Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

W czwartek w Stalowej Woli podpisano list intencyjny pomiędzy Hutą Stalowa Wola S.A. i amerykańskim producentem skrzyń biegów firmą Allison Transmission Inc.
Jak poinformowała PAP zastępca dyrektora biura handlowego do spraw marketingu i PR w HSW Monika Koniecko, współpraca, która została...
Dziadki na kompanii, kiedy do jednostki napływa nowa fala miśków:
#heheszki #pdk #wojsko #fala

Zaloguj się aby komentować
#wojsko #heheszki #polityka
Teraz wyobraźcie sobie, że okręty należące do polskiej floty wojennej nazywamy ku chwale byłych prezydentów (ew. innych zasłużonych osób), jak to ma miejsce w USA.
Potężny trałowiec Lech Wałęsa,
Milcząca fregata Kornhauser-Duda.
itd.,
Tak właściwie to może @bartek555 się wypowie w temacie.
https://www.dailymotion.com/video/x2x7px4 nie wierzę że jeszcze nikt tego nie wrzucił 😆
Zaloguj się aby komentować
Grupa WB i Hanwha Aerospace są na dobrej drodze, by zawiązać spółkę celową i wspólnymi siłami zbudować fabrykę amunicji w Polsce, gdzie będą produkowane pociski do wyrzutni Homar-K.
Podczas konferencji Defence24 Days w bloku prezentacyjnym poświęconym modernizacji Wojsk Rakietowych i Artylerii wystąpił Remigiusz Wilk, dyrektor ds. komunikacji Grupy WB. Tematem referatu była powstająca koreańsko-polska spółka celowa, której celem jest produkcja kierowanych pocisków rakietowych do wyrzutni Homar-K
Jak zauważył dyrektor Wilk, pod wieloma względami owo przedsięwzięcie stanowi przełom w polskim sektorze obronnym. Będzie to pierwszy całkowicie nowy zakład zbrojeniowy zbudowany w kraju po 1989 roku. Co istotne, podmiot zostanie zarejestrowany w Polsce, zatrudni polskich inżynierów i konstruktorów, a także będzie tu uiszczał podatki.
Choć lokalizacji nowego zakładu nie ujawniono, to dyrektor Wilk zdradził, że fabryka zostanie ulokowana z dala od potencjalnego zagrożenia (przypuszczalnie w zachodniej lub południowo-zachodniej części kraju), lecz w pobliżu istniejącej infrastruktury wojskowej i drogowej. Przedstawiciel WB podkreślił, że zakład powstaje w ścisłej współpracy z samorządem lokalnym i władzami województwa, które liczą na utworzenie dużej liczby wartościowych miejsc pracy, a także z wydatnym wsparciem rządu i wojska.
Pierwszym produktem nowej fabryki będą pociski rakietowe typu CGR-080 kalibru 239 mm wyposażone w moduł nawigacji satelitarnej i bezwładnościowej. Docelowo ponad 100 elementów tego środka bojowego ma powstawać w Polsce. Nowością, którą zaanonsowano na Defence24 Days, jest informacja, że w kraju będą produkowane także kontenery transportowo-startowe do zestawów Homar-K. Co więcej, strony nie zamierzają ograniczyć się wyłącznie do produkcji jednego typu amunicji.
To nie jest tylko i wyłącznie odtwarzanie w Polsce pewnych rozwiązań koreańskich. To jest współpraca, w której będą tworzone osobne rozwiązania z udziałem Polaków, polskich inżynierów, polskich konstruktorów i koreańskich konstruktorów, którzy są równie zainteresowani pewnymi rozwiązaniami, czyli łączeniem (...) kompetencji (...) na rzecz polskiej artylerii, ale też Korei i sprzedaży eksportowej. (...) Tam są nowe typy rakiet... i nie tylko.
Dyrektor Wilk podkreślił, że stworzenie linii produkcyjnej, rekrutacja kadr oraz zamawianie podzespołów wymaga czasu. Na kwietniowej uroczystości podpisania listu intencyjnego ujawniono, że pierwsze sztuki amunicji mają zjechać z polskiej linii montażowej w 2029 r. Jak przekazał przedstawiciel Grupy WB, pierwsza umowa wykonawcza na koreańsko-polskie pociski jest spodziewana na przełomie bieżącego i przyszłego roku.
https://defence24.pl/przemysl/defence24-days-powstaje-fabryka-rakiet-do-homara-k
#wiadomoscipolska #wojsko #newsydamwa <--- do czarnolistowania


