Zaloguj się aby komentować
Korpiklaani - Uniaika, folk metal z Finlandii
#metal #finlandia #rock
Zaloguj się aby komentować

Pierwsza zazdrość pojawiła się, gdy widziałem ją na zdjęciach. Druga, głębsza, gdy polskim architektonicznym symbolem świętowania 100-lecia odzyskania niepodległości stały się pomnikowe Ławki Niepodległości. Trzecia, totalna, gdy udało mi się ją w końcu odwiedzić.
Obiektem mojej zazdrości jest...
I znów promem do #pracbaza. Trasa dom-Tallin zrobiona. Teraz kima na pokładzie. Kima w helsinkach i po południu na mieszkanie.
Dobrze, że autem jeżdżę tylko na projekt jak zaczynam i do domu jak kończę budowę.
#podroze #estonia #finlandia

Zaloguj się aby komentować

Ta ciężarówka ma przejeżdżać nawet 250 tys. kilometrów w skali roku. Leśny charakter musiał więc zostać połączony z ekonomią. [...]
Z myślą o odpowiedniej trakcji na gruntowych drogach, zdecydowano się na Renault Gamy C o klasycznym układzie 8×4, kojarzonym przede wszystkim z branża budowlaną. Mamy...

Północna Europa od kilku dni jest w kleszczach siarczystego mrozu sięgającego nawet -40 st. C. U nas za chwilę też słupki rtęci mają wskazywać dwucyfrowe wartości poniżej zera. Trzeba tylko bardzo mocno trzymać kciuki, żeby nie skończyło się tym samym, czym w Finlandii. Bo tam cena energii skoczyła...
Państwa europejskie organizują się w celu wspólnej ochrony infrastruktury podwodnej. Wszystko to w wyniku wydarzeń z ostatnich miesięcy, podczas których doszło m.in. do uszkodzenia gazociągu Balticconnector, łączącego Estonię i Finlandię, przez statek Newnew Polar Bear, płynący pod banderą chińską między rosyjskimi portami.
10 państw tworzących Wspólne Siły Ekspedycyjne (Wielka Brytania, 5 państw nordyckich, 3 państwa bałtyckie i Holandia) zaczęło wspólne patrole na obszarze od Kanału La Manche po Morze Bałtyckie, by w możliwie najlepszy sposób kontrolować możliwe zagrożenia dla kluczowej infrastruktury podwodnej. W sumie w obronie przed tego typu zagrożeniami hybrydowymi rozmieszczonych zostanie około 20 okrętów wojennych.
8 października ubiegłego roku doszło do nagłego spadku ciśnienia w gazociągu oraz naruszenia kabli telekomunikacyjnych łączących Estonię z Finlandią. Po śledztwie służby tych państw doszły do wniosku, że prawdopodobnie odpowiedzialny za to był cywilny statek pod chińską banderą. Co więcej, miesiąc później w pobliżu Balticconnectora znaleziono kotwicę należącą do tego statku. Pomimo prób skontaktowania się z załogą statku, nie uzyskano od kapitana odpowiedzi, zanim zdążył wrócić do Chin.
Innym, głośnym incydentem uszkodzenia infrastruktury podwodnej na Morzu Bałtyckim była eksplozja gazociągu Nord Stream we wrześniu 2022.
https://www.politico.eu/article/northern-europe-naval-priority-submarine-sabotage/
#wiadomosciswiat #morzebaltyckie #estonia #finlandia #wielkabrytania
#owcacontent

