Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 08.01.2026
Pod koniec roku dużą furorę zrobiły wygenerowane przez AI dziewczęta odziane w ubrania z polskimi emblematami z profilu "Prawilne_Polki", które na Tiktoku nawoływały do Polexitu. Natychmiast wzbudziło to dużą dyskusję na temat potrzeby kontroli mediów społecznościowych, na których nie od dziś powszechne są próby rozpowszechniania wschodniej propagandy, czego przykładem być może (jako że nie ma na ten temat bezpośrednich dowodów) były wymienione wyżej nagrania. Niesławę takimi działaniami zdobyła na przykład Agencja Badań Internetowych, czyli jedna z rosyjskich tzw. fabryk trolli. Celem Rosji w swoich działaniach jest niewątpliwie osłabienie Unii Europejskiej i poszczególnych państw poprzez zwiększanie polaryzacji społecznej.
Ściślejsza kontrola nad mediami społecznościowymi jednak z pewnością wzbudzi bardzo dużo kontrowersji ze strony osób, które chcą mieć możliwie nieskrępowany dostęp do mediów. Ponadto nie da się ukryć, że ironicznie byłoby to zbliżenie się standardami do państw wschodnich, takich jak Rosja czy Chiny, gdzie kontrola treści jest zdecydowanie dalej posunięta i wszelkie treści niezgodne z polityką władzy są błyskawicznie usuwane. Niemniej byłoby to wyłącznie działanie reaktywne, w odpowiedzi na działania wywodzące się zza wschodniej granicy.
Pytanie na dziś: Czy szeroko pojęty zachód potrafi skutecznie odpowiedzieć na internetową propagandę ze wschodu?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #propaganda #wschod #mediaspolecznosciowe #ankieta
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 07.01.2026
Usługi oparte na sztucznej inteligencji począwszy od opublikowania ChataGPT w listopadzie 2022 roku przeżywają prawdzimy boom. W chwili obecnej każde rozwiązanie technologiczne musi zawierać w sobie jakieś rozwiązanie na tym oparte. Aplikacje chatbotowe zdecydowanie pokonują inne aplikacje w kategorii zdobywania nowych użytkowników. Największe z nich są regularnie używane nawet przez kilkaset milionów użytkowników.
Z drugiej jednak strony coraz częściej dochodzą do głosu słowa krytyki wobec wszechobecnym wytworom chatbotów. Zdaniem redakcji The Economist czy internetowego słownika Merriam‑Webster ubiegłorocznym słowem roku stało się slop, oznaczające pomyje - jako że wytwory AI zaczynają błyskawicznie zapełniać internet treściami niskiej jakości. Z kolei Satya Nadella, prezes Microsoftu, zdecydowanie nie zgadza się z tym terminem.
Pytanie na dziś: Czy jestem zadowolony/a z ewolucji usług opartych na sztucznej inteligencji?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #ai #sztucznainteligencja #technologia #ankieta
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Najlepszy rodzaj paska do zegarka narecznego to: #zegarki #ankieta



Zaloguj się aby komentować
Z ciekawości, czy każdym swoim posiadanym samochodem (niektórzy na pewno mają kilka) według nowych zasad SCT możecie wjechać bez opłacenia wizyty w strefie SCT Krakowa?
Samochody które mogą na luzie wjechać do strefy to:
Benzyna: Norma emisji spalin Euro 4 lub wyprodukowany co najmniej w 2005 roku
Diesel: Norma emisji spalin Euro 6 lub wyprodukowany co najmniej w 2014 roku
za starsze/mniej "eko" od 01.01.2026 powinno się zapłacić według cennika na niżej dodanym obrazku.
#sct #krakow #ankieta #kiciochpyta #samochody


Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 06.01.2026
Od 1 stycznia w Krakowie zaczęła obowiązywać strefa czystego transportu, która wprowadziła nowe zasady wjazdu do części miasta. Tym samym jest to już drugie miasto z taką strefą, po Warszawie.
Strefy takie mają być rozwiązaniem problemu zbyt wysokich ilości zanieczyszczeń emitowanych m.in. przez pojazdy silnikowe, takich jak pyły PM10 czy dwutlenku azotu. Z drugiej strony główne argumenty przeciwko takim strefom mówią o „zamachu na wolność” czy o dyskryminacji osób mniej zamożnych.
Dodatkowe kontrowersje w przypadku Krakowa wzbudziły bardzo duże restrykcje - w przeciwieństwie do Warszawy czy wielu miast europejskich, krakowska SCT obejmuje swoim zasięgiem większość terytorium miasta. W efekcie w Krakowie część osób w ramach protestu decyduje się na niszczenie bądź kradzież odpowiednich znaków - w efekcie zniknęło lub zostało zdewastowanych około 20 znaków drogowych w 14 lokalizacjach.
Lista miast z zamiarem wprowadzenia SCT w Polsce na tym się nie skończy - swoje plany przygotowują bądź już konsultują Wrocław, Poznań, Gdańsk, Katowice, Łódź czy Szczecin.
Pytanie na dziś: Czy powstawanie nowych stref SCT w polskich miastach to krok ku czystszemu powietrzu w miastach?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #polska #samochody #sct #ankieta
#owcacontent

Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScX2SLaFwOwymYrBoYkY065RT4z2X-I0LAx-6HWOsvs48qzPw/viewform

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 05.01.2026
3 stycznia świat obiegła informacja o tym, że wenezuelski prezydent Nicolás Maduro został zatrzymany przez amerykańskie siły specjalne i przewieziony do USA, gdzie ma zostać postawiony przed amerykańskim sądem. Nie jest to bynajmniej pierwsza tego typu operacja przeprowadzona przez ten kraj w Ameryce Łacińskiej, która zgodnie z nową strategią bezpieczeństwa ma być pod silnym wpływem mocarstwa, by zapewnić w ten sposób stabilność regionu.
Wspomniana już strategia odrzuca koncepcję amerykańskiej dominacji na świecie i dąży do uzyskania równowagi sił w ramach wizji asymetrycznie wielobiegunowego świata. Przykład tego widać w Ukrainie, gdzie USA wyraźnie dążą do zmniejszenia swojej aktywności i jedynie doprowadzenie do zawarcia przynajmniej rozejmu.
Tymczasem Polska od momentu uzyskania niezależności od ZSRR wyraźnie postawiła na zawierzeniu swojego bezpieczeństwa współpracy militarnej z USA, czego najlepszym zobrazowaniem było dołączenie do NATO czy posiadanie amerykańskiego kontyngentu na polskiej ziemi.
Pytanie na dziś: Czy mam zaufanie do USA, jako do światowego mocarstwa?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #polska #usa
#owcacontent
#ankieta #politykazagraniczna
Zaloguj się aby komentować
W nawiązaniu do wpisu @Dom_Perignon
Ponadto koalicja nie potrafi w satyrę. Tradycyjnie zabawę w ławę oburzonych w telewizji, a to jest potencjał na memy.
#ankieta #polityka #heheszkipolityczne #bekazrepubliki #bekazpisu #usa #wenezuela
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Szybkie pytanko: mam z pracy bon na 200 zł na zakupy w internetowym sklepie z zegarkami i mam dylemat.
Kupić to: https://www.zegarki.pl/candino-c4717-1 czy olać bon i w tej cenie kupić 2-3 elektroniczne zegarki casio w innym sklepie.
#zegarki #ankieta
Zaloguj się aby komentować
#torta działa na mnie tak samo odrażająco, jak "poszłem", "wzionść" czy "włanczać" :P
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Ankieta skierowana do UOP'owców.
Ile dni urlopu (zaległego) przeszło na 2026?
ps. Nie, nie wliczamy w tę wartość puli 20/26 dni które otrzymujemy na 2026.
#pracbaza #praca #podroze #ankieta
Zaloguj się aby komentować
#mapy #ankieta #regionalizmy #swietlanmaps #psiukać https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScX2SLaFwOwymYrBoYkY065RT4z2X-I0LAx-6HWOsvs48qzPw/viewform




Zaloguj się aby komentować