W końcu się przemogłem i zainstalowałem Ubunciaka na starym firmowym laptopie, tak o żeby sobie potestować i sie pobawić.
Ależ to zapie*dala w porównaniu do Windowsa xD
#komputery #linux

Społeczność
Komputery
wszystko co związane z komputerami

Społeczność
wszystko co związane z komputerami
W końcu się przemogłem i zainstalowałem Ubunciaka na starym firmowym laptopie, tak o żeby sobie potestować i sie pobawić.
Ależ to zapie*dala w porównaniu do Windowsa xD
#komputery #linux
Zaloguj się aby komentować

Firma HP jest krytykowana za blokowanie w drukarkach zamienników tuszu i tonerów poprzez aktualizacje firmware, które wykrywają nieoryginalne wkłady i mogą uniemożliwić drukowanie. Praktyka ta od lat budzi sprzeciw użytkowników i producentów materiałów eksploatacyjnych. Spór zaostrzył się po...
A tutaj można porównać wymiary myszek komputerowych : )
#komputery #myszki #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Piękna ta klawa imitujaca #commodore64 .
#komputery #klawiaturamechaniczna



Zaloguj się aby komentować
#firefox
Dziś powiedziałem Firefoxowi "do widzenia" - nie chcę mieć AI w przeglądarce. Wybrałem Vivaldi.
Zaloguj się aby komentować
#komputery #chlodzeniepc #chlodzeniewodne
Czy chłodzenie AIO to tylko bezsensowna moda (o ile mówimy o komputerach w dużych obudowach).
Składałem komputer z ryzenem 9950x i dla testów zamontowałem w nim zwykłe chłodzenie za niecałe 250zł (grandis 5 dual fan) i puściłem jakieś kopanie krypto na cpu na dwie godziny żeby zobaczyć jak poradzi sobie to chłodzenie.
Przy obciążeniu ok 95% temperatura na cpu stabilnie trzymała się na poziomie 85°C
Czy jeśli 9950x nie potrzebuje w sumie AIO to czy w słabszych konfiguracjach droższe chłodzenie wodne (które ma dużo więcej miejsc gdzie coś może się popsuć, a sama awaria chłodzenia może mieć poważniejsze konsekwencje niż uszkodzone zwykłe chłodzenie) jest tylko fanberią i modą?
Nie wspominam o komputerach składanych w małych obudowach bo tam AIO pozwala zaoszczędzić trochę miejsca.

zastanawialem sie nad tym i chlodzenie wodne ma wiecej sensu nie przy ciaglym dlugotrwalym obciazeniu, tylko przy krotkich peakach, jak np. kompilowanie kodu raz na jakis czas, bo ma wieksza pojemnosc cieplna i zanim sie chlodziwo zagrzeje, to wiatraki nie zdaza sie rozkrecic. no i mozna wiekszy radiator zamontowac, bo masa porownywalnego do 360 wyrwalaby dziure w plycie glownej. kiedys bym powiedzial, ze faktycznie na konsumenckich procesorach nie zobaczysz roznicy w porownaniu z dobrym radiatorem, ale od kilku generacji high endowe i9 potrafia wziac duzo pradu i szybko throttlowac, wiec moze AIO jest w stanie poprawic wydajnosc
No dobra, a skąd wiesz, że PC nie throttlował? Gdzie wykres częstotliwości?
Z samej fizyki wynika, że procesor na 40* pożyje dłużej niż na 85*. Do tego masz w pakiecie trzy wiatraki, więc lepszy przewiew w obudowie i innych komponentach jak RAM, dyski czy grafa. Więc te wiatraki możesz od ceny odjąć. I są chłodzenia wodne tanie i dobre. Jak kupowałem swoje kilka lat temu to Liquid Freezer od Arctic Freezera był bardzo spoko.
Zaloguj się aby komentować
Elo. Jak to bedzie w praktyce, czy zewnetrzny dysk SSD podpięty pod USB 3.2 gen. 2 będzie szybciej dzialal niż dysk SSD podpięty pod SATA III? Teoretycznie powinien, ale jak to w praktyce, to różnie bywa.
Planiwalem kupic wewnętrzny dysk, ale okazało sie, że karta graficzna blokuje porty sata i zostaje tylko jeden, juz wykorzystany.
Chciałbym na tym zewnertzny dysku zainstalować symulator jazdy pociagiem #maszyna
#pcmasterrace #komputery #dyskissd
Zaloguj się aby komentować