@bojowonastawionaowca więcej, miesiąc później w pobliżu Balticconnectora znaleziono kotwicę należącą do tego statku. Pomimo prób skontaktowania się z załogą statku, nie uzyskano od kapitana odpowiedzi, zanim zdążył wrócić do Chin.
Imleria zła tańczą zachodniemu światu na nosie i to z każdej strony. Rosja miesza teraz w Europie, Chiny w Ameryce, Argentyna odciąga Wielką Brytanię, Bliski Wschód ma swoją jazdę bez trzymanki.
Mam wrażenie, że następna rewolucja, na miarę francuskiej, będzie wymierzona w nas - ludzi zachodniego świata.
@GrindFaterAnona W lipcu 2022 roku gazprom robił zadymę i zmniejszał dostawy ns1 z powodu naprawy turbiny. Po otrzymaniu pod koniec lipca nadal nie zwiększał przepustowości twierdząc, że powodem są przerwy techniczne. Kraje zachodu zaczęły straszyć Gazprom pozwami sądowymi I odszkodowaniami. W sierpniu ceny gazu osiągają 350 euro wobec 128 euro w momencie napaści na Ukrainę. Gnom miedwiediew pisze, że w zimie 2022/2023 ceny przekroczą 1000 euro za MWh. We wrzesniu wysadzenie gazociągów i wstrzymanie dostaw z powodu tzw. siły wyższej. Polski Jamał stał nadal prawie pusty. Jesień i słynna reklama gazpromu jak to Europa zamarza i wpierdzielamy chomiki w wigilię. Kacap na kanale telegram odpala sobie palnik kuchenki, żeby pokazać, jaki ruski jest bogaty (po tygodniu gasi gdy dostał rachunek). I sugestie, że Rosja wykończy Europę bo ta jest na sznurku gazpromu. Dla mnie to pewne, że ruscy chcieli wykończyć Europę i rzucić ją na kolana. A wysadzenie gazociągów to tzw. siła wyższa, żeby nie płacić odszkodowań. I zemsta na Niemczech, które wsparły ostatecznie Ukrainę, gdy się okazało, że w dwa tygodnie ta trzydniowa operacja jak przekonywał fiutin się jednak nie zakończy.
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Kontrowersyjna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

W nocy ze środy na czwartek zostaną otwarte dwa z ośmiu przejść granicznych z Rosją. Ponownie czynne dla ruchu osobowego będą dwa główne punkty kontroli granicznej na południowym odcinku granicy – zdecydował we wtorek fiński rząd.
rosja #finlandia #wojna

Ponad 60 lat temu na pokrytych lasami obszarach północnej Finlandii odkryto dziwne, piaszczyste pole usiane setkami dziwnych dołów. W niedawnych badaniach archeolodzy ustalili, że Tainiaro, bo tak określane jest to stanowisko archeologiczne, jest prawdopodobnie dużym cmentarzem kultur...
Szykuje się skandal międzynarodowy
#heheszki #swieta #dania #finlandia

Zaloguj się aby komentować

Trudno uwierzyć, że sabotaż podmorskiego gazociągu był przypadkowy lub że doszło do niego bez wiedzy Pekinu, powiedział w rozmowie z POLITICO fiński minister ds. europejskich Anders Adlercreutz. — Nie jestem kapitanem żeglugi wielkiej. Ale sądzę, że zauważyłbyś, że ciągniesz za sobą kotwicę przez...
Koniec roku i koniec projektu zbliża się wielkimi krokami. W związku z tym, że serwis przejmie niedługo farmę w fazie O&M zorganizowaliśmy dla nich ćwiczenia z lokalnymi strażakami i ambulansem. Plan to ewakuacja technika przyciśniętego windą w turbinie, która straciła zasilanie.
Dodatkowo sprawdzaliśmy czy lokalne władze i służby ratunkowe mają już zaktualizowany system nawigacji o dane z pozwoleń na budowę. Niestety jeszcze nie.
Inne wniosek z ćwiczeń jest taki, że personel karetki powinien przyjeżdżać na farmę wyposażony w hełmy bezpieczeństwa, chociażby ze względu na ryzyko spadającego lodu, o któym pisałem już dwukrotnie.
#wtgjarezza #pracbaza #finlandia



