Wie ktoś czy w #łódź istnieje coś takiego jak party house? Szukam czegoś do wynajęcia na urodziny, a booking/airbnb odpada.
#lodz
Wie ktoś czy w #łódź istnieje coś takiego jak party house? Szukam czegoś do wynajęcia na urodziny, a booking/airbnb odpada.
#lodz
Zaloguj się aby komentować
Łódź: pracownicy pogotowia ratunkowe zabijają pacjentów
Łódź: 30 adwokatów ma proces w sądzie
Łódź: pijane policjantki powodują wypadek
Co następne? Strażacy podpalacze?
#lodz #heheszki

Zaloguj się aby komentować

Dwie funkcjonariuszki Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi zostały zawieszone w czynnościach służbowych, po tym jak okazało się, że jechały samochodem po spożyciu alkoholu. Kobiety nie były na służbie, ale brały udział w kolizji drogowej na skrzyżowaniu ulic Aleksandrowskiej i Rydzowej. Tam zostały...
Był pierwszym czarnoskórym tragikiem szekspirowskim i światowej sławy aktorem dramatycznym.
O jego talencie entuzjastycznie pisali Walter Scott, Hans Christian Andersen, Charles Dickens i Lew Tołstoj. W 1867 roku przyjechał do Łodzi, by zagrać swoją popisową rolę – Otella. Niestety zamierzony występ udaremniła śmierć aktora, dla którego Miasto Łódź okazało się ostatnim przystankiem na drodze życia i artystycznej kariery.
Ira Aldridge, bo o nim mowa, urodził się 24 lipca 1807 roku w Nowym Jorku w rodzinie pastora Daniela Aldridge’a. Życzeniem ojca było, aby młody Ira został duchownym. Jednak to aktorstwo okazało się jego prawdziwą pasją.
Ira Aldridge początkowo występował na deskach African Grove Theater na Manhattanie.
11 maja 1825 roku zadebiutował w londyńskim teatrze Royalty rolą Otella. Sławę przyniosła mu tytułowa rola w sztuce „Oronooko, czyli królewski niewolnik” Thomasa Southerne’a. Później aktor grywał główne role m.in. w „Ryszardzie III” oraz „Kupcu weneckim”. W 1828 został pierwszym w dziejach czarnoskórym dyrektorem teatru w Wielkiej Brytanii – Coventry Theater.
W latach 1852–1867 Ira Aldgridge odbywał tourne na kontynencie europejskim. Grywał na deskach teatrów dzisiejszej Belgii, Niemiec, Francji, Danii, Szwecji, Szwajcarii, Czech, Rosji oraz Polski. W 1852 roku przyjechał do Szczecina, Poznania i Wrocławia. W 1862 roku dwukrotnie pojawił się w Warszawie. Odwiedził także Radom.
Pięć lat później aktor, którego sceniczna gwiazda świeciła pełnym blaskiem, zawitał do Łodzi. Na jego występ miejscowa publiczność oczekiwała z wielkim zainteresowaniem. Ira Aldridge przygotowywał się wraz z lokalnym zespołem do wystawienia „Otella” w nieistniejącym już dziś teatrze „Paradyż” przy ulicy Piotrkowskiej. Do wystawienia sztuki jednak nie doszło na skutek nagłej śmierci aktora w dniu 7 sierpnia 1867 roku. Przypuszczalnie powodem zgonu było zapalenie płuc.
W pogrzebie Iry Aldridge’a wzięły udział tysiące łodzian. Konduktowi pogrzebowemu przewodził prezydent miasta Edmund Pohlens. Ciało złożono do grobu na ewangelickiej części Starego Cmentarza w Łodzi przy ulicy Ogrodowej. Niemal ćwierć wieku później, jego córka primadonna Suranah Aldridge ufundowała ojcu nagrobek z honorarium za koncert, który dała w łódzkim teatrze „Thalia” 11 maja 1890 r.
O pobycie tego wybitnego aktora w naszym mieście przypomina również tablica wmurowana na ścianie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 175, w pobliżu miejsca, w którym w XIX wieku mieścił się zajazd i teatr „Paradyż”. Została ona odsłonięta w listopadzie 2014 r.
Poniżej prezentujemy zdjęcie Iry Aldridge’a w stroju Otella, pochodzące ze Zbioru ikonograficznego APŁ.
źródło: Archiwum Państwowe w Łodzi
#lodz #aktorzy #teatr #sztuka #ciekawostki #ciekawostkihistoryczne

Zaloguj się aby komentować

Kontrola prędkości w Łodzi. Pani policjant ma za nic przepisy i bezpieczeństwo. Postanawia mierzyć prędkość kierowców stojąc na jezdni. Bo przecież kilkaset metrów przed nią stoi najprawdopodobniej zepsuta ciężarówka. "Pani policjantka stwierdziła że ona ma kamizelkę i robi czynności i może...
600 lat temu Władysław Jagiełło nadał prawa miejskie Łodzi.
#wiadomoscipolska #lodz #lodzkurwa
Zaloguj się aby komentować
Dom Technika, Łódź, zdjęcie z lat 60-tych.
#fotografia #lodz

Zaloguj się aby komentować
STOP Łodzicyzacji Poznania!!
#poznan #lodz #wiadomoscipolska
Zaloguj się aby komentować
Czemu w Łodzi nie ma magnesów najzwyklejszych? Pierwszy raz się spotykam z taką sytuacją xd #lodz
Zaloguj się aby komentować
Łódź k⁎⁎wa xD
To mój widok z okna
#lodz #podroze #heheszki

