5th Avenue at 56th Street (Trump Tower), w wielu fabrykach, gazetach, telewizjach czy nawet w hangarach hollywood (w zależności kto tam wspiera wojnę).
Stopień pośredni (4?)
Kontakt z Chinami, Meksykańskimi kartelami narkotykowymi oraz największymi gangami w US w celu zsynchronizowania działań poważniejszych które spotęgują chaos na ulicach, na giełdach itp.
Stopień prawie najwyższy (powiedzmy 5)
Atakowanie energetyki (w tym np tam). Bo skoro ktoś mnie napada i niszczy moje państwo to i ja nie będę dłużny.
!Co to za problem skołowanie od np Meksykanów kilku bazook i wybranie się na wycieczkę pod tamę Hoovera?
**Oczywiście w czasie moich działań moi spece od internetowej informacji będą informować że ataki w US skończą sie gdy USA wycofa się z wojny i przestanie atakować Iran.**
Zauważcie że nie ma w tekście ani słowa o zabijaniu mieszkańców USA, bo to nie byłoby moim celem nawet jeśli zabijani sa obywatele mojego państwa. Tzn nie w tych powyższych 5 stopniach. Ale gdyby zdarzyła sie nowa Hiroszima czy Nagasaki to wzywam do wojny religijnej i niech sie dzieje co chce.
Tak to widzę. A wy? Co byście zrobili na miejscu prezydenta Iranu?
!ps. Chciałbym dodać ze uważam obecny Iran za wroga Polski. Tak samo jak Izrael a Trump dołącza do tego grona choć kiedyś uważałem ze jest lepszym wyborem dla PL od Demokratów.
#wojna #trump #usa #iran #przemyslenia #geopolityka
Zaloguj się aby komentować
Ja już nie wiem, czy żyję w symulacji, czy śnię sen wariata, ale jak przeczytałem dziś nagłówki, to miałem ochotę zwinąć się w burrito z kołdry i przeczekać resztę wieku XXI. Trump znowu odpalił tryb „globalny strateg z ADHD” i postanowił ratować Bliski Wschód tak, jak naprawia klimatyzację – młotkiem i tweetem.
Konflikt izraelsko-irański? Proszę bardzo. Trump wchodzi na scenę, dmucha kurz z czerwonego przycisku, wrzuca filmik z muzyką Hansa Zimmera, na którym z montażem z "Top Guna" obiecuje "zniszczyć zło". Potem ogłasza na Truth Social:
„Iran? Never heard of her. Israel is my gym buddy. We pump oil and iron.”
I zaczyna tagować Putina, papieża i... Elona Muska.
W międzyczasie Pentagon próbuje się dowiedzieć, czy to prawdziwy rozkaz do mobilizacji, czy tylko promo nowej serii NFT z generałem Soleimanim w stylu anime. Bo to nie pierwszy raz, kiedy Trump grozi wojną i jednocześnie sprzedaje limited edition cyfrowy czołg z jego twarzą.
A ludzie? Jedni krzyczą: „Wreszcie ktoś ma jaja!”
Inni: „To nie jaja, tylko granaty!”
A świat patrzy, jak gość, który jeszcze kilka lat temu reklamował steki i krzyczał „You’re fired!”, dziś balansuje między pokojem a globalnym konfliktem, jakby grał w Civilization na modach z TikToka.
I najgorsze?
To wszystko dzieje się naprawdę.
Nie w parodii. Nie w memie.
Tylko w 2025 roku, w którym facet z wyrokiem, w garniturze za 5 tysięcy, może jednym wystąpieniem przyspieszyć III Wojnę Światową – i jeszcze nazwać to „najlepszym sezonem Ameryki od czasów Reagana”.
#polityka #geopolityka #heheszkipolityczne
Zaloguj się aby komentować
Mam pytanie do znawców. Czy Izrael przedstawił jakieś wiarygodne dowody, że Iran planował na nich atak w bliskiej określonej przyszłości i że mają lub by mieli niedługo nuki - czy mamy wierzyć na słowo?
Pytam poważnie, bo umknęło mi to, co się wydarzyło pomiędzy tym co Iran miał do tej pory, a ma teraz - co doprowadziło do ataku.
#wojna #geopolityka
Przypominam że Iran od rewolucji islamskiej powtarza ustami swoich przywódców że państwo Izrael musi zniknąć z mapy świata.
A kilkanaście - kilkadziesiąt tysięcy wirówek to nie przelewki. Dwie kopalnie rudy uranu też mają. Rozwinięta balistyka. Bomba była kwestią czasu. Uderzenie prewencyjne.
Dla żydków to takie być lub może nie być.
Zaloguj się aby komentować