@jarezz ty jesteś specjalista od wentylatorów na patyku, orientujesz się o co chodzi z tą najnowszą aferą o budowaniu wiatraków 300m od zabudowań i wywłaszczaniu?
Oświeć nas, brudnych gojów.
Ktoś tu napisał że w Rzeszy automat je włącza gdy cień zaczyna padać na dom.
Sprawdzam sobie jak to jest z tym Siemensem, w jednym miejscu piszą że ma 12% rynku, w innym że to 2 producent turbin na świecie, muszę głębiej poszukać.
@Opornik co do ustawy, to nie była konsultowana z PSEW, a oni są na stanowisku utrzymania konsensusu 500m od zabudowań i nieużywania opcji wywłaszczeń pod WTG, a zachowania tego wyłącznie dla infrastruktury krytycznej (linie MV, HV, gazociągi, ciepłociągi).
Co do wywłaszczeń, to autorzy projektu zdementowali to. Co do lobbysty jako autora, to we właściwościach pliku Office zapisał nazwę konta jakiegoś pracownika Sejmu, a pani broszka nie podumała. Jeśli chodzi o dzierżawę, to właściciele FW płacą w Polsce kwoty rzędu 900EUR/miesięcznie za grunt wydzierżawiony pod 1 WTG. Wujek mojej różowej był strasznie anty, a jak usłyszał kasę, to zgodził się na 3 WTG i dodatkowo wydzierżawił 2,5ha pod PV.
Siemens ma duży udział w rynku ale ma aktualnie problemy z jakością produktów z hiszpańskiej fabryki Gamesy. SGRE wybraany został przez jv Orsted/PGE na dostawcę turbin offshore. Orlen/Northland wybrali Vestasa.
Wiem z pewnego źródła, że PGE chciało turbiny amerykańskiego GE ze względów politycznych ale Orsted (duński) ma doświadczenie z budowami offshore z użyciem SGRE od dobrych dwóch dekad i stąd ten wybór. GE dodatkow ma duże kłopoty z jakością bo przez ostatnie lata kilka turbin się im zawaliło m- ostatnia, nówka sztuka na Litwie.
Jeżdżąc po Polsce widzę więcej turbin od duńskiego Vestasa (nr 1 na świecie) ale może to przez fakt, że u mnie dużo tego postawili ostatnio.
Co do udziałów w rynku to różnie to liczą bo czasem uwzględniają chińskich producentów (np. Goldwind), a czasem nie.
@jarezz Dzięki.
Qidzisz, @moderacja_sie_nie_myje i @Felonious_Gru warto rozmawiać. (był w TVP taki program bo z Pspieszalskiego, który bardzo nie pasował PO, ale przetrwał jakoś ich rządy. Rządów PiSu nie przetrwał, a taki konserwa był i "niepokorny")
>a jak usłyszał kasę, to zgodził się na 3 WTG i dodatkowo wydzierżawił 2,5ha pod PV
Hahaha to jak jeden syn mojej znajomej. Nie pasowały mu maszty komórkowe, a jak chcieli u niego postawić to od razu się zgodził, ogromny hajs mu płacili. To chyba było 10 kafli - ćwierć wieku temu! Wtedy to był pieniądz.
Zaloguj się aby komentować
Finlandia zamyka całą granicę z Rosją
Rosyjskie działania zmuszają Finlandię do zamknięcia całej jej granicy z sąsiadem dla ruchu osobowego - przekazał rząd w Helsinkach. Migranci napływający w stronę Finlandii przez Rosję nie będą mogli teraz przekroczyć granicy i złożyć podań o azyl.
Z komunikatu rządu w Helsinkach wynika, że przez granicę z Rosją będą mogły przejeżdżać tylko transporty towarów.
#wiadomosciswiat #rosja #finlandia
PROPAGANDA.
Wszyscy wiemy, że zachód jest zgniły, a rosja potężna. Finlandia zamknęła granice, bo ich obywatele milionami uciekali do rosji. Korespondent Ivan mówi, że już trzy miliardy Finów przekroczyło granicę. Co więcej w kolejce pod granicą stoi kolejne 5 miliardów. Po stronie fińskiej słychać strzały, płacz dorosłych i modlitwy dzieci. Albo odwrotnie. Gdzie moja wódka?
