#druk3d #konstruktorelektrykamator
Dobra, udalo mi sie wydrukować uszczelki z TPU.
Podałem filament bez AMS
Mają posłużyć do wtłoczenia kabla w rurkę fi 20.

#druk3d #konstruktorelektrykamator
Dobra, udalo mi sie wydrukować uszczelki z TPU.
Podałem filament bez AMS
Mają posłużyć do wtłoczenia kabla w rurkę fi 20.

Zaloguj się aby komentować
#lotnictwo #airbus #antarktyda #awiacja
https://www.youtube.com/watch?v=ucWeXrpr9mQ
Hi Fly po raz kolejny zapisał się w historii lotnictwa, po raz pierwszy lądując Airbusem A330 na Antarktydzie. Lot ten otwiera nowy rozdział w pionierskich operacjach linii w tym regionie, zaledwie miesiąc po świętowaniu pięciu lat nieprzerwanych lotów na Biały Kontynent.
~
Airbus A330-302 Hi Fly, o rejestracji 9H-HFI i wyposażony w silniki General Electric, bezpiecznie wylądował na pasie z niebieskiego lodu Wolf’s Fang Runway w Antarktydzie 1 grudnia o 23:59 czasu lokalnego. Dowodzony przez kapitana Carlosa Mirpuriego, wiceprezesa Hi Fly, samolot połączył Kapsztad w RPA z odległym lotniskiem, kontynuując współpracę Hi Fly z White Desert Antarctica w sezonie 2025/2026. Na pokładzie był także kapitan Antonios Efthymiou, prezes Hi Fly, aby uczcić to ważne wydarzenie.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Jaki modul zigbee polecacie do sterowania roletami zewnętrznymi? #smarthome
Zaloguj się aby komentować
#mera400 #retro #elektronika
Jeszcze nikt nie wrzucił? Co się dzieje?
No, nic. Oto link do najnowszego materiału:
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Końcówka 2025 roku to świetna okazja, by podsumować książki, które w tym roku zdążyłem przeczytać. W najnowszym wpisie zebrałem tytuły, które szczególnie mnie zainteresowały, a którym nie poświęciłem osobnych recenzji. W artykule znajdziesz książki poruszające takie tematy jak:
Jakie najlepsze distro na swoje serwery i dlaczego warjacie?
Interesuje mnie tylko zdaniem ludzi z własnym doświadczeniem.
#komputery #serwery #linux

