Ledwo się przyjemnie ciepło zrobiło, a grubasy już narzekają, ehh ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#latonapierdalaj

Ledwo się przyjemnie ciepło zrobiło, a grubasy już narzekają, ehh ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#latonapierdalaj

Zaloguj się aby komentować
#pogoda #latonapierdalaj
Ale przyspieszyło w tym roku. Mamy listopad już w czerwcu.
Jak usłyszę za kilka dni kogoś narzekającego na upały, to wyjdę z siebie.

Zaloguj się aby komentować
#latonapierdalaj #pogoda
Będzie wreszcie lato w tym smutnym, szarym kraju czy nie bardzo? Czekam na upały.

Zaloguj się aby komentować
312 806,56 - 10,5 - 10,2 - 10,0 - 8,0 - 2,2 - 2,1 - 2,5 - 8,0 - 10,0 - 10,0 - 2,0 - 1,9 - 12,0 - 8,0 = 312 709,16
Ostatnie 14 dni - codziennie udało się zrobić jakiś spacer. Cudowna pogoda!
#latonapierdalaj
Wpis dodany za pomocą https://hejto.sztafetastat.eu
#ksiezycowyspacer


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Ja już wykąpany, ale na szybko potrzebowałem czegoś ze sklepu, no to w zimie bym pewnie olał, ale że mamy boskie lato prawie, to cyk, klapeczki założyłem i w ciągu minuty już byłem na dole. A nie że długie spodnie, bluza, kurtka, czapka, buty i po ciemku szorować.
Kocham lato.
#latonapierdalaj
Zaloguj się aby komentować
#latonapierdalaj #pogoda
No k...wa najwyższy czas.

Zaloguj się aby komentować
18 mają i musiałem zapalić w kominku bo kurde zimno się zrobiło. Na słonko mnie ma co liczyć dzisiaj. #latonapierdalaj

