Zdjęcie w tle
Rozkmin

Rozkmin

Gwiazdor

Dołączył/a: 30.01.2021

Apes Strong Together

 • 86Wpisy
 • 239Komentarzy
 • 10Obserwujących
Rozkmin
RozkminGwiazdor

Jestem po pierwszym etapie tej gry i muszę powiedzieć że bardzo mi się spodobała. Jest to - jak widać też i w trailerze bardzo klimatyczna gra karciana roguelike. Niektórym po słowach "gra karciana" przychodzi na myśl pasjans, ale Ci co znają MTG wiedzą jak karcianki potrafią wciągnąć. W sumie to na upartego RPG można podciągnąć pod karciankę, jeśli uzna się że jedno machnięcie mieczem to jedna akcja. Tyle że w Tainted Grail (TG) jest znacznie więcej możliwości przy rozwijaniu swojego bohatera a walka to nie machanie mieczem. Raj dla osób które lubią element rozwoju bohatera gdyby nie to że jest to rogue like. Ale po śmierci nie wszystko jest tracone, gra sprytnie tłumaczy to jakby zaburzeniem przestrzeni i czasu który jakby przestał istnieć, bo przecież śmierć następuje w jakimś punkcie czasowym, ale teraz nie ma czasu więc śmierć nie do końca jest realna, jak dzień w świstaku zaczynasz tą samą przygodę ale zmiany wprowadzone przez poprzedniego bohatera są zachowane. Gra ma jeszcze trzy, ważna dla mnie zalety:

 • Poczucie upływu czasu przy TG jest adekwatne do rzeczywistego. Nie to co w innych dobrych tytułach przy których czas nam zbyt szybko mija.
 • Przy moim angielskim b1.3 fajnie się ćwiczy słuch przy narracji angielskiej.
 • Grę stworzyło Polskie studio Awaken Realms, znane z tytułu "This war of mine"

https://www.youtube.com/watch?v=5AfcAlH2aNI

#gry na tagu #propozycjagry dwie inne recenzje gier

Zaloguj się aby komentować

Ej, weźcie już przestańcie agitować ludzi na wykopie jeśli jeszcze to robicie, bo teraz przychodzą "rządni akcji"

#wypok

I tak przyjdą. Teraz w gestii moderacji jest tak świat urządzić by karaluchy miały tu ciężko.

Zaloguj się aby komentować

Przejrzałem sobie teraz mikroblog, mam wrażenie że osoby które tam zostały nawet nie pokusiły się sprawdzić co to te Hejto i myślą że tu zamuła taka samo jak u nich. Sporo osób wciąż wierzy że to tylko chwilowe i wykopowi wróci populacja, w końcu już przez tyle afer przeszedł. Jest też post pochwalny dla PiS za wspieranie Ukrainy. Na nocnej wiadomo - Daniel Magical

#wykop

5fa62047-06d2-4486-8502-1c5ac085a927

@GladysDelKarmen jestem tego samego zdania. Dobra apka i będzie sztos.

@Rozkmin A ludzie tutaj myślą że trafili na najlepszą stronę w internecie. Bawią mnie to słodkopierdzące komentarze, zachwyty i buńczuczne zapowiedzi pogonienia stąd każdego kto ma inne zdanie, czyli głównie przegrywów bo przecież oni krytykują fajnopolaków