O dziwo ja nie zaczynałem od Linuxa, tylko OpenBSD (wiele lat temu). Przeszedłem na Linuxa kiedy wielordzeniowość stała się standardem i Linux szybko to adaptował. Nie pamiętam pierwszej dystrybucji, która postawiłem na serwerze, ale byłem przerażony brakiem spójności i jakością materiałów dotyczących Linuxa w sieci. Na szczęście dzisiaj wygląda to już zupełnie inaczej. Ale odnośnie pytania, to tak:
Debiana używam ze względu na szybki start i dość małe zjadanie zasobów do urządzeń, które mają jakieś proste zadania robić. Np. jakiś terminal, który działa jako serwer druku/skanowania, albo serwer NAS. Proxmox to też Debian, czyli można powiedzieć, że korzystam tutaj z Debiana do stawiania maszyn wirtualnych. Natomiast ja w ogóle nie lubię, i unikam jeżeli się da kontenerów (docker/podman), i nie wiem jak by się zachowywał w tym zakresie. Natomiast co do najnowszych wydań Debiana 12/13 - to potwierdzam, że ma pewne błędy na poziomie jądra - np. w Proxmox zdarzało się bezsensowne zjadanie zasobów CPU i przez to zwiększone zapotrzebowanie na prąd, mimo że nic niestandardowego się nie działo. Okazało się, że dotyczy to więcej osób i jest to błąd w samym kernelu. Został on naprawiony z czasem, ale... Nadal mam w jednym self-made serwerku jakąś sieciówkę 2,5G, której Debian/Proxmox w ogóle nie obsługuje, i też widziałem jest to zgłoszone (od co najmniej kilku/kilkunastu miesięcy), no ale póki co po prostu nie działa. Debian jest też fajny pod tym względem, że jest nudny, niewiele się zmienia i przez to przechodzenie pomiędzy kolejnymi wydaniami dla mnie nie przynosiły nigdy większych problemów.
Do serwerów bardziej wielozadaniowych wykorzystuję natomiast RHEL lub jego klon Rocky Linux. Tu zaznaczę, że w przeciwieństwie do osób wyżej, nie pracuję w deweloperce ani dużym korpo i przez to specyfika tego co robię jest inna. Nie przygotowuję środowisk dla koderów itp. tylko właśnie stawiam dla klientów serwery czy tam planuje i wdrażam jakieś szersze rozwiązania sieciowe (w sensie usługi + rozplanowanie sieci). No w każdym razie lubię ten system za to, że SELinux jest fajnie zintegrowany już na starcie, co trochę poprawia bezpieczeństwo, mimo że obsługa tego jest dość toporna (trzeba zrozumieć po prostu jak to działa pod spodem). Druga rzecz, to mega stabilność - i nie chodzi mi tutaj o działanie że się nie wiesza, tylko o fakt że jak już poskładam sobie jakieś skrypty co coś automatyzują, usprawniają, cośtam robią z systemem - to bardzo łatwo się to przenosi, i przeżywa prawidłowo migrację do nowszych wydań. Mam wrażenie, że na poziomie jądra systemu, też jest to bardziej przemyślane niż w Debianie. Wspominałem już też o maszynach wirtualnych - w pewnych wypadkach tutaj tez odpalałem KVM, i też nie było przykrych niespodzianek. Wspominany wcześniej cockpit świetnie działa w RH i ma fajny interfejs do zarządzania wirtualkami (wiadomo, że to nie Proxmox, ale do prostych zadań starczy). Tak, że jeżeli firma potrzebuje jakiegoś VPN, baz danych czy jakichś intranetowych systemów to chętnie im stawiam na tym. Do tego no support jest, co jest ogromnym atutem (i dokumentacja RH też jest fajna).
* - tutaj muszę dodać, że mimo iż unikam dockera jak tylko mogę, to CentOS/EL to system, na którym kiedyś właśnie wpadłem na błąd w implementacji (a raczej nie wiem, domyślnej konfiguracji). Na szczęście udało się to obejść po mojej stronie edytując ustawienia OSa, ale niesmak pozostał
Ubuntu Server - nie lubię. To dla mnie taki Debian, tylko jakby ktoś chciał specjalnie go przedobrzyć i nawalił kilka sosów w różnych smakach. Wydaje mi się, że Ubuntu tutaj jednak musiało iść w tym kierunku aby zarabiać. Natomiast osobiście nie przepadam, wolę czystego Debiana. No i polityka wciskania snapa, który łączy wady flatpaka i appimg mnie trochę obezwładnia.
Fedora Server - Bardzo mały kontakt miałem, wydaje mi się, że Fedora desktop czy server to po prostu pole doświadczalne dla EL.
Na desktopie w domu używam Windows 10 (mam multiboot z Fedorą desktop, którą uruchamiam raz do roku żeby zaktualizować) - bo używam masę softu, którego nie ma na Linux jak CorelDraw, CaptureOne, Affinity, Vegas Pro, VideoStudio i naprawdę wiele innego softu, w tym sieciowego do analizy WiFi, map ciepła sieci bezprzewodowych, czy nawet do rysowania schematów sieci. No i faktycznie z tego softu czasem korzystam, więc bez sensu by było wszystko to porzucić mimo masy wydanych złotówek. Na desktopie wyjazdowym/roboczym mam - RHEL - bo umożliwia mi wygodną pracę i testowanie bezpośrednio tego co tam sobie grzebię. No i jest to mega toporny system na desktop. Znaczy się da, i z KDE wygląda ładnie (Gnome to totalna porażka do zaorania, nie wiem jakim cudem to jest popularne i defaultem w tylu distro, przecież to jest masakryczne guano), ale na desktop EL ma masę błędów i niedoróbek niestety, i małą bazę softu. Trzeba było stawiać Minta
Zaloguj się aby komentować
#windows #protip #gruparatowaniapoziomu #windows11
Sposób na przywrócenie AERO w Windowsie:
https://github.com/Maplespe/DWMBlurGlass/releases/tag/2.3.2b2
1. Pobieracie archiwum x64: DWMBlurGlass.2.3.2_Beta2_x64.zip
2. Rozpakowujecie pliki do C:\Program Files\DWMBlurGlass (patrz załączony screenshot)
3. Uruchamiacie plik DWMBlurGlassGUI.exe (z prawami admina)
4. Klikacie [Install] by zainstalować usługę
5. Zaznaczacie: Override DWMAPI effect (Windows 11) oraz Enable Aero reflection effect. Klikacie [Save] aby wprowadzić zmiany.
6. Dodatkowo zaleca się pobrać pliki debugowania w zakładce Symbol.
7. Przy prawidłowym skonfigurowaniu w Harmonogramie zadań zostanie stworzone nowe zadanie uruchamiające efekt AERO/MICA na sterydach jak ktoś woli tylko przezroczystość.
8. Jedyne oficjalne repozytorium jest tutaj: https://github.com/Maplespe/DWMBlurGlass (deweloper ostrzega, by nie instalować plików oferujących podobne efekty z nieznanych źródeł z wirusami).


Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #mechanika #spawanie #pracaspawaczamnieprzeistacza
Szybki raporcik z ostatniej ciekawej inwestycji.
Napęd taśmy w szlifierce do płytek. Wcześniejsza przekładnia która miała wytrzymać 350Nm wyzionęła ducha, a raczej zęby. Silnik napędowy miał 0,25kW 1400obr, napędzał pierwszą przekładnie, potem drugą i trzecią. Łączne przełożenie było ok 1200:1 co przy zakladanych sprawnościach przekładni 90% (każda) daje nam ok 1,16obr/min i moment ok 1500Nm. No nie dziwne że jeśli potrzebny moment był większy niż 350Nm to padło to co najsłabsze czyli przekładnia.
Dlatego jak zamawiałem nową, to nie ceregieliłem się i wziąłem taką która nominalnie ma wytrzymać 1900Nm, ale z silnikiem 0,55kW 1390obr i przełożeniem łącznym 750:1 i sprawnością podaną przez producenta 43% daje 1200Nm realnego momentu. Czyli mniej niż wytrzymuje przekładnia co jest gwarantem że nie powinna się zepsuć, bo była cholernie droga.
A przez to że nowa przekładnia ma inne wymiary to trzeba było przerobić uchwyt montażowy. Odciąłem go plazmą, i przy okazji wyszły takie kwiatki od chińskiego producenta. Szpachli na maszynie jest więcej niż na passacie four in one po remoncie u Mietka.
https://youtube.com/v/4lW3VcYFvHc
A co do plazmy to chyba muszę kupić inny palnik, z ostrzejszymi dyszami, bo na aktualnych szybko okleja się szlaką.


Zaloguj się aby komentować
Święty Mikołaj i Elfy (° ͜ʖ °)
ICE-Cold Christmas (Official Music Video)
demonflyingfox
https://www.youtube.com/watch?v=jLJ7hxLG0q8
#ai
Zaloguj się aby komentować
W branży pamięci RAM stabilnie.
340zł - > 1200zł w 45 dni.
Producent kości pamięci Micron posiadający 20-25% udziału w rynku, stwierdził że wycofuje się całkowicie z rynku konsumenckiego, skupią się na dostawach do AI.
Konsekwencje tej decyzji NIE są widoczne na wykresie w załączniku. Szczyt tej górki zobaczymy za jakiś czas.
Obawiam się że to nie tylko wzrost cen, boję się że pamięci braknie nie tylko do PC'tów, ale też dla samochodów, maszyn medycznych, smartfonów, przemysłu ....
ps. kolejna bańka na giełdzie?
#komputery #pcmasterrace #gielda

@Marchew 32 GB ramu kupiłem 30-go listopada, nieco ponad miesiąc temu. Dziś jest o 100% droższy. Pierwszy raz tak mi się udało przy okazji czkawki cen elektroniki.
Po covidzie też był problem z chipami i co, dziś jakoś go nie ma. Taki skok cen spowoduje inwestycje w produkcję i ceny wrócą do normy wcześniej czy później, apetyt AI na sprzęt nie będzie nieskończony. Samsung na pewno już przeorganizowuje swoje linie produkcyjne. Kryptowaluciarze też kiedyś skupowali karty graficzne i to też się skończyło, rynek się nasycił, a produkcja nadgoniła.
A samo AI już jest chyba wciśnięte wszędzie, gdzie się dało i działa szybko, więc inwestycje w to spowolnią. Powszechne są opinie o bańce, ja wiem tyle, że gdybym znał przyszłość, to chociaż jednego bitcoina bym kupił gdy kosztował jednego dolara. Możliwe, że bańka nie pęknie spektakularnie, tylko powietrze zejdzie z tego balonika, a w konsekwencji serwerownie mogą zacząć zostać zamykane, a używany RAM będzie tani jak barszcz.
Generowanie wyników przez AI jest aktualnie statystycznie bardzo deficytowe (firmy zarabiające na tym to wyjątki) i średnio widzę realne pomysły na monetyzację tego, przeciętny użytkownik nie zapłaci, a jak zawalą odpowiedzi reklamami, to wielu użytkowników po prostu przestanie korzystać, bo nie jest to (jak do tej pory) aż taka rewolucja, jaką by chcieli inwestorzy.
@Marchew O xD, kupiłem te ramy ponad rok temu za 454 zł. Sprawdzałem ostatnio cenę i było 1199 zł a teraz jest już 1259 zł xD.
Zastanawiałem się wtedy czy nie wziąć od razu 64 GB, w sumie nie miałem wtedy jeszcze zastosowania dla takiej ilości (teraz mam) ale były po prostu tanio. Ostatecznie nie wziąłem i teraz żałuje.

Zaloguj się aby komentować
Widzę że dość aktywny jest tu tag #linux więc mam pytanie co robię nie tak. Mam lapka:
ryzen 5600h, 16gb, rtx 3050
Próbowałem przesiąść się na fedorę więc poszła instalacja, następnie przez rpm pobrałem sterowniki do nvidii i cała fedora z zerowego użycia karty graficznej i lekkiego użycia procka (mówię o samym gui) zaczęła mieć problem z przesuwaniem okienek i ogólnym działaniem systemu. Oczywiście problem z odinstalowaniem sterowników wystąpił więc wróciłem do poprzedniego snapshota i zadziałało. Trochę poczytałem że jest problem z obsługą kart nvidia jako dedykowanych system sobie z obsługą 2 kart w zależności obciążenia i procesu nie radzi więc dałem sobie spokój i odinstalowałem.
Następnie wpadłem na pomysł z podziałem dysku część użyłem na win 11 część na fedorę. 11 napierw zainstalowana zaktualizowana później fedora i wszystko działało. DO momentu aż nie wyłączyłem komputera.
Rano wstaję fedora nie wstaje XD Windows oczywiście bez problemów. Nie udało mi się przywrócić z tego obrazu linuxa musiałem go od nowa postawić. Przy dłuższej zabawie znowu wróciłem do win 11 mimo że jestem bardzo niezadowolony z działania systemu i płynności.
2 pytania:
Czy coś tutaj robiłem nie tak czy mogłem uniknąć jakoś tych problemów?
Czy jest na fedorze współpraca kart integry i dedykowanej?
#technologia #systemyoperacyjne
@inne_rzeczy @MICK3Y To samo bym polecił, zainstaluj jakieś distro które ma już wgrane stery od Nvidii od początku i zobacz czy tam działa. Najlepiej jakieś Gamingowe typu Bazzite albo ten PopOS. Jeżeli tam nie zadziała to średnio to widzę, ewentualnie wpisz jeszcze model laptopa w google albo chociaż markę i zobacz czy ktoś nie zrobił jakiegoś programu do przełączania się pomiedzy iGPU a dGPU. Sterowniki Nvidii to jest największy problem na Linuxie od lat i rzecz która powstrzymuje wielu przed przejściem. Na PC to działa trochę prosciej bo zawsze korzystasz z dGPU. Na laptopie zaś trzeba się przełączać i to bezproblemowo działa chyba tylko jedynie z kartami AMD. Ogólnie dużo rzeczy na Linuxie ma problem z Nvidią a bez problemu działa na Radeonach dlatego community Linuxa nie lubi Nvidii. Zwłaszcza teraz jak śpią na kasie a sterowniki to dalej gówno. Jedyne dobre sterowniki Nvidii na Linuxa to te pod AI bo na Linuxie stoi prawie cała infrastruktura od tego.
@MICK3Y jak na pierwszy raz z linuksem to bardzo dużo osiągnąłeś, gratki.
To co się dzieje z bootloaderem to standard przy instalacji Linuxa przed Windowsem. Powinno być tak (dopóki nie będziesz prosem):
1. Robisz partycje Linuxem.
2. Instalujesz Windows.
3. Instalujesz Linux.
Możesz reinstalować Linuxa, a możesz naprawić bootloader. Jak się uda jednak odpalić Linux (czasem z UEFI/BIOS można wybrać system do bootowania) to z niego.
Jak Linux nie odpala to odpal jakiś Linux (najlepiej ten sam z tego samego USB instalacyjnego) z live CD i wybierz test czy co tam (a nie instalację). Tam musisz przeprowadzić trochę hakerski zabieg naprawy gruba przez chroot: https://www.system-rescue.org/disk-partitioning/Repairing-a-damaged-Grub/
Nie czytałem całego, ale coś w tym stylu możesz znaleźć gdzieś indziej. Może potrwać, ale dużo się nauczysz. Bo pewnie kiedyś grzebiąc w dyskach lub systemie znowu zepsujesz gruba i będziesz musiał go odzyskać. Zanim zaczniesz poproś LLM żeby powiedział na jakiej zasadzie działa taka naprawa z live cd z chroot, żebyś wiedział co w sumie robisz, a nie tylko kopiował komendy.
Jeśli chodzi o Wayland - ja słyszałem, że NVIDIA nie pójdzie z Wayland więc nawet nie próbowałem. A mam fedorke.
Stery do Nvidii jak już ktoś pisał mają kilka wersji. Upewnij się, że masz NVIDIA non free. Chyba z rpmfusion można je dostać. Wiedząc o tym i o wayland powinieneś dać radę patrząc na to jak dobrze ci poszło do tej pory.
Powodzenia i miłej zabawy. Windows dobrze mieć na backup gdybyś zepsuł Linuxa. I jak się go używa raz na rok, to nawet nie irytuje. Czujesz się jakbyś był w Chinach/Rosji - i wy tak żyjecie? O kurde! I tyle.
Zaloguj się aby komentować
#tangodown #cloudflare #technologia #internet
CLOUDFLARE znowu spadł z rowerka.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Edge przywrócił opcję efektu MICA we flagach, dodał nowe UI experience (kropka w kropkę z Chrome).
Polecam włączyć i wyłączyć flagi na stronie edge://flags
Pełna lista tutaj > https://justpaste.it/kq6b3
ponieważ @bartas do dzisiaj nie wdrożył wsparcia MD, a to co jest to jest "dramat".
Opisy szczegółowe flag macie bezpośrednio na stronie, w skrócie: lepszy user experience, wyłączenie AI.
#edge #microsoft #technologia #protip #gruparatowaniapoziomu #internet #oprogramowanie

Zaloguj się aby komentować
Dożylimy czasów, gdzie oficjalne konta poważnych instytucji uprawiają memologię
https://x.com/AgencjaUzbr/status/1996535926546481257
A przy okazji: pierwsze seryjne Borsuki mają być przekazywane!
#wojskopolskie #heheszki #borsuk

"Poważni" politycy z jedynej prawdziwej, słusznej i patriotycznej opcji od dawna zaniżają poziom debaty publicznej w internecie do poziomu przeróbek zdjęć, śmiesznych filmików i wpisów na Twitterze. I mówi się, że doskonale czują internet i wiedzą czego oczekują wyborcy.
Widać poważne instytucje państwowe też chcą trafiać do tych wyborców.
Zaloguj się aby komentować

Ostatnio na konferencji Infoshare opowiadałem o tym, jak to się dzieje, że tysiące osób zapisuje się na szkolenie AI_Devs (integracja systemów IT z rozwiązaniami generatywnego AI). Prelekcja zupełnie nietechniczna, ale skierowana do branży IT. Skupiam się głównie na aspektach biznesowych i...
No więc Bun został wykupiony przed Anthropic. Mamy się czego obawiać? #bun #javascript
Zaloguj się aby komentować
Trochę historii modernizacji Polskich Sił Zbrojnych. Dużo się dziś mówi o dronach oraz konieczności implementacji w nowoczesnej armii szerokiej gamy środków bezzałogowych - głównie latających (ale nie tylko). Wśród komentariatu pojawiają się różne opinie nt. sposobu, zakresu i tempa tego w PSZ. Spójrzmy na to z ciekawszej perspektywy - mianowicie artykułu z 2014 roku. Pochodzi on z wydania wrześniowego, także pół roku po inwazji na Ukrainę: Krym oraz obwody Ługański i Doniecki sił rosyjskich (pod płaszczykiem lokalnych buntowników). Całość artykułu bardziej się skupia na różnego rodzaju aferach i niejasnościach w MON i ogólnie w polityce i...