Co to ja?...
Acha.
76 miliardów fińskich obywateli znalazło azyl w Rosji, w kieszeniach przynieśli natowskie czołgi i inne maszyny oraz procesory i wyrzutnie rakiet. Złom. Wszystko złom! Sprzęt zachodni przetapiamy na puszki bo do niczego innego się nie nadaje.
Dla państwa wprost z granicy relację zdawał Ivan Ivsnowicz.
To gdzie ta wódka?
Zaloguj się aby komentować
Na przejściu granicznym Salla między Rosją a Finlandią oczekuje około 300 osób z 10 krajów – powiedział gubernator obwodu murmańskiego.
Rosyjskie media Fontanka poszukały czatów, na, których uchodźcy (głównie z Syrii, Iraku, Jemenu i Maroka) omawiają sposoby i koszty dotarcia do granicy rosyjsko-fińskiej. W dyskusjach tych biorą udział setki osób. Z tych pogawędek wynika, że pośrednicy dowożą ludzi do granicy samochodami, następnie przekazują im rowery i wysyłają na przejście. Usługi pośrednika kosztują około 2000-3000 euro. Obejmuje to zaproszenie do odwiedzenia Rosji, rezerwację hotelu, bilety lotnicze do Mińska lub Moskwy, dojazd do Petersburga, a następnie do granicy. Za rowery płaci się osobno.
Po zamknięciu przez Finlandię przejść granicznych położonych najbliżej Sankt Petersburga cena wzrosła, a pośrednicy zaczęli wypuszczać migrantów 30 km od przejścia granicznego.
Nie ma jednoznacznych dowodów na zaangażowanie władz rosyjskich i na zamierzone ich działania. Wydaje się jednak, że biznes polegający na doprowadzeniu migrantów do granicy jest realny i dość aktywny.
Tymczasem wicekanclerz sprawiedliwości Finlandii zablokował sugestię rządu, dotyczącą całkowitego zamknięcia granicy z Rosją, podają media Yle. Zdaniem wicekanclerza zamknięcie granicy nie zapewni migrantom realnej i skutecznej szansy na zwrócenie się o ochronę międzynarodową.
#ukraina #rosja #finlandia
Zaloguj się aby komentować
Finowie zamknęli przejscia graniczne z Rosją, ale nie do końca. Pozostawili otwarte jedno przejscie graniczne Raja Jooseppi, ale jest niuans, znajduje się ono za kołem podbiegunowym i działa 4 godziny dziennie.
Fińskie dowcipasy....
==========
Tera ruskie dowcipasy.
Podczas przemówienia w Dumie Państwowej deputowany Mironow deklaruje: „musimy polegać na naszych wartościach duchowych, na których czele stoi rodzina”. Wspominał o nich prezydent (ma na myśli fjutina).
Ale sam deputowany Mironow zdołał rozwieść się 4 razy i ożenić się po raz piąty. Prezydent fjutin jak wiadomo rozwiódł się dawno temu i płodzi swoje potomstwo bez ślubu.
To są ich wartości
#rosja #finlandia #ukraina #bekazkacapow


Zaloguj się aby komentować
#heheszki #rosja #finlandia #wojna #wiadomosciswiat

Zaloguj się aby komentować
Trochę ch⁎⁎⁎wa ta droga ( ͡° ͜ʖ ͡°) #aryocontent #rosja #finlandia #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Niby odwilż ale widoki jeszcze ładne... #pracbaza #finlandia
a teraz pora wracać do roboty bo jutro audyt zewnętrzny wita w moje skromne progi.


Zaloguj się aby komentować
#finlandia #rosja #geopolityka #wiadomosciswiat

Zaloguj się aby komentować