Zaloguj się aby komentować

Już nigdy więcej nie daję pieniędzy na zbiórki przy marketach. Przed świętami dałem coś aniołkom które rozdawały opłatek poświęcony przez naszego proboszcza, sprawdziłem ich i mieli zgłoszoną zbiórkę na zbiorki.gov.pl ale też znalazłem reportaż https://interwencja.polsatnews.pl/reportaz/2012-12-17/komu-pomagaja-aniolki_1307237/ z którego wynikało że te aniołki normalnie zarabiają na kwestowaniu. Dzisiaj pod marketem kwestował Ukrainiec z fundacji "Jasne Niebo" o której pisze https://www.dziennikwschodni.pl/lublin/ile-mozna-zarobic-na-wolontariacie-niejasnosci-wokol-fundacji-zbierajacych-pieniadze-w-lublinie,n,1000305568.html Wynika z niego że przy moim szacowaniu z zebranej kwoty 800zł*10dni*4osoby=32 000zł wydali tylko 5tys zł i nie mają zgłoszonej zbiórki na zbiorki.gov.pl. I co jeszcze ciekawe, wracając do "aniołków" chciałem sprawdzić ich sprawozdanie ze świątecznej zbiórki ale nie wiem czy jestem ślepy, wygląda jakby ich zbiórka zniknęła. W ogóle wystarczy spojrzeć na stronie na stan tych zbiórek, połowa nie składa sprawozdań, przy innych są braki lub wątpliwości że w tyle czasu tak mało pieniędzy zebrali

@NORIVOTSET Nie wiem, myślałem że chociaż połowa tych zbiórek jest uczciwa

@GladysDelKarmen o jak parskłem xD

@Rozkmin ależ mnie wkurwiają te osoby co stoją pod Lidlem czy biedrą. Wychodze z siatami, a ci zaczepiają, że zbierają na chore dzieci. Na chuj im chore dzieci?

Zaloguj się aby komentować

Jakie są wasze pierwsze skojarzenia z wykop ?

@Rozkmin Niemcy to niziole, jak jest Tobie dobrze w Niemczech tez jestes Niziolem, wszystko co negatywne i co sie zle w niemczech poczynia, laduje na, guwna ze zrodlami z dupy wyciagnietymi

@Rozkmin Wszesobecne chamstwo, internetowi prawnicy co nic o prawie nie wiedzą i pelikany łykające wszystko

@Rozkmin aktualnie? Ściek / wysypisko śmieci. Czyli i coś wartościowego się tam znajdzie, ale pytanie czy ma się siłę szukać.

Zaloguj się aby komentować

W więzieniu pastor Bonhoeffer uwięziony za sprzeciwianie się nazistom rozmyślał jak jego kraj poetów i myślicieli zmienił się w zbiorowisko tchórzy i przestępców. Doszedł do wniosku, że źródłem problemu nie jest złośliwość, ale głupota, czy też bardziej ignorancja głucha na fakty przeczące jej osądom. Zauważył też parę innych rzeczy omówionych w filmiku, w tym że osoby żyjące w samotności wykazują rzadziej tą wadę nie jednostki w grupach.
I tak sobie rozkminiam, że o ile dawniej byliśmy niejako zmuszeni do znajomości z najbliższym otoczeniem które miało różne poglądy. To obecnie "dzięki" wzrostowi mobilności i internetowi to my bardziej wybieramy znajomych którzy mają podobne poglądy do nas, a sąsiadów coraz częściej zupełnie nie znamy. Dodajmy do tego jeszcze internetowe bańki informacyjne, spadek autorytetu nauki, "wojny informacyjne" krajów i korporacji a mamy wyśmienite warunki do rozwoju ignorancji i polaryzacji społecznej.
https://www.youtube.com/watch?v=ww47bR86wSc

Zaloguj się aby komentować

W Polsce 7 proc. osób w wieku 18-29 lat jest wegetarianami, a 1 proc. weganami co zbiorczo jest wynikiem wyższym niż np. we Francji czy Włoszech.
Przodownictwo młodych ludzi widać także w ograniczaniu konsumpcji mięsa – nawet co piąta osoba w wieku 18-24 lata nie jadła mięsa w ciągu całego miesiąca, przy wartościach zbliżonych do 10 proc. w starszych kohortach.
Ogółem ponad połowa Polaków planuje zmniejszenie konsumpcji mięsa.
W trzech ostatnich latach sprzedaż mięsa w naszym kraju spadła o 7,5 proc., a sprzedaż wegetariańskich substytutów mięsa wzrosła o 480 proc.
Europa, według danych sprzed pandemii, była największym rynkiem produktów zastępujących mięso – na Stary Ląd przypadało blisko 40 proc. światowej sprzedaży jego substytutów.
https://forsal.pl/lifestyle/zdrowie/artykuly/8286949,mieso-coraz-wiecej-polakow-ogranicza-jedzenie-miesa-to-zasluga-mlodych-pokolen-analiza.html