Przyda się znajomość języka angielskiego, ale zawsze można powalczyć z tłumaczeniem automatycznym YT. Wizyta Steve'a z Gamers Nexus w zakładzie składającym GPU firmy Sparkle, na bazie chipów Intela, na Tajwanie. #komputery #kartygraficzne #gpu #gamersnexus #intel #sparkle #jaktojestzrobione
Elo. Jakiej firmy polecacie dyski SATA SSD 2.5.? We wszystkich sprzętach mam Cruciale MX500 i jestem zadowolony, niestety potrzebuję jeszcze jeden dysk (niesystemowy), tyle że dostępne są tylko BX500, które są wolniejsze i mniej żywotne. Jak żyć?
#pcmasterrace #komputery #dyskissd
@n3sk jeśli ma być z własnym DRAM-em, to może 870 EVO?
Bo jeśli bez DRAM-u, to w tym segmencie cokolwiek, co ma najdłuższą gwarancję.
Niestety, ten segment się kurczy, a po wycofaniu się cruciala z rynku konsumenckiego praktycznie nie ma w czym wybierać.
Radzę też się spieszyć, bo ceny dysków też zaczynają lecieć w górę.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
UE wprowadza do aktu o usługach cyfrowych (DSA) instytucje "Zaufanych Sygnalistów" (Trusted Flaggers).
Takie instytucje będą miały realną władzę do usuwania wpisów.
Realną, czyli według zapisów, ich zgłoszenia do mediów mają być rozpatrywane bez kolejki, a co gorsza, bez pełnej weryfikacji kontekstu.
Czyli jeśli taka instytucja wyszukuje wpisy ze słowem np. "samobójstwo" i masowo będzie wysyłać zgłoszenia do mediów o usunięcie wpisów, to może się okazać, że rykoszetem dostaną np. fundacje, które pomagają takim osobom. To samo z narkotykami, pornografią itd.
Wszystko zależy od tego, jakie cele będzie mieć taki Zaufany Sygnalista.
Na stronie https://digital-strategy.ec.europa.eu/en/policies/trusted-flaggers-under-dsa jest lista instytucji z różnych krajów UE, które są tymi Sygnalistami.
Zgadnijcie ile jest tam instytucji z Polski? Brawo - zgadliście! Zero.
I teraz nie wiadomo czy to źle czy dobrze - sam mam ambiwalentne odczucia.
Info z infopigula.pl - polecam.
#internet #cenzura #wiadomosciswiat #technologia
Batyr zawetował wprowadzenie DSA w Polsce.
A kary zapłacimy my.
"To były założenia, które oddają kontrolę nad treściami w internecie urzędnikom, którzy podlegają rządowi, a nie niezależnym sądom. Wprowadzono rozwiązanie absurdalne — dodał.
— Jako prezydent nie mogę podpisać ustawy, która w praktyce oznacza administracyjną cenzurę, tym bardziej, że wykryto w niej możliwość finansowania tzw. zaufanych sygnalistów, którzy za publiczne pieniądze mieliby wskazywać "nieprawomyślne" treści i obywateli, którzy takie poglądy wyrażają"
Czyli - polityka na pełnej. Brawo.
Zaloguj się aby komentować
Kolejne, nietuzinkowe automatyczne tłumaczenie filmu przez AI.
Gość spotyka się z kumplem i zaczyna rozmowę: "Co jest w górę?".
#heheszki #ai
Mam wrażenie, że jakość takich tłumaczeń spada. Jakby AI uczyła się na swoich wczesniejszych tłumaczeniach i się zapętla.
Już raz Google coś takiego przechodziło, kiedy ich tłumacz (jeszcze nie AI) uczył się na stronach, które ktoś przetłumaczył... translatorem google
Jakoś sobie z tym poradzili, więc i teraz pewnie też sobie poradzą.
Zaloguj się aby komentować
Cześć,
nie ma ktoś może do odsprzedania monitora/monitorów CRT? Potrzebuję do pracy xD #krakow i okolice.
#komputery #retrogaming
@Odczuwam_Dysonans To do #retrogaming czy do pracy?https://www.olx.pl/d/oferta/ekran-acer-vg240y-bmipx-23-8-CID99-ID18KNt8.html
Tu Chrzanow jak koniecznie crt
Zaloguj się aby komentować
#komputery
hej chce wymienic w #lenovo thinkPad matryce
https://allegro.pl/oferta/lenovo-ideapad-520-15ibd-isk-ikb-iap-ibr-ips-15042370313
obie maja inne numery nie wiem ktora będzie pasować do mojego; 20av006CMD
Jak to odróżnić i czy w ogole dobrze sprawdzam model laptopa klikajac w system>informacje...