Zaloguj się aby komentować
Idzie lato, gorąco, słońce, podróże, plaże... Trzeba więc stosować kremy do opalania. A czy wiecie, że większość kremów do opalania... szkodzi rafom koralowym, a często trochę i nam samym?
Hawaje, Palau, Wyspy Dziewicze USA, Bonaire, Aruba, Key West (Floryda), niektóre rezerwaty w Meksyku, część plaż Tajlandii i parków morskich w Australii zabrania używania specyfików zawierających:
Oxybenzone (Benzophenone-3) - zakazany praktycznie wszędzie z powyższych
Octinoxate (Ethylhexyl Methoxycinnamate) - drugi najgorszy
Octocrylene - najbardziej "na świeczniku" obecnie na całym świecie
Octisalate (Ethylhexyl Salicylate) - tylko w Palau
4-Methylbenzylidene Camphor (4-MBC) / Parabeny / Mikroplastiki / niektóre silikony
Palau jest najbardziej restrykcyjne i ich zbanowana lista jest dużo dłuższa niż to.
Czyli nad Bałtykiem i w zasadzie w całej Europie hulaj dusza, choć regulacje trwają już od lat, i obniża się stopniowo stężenie niektórych składników. Do tego Oxybenzone jest posądzany o szkodliwy wpływ na gospodarkę hormonalną u ludzi, wykrywany jest w moczu i mleku matek. Podobnie ma Octinoxate (na którego nie ma większych regulacji w UE obecnie) czy Homosalate. Homosalate już się chyba nie spotyka w UE, podobnie jak Oxybenzone (bo ich maksymalne stężenie jest nieskuteczne do osiągnięcia ochrony). Octocrylene o którym jest obecnie najgłośniej w ciągu najbliższych ~3 lat ma być zbanowany w UE, a Francja chce go zbanować wcześniej. Jest też najbardziej popularny (30% kosmetyków ogółem go ma, a rozkłada się na jakiś rakotwórczy benzofenon). Jest jeszcze Octisalate, uznawany za bezpieczny i w miarę ok dla środowiska, ale na Palau jest zabroniony.
Lista nie jest kompletna, szczególnie z perspektywy Palau, ale uznajcie ten wpis za analizę zdroworozsądkową.
Przy okazji - w większości tych miejsc zakaz polega na zakazie sprzedaży. Ale na Palau sprawdzą Was po przybiciu na wyspę i zabiorą to, czego stosować nie można. W paru innych miejscach też mogą sprawdzać na wejściu. Jak to szkodzi rafom? Zależnie od składnika, ale m.in: bielenie koralowców, deformacje larw, uszkodzenia DNA, zaburzenia płci u ryb, zaburzenia rozwoju, fototoksyczność.
Ogólnie brzmi groźnie, a stwierdziłem, że musi być jakaś eko alternatywa, skoro niedługo pójdą bany. Przeanalizowałem więc (prawie) wszystkie SPF50 jakie znalazłem w Biedronce.
Jeszcze jedno ważne - skuteczność olejku/kremu/whatever określa właśnie poziom SPF. Jeżeli jest napisane SPF50, to nie będzie "gorszy" (w sensie skuteczności ochrony przed UV) od innego SPF50. Więc to nie tak, że wersja eko będzie gorsza. Albo tańszy produkt będzie gorszy.
Na tapet poszły (załączam zdjęcia do wizualnej identyfikacji):
Dax Sun (jeden z tych na zdjęciu, nie pamiętam który, raczej ten po lewej)
Lirene
Nivea Kids (ten SPF50, SPF20 ma nawet wzmiankę o byciu eko)
Be Beauty (marka Biedronki, będę nazywał je od lewej "spray", "aerozol" i "kids")
Były chyba jeszcze jakieś inne, ale albo nie miały opcji w sprayu (choć Nivea jest kremem, ale też sprawdziłem) albo nie było SPF50. A niższych nie kupuję.
Oto wnioski, opisujące zarówno zawartość "złych" składników, jak i parę innych informacji, które mogą być istotne przy wyborze (a nie wpływają na "punkty"). Punktacja za skład, wg osobistych preferencji (za brak uznawanego za bezpieczny Octisalate daję +1, ale nie odbieram za obecność). Nie wymieniam jakie składniki zastępują "te złe".
Dax Sun (był najtańszy z "markowych"):
[-1] zawiera Octocrylene
[0] zawiera ten uznawany za bezpieczny Octisalate (ale listuję, bo nie wszystkie produkty go mają) -
[0] jest też Butyl Methoxydibenzoylmethane (Avobenzon), nie jest zakazany nigdzie, ale skrajnym ekologom się nie podoba
[+1] zero składników uznawanych za alergeny
[0] najlepsze witaminy i składniki regenerujące skórę
podsumowanie: 0 punktów
Lirene:
[-1] zawiera Octinoxate
[+1] nie zawiera uznawanego za bezpieczny Octisalate
[0] jest Butyl Methoxydibenzoylmethane
[0] jeden składnik uznawany za alergen
podsumowanie: 0 punktów
Nivea (kids):
[+2] brak wszystkich niebezpiecznych
[0] jest Octisalate
[0] ma Butyl Methoxydibenzoylmethane i dodatkowo Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid, z kategorii nielubianych przez skrajnych ekologów
[+1] zero alergenów
podsumowanie: +3 punkty
Be Beauty (aerozol):
[0] 2x tańszy od markowych
[+2] brak wszystkich niebezpiecznych
[+1] nie ma nawet Butyl Methoxydibenzoylmethane
[0] jest Octisalate
[0] zawiera 4 potencjalne alergeny (robi różnicę tylko alergikom)
[0] dodatki potencjalnie dające chłodzący efekt (mentol i pochodne)
podsumowanie: +3 punkty
Be Beauty (spray):
[0] 2x tańszy od markowych
[+2] brak wszystkich niebezpiecznych
[0] jest Octisalate
[0] jest Butyl Methoxydibenzoylmethane i Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid
[-1] 9 potencjalnych alergenów, prawie pełna lista regulowanych alergenów zapachowych przez UE (ma też typowe trio zapachowe, można się spodziewać, że będzie mocno pachnący)
[0] dodatek łagodzący (aloes)
podsumowanie: +1 punkt
Be Beauty (kids):
[0] trochę droższy, ale to nadal "marka własna", dużo tańsza
[+2] brak wszystkich niebezpiecznych
[+1] nie zawiera też uznawanego za bezpieczny Octisalate
[+1] jedyny produkt, który nie zawiera generalnie niczego, poza nowoczesnymi składnikami, jedyny, który przejdzie na Palau
[0] zawiera Phenylbenzimidazole Sulfonic Acid (ten, co skrajni ekolodzy marudzą)
[+1] zero alergenów
[0] dodatek łagodzący (aloes)
[0] najlepszy jak chodzi o długotrwałą wodoodporność, ale przez to gorzej się rozprowadza, zostawi bielącą się powłokę na skórze, może "wyglądać tłusto", realnie to nawet na innych produktach (nie pamiętam marki, brałem co było) widziałem problem z rozsmarowaniem tego białego, więc tu pewnie będzie bardzo duży efekt
podsumowanie: +5 punktów
tl;dr
Be Beauty (kids) - tani i zdecydowanie najlepszy, będzie zostawiać białe ślady, ale dobry na długie kąpiele
Be Beauty (areozol) - najtańszy i bardzo dobry, nie dla skrajnych alergików, najlepszy efekt chłodzący
Nivea (krem) - cena jak za markowy, ogółem jest ok, jak ktoś woli krem, to jest
Be Beauty (spray) - tani, ogółem ok, bardzo nie dla alergików
Dax Sun & Lirene - moim zdaniem brak jest powodów, by wybierać akurat te
I na koniec ważna uwaga: najprawdopodobniej stosujesz za mało kremu! Zaleca się aplikację ok. 2 mg/cm², co 2h (czyli ~30 ml na całe ciało dorosłego = 6-7 aplikacji ze 200 ml butelki, aplikacja co 2h). Jedna butelka 200ml wystarcza na mniej więcej dzień plażowania dla dwóch osób!
Przepraszam za wszelkie pomyłki, jeżeli ktoś ma wiedzę, proszę mnie naprostować. Starałem się podejść do problemu rzetelnie, a że wyszła z tego wielka kupa roboty to postanowiłem się podzielić wynikami.
Aha, i jeszcze jedno. Obecnie (dziś ostatni dzień promocji!) można w Biedronce dostać kremy do opalania za 1/4 ceny. Chyba najlepszy moment, żeby kupić ten produkt, który tani nie jest, i jak wspomniałem poprawnie stosowany schodzi bardzo szybko. Jak?
kupon dedykowany z pluxee (jakaś dziwna platforma do kuponów, wczoraj odkryłem, generuje unikalny kupon na żądanie, wymaga maila i numeru telefonu, nie trzeba appki, można przez www! zacznijcie od domeny `uzytkownik.pluxee.pl`, bo strona główna jakaś dziwna) - robi promocję na produkty do opalania 1+1 gratis, max 2 sztuki gratis
zwrot 50% za produkty do opalania na kartę Biedronka
Więc jeżeli produkt kosztuje 10zł, to za dwa dajecie 10zł + 50% cashbacku, czyli 5zł zamiast 20zł. Oczywiście niestety kremy do opalania są cholernie drogie - może dlatego ludzie je tak oszczędnie stosują
#plaza #wakacje #slonce #lato #latonapierdalaj #poradniki #gruparatowaniapoziomu ? i gratis #promocja #cebuladeals #biedronka





@Pribadi Popatrzyłem, na ten konkretne: https://triny.pl/11641-holika-holika-wodoodporny-zel-przeciwsloneczny-spf-50-aloe-waterproof-sun-gel.html
Skład fajny, nowoczesne filtry + składniki pielęgnacyjne. Widać, że robiony pod azjatów z delikatną skórą. Problemem dla mnie jest prawdopodobnie słaba wodoodporność. Czyli do miasta super, na plażę nie
bardzo wydajny
a tu bym uważał, bo możliwe, że klasycznie stosujesz go za mało, bo wydaje Ci się, że się wsmarował, więc taka ilość jest ok. Bez poważnych badań ciężko to ocenić.
@dzek Trudno mi się odnieść do wodoodporności, bo w takich warunkach go nie testowałem. Może poza godzinką w morzu.
W ogóle cały komentarz to tylko moje subiektywne odczucia.
Tak czy inaczej, przy mojej skórze 30 min w słońcu i już jestem rakiem. Holiką smaruje się maksymalnie 3 razy w ciągu kilkunastu godzin na zewnątrz i daje rade ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Przypominam wam #protip na chłodną wodę w nadchodzących upałach.
Parafrazując tekst z książki Andrzeja Pilipiuka
Weźmisz butelkę z wodą,
Okręcisz ją papierem lub szmatką,
Nasaczysz wodą, i postawisz w cieniu najlepiej na wietrze.
Po kilkunastu minutach woda będzie zdecydowanie chłodniejsza, nawet o kilka stopni względem temperatury otoczenia.
Wynika to z ciśnienia par wody.
Jak jest ciepło i sucho to woda ma łatwo parować.
Ale żeby odparować to potrzebuje energii, część bierze z powietrza a część z wody w butelce.
Tak działają bukłaki ze skóry, albo kombinezon EVA kosmonauty.
Jakieś 2 lata temu pisałem o tym na tagu.
#fizyka #lato #latonapierdalaj #ciekawostki #diy

Zaloguj się aby komentować
Jade do pracy, a tu zielono i cieplo, kto to widział, przy okazji, nie ma mnie pare dni, a oni wylali świeży asfalt na mojej drodze do #pracbaza #rower #latonapierdalaj


Zaloguj się aby komentować
Oesu jak przyjemnie! WRESZCIE jakieś nadające się do życia temperatury 乁(
Tylko fajnie, jakby gdzieś w międzyczasie popadało, bo żarcie dla moich patyczaków było zwiędnięte, zanim je jeszcze odcięłam od krzaka (・へ・)
Przy okazji łapcie motylka. Bodajże osadnik egeria.
#zimowypierdalaj #wiosnonapierdalaj #latonapierdalaj #motyle

Zaloguj się aby komentować
#seks w plenerze jest fajny, byle nie 2km od samochodu, bo coś sił w nogach w drugą stronę brakuje xD
ps. #latonapierdalaj #zimowypierdalaj

Zaloguj się aby komentować
I cyk poczilowane. Dobra pogoda, dużo jednośladów na trasie, trochę obejrzane, trochę pozwiedzane, mała pętla południowa. ¯\_(ツ)_/¯
DC > Warka > Białobrzegi > Nowe Miasto nad Pilicą > ruiny zamku w Drzewicy > Młyn Osieczek > DC
To byl dobry dzień na motorki i na nawinięte 220km na 6 godzin turlania. 🙃
#motocykle #podrozujzhejto #fotografiaanalogowa #latonapierdalaj #skutery #stareludzia





Zaloguj się aby komentować
Ktoś wyrzucił dwa worki musztardy!
Dziś byłem po kolejne #smiecizlasu - btw: 4 worki, nowy rekord, a jednocześnie trochę spodziewany max kiedykolwiek, bo nośność jednego człowieka jest mocno ograniczona. Dużo szkła (muszę mówić, że głównie alkohol?). Jednej puszki po konserwie nie wziąłem - mrówki zarezerwowały dla siebie, zrobiły sobie konkret mieszkanko tam i wzięcie tej puszki wydawało mi się interencją w naturę o.O
Ale miało być o musztardzie!?
Jadąc do lasu zauważyłem pod wiatą na imprezy leśne worek szmaciany zakupowy, taki czerwony z Kauflanda (mój ulubiony worek na zakupy). Wracając z lasu pomyślałem, że 4 worki pod Biedronką zostawić to trochę dużo, to zostawię pod leśnym koszem - tam gmina odbierze - właśnie tam, gdzie dostrzegłem czerwony worek. Przyznam też szczerze, że interesowało mnie co ktoś wyrzucił, że od razu z takim fajnym workiem (mówiłem, że to mój ulubiony?).
No i okazało się, że były dwa worki (drugi foliowy) z musztardami, terminy w większości do 2021. Obok hiacynt oraz... sosy z McDonalda z terminem do marca. Oraz klucz "dziesiątka" (przyda się, dzięki).
Lubię durne rozkminy, ale ten poziom abstrakcji to jest za wysoki. 7 letnie musztardy (produkcja powinna wychodzić ok 2019, skoro termin do 2021), relatywnie świeże sosy z maka, kwiatek i klucz.
Co jeszcze w lesie:
byłem w nieznanym mi miejscu, mega piaszczysta gleba + podkarpackie górki = woda podmywa piasek wszędzie. Tylu przewróconych drzew nigdy nie widziałem. Potrafiło ich leżeć kilka skrzyżowanych na sobie w różnych kierunkach. W jednym miejscu był fajny "klif", gdzie drzewa "unosiły się" nad pustą przestrzenią, niedługo polecą w dół. Szkoda, że nie było jak tam sensownie zejść na dół.
widziałem błotne spa dla dzików. Pięknie się wytarzały, aż włosy pozostawiały
kolejne zgłoszenie wysypanych śmieci na mObywatel. Tym razem śmieć z warsztatu jakiegoś. Śmieci patrząc po stanie leżą dobre kilka lat - beczka jak po ropie, opona, filtr powietrza, dużo śmieci komunalnych przy okazji. To już nie na moje możliwości to pozbierać. Po pierwszym zgłoszeniu sprzed kilku tygodni dostałem automatycznego maila, że przekazali to burmistrza chyba gminy pasującej do miejsca znaleziska. Pójdę niedługo zobaczyć czy te zgłoszenia coś dają.
Statystyki:
W tym roku byłem na śmieciach 4 razy i wyniosłem 8 worków śmieci. Kilka mini tripów nie liczę. Pomaga mi moja luba, żeby też nie było, że wszystkie zasługi na mnie.
#smiecizlasu #spacer #las #latonapierdalaj





Zaloguj się aby komentować
Znowu byłem na #spacer po #smiecizlasu (tak będę tagował, więc jak komuś nie odpowiada to banować) w #las
Jeden duży worek dziś. Początkowo wyjątkowo czysto, a nawet blisko do parkingu, co dziwne było, ale zaszedłem na drugą stronę lasu, od strony niewielkiej ilości domków i tam już masakra. Udało się znaleźć nawet 3 puszki i folię z czteropaka od tych puszek. Czwartej nie znalazłem. Stężenie puszek chwilowo bardzo duże, z każdego punktu z puszką praktycznie było widać kolejny punkt z puszką.
Popatrzyłem trochę na daty (te które było widać), na wszystkich znalezionych opakowaniach - większość termin do 2025, kilka 2020, innych lat nie zauważyłem. Wniosek jest raczej taki, że te śmieci, które w lesie widzimy to te świeże śmieci, reszty nadal jest ich od cholery, ale są zasypywane liśćmi i nawet tego nie widać, że chodzimy po wysypisku
Widziałem 7 różnych saren (szczerze to do dziś nie wiedziałem, że sarny na zimę robią się szare) oraz dzika (z 300m ode mnie, na szczęście poszedł w swoją stronę).
Co polecacie na dziki, poza sprawnymi nogami? Gaz pieprzowy coś da?
Statystyki: W tym roku byłem na śmieciach 3 razy i wyniosłem 4 worki śmieci. Kilka mini tripów nie liczę. Pomaga mi moja luba, żeby też nie było, że wszystkie zasługi na mnie.
A w ogóle mega ciepło, szkoda, że od jutra znowu gównopogoda #zimowypierdalaj #latonapierdalaj
Zdjęcia worka ze śmieciami nie zrobiłem, mam tylko las.


Zaloguj się aby komentować
Nie wiem jak u was ale u mnie napierdala śnieg
Zimo weź już wypierdalaj
#zimowypierdalaj #latonapierdalaj #zalesie
Zaloguj się aby komentować
5 miesięcy obijania. Zleciało ani się nie obejrzałem. Szkoda, że cały ten czas to polska zima czyli gówno #zimowypierdalaj
Dziś pierwszy dzień w nowej #pracbaza #praca , dostałem laptopa z #windows czyli gówno, nie da się zalogować, potem wymusił aktualizację, podczas której się scrashował (BSOD), zrobił więcej aktualizacji i dalej nie da się zalogować xD
#it here, 3 miesiące dobrowolnego obijania + 2 miesiące szukania pracy (choć ostatnie 2 tygodnie to była w zasadzie formalność i papierologie), z ofertami słabo, ale udało się coś znaleźć nawet za lepszy hajs niż ostatnio, wiec nie tragicznie, ale nie gówno. Ale będzie gówno na pewno.
No nic, byle do lata #latonapierdalaj

Zaloguj się aby komentować
O 6 rano u siebie miałem 10 stopni, więc nie zastanawiając się długo wskoczyłem w krótkie gacie, w samochód i jadę na randevu. Przyjeżdżam na miejsce, jest 11 stopni, 10 rano, wszyscy w zimowych kurtkach a ja wyglądam jakbym się urwał z choinki xD. Jezu wy tu w mazowieckim tak żyjecie? XD
#latonapierdalaj
Ale przynajmniej świeci słoneczko
Zaloguj się aby komentować