Hejto.pl

#automatyzacja

1
27

Czas na mały rant. Ostatnio w internecie pojawił się temat robota humanoidalnego, który najpierw pracował na linii obok jakiegoś jutubera przez kilka godzin (i przegrał), a potem przez 200h "non stop".


W pojedynku z człowiekiem robot po prostu przesuwał paczki, człowiek sprawdzał obecność etykiety. Człowiek chodził też na krótkie przerwy, robot nie, a mimo to nie wyszkolony człowiek wygrał z tym robotem.


I tutaj rant: ja rozumiem, że to jest PR i wgl fajnie pokazać "pacz mamy robota co wygląda jak w filmach", ale po cholerę w ogóle roboty humanoidalne do produkcji? Serio na jaki c⁎⁎j? To ma cały szereg wad i jedną zaletę - wygląda jak człowiek (albo wadę, co kto lubi).

  • Ograniczony zasięg ramion jak u ludzi

  • Ograniczone ruchy kończyn jak i ludzi

  • Dwie nogi = mniejsza stabilność

  • Dwoje oczu z przodu = ch⁎⁎⁎we rozeznanie wizualne

  • Tylko dwoje rąk, tylko 10 palców.

Ktoś powie "ale to po to, bo obecne fabryki som dostosowanem do pracy ludzi" i to będzie gówno prawda, bo obecne fabryki buduje się, żeby były zautomatyzowane. No ale ok, weźmy nawet te starsze z produkcją ręczną - to nadal nie ma sensu bo człowiek jest tańszy i wykonuje te prace znacznie szybciej (niewyszkolony, a co dopiero taki co robi to od lat).

Ktoś dalej powie "no ale może pracować non stop" co jest nieprawdą bo trzeba go serwisować, wymieniać baterię, nadzorować czy wszystko jest ok bo to tylko maszyna. No i prędzej czy później wymieniać części.

Ktoś uparty nie przestanie i powie "no ale to uniwersalny robót" i to też bzdura będzie bo ma wspomniane ograniczenia, a przeszkolenie robota jest trudniejsze niż przeszkolenie człowieka.

Ktoś dalej będzie szukał argumentów mówiąc "no ale taka forma jest najlepsza" i to będzie kolejny błąd bo najlepszy byłby stabilny robot z wieloma ramionami i kamerami, który potrafi zmieniać swoją wysokość, ma większy zasięg ramion i więcej osi w kończynach, a do tego połączony jest z całym systemem zarządzania fabryką tak, że od razu wie co ma robić.


Najlepszymi przykładami są tu droidy bojowe z gwiezdnych wojen, które nawet nie potrafiły zastrzelić Jar Jara vs roboty medyczne, które złożyły Anakina do kupy jak stracił rękę i nogę.


#rant #roboty #automatyzacja

Ja się zgadzam, te roboty są bez sensu w tym, w czym je ludzie wykorzystują. Mam wrażenie że to chęć pokazania na siłę, że przyszłość już jest dzisiaj i jesteśmy zaawansowani i mamy roboty jak w Terminatorze (choć nie mordują jeszcze). Jedyny sens to inżynieryjne wyzwanie by stworzyć maszynę o możliwościach człowieka, ale dalej nie wiem po co. Może z tego wyjdą jakieś protezy dla inwalidów?

To jest tak samo głupie jak wciskanie paneli dotykowych gdzie się da (np. w samochodzie), czy sterowanie wszystkiego głosem (np telewizora, no k⁎⁎wa xD). Nasz świat zaczyna wyglądać jak filmy SF, tylko nikt nie pomyślał, że to bez sensu i co najwyżej człowiek z lat 80 XX wieku może powiedzieć "łoooo" na to wszystko.

Tak jak napisałeś, do fabryki można stworzyć na każde stanowisko niehumanoidalnego robota, który będzie dużo tańszy i lepszy niż humanoidalny

@maximilianan Niesamowicie spłyciłeś temat i już w drugim zdaniu napisałeś nieprawdę.

Robot nie "po prostu przesuwał paczki", ale sprawdzał gdzie jest etykieta i jeśli pozycja była niewłaściwa, obracał etykietą do dołu. Co więcej, robił to w pełni autonomicznie, a to bardzo istotne.

Klasyczne roboty przemysłowe mają całkiem spore ograniczenia. Upraszczając, punkty przez które musi przejść muszą być znane przed wykonaniem ruchu. Dodatkowo, wyróżnia ich pewna dokładność, powtarzalność, sztywność, występują osobliwości i nie wszystkie punkty w przestrzeni są osiągalne pomimo teoretycznego zasięgu.

Część problemów da się wyeliminować, ale to nie jest lekarstwo na wszystko.

To co jednak kluczowe, inni poruszyli już w komentarzach.

Dzisiejszy świat jest dostosowany do ludzi. Fabryki, miejsca użyteczności publicznej, domy, samochody, narzędzia i można by tak długo wymieniać. Mając platformę, która motoryką jest zbliżona do człowieka pozostaje głównie ograniczenie softwarowe. W fabrykach, gdzie wykonuje się monotonną pracę, robi się rotacje co kilka godzin/co jeden dzień. Są prace uciążliwe ze względu na panujące warunki, charakter pracy (np. noszenie worków z cementem na 4 piętro) itd. Nikt nie będzie budował dedykowanego robota do wnoszenia worków z cementem na klatce schodowej ze stopniami o wysokości od 17 do 19 cm. A ludzie się takimi poruszają.

To idealne miejsca gdzie humanoid może zastąpić człowieka. Koszt jest jednorazowy, później tylko serwis.
A humanoidy, już dziś, na tak wczesnym etapie rozwoju, zapowiadają się na przystępne cenowo.

Zakładając, że pracownik zarabia najniższą krajową, a humanoid kosztuje 100 tys. zł, to ok. 17 wypłat z punktu widzenia kosztów pracodawcy. Jeśli taki humanoid zastąpi np. konserwatora, który kosi trawę, odmaluje płot i przystrzyże żywopłot korzystając z tych samych narzędzi, to myślę, że decyzja nie będzie trudna.

No i na koniec - uniwersalne rozwiązania nie istnieją, ale taki humanoid może być najbliższy uniwersalności. To jego główna przewaga.

@maximilianan Roboty humanoidalne zuzywaja wieksza czesc energii i zasobow hardware na samo poruszanie sie. Dlatego powoli sie od nich odchodzi na rzecz robotow kolumnowych, ktore sa bardziej ekonomiczne, bardziej stabilne i moga wykonywac prace na roznych wysokosciach.

Zaloguj się aby komentować

Moja recenzja OpenClaw https://openclaw.ai/


Co to jest? Do czego służy?

Tak w skrócie to nie służy do niczego i do wszystkiego jednocześnie xDDD

To jest wrapper który oddaje kontrolę nad maszyną na której to uruchomiłeś w ręce LLMa (możesz sobie wybrać prawie dowolnego).


To jest jednocześnie bardzo głupi i bardzo dobry pomysł, już spieszę wyjaśnić.

Powiedzmy, że chcesz coś uruchomić na komputerze, ale nie działa. Dla przykładu: pobrałeś sobie kod z githuba i sypie błędami.

Możemy zadanie wykonania tego kodu powierzyć naszemu pomocnikowi, jemu też się nie włączy ale zdiagnozuje dlaczego i albo doinstaluje np brakujące zależności albo naprawi kod, żeby się włączył.


Z zalet, to też możliwość delegowania zadań np przez praktycznie dowolny komunikator, którego używasz. Możesz do niego napisać na whatsappie na przykład, aby np zrobił Ci prasówkę z wydarzeń na bliskim wschodzie, albo sprawdził o której jest pociąg do Zawiecia.

Twój personalny asystent jeżeli będzie potrzebował to stworzy sobie pomocnika który bedzie wykonywał długie zadanie w tle a w tym czasie możesz zlecić mu kolejne.


Z wad: kosztuje - dużo - pieniędzy

Spala tokeny w zastraszającym tempie. Jak używasz drogich modeli typu: claude 4.6 to trzeba być milionerem.

Niektóre zadania wykonuje.... No po swojemu powiedzmy. Ja swojemu dałem dla przykładu zadanie wykonać jakieś akcje na csv który ma 20+k wierszy. Zadanie wykonał poprawnie, nawet napisał sobie skrypt żeby optymalniej parsować każdą linię. Wykonał poprawną pracę... i nie zapisał wyniku xDDD
No ale za drugim razem i 10usd później już mu wszyszło tak jak miało wyjść.

Następna wada: można używać modeli na swoim komputerze ale muszą to być duże modele. W sensie, 2,4,15 miliardów parametrów są zdecydowanie za małe i muszą mieć GIGANTYCZNY kontekst a więc musisz de fakto posiadać superkomputer z nasa albo będziesz obserwował jak farba schnie w zwolnionym tempie. 100tokenów/s działa super żwawo.


Czy polecam?

Jak masz coś do automatyzacji, np obsługa ticketów, maili, robienie prasówek, przyda Ci się coś w stylu: rzucę mu wiadomość głosową na whatsapie żeby znalazł mi X i za kilka minut dostajesz b.ładne wyniki np na maila to jest jak najbardziej dla Ciebie.

Jako demonstrator technologii, gdzie opisujesz co chcesz a maszyna to po prostu robi (ale najczęściej za pierwszym razem jej nie wyjdzie xD) to jest 10/10

Ale jak wspominam, to jest raczej demonstrator, kosztuje w c⁎⁎j ale jako tako działa. Na pewno będą osoby które skorzystają i będą zadowolone.


#automatyzacja #openclaw

6b46ef7f-bafb-439c-b2ff-17f20ee3c457
entropy_ userbar

Lokalnie może to działać z gpt-oss:20b. Ładnie się mieści w 16gb pamięci i jak testowałem w ollamie to można na spokojnie ustawić 256k okno kontekstu. Przy czym ja to testowałem na Radeonie 7900xt ^^'

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Jesteś w stanie przesłać przykładowego maila? Bez danych, tylko jak forma wygląda.


BTW, w moim rozumieniu "onboarding" to zupelnie cos innego niż wynika z Twojego zdania 🙈😁

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Opisałem kolejną, stosowaną przeze mnie automatyzację.

Tym razem jest to scenariusz do raportowania prac wykonanych w danym dniu.


Wersja dla userów Twittera:

https://twitter.com/uwteam/status/1750090870437863698


Wersja dla nie-twitterowych ludzi:

https://nitter.net/uwteam/status/1750090870437863698


Przy okazji we wpisie wyjaśniam, dlaczego niekiedy tworzę automatyzacje niemające większego sensu


#automatyzacja #technologia

f9f44a5b-cfaf-45c3-aff8-aebd9890070f

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

@Thomash80 chyba chodzi o to że jakieś czynności automatyzuje żeby nie klikać x razy żeby coś zrobić to się stosuje te makro. Ale do końca nie jestem pewnie.

@Thomash80 - 5 w pełni funkcjonalnych automatyzacji, na przykład:


  • Gdy dostanę sms od danego kontaktu z określoną treścią to wtedy zgłosnij dzwonek w telefonie i zagraj dźwięk (przydatne do znalezienia telefonu jak jest wyciszony)

  • Wibruj co minutę (przydatne by myszka położona na telefonie ruszała kursorem i nasz statusu komunikatora na komputerze nie zmienił się na Away)

  • Włącz zmianę orientacji ekranu w telefonie tylko gdy jedna z wybranych aplikacji jest włączona (na przykład YouTube lub Netflix)

  • Wyciszy telefon automatyczne między 23:00 a 6:00 ale tylko w dni powszednie

  • Zrób zdjęcie przednimi aparatem przy nieudanej próbie odblokowania telefonu

  • Wyślij sms na podany numer gdy telefonu zostanie przeniesiony poza zdefiniowany obszar


Możliwość ustawia makr są niezliczone!

@dahomej a umiesz może włączyć żarówkę smart którą mam w google home? ma sie włączyć jeżeli jestem blisko mojej sieci wifi

Najlepiej jakby ekran był cały czas wygaszony.

W załączeniu automat ktory mi nie działa

977dc9b6-0742-4132-80c6-016df6496cbe

Zaloguj się aby komentować

Karuzela treningowa dla koni warta 40 milionów dolarów. Zbudowała ją firma produkującą rollercoastery.


Maszyna zbudowana dla koni wyścigowych, żeby uniknąć błędów treningowych głównie mlodych koni. Jokey moze popełniać błędy a maszyna zrobi to idealnie.


#ciekawostki #konie #automatyzacja


https://youtu.be/iHf_exw_5bw

@CzosnkowySmok Przeważnie spotykam się z filmikami które jak objaśniają jakąś ciekawostkę to jak dla przedszkolaka. Do tego, często przedstawia się temat przewrotnie, ot zabiegi typowe dla gatunku infotainment.


Po obejrzeniu tego filmiku dalej nic nie wiem o tych maszynach.

  • Jaki cel treningowy ma w ogóle ta maszyna? Czego te konie się na niej uczą? Przecież w wyścigach konnych nie muszą trzymać szyku, a to jedyne zastosowanie jakie mi przychodzi na myśl

  • Ma to zapobiegać eliminacji błędu dżokejów - ale jakich?

  • W opisie do filmu jest napisane że ludzkie błędy mogą przedwcześnie zakończyć sportową karierę konia - w jaki sposób?

  • Jest też że ten tor potrafi monitorować tętno oraz oddech konia - w jaki sposób? Nie widzę żadnych opasek ani innych przyrządów. Zresztą nie wiem gdzie szukać - a może jest to robione jakoś bezprzewodowo?


Poświęcili ekipę, żeby pojechała i nakręciła materiał o czymś co wydaje się cholernie ciekawe. Ostatecznie nakręcili filmik trwający 1m40, po obejrzeniu którego widz zostaję z większą ilością pytań niż odpowiedzi

@Mikel Odpowiem na to co wiem, albo przynajmniej wydaje mi sie ze wiem ( moj ojciec wystawial konie m.in na sluzewcu - ale ja sie tym az tak nie interesowalem)

  1. Zakladam ze kondycja to raz, a dwa oglady (aby nie byly az takie dzikie)

2 i 3 ) Jak dzokej popelni blad i np kon zlamie noge to idzie z automatu do uspienia lub rzezni- tylko te ktore maja niegrozna i mala kontuzje oraz sa z dobrej krwi maja szanse dozyc starosci jako matka lub ogier rozplodowy.


Na upartego moge do mojego ojczulka zadzwonic i sie dopytac. Mam nadzieje ze nigdzie nie wprowadzilem w blad.

Zaloguj się aby komentować