Zaloguj się aby komentować
Najlepiej sprzedające się CPU, lista przygotowana przez Amazon.
Pierwszy intel na 16 pozycji,
Pierwszy intel 15 gen (arrow lake) na 30 pozycji ¯\_(ツ)_/¯
https://www.amazon.com/Best-Sellers-Computer-CPU-Processors/zgbs/pc/229189
#komputery #pcmasterrace #intel #amd
Zaloguj się aby komentować
Plotki i ploteczki, brak oficjalnego potwierdzenia.
NVIDIA planuje zmniejszyć produkcję kart RTX 50 nawet o 40% na początku 2026 r.
|
Całkowita podaż w pierwszej połowie 2026 r. może spaść o około 30–40% w porównaniu z tym samym okresem w 2025. W raporcie wskazano, że problem nie dotyczy wyłącznie pamięci VRAM procesorów graficznych, ale także ograniczonej dostępności pamięci GDDR6, GDDR7 i innych komponentów pamięci, w tym pamięci związanych z płytami głównymi, takich jak DDR5/DDR4.
|
Dwa modele, GeForce RTX 5070 Ti i RTX 5060 Ti 16 GB, prawdopodobnie jako pierwsze zostaną objęte zmianami w dostawach. Warto jednak zauważyć, że zaledwie miesiąc temu koreańskie i tajwańskie media donosiły, że AMD i NVIDIA rozważają już ograniczenie produkcji procesorów graficznych, a ASUS i inni dostawcy spowalniają realizację planów dotyczących płyt głównych z powodu niedoborów pamięci. Ostatecznie może to oznaczać szerszą, globalną korektę produkcji przez NVIDIA, a nie działanie ograniczone do konkretnego regionu.
#komputery #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Posiadam laptopa MSI Leopard GP76 11UG 889z kartą graficzną 3070 8GB. Chcialbym kupić monitor 4K głównie do seriali , YT ale również do grania lecz póki co nie w 4K ( latem planuje kupić nowego PC ) . Moj laptop posiada mini display port . Pytania : czy da się podłączyć laptopa z monitorem kableml Mini Display Port《-》Display Port bez większych problemów ? Czy będę mógł wyświetlać obraz 4K na monitorze np na YT ? Od czego będzie zależeć częstotliwość wyświetlania?
Aktualnie planowany monitor to:
Jakieś porady ?
Z gory dziekuje za pomoc
#komputery #pcmasterrace
latem planuje kupić nowego PC
@kejdzu powodzenia...
Częstotliwość będzie zależała od wersji DP w laptopie. RTX 3070 miał zdaje się DP 1.4a, a więc z tabelki na wiki wynika, że przy 4K i 24-bitowej palecie kolorów można wyciągnąć 120 Hz. Przy czym musiałbyś sprawdzić w specyfikacji monitora, jakie ma tryby wyświetlania, bo pewnie dostosuje się do możliwości karty.
Zaloguj się aby komentować
Z jednej strony fajne że USB-C jest tak uniwersalnym portem i jak ostatnio podłączyłem zewnętrzną kartę graficzną przez Thunderbolt 4 do laptopa to jakoś trudno mi było uwierzyć że to działa, to jednak trochę mi się łezka w oku zakręciła...
#ciekawostki #retro #retrocomputing #nostalgia #elektronika #przemyslenia

@Sensination Kiedyś wychodziłem z takiego założenia, że sprzęt musi być uniwersalny i gadać ze wszystkim, czyli mieć jak najwiecej róznych portów. Technologia poszła tak bardzo do przodu, że dopada mnie frustracja gdy coś nie ma portu USB C i w zasadzie nie mam już nic co mógłbym podłączyć np. do VGA.
Zaloguj się aby komentować
#dramat
dRAMat
kupiłem sobie drugą parę ram ale się przeliczyłem, płyta z gówna gigabyte nie startuje po montażu 2 pary, każda po 32gb ram
w czwartek sprawdzałem ceny, były po 1500 z górką, dziś są droższe
mam takowe, komputer na nich nie pracował, dwa razy były do płyty głównej zamontowane
poczekam aż jeszcze troszkę zdrożeją i zamienię na RTX 5080
@dej_mam_chorom_curke
https://www.amd.com/en/products/processors/desktops/ryzen/9000-series/amd-ryzen-9-9950x.html
2x1R DDR5-5600
2x2R DDR5-5600
4x1R DDR5-3600
4x2R DDR5-3600
Jednakże zasłyszane że 3600, przy ryzen 9000 oraz najnowszym bios, można przekroczyć znacznie.
Zaloguj się aby komentować