Zaloguj się aby komentować
Program rosyjskiego samolotu wczesnego ostrzegania A-100 miał zostać zamknięty – donosi rosyjskie źródło, dobrze powiązane z siłami powietrznymi Federacji Rosyjskiej.
Kanał na Telegramie powołuje się na „niezweryfikowane źródła”, ale wydaje się że informacja może być prawdziwa. Po pierwsze dlatego, że podaje je prorosyjski kanał, który już dawno udowodnił swój dostęp do sprawdzonych informacji. Po drugie, pomimo ponad trzech lat wojny pełnoskalowej, maszyna tego typu nadal nie pojawiła się nad frontem i to mimo strat wśród rosyjskich samolotów wczesnego ostrzegania starszego typu.
Obecnie Rosja posiada około tuzina samolotów wczesnego ostrzegania Beriew A-50 i A-50U opartych o konstrukcję samolotu transportowe Ił-76. Operacyjnych pozostaje kilka nowszych maszyn wersji A-50U. Dwie maszyny z tej floty zostały zestrzelone przez Ukraińców na początku 2024 roku, co było dużą stratą i nie lada sensacją. Po raz pierwszy w historii wojen zestrzelone zostały bowiem samoloty wczesnego ostrzegania.
Samoloty te dysponują tak małym zasięgiem, z którego mogą wykrywać cele, że aby to zrobić muszą wejść w zasięg nowoczesnych pocisków ziemia-powietrze i powietrze-powietrze. Zestrzelenie ich w takiej sytuacji jest możliwe, szczególnie biorąc pod uwagę ich słabe systemy samoobrony i małą ruchliwość. To, że udało się tego dokonać Ukraińcom przy pomocy dostępnych dla nich środków (wykorzystano prawdopodobnie pociski S-200, a być może Patriot), można uznać za wyczyn. Państwa NATO dokonałyby zaś tego z łatwością.
Odpowiedzią na ten problem był A-100, który miał podnieść rosyjskie zdolności wczesnego ostrzegania na zupełnie inny poziom. Nowa maszyna Beriewamiała kontrolować bezzałogowce, śledzić do 300 celów jednocześnie i prowadzić rozpoznanie na niedostępnych do tej pory dystansach.
Wstrzymanie jego programu (które miało miejsce być może na skutek sankcji) i porażenie A-50U sprawiło, że Rosjanie zaczęli w podobnym charakterze używać myśliwców zaopatrzonych w silniejsze radiolokatory – MiGi-31 i Su-35.
Rosyjskie źródło tłumaczy to „miniaturyzacją” i wieszczy w związku z tym zmierzch samolotów wczesnego ostrzegania
Miniaturyzacja, taaa...
Wszystko wskazuje na to, że Rosja z różnych względów (poziom techniczny, sankcje, pieniądze) nie jest w stanie budować nowoczesnych samolotów wczesnego ostrzegania i wykorzystuje to co posiada, czyli radary myśliwców. Przeciwko takiemu przeciwnikowi jak Ukraina to może się sprawdzać. Ale mamy do czynienie z kapitulacją Rosji w kolejnym zakresie technicznym (po rezygnacji m.in. z czołgu T-14 Armata, systemu artylerii lufowej Koalicja czy samolotu 5. generacji Su-75 Checkmate). W sferze fantazji znajdują się też liczne inne plany jak samolot transportowy Ił-106 Słoń, bombowiec PAK-DA, myśliwiec przechwytujący MiG-41 i wiele innych.
https://defence24.pl/sily-zbrojne/rosja-rezygnuje-z-samolotow-wczesnego-ostrzegania
#wiadomosciswiat #wojsko #rosja #newsydamwa <-- do czarnolistowania
Zaloguj się aby komentować
Bydgoszcz 68'
Żukwerfer
#heheszki #prl #motoryzacjaprl #ukladwarszawski #starszezwoje #zsrr #wojsko #bydgoszcz