Zaloguj się aby komentować

W nawiązaniu do wpisu o szczepionce przeciwko malarii
https://www.hejto.pl/wpis/w-ubieglym-roku-w-afryce-na-malarie-zmarlo-kilka-razy-wiecej-osob-384-tys-niz-z-
W komentarzach zadano pytanie czemu autoryzacja szczepionki trwała aż 34lata a na Covid niemal od razu wprowadzono.
Na wykopie pojawił się filmik który nieco to wyjaśnia, przeklejam TL;DR stamtąd

 1. Pan Ehden Biber (specjalista do spraw cyberbezpieczeństwa) odnalazł umowę podpisaną między rządem Brazylii, a firmą Pfaizer na dostarczanie szczepionek przeciwko Covid-19 do tego kraju.
 2. Aby dotrzeć do tego dokumentu trzeba być zalogowanym, ale dokument ten był dostępny pod niezabezpieczonym adresem URL (prawdopodobnie tzw. "głębokie ukrycie"), ale panu Edhenowi udało się "odgadnąć" adres tego pliku.
 3. Umowa jest podpisana cyfrowo przez rząd Brazylii, a co za tym idzie jest autentyczna.
 4. Co istotne pan Carlos Muriro (dyrektor do spraw Ameryki Łacińskiej firmy Pfaizer) zeznawał niedawno przed Brazylijską komisją, że firma Pfaizer ma podpisaną taką samą umowę z każdym krajem na świecie, który zamawia od nich szczepionki (w sumie 110 krajów).
 5. Jeśli to, co mówi pan Carlos jest prawdą, to umowa do której dotarł Edhen obowiązuje w każdym kraju, w tym w Polsce.
 6. Umowa do której dotarł Edhen jest w języku Brazylijskim, ale została przetłumaczona na język polski przez jednego z widzów autora kanału, który w takiej przetłumaczonej wersji ją komentuje na nagraniu.
 7. Umowa zawiera wiele kontrowersyjnych zapisów, wiele z nich jest niezgodna z prawem polskim.

Przytoczone punkty umowy
(znacznik czasowy na filmie - punkt zapisu umowy - skrócona treść)
13:56 - 5.5 - Szczepionka nie jest w pełni przebadana i kupujący przyjmuje do wiadomości, że długoterminowo mogą wystąpic nieporządane skutki uboczne
15:16 - 8.1 - Kupujący zwalnia z odpowiedzialności firmę Pfaizer za skutki uboczne, a do tego ma "bronić i chronić" firmę Pfaizer oraz wszystkie podmioty związane z nią pośrednio i bezpośrednio przed ewentualnymi pozwami o odszkodowania osób trzecich bez względu na to, czy jest to zgodne z prawem czy też nie. Firma Pfaizer nie odpowiada za skutki uboczne szczepionki, wszelkie roszczenia ma porywać kupujący - czyli kraj, który je kupił.
20:11 - 8.1 (dalsza część) - Sąd międzynarodowy w Nowym Jorku ma możliwość zatrzymania międzynarodowych aktywów danego kraju, jeśli firma Pfaizer zostanie zmuszona do wypłacenia odszkodowania (kraj nie wywiąże się z umowy).
20:30 - 10.1 - Kontrakt jest niejawny, kupujący nie ma prawa go ujawniać bez zgody drugiej strony.
21:05 - 10.2 - Jeśli jakiś kraj zostanie zmuszony do publikacji niniejszej umowy, to ma obowiązek poinformować z wyprzedzeniem o tym fakcie firmę Pfaizer, aby firma mogła temu zapobiec.
21:43 - 10.3 - Jeśli umowa wycieknie, to firma Pfaizer ma prawo wycofać z niej część zapisów, które nie powinny były być ujawnione.
21:58 - 10.4 - Kraj nie ma prawa ujawniać klauzul finansowych ani tych dotyczących odszkodowań. Kontrakt jest tajny, obowiązuje przez 10 lat i wszelkie wątpliwości rozstrzyga sąd w Nowym Jorku
22:30 - 10.x - Kraj nie moze ujawniac niczego na temat firmy Pfaizer, a wszystkie artykuly prasowe musza zostac zatwierdzone przez firmę Pfaizer przed publikacją.
23:00 - 10.x - Umowa podlega prawu Stanów Zjednoczonych, a nie prawie danego kraju.
23:35 - ??? - Nawet jeśli zostanie opracowany lek na Covid-19, to umowa nie może zostać unieważniona
24:25 - ??? - Jeśli firma Pfaizer nie wywiąże się z umowy na ilość szczepionek albo terminów dostaw, to kupujący nie może domagać się z tego tytułu żadnych odszkodowań, rekompensat ani nie może z tego powodu rozwiązać umowy.
26:24 - 2.5 - Firma Pfaizer może dowolnie zmieniać terminy dostaw oraz liczbę dostarczonych dawek wg własnego uznania. Kupujący automatycznie zgadza się na każdą zmianę.
27:15 - 6.2 - Kupujący musi zapłacić za wszystkie dostarczone dawki bez względu na to, czy zostały wykorzystane czy nie.
https://www.youtube.com/watch?v=M7DtJRX16ag
https://www.wykop.pl/link/6331395/wyciekla-umowa-firmy-pfizer-z-rzadem-w-brazylii-na-dostawe-wiadomo/

Martwi mnie fala samobójstw wśród dzieci i młodzieży, ale niewiele mogę z tym zrobić

Mnie martwi też stan polskiej psychiatrii (zarówno dziecięcej jak i tej dla dorosłych). I odsetek utajonych samobójstw policzonych jako zgony "bo ksiądz nie pochowa", "bo co ludzie powiedzą".

Zaloguj się aby komentować

W ubiegłym roku w Afryce na malarię zmarło kilka razy więcej osób (384 tys.) niż z powodu COVID-19 (oficjalne dane mówią o 121 tys. zgonach). Były to głównie dzieci.
W środę Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła, że ​​zatwierdziła pierwszą szczepionkę przeciwko malarii. Stało się tak po obiecujących wynikach trwającego od 2019 r. badania pilotażowego z udziałem setek tysięcy dzieci w różnych częściach Afryki Subsaharyjskiej.
Szczepionka przeciwko malarii o nazwie Mosquirix została opracowana przez koncern farmaceutyczny GlaxoSmithKline już w 1987 roku, jednak dopiero teraz otrzymała autoryzację.
W badaniach klinicznych szczepionka Mosquirix w 40 proc. zapobiegła pojawieniu się infekcji i w 30 proc. zapobiegła wystąpieniu ciężkiego przebiegu choroby.
Szczepionka jest również stosunkowo niedroga, kosztuje około 5 dolarów za dawkę.
Źródło: https://www.medonet.pl/zdrowie/zdrowie-dla-kazdego,szczepionka-przeciwko-malarii-zatwierdzona--dlaczego-to-takie-wazne-,artykul,07503578.html

@lubieplackijohn temu, że malaria generalnie rzecz biorąc jest problemem tej części świata, nad którą przechodzi się do porządku dziennego

@Nebthtet Afryka? A, tak, słyszałem, mam ich wszystkie płyty!

@lubieplackijohn no coś w ten deseń. Z resztą dla nich te 5$/dawka to znacznie więcej niż dla nas (np. jeśli ktoś tam zarabia np. 30$/mc)

Zaloguj się aby komentować