Zaloguj się aby komentować
Plan wykonany i kolacja skonsumowana
Było smacznie i tanio i ze składników dostępnych w domu (więc nie musiałem nic dokupywać).
Ryż basmati ugotowany na sypko niezawodną metodą w garnku na oko na bardzo małym ogniu.
Sałatka niestety kupna - ale trzeba było zjeść bo skończyłaby inaczej w śmietniku.
Tu wpis z przygotowywania: https://www.hejto.pl/wpis/dzisiaj-na-kolacje-beda-zalegajace-w-zamrazarce-udka-z-kurczaka-wolno-gotowane-n
#gotowanie #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj na kolację będą zalegające w zamrażarce udka z kurczaka wolno gotowane na winie
Po części bo gotuję bez żadnego przepisu i wrzucałem co mi się nawinie, a po części bo dodałem do sosu czerwone wino
Za 4 godziny zobaczymy co wyszło z tego eksperymentu
#gotowanie #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Panowie @Opornik i @vredo czekali, to wrzucam
#gotowanie #gotujzhejto #kociolek


@Endrevoir nie jestem fanem gotowanej świeżej kapusty ale może ta w tym kociołku tak przyszła smakiem od mięska i sosu że jest smaczna.
A da się w nim zrobić tak żeby było chrupiące czy nie bardzo, zwykły grill od tego lepszy?
czy na przykład podgotować w kociołku a potem wrzucić na grilla jak już przesączy się smakiem?
kolega ma fajny model grilla, i muszę sobie taki kupić, jest okrągły i na górze i na dole ma zamykane zawory, można je zamknąć i wtedy rzeczy zamiast się smażyć będą się dusiły, przy okazji pozwala to zmniejszyć ogień żeby się nic nie spaliło.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Korzystając z dobrej pogody i weekendu w domu rodzinnym, robimy kociołek

Zaloguj się aby komentować
Ostatnio zainfluensowałem kilku osobom z hejto piecyk diavola pro, więc podzielę się garścią tipów pizzowych
Obsługa piecyka:
przeczytaj instrukcję, ważne jest pierwsze wypalenie kamienia i to, żeby go nie wyłączać przed schłodzeniem
kup pirometr, ja wkładam pizze po nagrzaniu do 470 stopni C, nagrzanie trwa jakieś 20-25 minut
ja nagrzewam piekarnik na ustawieniach 4 góra i dół, minutę przed włożeniem pizzy ustawiam górę na boost i tak już zostawiam do wyjęcia placka
te łapki co są w zestawie, to trzeba dość dokładnie obsypać mąką, żeby ciasto się do nich nie przykleiło (ja zamówiłem łopatę perforowaną, ale mają jakieś opóźnienia w dostawach i jeszcze nie przyszła)
do obracania i wyciągania pizzy świetnie sprawdza się ta najtańsza łopata z allegro z picrela
włącz stoper na telefonie po włożeniu placka do pieca, po 60 sek obróć placek o 180 stopni, ja piekę pizze około 1m 50 sek
Ciasto:
precyzyjna waga jest tu bardzo potrzebna, ja używam wagi do kawy
kalkulator do ciasta: https://www.stadlermade.com/pizza-calculator/ (dodałem przykład ustawiania w picrel na 4 kulki w stylu neapolitańskim)
nie wyrabiaj ciasta w robocie, bo wyjdzie sraka, możesz wymieszać w nim ciasto, ja stosuje leniwą metodę: najpierw mieszam składniki byle jak, potem czekam z godzinę i chwytam za róg ciasta, rozciągam je i składam z każdej strony (poszukaj w google coil and fold), robię tak ze 4 razy co pół godziny
mąka: na mące z biedronki mi się udawało max hydratacje zrobić w okolicach 60-62%, Caputo pizzeria była dużo lepsza, natomiast teraz używam 5stagioni rossa i najłatwiej się z nią pracuje, kupuję ją na allegro
drożdże lepiej używać świeże, są dużo bardziej przwidywalne
ciasto należy wyrastać w lodówce, minimum to cała noc, czyli kilkanaście godzin, w mojej opinii najlepsze jest ciasto, które ma 2-3 dni
przy formowaniu kulek zalep dół tak jak się zalepia pieroga (tylko oczywiście z mniejszym brzegiem)
dla neapolitany kulka powinna być lekko cięższa, 280-320 g
przed włączeniem piekarnika najlepiej przetrzeć kamień wilgotną ścierką, żeby pozbyć się starej mąki, bo inaczej spód będzie gorzki
Formowanie placka:
wyciągnij kulki z lodówki kilka godzin wcześniej, żeby się ogrzały i je skulkuj jeszcze raz, połóż na płaska, naoliwioną powierzchnie i przykryj np. miską
najlepiej mi się formuje placki w drobnej semoli (używam Caputo Semola Rimacinata)
samo formowanie robię przez naciskanie kulki od środka do brzegów, a potem jedną ręką przytrzymuję a drugą rozciągam ciasto i obracam, na koniec obracam w górze na pięściach, żeby się formowało grawitacyjnie
żeby nałożyć na te łapki, to podnoszę brzeg i wsuwam łapkę, potem poprawiam i dodatkowo rozciągam ostatnie ciasto na łapkach już, można na łapce nakładać składniki na ciasto, ale trzeba to robić dość szybko, bo inaczej się przyklei
Składniki:
sosu nie gotuję, po prostu zgniatam w rękach pomidory z puszki, dodaję sól, oliwę i bazylie, próbuję sosu i jak jest za kwaśny to dodaję cukru, ważne, żeby sos dobrze smakował na "surowo", sos najlepiej zrobić dzień wcześniej, wtedy całość się przegryza
dla neapolitany polecam dać dość obficie sosu
mozarella - najczęściej używam zwykłej w kulce, tylko ją kroję i odsączam na ręczniku papierowym - zazwyczaj robię to dzień wcześniej, czasem kupuję mozarellę fir di latte na allegro, kroję ją na części i mrożę
Na obrazku pizza bianca z ziemniakami i sosem zrobionym ze śmietany 18%, pecorino, parmezanu i sporą ilością pieprzu, polecam spróbować.
#pizza #gotowanie #diavola



Widzę, że kolega obeznany a ja na początku drogi, to zapytam. Dlaczego wyrabianie ciasta w robocie to sraka? Wyrabiam ciasto w planetarnym z hakiem przez kilkanaście minut. W smaku jest ok, ale może czegoś nie zauważam? Drugie: jedyny problem jaki mam z ciastem (być może powiązany) jest taki, że po nałożeniu składników strasznie się lepi i rozrywa. Łopatę mam aluminiową. Nawet jak zrobię placek bezpośrednio na łopacie to nie mogę go ładnie zsunąć do piecyka, bo się tak lepi. Mimo, że posypuję go mąka kukurydzianą. Placki robię 250-280g. Nie lubię neapolitańskiej, więc staram się zrobić go maksymalnie cienkiego, bez brzegów. Co robię źle?
Zaloguj się aby komentować
a taką pizzę sobie wczoraj upiekłem, koszt takiej pizzy w domu, to pewnie poniżej 10 zł (kiedyś policzę), a smak lepszy niż z pizzerii. Cała tajemnica to dobry piecyk
#pizza #gotowanie

@dfe wygląda piknie; masz porównanie tego pieca do czegoś innego? obecnie mam od lat g3ferrari - kosztował mnie chyba z ~370zł i zwrócił już się chyba z dwieście razy (tak jak napisałeś - koszt pizzy 'domowej' to są jakieś grosze jeśli chodzi o same składniki); ile rozgrzewasz i wypiekasz placek na tym swoim sprzęcie?
Zaloguj się aby komentować
Piąteczek piątunio to grilla odpaliłem
#gotujzhejto #grill #gotowanie #weekendnapierdalaj


Zaloguj się aby komentować
pytanie do osób które mieszkają same:
Co sobie gotujecie na codzień?
tzn. robiąc obiad siedzicie 2h w kuchni, czy raczej makaron + kurczak + warzywa na patelnie?
#gotowanie #gotujzhejto
EDIT: fajnie żebyście podali co gotujecie, bo szukam inspiracji xD
@redve jak byłem na bezrobociu to sobie codziennie coś gotowałem i to tak na 1-2 dni. Fajnie było. A jak pracuję to robię jednogarnkowca na 3-4 dni i tylko dogotowuje codziennie zapychacz węglowy albo i nie, dolewam oliwy i elo.
Warzywa + białko (kurczak/mielone/tofu) + coś rzadkiego typu śmietana/mleczko kokosowe/pomidory w puszce/bulion z kostki. Czasem pójdę bardziej w koperek, czasem pastę curry, ale mam te posiłki dość monotematyczne jednak i podobne. Mam farta, że jakimś cudem mi się to nie przejada. Odpukać. Jak mam ochotę na coś innego to na mieście. Ale że w tygodniu i tak pracuję to jest to normalne, że czasem zjem na mieście i nie ciągnie po kieszeni.
Jak nie pracowałem to kotlety znowu zachciało mi się smażyć albo jakieś inne wymysły, wciąż jednak nieskomplikowane, bo dla tylko siebie mi się nie chce.
Zaloguj się aby komentować
wiecie co bym najchetniej zrobil?
Zjadl fish&chips,ale chips takie specjalne,jak w Kanadzie-poutine sie nazywa, z tym sosem pieczeniowym i tym specjalnym serem.
I zapil to tanim piwem z nalewaka w plastikowym kubku.
#gotowanie #gownowpis
Zaloguj się aby komentować
Obiadek ehh i dryblaski malosolne delicje nie z tej ziemi.
#gotowanie #obiad #gownowspis #tagowanietomojapasja #malosolne


Zaloguj się aby komentować
Całkiem spoko bieda zapiekanki
#gotujzhejto #gotowanie


Zaloguj się aby komentować
Dziś krótki nocny wpis ze zdjęciami jak wyglada to co najczęściej jadam, pudełka to oczywiście obiady które biorę do pracy, a jeśli nie mam nic do pracy to w pracy kupuje obiad z cateringu pudełkowego z etykietą Keto.
Staram się żeby 2 razy dziennie w posiłkach były świeże warzywa i kiełki brokuła które sam uprawiam.
Na śniadanie 2-3 razy w tygodniu robię Shake własnej roboty (opisywałem w jednym z poprzednich wpisów), na bazie bialka WPC, z siemieniem lnianym, błonnikiem i lecytyną, codziennie zjadam też 10g oleju lnianego. Inne śniadanie to oczywiście jajówa i serek wiejski albo jajka na twardo, wędlina, kiełki brokuła i trochę pieczywa.
Z supli jakie biore:
Olimp Vita-Min,
Witamina d3+k2mk7 12000 jednostek (mam niedobór),
Chelat magnezu,
Kolagen rybi,
Omega3,
Całkowicie wywaliłem oleje roślinne (rzepakowy, słonecznikowy i inne z przewagą omega6), gotuje na maśle klarowanym oleju kokosowym, łoju wołowym i smalcu. 2 razy w tygodniu jadamy ryby tłuste (łosoś, makrela, szprotki).
Pszenicę też wyciąłem do minimum, jeśli mogę to zastępuje makaronem z soczewicy lub ciecierzycy, a jeśli jadam to staram się jeść orkisz. Ryżu nie jadam mimo że go kocham.
#dildonadiecie #gotujzhejto #hejtokoksy #dieta #gotowanie






Zaloguj się aby komentować
Camembert z grilla, grzanki i sos żurawinowy. Całość podana na kawałku wolnego miejsca na balkonie
#jedzenie #gotujzhejto #grill #gotowanie



Zaloguj się aby komentować
Polska niedziela
Ok 950 kcal na talerzu
#gotowanie #jedzenie #jedzzhejto #dieta #obiad

Zaloguj się aby komentować
Owsianka ma napoju migdałowym, z owocami i masłem orzechowym
Około 575 kcal
A jaką wy najbardziej lubicie owsiankę? Często się pojawia u was?
#dieta #jedzenie #gotowanie #jedzzhejto

@Trypsyna Nigdy nie jadłem, a z dwa tygodnie temu spróbowałem pierwszy raz i teraz jem prawie co drugi dzień - na śniadanie albo kolację.
Ja daję 70g płatków górskich + 200ml mleka + pół łyżki miodu - opcjonalnie jak robię akurat kawę, to dolewam troszkę kawy. Dodatki owocowe u mnie nie wchodzę w grę, chyba że całkowicie zmiksowane, a nie mam takiego urządzenia w domu.
Z największych plusów jest super tanio, jest super pysznie i super szybko (zakładając, że przygotowałeś wcześniej).
Z minusów to okropnie wypierdala cukier, porównywalnie jak nie wiem np. dwie czekolady mleczne 100g, albo 16 pierogów ziemniaczanych, albo 4 bułki kajzerki.
Muszę poeksperymentować, może zamiast 200ml mleka, dam 150ml mleka + 50ml wody i masło orzechowe, żeby dodać tłuszczu i białka i spowolnić wchłanianie węglowodanów.
Zaloguj się aby komentować
Mam prośbę i pytanie.
Kto ma szybkowar i może mi podpowiedzieć jak zrobić 1,5 kg boczku, bo ja już głupieję przy tych internetowych przepisach. Wszędzie inne proporcje. Proszę o pomoc tych, którzy mieli z tym urządzeniem do czynienia.
Profilatycznie @Compositum
#gotowanie #szybkowar #cipkowar
Zaloguj się aby komentować