Zaloguj się aby komentować

Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne (WZM) i amerykańska firma General Dynamics Land Systems (GDLS) podpisały umowę ramową dotyczącą wsparcia polskiej floty czołgów Abrams. To kluczowy krok w rozwoju polskiego przemysłu obronnego, który będzie mógł wspierać rosnącą flotę czołgów Abrams w Polsce.
wojsko...

Do amerykańskiego Kongresu wpłynął wniosek o wydanie zgody na sprzedaż Polsce prawie 800 pocisków PAC-2 GEM-T przeznaczonych do systemu obrony powietrznej Patriot za niespełna 6 mld dolarów.
Zgodnie z treścią wniosku o zgodę na sprzedaż systemów uzbrojenia przez amerykański Kongres, który wpłynął...

Chris Wright, Sekretarz Energii USA ogłosił zakończenie montażu pierwszej bomby termonuklearnej B61-13. Najnowsza wersja broni jądrowej pochodzącej z rodziny B61 powstała blisko rok przed planowanym terminem i mniej niż dwa lata po ogłoszeniu programu. Według Narodowej Administracji Bezpieczeństwa...
Dania otrzymała partie F-35 od USA
#wojsko #nato #usa #dania

Zaloguj się aby komentować

Pojawiła się wstępna zgoda na zaproponowany przez Polskę tekst rozporządzenia ustanawiającego program pożyczkowy na obronność SAFE w wysokości 150 mld euro. Wsparciem mogą zostać objęte m.in. armatohaubice Krab, zestawy Piorun czy BWP Borsuk.
#wiadomoscipolska #wojsko
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Dzisiaj niestety zle wiesci, przeczytajcie sami na defence 24 (w skrocie: tylko pierwsze sztuki Borsukow mialy polskie radiostacje, wszystkie pozostale do wyprodukowania beda uzywaly amerykanskich "aby moc sie kontaktowac z Abramsami") to zla informacja bo zarowno oslabia polski przemysl...
Po podpisaniu umowy na dostawę Satelitarnego Systemu Obserwacji Ziemi w programie MikroSAR: jeszcze w tym roku pierwszy dla Wojska Polskiego satelita zostanie wyniesiony w kosmos - podaje Cezary Tomczyk
#wojna #wojsko #wiadomoscipolska #kosmos

@A_a za późno fakt - chociaż dzięki temu wysyłamy najnowsze technologie w kosmos. Podobnie jak systemy informatyczne / bankowe, które tworzyliśmy po updaku PRL w latach 90-00. Są nowocześniejsze, lepiej się to wspiera i rozwija - a pracuje dla klienta niemieckiego gdzie swoje systemy ma jeszcze w cobolu...
Najważniejsze, że dzięki temu zyskujemy niezależność w danych wywiadowczych
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
#wojsko #informatyka ilosc godzin w #csgo sie liczy ?

