Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 16.01.2026
Nigdy nie powstawało tyle wytworów kultury niż obecnie, szczególnie w dobie tworzenia za pomocą promptów i sztucznej inteligencji. Nigdy nie mieliśmy dostępu do równie dużej ilości kultur z całego świata, z których można czerpać pomysły. A jednocześnie coraz częściej na szczyty półek analogicznych i cyfrowych trafiają wszelkiej maści sequele, remake'i, remastery czy rebooty, które mniejszym kosztem są w stanie trafić do szerszej rzeczy odbiorców i osiągnąć większe zyski. Każdego dnia jesteśmy jako konsumenci zalewani niezliczoną liczbą nowych dzieł, z których każde jest promowane jako coś wyjątkowego czy jako pozycja obowiązkowa - tyle że po zapoznaniu się z nim często pojawia się wniosek, że było to po prostu przeciętne. I wtedy z nostalgią wracamy do przeszłości, kiedy w jednym roku powstało X filmów, książek, płyt czy gier, które były wówczas wyjątkowe i są po dziś dzień uznane jako dzieła klasyczne.
Pytanie na dziś: Czy współczesna kultura staje się nudna i hamuje kreatywność?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #ankieta #kultura #ksiazki #filmy #gry #muzyka
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
Mam pytanie. Chciałbym złożyć podanie o odznakę "zasłużony dla promowania miasta Puławy" i zbieram info.
#pulawymiasto #ankieta

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
"Ha tfu" - Jak oceniasz używanie tego zwrotu w internecie?
Ha tfu - czyli splunięcie, wyraz pogardy i obrzydzenia używane w internecie.
Ciekawy jestem jak wy podchodzicie do tego wyrażenia i jakie macie o nim zdanie.
Wyrażenie "Ha tfu" najczęściej jest używane jako część kontrowersyjnego postu, na końcu lub na początku komentarza jak również samodzielnie jako wyraz dezaprobaty dla danej osoby i jej zachowania.
Przykład: „Znowu kłamią w mediach. Ha tfu na nich!”
#ankieta #spoleczenstwo #hejtoankieta

Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 15.01.2026
Polskie społeczeństwo jest bardzo mocno dotknięte problemem nadużywania leków i uzależnienia od różnych substancji psychoaktywnych. Dane Głównego Urzędu Statystycznego za 2023 rok wykazały, że lekarze wystawili 495,1 mln recept. Do tego dochodzą dodatkowo leki bez recepty, takie jak leki przeciwbólowe, których średnio w Polsce sprzedaje się rocznie 85 mln opakowań, a także suplementy diety, po które sięga już blisko 40% Polaków. Oczywiste jest, że część z tych zakupów wynika z realnych potrzeb, jednakże z całą pewnością problem nadużywania leków i suplementów w Polsce jest duży.
Pytanie na dziś: Czy potrafię zachować umiar w przyjmowaniu leków i suplementów?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #ankieta #leki #zdrowie
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 14.01.2026
Od 1 października 2025 roku obowiązuje w Polsce system kaucyjny. Dotyczy on butelek z tworzyw sztucznych, szkła oraz metalowych puszek. Do tej pory jednak w związku z zapasami starych produktów, tych z odpowiednim oznakowaniem na opakowaniach nie pojawiało się zbyt wiele. Zaczyna się to jednak dosyć szybko zmieniać i coraz więcej osób ma możliwość przetestowania systemu kaucyjnego w praktyce. Po 3 miesiącach pora na wyciągnięcie wniosków z jego skuteczności.
Pytanie na dziś: Czy polski system kaucyjny działa dobrze?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
PS. W związku ze zgłoszeniem takiego postulatu, dodaję do ankiety na stałe opcję "Nie mam zdania"
#cowynato #ankieta #recykling #systemkaucyjny #polska
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
macie tak?
czy wręcz odwrotnie?
mnie się już nie chce grzebać
#heheszki #memy #samochody #mechanikasamochodowa #ankieta