Zaloguj się aby komentować
#lodzie #offgrid #panelesloneczne #koty #lodz #londyn #uk #ciekawostki #zainteresowania #zwierzaczki #pokazkota
Kolejny wpis o zyciu na barce na londynskich kanalach. Tym razem timelapse (UWAGA, DLUGI!) z po-covidowego plywania po londyńskich kanalach - z Islington w okolice Springfield. Mozna dokladnie zobaczyc jak dzialaja sluzy oraz jak ciasno jest momentami przemieszczac sie barka takiej wielkosci. W czasie pandemii nie można było w zasadzie plywac, (wyjatkiem bylo uzupelnianie wody, oproznianie nieczystosci itd), spedzilismy 3 miesiace w jednym miejscu w Angel, w gruncie rzeczy calkiem fajna okolica, moglo być znacznie gorzej…
https://www.youtube.com/watch?v=0Qt9XQbFOfA
Link do poprzedniego wpisu:
https://www.hejto.pl/wpis/lodzie-offgrid-panelesloneczne-koty-lodz-londyn-uk-ciekawostki-zainteresowania-z





@Budo Dzieki! Racja, slyszalem to pytanie wiele razy
Zaloguj się aby komentować
Wczoraj o 22:00 jakoś dostałem powiadomienie, że mi bilet wygasa, a wiem, że mam do sierpnia xD
Klasycznie, po polsku, testowane na produkcji xD
#heheszki #lodz

Zaloguj się aby komentować
W ostatnim czasie otrzymałem ofertę pracy w #krakow a jestem z #lodz niestety podjęcie pracy okazuje się nie być takie proste. Pracodawca na początek proponuje 2 tygodniowy okres próbny w ramach szkolenia z oprogramowania. Więc musiałbym wykonać przeprowadzkę, natomiast nic nie wynajmę bo nie wiem jak będzie po tych 2 tygodniach. Stąd moje pytanie, może ktoś miał podobną sytuację jak ja obecnie i ma rozeznanie w jakiś niedrogich noclegach w #krakow lub sieciowych hostelach? Nie mam niestety nikogo znajomego tam, więc opcja z jakimś hostelem na dwa tygodnie wydaję się być jedynym rozwiązaniem.
#pytanie
Zaloguj się aby komentować
Orientuje się ktoś, kiedy są przyznawane miejsca w akademikach na wakacje? Najlepiej UŁ. Wniosek złożyłem, zaraz ostatni tydzień czerwca i nie mam żadnej informacji. #lodz #studbaza #studia
Zaloguj się aby komentować
Profil Łodzi wstawił informację, że dzieciaki z czerwonym paskiem mają wstęp za 1 zł w ten piątek na falę (basen), a niektórzy w komentarzach się zesrali, że dyskryminacja xDDDDDDD
#lodz #bekazpodludzi
@muchatse Dobrze, że się śmiejesz z tych twierdzących, że dyskryminacja, bo ja też się śmieję, z "dyskryminacji jełopów". Natomiast obawiam się, że wszystko zmierza w kierunku takiej sytuacji, że rzeczywiście osoba, która będzie w czymkolwiek lepsza, będzie oskarżana o dyskryminowanie GORSZYCH. Harrison Bergeron to przyszłość ludzkości. Nie osoba, a świat z opowiadania (bo filmu nie oglądałem
Zaloguj się aby komentować

PiS odwołał konwencję w Łodzi z powodu fatalnej frekwencji. Działacze nie chcieli przyjeżdżać na wielką imprezę. Ponieważ Kaczyński nie przyciągnął tłumów a wielka hala wyglądałaby po prostu na pustą, PiS musiało zrezygnować z Łodzi.
#bekazpisu #lodz #jebacpis #kaczynski #putinowskapolska...
Umowa została podpisana, Prawo i Sprawiedliwość tak czy inaczej dołoży się do miejskiego programu in vitro - w taki sposób do informacji o odwołanej konwencji PiS w Łodzi odniosła się prezydent miasta Hanna Zdanowska. Wyjaśniła, że partia Jarosława Kaczyńskiego będzie musiała zapłacić kary umowne.
¯\_( ͡° ͜ʖ ͡°)_/¯
#polityka #bekazpisu #lodz
Zaloguj się aby komentować
#kreatywnareklama #lodz #takasytuacja

@bartlomiej_rakowski Ja pamiętam swoją lekcje fizyki w liceum profilowanym.
Ziomek zaczyna tak: "Panie się tu śmieją, że jest drut, natomiast ja chciałbym powiedzieć, że w metalurgii, jest taki termin 'przeciąganie druta' i jest to bardzo ważne". Śmiechy i hihy, a on: "Panie to powinny bardzo uważać na tych zajęciach"...to se ne vrati...
Zaloguj się aby komentować

Łódź to miasto wielu innowacji i inwestycji. Obecnie miasto przechodzi totalną metamorfozę. Najważniejszym miejscem w Łodzi, jak i jej nowym sercem ma być NCŁ, czyli Nowe Centrum Łodzi. W okolicy dworca Łódź Fabryczna powstanie Nowe Soho, Rynek Kobro oraz Nowy Ratusz Łodzi. #lodz #polska...
Znacie fotografa w Łodzi z wolnym terminem na zdjęcie do CV? #lodz #fotografia
@Drathir jakie ciuchy, fryzura i barber? Teraz muszę popatrzeć na booksy by barber miał termin. Jak patrzyłem zdjęcia innych na linked in to nie wyglądały na takie od ręki że tylko się ustawiają i mina. Dodatkowo nie mam doświadczenia z zdjęciami i nie umiem się ustawiać ani miny mieć odpowiedniej tylko stres widać duży
Zaloguj się aby komentować