Zaloguj się aby komentować

Wiceszef Ministerstwa Obrony Narodowej, Cezary Tomczyk, poinformował, że polska armia liczy już około 208 tys. żołnierzy. To czyni naszą armię trzecią najliczniejszą w całym NATO, ustępującą jedynie gigantom — Stanom Zjednoczonym i Turcji.
#militaria
#ciekawostki
#polska
#wojna
#wojsko
Huta Stalowa Wola realizuje procesy inwestycyjne o łącznej wartości ok. 1,3 mld. To m.in. modernizacja zakładów przejętych od chińskiego inwestora, budowa nowych hal produkcyjnych i zakup nowoczesnych urządzeń - obrabiarek i robotów spawalniczych. Dodając to do obecnych zdolności Huty, powstanie bardzo duży potencjał do równoległej realizacji kilku dużych kontraktów dla SZ RP. – Nasze moce produkcyjne wzrosną trzykrotnie. Jesteśmy gotowi do podpisania drugiej umowy wykonawczej na bojowe wozy piechoty Borsuk – mówi w rozmowie ze Strefą Obrony Wojciech Kędziera, prezes Huty Stalowa Wola S.A.
Huta Stalowa Wola obecnie realizuje projekty inwestycje o łącznej wartości ok. 1,3 mld zł. Mają one na celu między innymi rewitalizację i doposażenie zakładów, które w 2023 r. przejęliśmy od inwestora chińskiego.
Do 2012 r. należały one do Huty i były dedykowane przede wszystkim produkcji cywilnej. W najlepszym okresie produkowano tam nawet 1 200 buldożerów na amerykańskiej licencji. Jeden z tych zakładów był typowo produkcyjny i montażowy. Z kolei drugi stanowił chyba największy w Polsce zakład zespołów napędowych, w którym produkowane były skrzynie biegów, mechanizmy skrętu i przekładnie boczne do tych buldożerów. Ale przejmując te zakłady, pozyskaliśmy kompetencje, których do tej pory nie było w całej Grupie PGZ. To m.in. produkcja skrzyń biegów
Przejęliśmy łącznie ok. 570 dobrze wykwalifikowanych pracowników. To dobrzy specjaliści. Przykładowo, w zakładzie zespołów napędowych realizują oni produkcję bardzo skomplikowanych elementów uzębionych dla kolejnictwa dla amerykańskiej firmy Wabtec Corp., a także kontynuują produkcję skrzyń biegów, przekładni bocznych i mechanizmów skrętu do buldożerów gąsienicowych o wadze 68 t.
Mamy już podpisaną pierwszą umowę wykonawczą na 111 pojazdów oraz perspektywę na wyprodukowanie w sumie 1 400 wozów. Właśnie dlatego możemy realizować tak duże inwestycje i uzasadnić je biznesowo. Już teraz mamy jednak pełne możliwości do seryjnej produkcji bojowych wozów piechoty Borsuk. Oprócz modernizacji infrastruktury przejętej od chińskiego inwestora zakończyliśmy budowę czterech nowych hal o łącznej powierzchni 1,6 ha. Hale te są wyposażane w wielkogabarytowe obrabiarki, obrotniki oraz roboty spawalnicze. Maszyny przeznaczone dla tych hal już do nas przyjeżdżają i mam nadzieję, że w maju będziemy mogli zacząć ich eksploatację. Trzeba jednak podkreślić, że aby produkować Borsuka potrzebne są pewne komponenty, które kupujemy poza Polską. W obecnych realiach na ich dostawy trzeba czekać 18 miesięcy i dłużej. Chodzi np. o power packi.
Więcej można przeczytać:
#wiadomoscipolska #wojsko #newsydamwa <-- do czarnolistowania
@osn_jallr przecież będą. Wczoraj wrzucałem info o MESKO (wchodzi w skład PGZ tak samo jak HSW) i produkcji 150k nabojów 155mm rocznie (budują fabrykę): https://www.hejto.pl/wpis/mesko-s-a-poinformowalo-o-postepach-inwestycji-ktorych-celem-jest-zwiekszenie-zd
Grupa Niewiadów planuje produkować 180k rocznie: https://milmag.pl/polska-grupa-militarna-i-grupa-niewiadow-lacza-sily/ (też o tym pisałem, ale na szybko nie mogę znaleźć)
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować