Dobra, macie jeszcze jeden wpis z Kioto. Dzisiaj odwiedziłem:
Kitano Tenmangu
Kinkaku-ji
Gioji
Otagi Nenbutsuji
A potem z d⁎⁎y poszedłem za fajnymi znakami pokazującymi jesiennie liście, co okazało się za⁎⁎⁎⁎stą decyzją. Najlepszą tego dnia.
Miejsce pierwsze to jedno wielkie rozczarowanie. Zdjęcia ma guglu były tak super że zdecydowałem się tam pojechać. Na miejscu okazało się, że wejście na teren dolinki/parku jest płatny dodatkowo 1200yen (XDD, sama świątynia za free), no ale w cenie masz pan herbatkę i ciastko. Kupione, przeszedłem się - trasa rozczarowująca krótka, a główny punkt tego zasranego ogródka (czy raczej miejsce z którego robi się fajne zdjęcia) zamknięty (ale czego to polak nie zrobi xd - japończycy też szli przez barierki).
Miejsce drugie przeleciałem w zasadzie w pół godziny. Było sporo ludzi, ale dało radę iść na luzie. Tyle że poza tym złotym domkiem nie było w zasadzie nic do oglądania. Zrobiłem tylko foty i poleciałem dalej.
Miejsce trzecie trochę zawiodło mnie swoją wielkością, bo to w zasadzie taki spacerniak dookoła przerzedzonego lasku z mchem na ściółce… bez szału.
Miejsce czwarte - super! Nie powinienem polecać, bo już zaczęli się tam panoszyć influenzerzy, ale trudno. Miejsce może niewielkie, ale te kamienne figurki robią super pozytywne wrażenie. Świątynia szczyci się, że jest jedną z niewielu (albo jedyną, nie pamiętam) gdzie normalnie można pomacać sobie złoty pomnik Buddy. Skorzystałem, zobaczymy czy życzenie się spełni.
#japonia #podroze #podrozujzhejto



Zaloguj się aby komentować
Trzeba wiedzieć gdzie wejść żeby nie było tłumów ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Fushimi Inari
#japonia #podroze #podrozujzhejto



Zaloguj się aby komentować
Newcastle upon Tyne jest miastem położonym na wschodnim wybrzeżu Anglii. To właśnie tam rozpoczynałem swoją wyprawę szlakiem wzdłuż Muru Hadriana w 2023 roku, a przy okazji zwiedziłem sobie miasto. Newcastle posiada mury obronne, dlatego też włączam go do projektu “Miasta stojące murem”.
Średniowieczne mury obronne w Newcastle upon Tyne powstały w XIII i XIV wieku. Pierwotnie miały około 3 kilometrów długości, natomiast do czasów współczesnych przetrwało między 400 a 500 metrów obwarowań, głównie w zachodniej linii murów. Wysokość murów dochodziła do 7,6 metra, a grubość do 2 metrów. Do miasta prowadziło aż sześć miejskich bram Sand Gate, Close Gate, New Gate, West Gate, Pandon Gate i Pilgrim Gate. Część obwarowań, a także miejskich bram zostało rozebranych w XVIII i XIX wieku.
Kamienny zamek w Newcastle powstał w XII wieku, wcześniej od XI wieku istniał tam zamek drewniany, a w I wieku n.e. Rzymianie zbudowali nieco dalej warowny gród. Trochę później, bo w 1247 roku do zamku dobudowano Black Gate, czyli Czarną Bramę. W 1618 roku przekształcono ją w dom mieszkalny, który w XIX wieku został oddzielony torami kolejowymi od zamku.
W centrum Newcastle można zobaczyć kilka charakterystycznych mostów nad rzeką Tyne. Pierwszy z nich to Tyne Bridge z lat dwudziestych XX wieku, który był pierwowzorem mostu w Sydney. Ma 162 metry długości. Drugi z mostów jest zaraz obok pierwszego i jest nim Swing Bridge, czyli most obrotowy. Ma 171 metrów długości i zbudowano go w II połowie XIX wieku. Trzeci to High Level Bridge o długości ponad 400 metrów z połowy XIX wieku. Most ma dwa poziomy, górą jeżdżą pociągi, a dołem poprowadzona jest droga i chodnik. Ostatnia konstrukcja to Most Milenijny Gateshead z 2001 roku o długości 126 metrów. Przeznaczony jest do ruchu pieszego.
Będąc w Newcastle warto pojechać do części zwanej Wallsend, gdzie znajdują się pozostałości rzymskich w postaci fortu Segedunum z II wieku n.e., który był użytkowany przez około 300 lat. W tym miejscu też rozpoczyna się (lub kończy) szlak wzdłuż Muru Hadriana.
#antekpodrozuje #podroze #podrozujzhejto #turystyka #wakacje #anglia #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #zainteresowania
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej





kiedyś pijany przeszedłem po tym łuku nad mostem
(...tym obrotowym xD na zdjęciu to ten czerwony za tym niebieskim)
był przy samych mostach polski pub The Globe, ale widzę że już nie jest polski od dawna.
był też taki za⁎⁎⁎⁎sty brutalistyczny nieczynny parking wielopoziomowy po drugiej stronie rzeki, ale widzę że rozebrany dawno. można było się tam "włamać" i wleźć na samą górę, skąd był za⁎⁎⁎⁎sty widoczek



Zaloguj się aby komentować
Jak będziecie kiedyś jechać A1 w kierunku Gdańska, to polecam odwiedzić MOP Strzelce Północ. Osobliwe i zaskakujące miejsce.
#podroze #podrozujzhejto #dziwniesatysfakcjonujace i trochę #grazynacore
Zaloguj się aby komentować

Przyjechaliśmy do Wiednia podziwiać klimatyczne jarmarki, a wśród nich wg CNN najpiękniejszy na świecie. Niemal wszystkie są organizowane przy wspaniałych wiedeńskich zabytkach. Skosztowaliśmy też austriackiej kuchni oraz dobrego wina.
#podroze #podrozujzhejto #wieden #swieta #jarmarki...
Byłem z młodym dzisiaj u Tomka w Oławie w muzeum Wena. Jak zwykle najlepsze eksponaty wyjebane za halą główną. 😉
#nivaznegdziedroga
#klasycznamotoryzacja
#podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować

Zapraszam Was na kolejną morską przygodę! W tym odcinku pokażę Wam nocny alarm oraz jak wygląda życie, na jednym z największych polskich żaglowcu Fryderyku Chopinie, w trudnych warunkach pogodowych. Choroba morska nie ułatwia tego zadania, a pracować ciężko trzeba, by uciec przed huraganem. Pokażę...
Schludnie, acz nasrane.
W sumie warto było odwiedzić. Potem zrobiłem spacerek do wodospadu Minoh.
#japonia #podroze #podrozujzhejto



Zaloguj się aby komentować
Nara, elo.
#japonia #podroze #podrozujzhejto #smiesznypiesek



Zaloguj się aby komentować
cześć
Otmuchów jest niewielkim miastem położonym w województwie opolskim pomiędzy Nysą i Paczkowem. Wielokrotnie mijałem go z daleka, lecz wreszcie niedawno postanowiłem go odwiedzić z powodu zachowanych tam murów obronnych i włączyć go do projektu “Miasta stojące murem”. Oprócz wspomnianych obwarowań w Otmuchowie zobaczyć można ciekawą architekturę sakralną i zamek.
Najciekawsze atrakcje Otmuchowa:
Mury obronne w Otmuchowie, których budowę rozpoczęto w XIV wieku. Do dzisiaj pozostało między 250 a 300 metrów w kilku fragmentach, a miasto w przeszłości mogło mieć obwarowania o długości około 1000 metrów (dokładnej długości nigdzie nie znalazłem). Do dzisiaj zachowała się również Wieża Wróbla zwana Nyską.
Jedną z najciekawszych atrakcji Otmuchowa jest miejscowy Zamek Biskupi z XIII wieku. Obecnie mieści się w nim hotel, ale warto wejść na jego wieżę, z której jest widok na całą okolicę, w tym również na miasto.
Kościół św. Mikołaja i Franciszka Ksawerego położony jest zaraz przy rynku z przełomu XVII i XVIII wieku. W jego wnętrzu zobaczy można freski Karola Dankwarta, który malował również na Jasnej Górze i w kościele św. Anny w Krakowie.
Na rynku stoi piękny renesansowy ratusz pokryty sgraffito, a na ścianie zobaczyć można zegar słoneczny z XVI wieku.
Będąc w Otmuchowie warto nie można pominąć oczywiście pobliskiego jeziora Otmuchowskiego, nad które również warto się udać, szczególnie podczas ładnej pogody.
Ciekawą atrakcją w pobliżu Otmuchowa jest Pałacyk myśliwski biskupa Franciszka Ludwika von Neuenburga z początku XVIII wieku, który obecnie jest własnością prywatną.
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej
#antekpodrozuje #podroze #podrozujzhejto #polska #opolskie #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #architektura #zainteresowania #turystyka





Zaloguj się aby komentować
Dziki kraj, ludzie ulicami chodzą
#japonia #podroze #podrozujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry.
Polecam pierwszy odcinek z nowego serialu realizowanego przez Arkadego Pawła Fiedlera (z tych Fiedlerów). Tym razem maluchem przez Amerykę Południową. Jak ktoś nie zna to polecam zapoznać się z poprzednimi podróżami. Gość fiatem 126p jechał przez Afrykę oraz Azję.
https://www.youtube.com/watch?v=HFa9eAmxnH8
#podroze #podrozujzhejto #motoryzacja
Zaloguj się aby komentować
Za dużo tu tego, przebodźcowało mnie już pierwszego dnia.
#japonia #podroze #podrozujzhejto



Zaloguj się aby komentować

Przez wszystkie pory roku zwiedzaliśmy Jurę, by pokazać jej bogactwo. Gotyckie zamki zebrane w Szlak Orlich Gniazd to jej symbol. Ojcowski Park Narodowy to przyrodnicza perełka, a liczne skałki i jaskinie to unikat w skali kraju. Podobnie jak Pustynia Błędowska. Jurę można zwiedzać cały...
No i ch^j, to już chyba będzie koniec znajomości. Postawiłem ultimatum - ma być papier i koniec, i się zrobiło nieciekawie, także dziękuję pani @moll , szkoda tylko że tak późno przestałem myśleć kut^sem... cóż, nic nie straciłem poza tym że się człowiek zaangażował emocjonalnie w to wszystko...
Cóż, nie jestem zły że to się kończy. Jestem zły bo zachowywała się tak jakby mnie chciała, mówiła sama gdzie jest, co robi, robiła nawet zdjęcia choć nigdy tego nie oczekiwałem. Sprawiła że poczułem coś, czego nie czułem od bardzo długiego czasu. Sprawiła że poczułem że jesteśmy naprawdę "nami" i wykorzystała moją słabość wiedząc że zawsze ją wybiorę. Wczoraj wieczorem zmądrzałem. A dziś wieczorem się zapewne to skończy.
Trzymajcie kciuki abym postawił na swoim, wieczorem dam znać... ( ͡° ʖ̯ ͡°)
#rozowepaski #logikarozowychpaskow #podrozujzhejto #seks #gownowpis #jestempierdolniety #jestembolcemnaboku
@gawafe1241 - przykro czytać kolego.
Aż chce się napisać rzeczy w stylu "a czego Ty się po mężatce z dzieckiem, której mąż walczy na Ukrainie spodziewałeś" - ale co to da?
Niemniej co żeś poużywał to Twoje - a rany sercowe będziesz leczył dłuższy czas - oby nie alkoholem czy dragami - ale mam nadzieję, że wyjdziesz z tego tylko silniejszy.
@ratty cóż... spotkaliśmy się, była dość długa i niełatwa rozmowa. Dowiedziałem się kilku nowych rzeczy i poniekąd dzięki nim udało się dojść do kompromisu - papiery będą jak dostanie wniosek o pobyt a ani ona ani dzieci wracać nie chcą, męża nie kocha i są jak obcy ludzie a jedynie co ich łączy to dzieci? Największym problemem jest jej dom, boi się że popadnie w ruinę po rozwodzie bo nie będzie miał kto się nim zająć gdy mąż się wyprowadzi.
Ale ja już zaczynam w to wszystko jakoś nieco wątpić i czuję że ja już się oddalam od tego wszystkiego. Czuję jakbym to ja na to wszystko parł. I zaczyna mi to już przeszkadzać co powiedziałem jej to prosto w twarz. Co czas pokaże - zobaczymy, ale już nie mam zamiaru na to wszystko nalegać. A jeśli nie jestem czegoś pewien - nie widzę sensu się starać i czegokolwiek robić, bo po co?
Czy to przetrwa, zobaczymy ale ja już nie mam zamiaru "tak chcieć".
To wszystko jest porypane. Kupujemy sobie żarcie, przynosi mi obiady jak zrobi, ja latam jak głupi za nią, mamy do pracy na 6, ale ch*j - wstaje się o 4-5:30 żeby spędzić nieco czasu sam na sam. Wczoraj oboje źle się czuliśmy ale chcieliśmy się spotkać, ja skończyłem o 15, ona po 21. I przyjechała. Źle się czuła, masa obowiązków ale była. No bo mnie kopie i jestem naelektryzowany, jestem zły. Powiedziała że musi wyjść z pracy, kupiła mi rękawiczki żeby mnie nie "kopało". I takich rzeczy jest dużo więcej. Coś jak zachowywać się jak para a nie być parą. Pojebane.
Jak to widzisz?
Zaloguj się aby komentować
Chester jest ciekawym miastem w Anglii, a z mojej perspektywy jednym z najciekawszych i posiadających niesamowity klimat. Jeśli śledzicie projekt “Miasta stojące murem”, to zapewne zwróciliście uwagę, że w ramach przedsięwzięcia odwiedziłem sporo miast w Wielkiej Brytanii, a Chester jest jednym z nich. Oprócz średniowiecznych obwarowań Chester posiada również ogromną ilość domów szachulcowych, które wprost urzekają swoim wyglądem, a całość sprawia, że miasto staje się wręcz magiczne.
Zapraszam do artykułu na blogu
Kilka ciekawostek z Chester:
Zachował się cały obwód murów obronnych, których łączna długość wynosi około 3 kilometrów.
Na terenie miasta zobaczyć można około 300 domów z tzw. muru pruskiego (szachulca). Skupione są głównie przy głównych ulicach starego miasta. Większość z nich ma kilkaset lat.
Chester w 2022 roku przez Online Mortgage Advisor zostało uznane za najpiękniejsze miasto na świecie.
Chester powstało w czasach rzymskich, a miejscowy amfiteatr mogący pomieścić 7000 widzów powstał w 79 roku.
Ogromne wrażenie robi miejscowa stara katedra św. Jana Chrzciciela datowana na koniec VII wieku.
Spacerując po mieście nie można pominąć katedry pw. Chrystusa i Najświętszej Maryi Panny, której budowę rozpoczęto w XI wieku. Zwiedzanie jest bezpłatne, a wnętrza niesamowite.
Na tamtejszym torze wyścigów konnych gonitwy odbywają się od 1539, co czyni go najstarszym działającym torem na świecie.
#antekpodrozuje #podroze #podrozujzhejto #anglia #wielkabrytania #turystyka #atrakcjeturystyczne #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #zainteresowania #architektura
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej





@antekwpodrozy może moja perspektywa jest nie szeroka, bo poza Liverpool-em i Chester to w większych miastach UK nie byłem. Raczej odnoszę to do naszego polskiego podwórka, a nawet mojego gdańskiego, gdzie bezdomnych leżących pod witrynami sklepowymi, czy wnękami drzwiowymi nie zobaczysz. Takie widoki na mnie działają.
Zaloguj się aby komentować
Ciekawostka, w Tarnowie powstaje winnica miejska która jest założona w najcieplejszym miejscu w Polsce i nie mówię tu o samym Tarnowie który jest biegunem ciepła. ale faktycznie w okolicy parku Sanguszkow gdzie powstaje winnica jest najcieplejszy punkt w naszym kraju. Stowarzyszenie winiarzy twierdzi
że w sezonie 2025 powstanie pierwsza partia wina.
Sama winnica będzie mieć 7hektarow na której są posadzone odmiany na wina białe: Solaris, Johanniter, Seyval Blanca, Hibernal i czerwonych Rondo, Regent, Marcheal Foch oraz czerwone vitis vinifery Riesling i Pinot Noir.
Więcej informacji tutaj https://podroze.dziennik.pl/artykuly/329174,oto-najcieplejsze-miejsce-w-polsce-bedziesz-zaskoczony.html
https://enotarnowskie.pl/region/tarnow-bedzie-mial-wlasna-winnice/
#podroze #tarnow #podrozujzhejto #ciekawostki #ogrodnictwo #winogronadeserowe #winoroby


Zaloguj się aby komentować