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Melduję picie kawy (popłuczki z Biedronki).
Klasyczną czarną rzuciłem, bo nerwówka się włączała po kilku takich.
Energetyków, wymysłu Rzymian też już od ostatniego sezonu letniego nie tykam, więc no...
A wy jak tam, huopy?
#przegryw #ankieta
@Piwniczak1991 też musiałem pilnować ilości kawy.
Śmieszne, że z nadwrażliwością na stymulanty mam ADHD, które się nimi leczy. Tylko wbrew pozorom taka amfetamina (pod kontrolą lekarza) nie działa tak ogólnie jak kawa i selektywnie pobudza te ośrodki w mózgu, które w ADHD się opierdalają.
Ale takie pół kawy rano jest git. Albo od czasu do czasu. Pod warunkiem, że nie mieszane z lekami.
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 13.01.2026
W piątek większość państw Unii Europejskiej, przy sprzeciwie m.in. Polski, zagłosowała za zatwierdzeniem umowy handlowej z Mercosurem. Podpisanie umowy, które zaplanowane jest na najbliższy weekend, niemalże wieńczy blisko 25-letnie starania obu stron do utworzenia jednej z największych stref wolnego handlu na świecie. Jednym z najważniejszych powodów ku jej podpisaniu jest zwiększenie konkurencyjności europejskiego przemysłu. W drugą stronę płynąć mają w większej ilości towary rolnicze. Nie oznacza to, że część postulatów rolników nie została uwzględniowa - produkty takie jak wołowina czy drób mają jednak podlegać zarówno ograniczeniom ilościowym, jak i spełniać unijne normy bezpieczeństwa żywności. Dodatkowym elementem umowy jest szansa na zagwarantowanie sobie przez Unię Europejską dostępu do południowoamerykańskich metali ziem rzadkich.
Polska gospodarka jednak nie stoi aż tak mocno możliwościami eksportu produktów przemysłowych do Ameryki Południowej jak duża część krajów zachodniej Europy. Dodatkowo w Polsce wpływy rolników protestujących przeciwko umowie wydają się być na tyle duże, że Polska nie była skłonna do negocjacji swojej pozycji wobec umowy - w przeciwieństwie do np. Włoch, które ostatecznie odstąpiły od blokowania propozycji.
Pytanie na dziś: Czy umowa Mercosur może posłużyć się Polsce?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
#cowynato #ankieta #uniaeuropejska #mercosur #handel
#owcacontent
@bojowonastawionaowca tak szczerze to mieli się ten mercosur ideologicznie ale nie widzialem nigdzie rzetelnego opracowania jaka będzie skala tego importu i jak to wpłynie na naszych producentów i bezpieczeństwo żywnościowe. W mediach tylko tępa nawalanka.
Moim zdaniem jedynie zabezpieczenie metali ziem rzadkich to jakaś tam możliwość dla EU. Poza tym to kolejna (po imigracji, dealach z ruskimi, zielonych przemianach, demilitaryzacji i denuklaryzacji energetyki) niemiecka gospodarcza wunderwaffe, która wypali nam w twarz. Ameryka Południowa zarobi sporo na eksporcie żywności ale pieniądze te wyda na tańsze, chińskie towary. Europejscy producenci nie zyskają zbyt wiele jesli w umowie nie ma jakichś bezpieczników typu cła na Chiny ze strony Mercosur albo minimalne kwoty importu z UE.
Poza tym w swietle ostatnich dzialań Trumpa i "doktryny Donroe", USA może nas stamtąd wywalić z dnia na dzień jesli tylko uzna, że te kopalnie co sobie pobudowaliśmy to im jednak przydadzą się bardziej.
Moim zdaniem zamiast umów z Mercosur, Europa powinna przede wszystkim ogarnąć się w kwestii bezpieczeństwa, zbudowac europejską armię i iść poustawiać Afrykę, zaczynajac od połnocnej która jest źródłem problemów z imigracją. Potem powinniśmy wykopać stamtąd ruskich i Chinczykow i czerpać z bogatych w surowce obszarów, w zamian zapewniając im rozwój. Taki neokolonializm with benefits.
Jakbyśmy słuchali rolasów za każdym razem to byśmy wciąż byli pod sowieckim butem albo nie w Unii Europejskiej.
Oni zawsze mają słaby rok, zły zasiew, słabe plony, ktoś ich chce ograbić. A mimo wszystko nigdy nie sprzedadzą tego w cholerę i nie zajmą się inną pracą. I zawsze starcza im na duży dom, samochody i inne rzeczy.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Czy macie jakies swojego ulubione( xd) towarzystwo ubezpieczeniowe? Ostatnio w #pracbaza byli zdziwieni dlaczego maja jakis niski wskaznik odnowien polis,przeciez sa tacy fajni xD
#ubezpieczenia #ankieta
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Jestem na pomarańczowo i znam garnuszek. Ale właśnie w kontekście takiego, emalinimowego... ameliniumowanego (tego nie pomalujesz), że można właśnie odgrzać. Opcjonalnie łapie się w to jeszcze taki lekko większy (ale wciąż mały), do ogrzewania mleka.
Dla mnie garnuszek, to taki garnek, który jest mały i dodatkowo ma uszko (uchwyt).
Zaloguj się aby komentować
Co Wy na to? 09.01.2026
Ostatnie lata, mimo najlepszych w historii możliwości kontaktu z innymi ludźmi, przysparzają coraz więcej pytań o doświadczanie samotności. Chodzi nie tylko o zmniejszającą się liczbę relacji partnerskich (obecnie około 8 mln osób w Polsce jest uważanych za singli, zarówno z braku możliwości, jak i z wyboru), ale również o osłabianie się relacji pozapartnerskich: przyjacielskich czy sąsiedzkich. Według badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu 68 proc. dorosłych Polaków odczuwa samotność , natomiast do izolacji społecznej przyznaje się 23 proc. ankietowanych.
Nie jest to bynajmniej jedynie polska domena - w międzynarodowym badaniu , przeprowadzonym przez Gallupa, o ile osoby ankietowane z krajów europejskich na pytanie czy odczuwały poprzedniego dnia samotność, odpowiedziały twierdząco jedynie w kilku czy kilkunastu procentach przypadków, tak w krajach afrykańskich czy innych rozwijających się ten odsetek sięgał aż 48% na Madagaskarze.
Pytanie na dziś: Czy współczesnemu człowiekowi grozi kryzys relacji międzyludzkich?
Zapraszam do oddawania głosów w ankiecie oraz kulturalnej dyskusji w komentarzach. Zastrzegam, że treści niezgodne z polskim prawem i obraźliwe wobec innych użytkowników będę usuwał niezależnie od poglądów.
PS. Przy okazji zachęcam do obserwowania @SzukamLudzia , który pomaga w nawiązywaniu wszelkiego rodzaju relacji :)
#cowynato #samotnosc #relacje #ankieta
#owcacontent
Stwierdziłbym, że kryzys już jest.
Sam to widzę tak. Przed Covidem ludzie w większości współżyli wedle jakiś norm. Czas pandemii pokazał, że nie musimy ich się trzymać. Wedle przykładu (najprostszego, ale jednak): w drzwiach zawsze wychodzącego przepuszczałem, bo to praktyczne i kulturalne, dziś mam na to wyjeb..., skutków żadnych, a jestem w sklepie szybciej.
@bojowonastawionaowca To już trwa i będzie tylko gorzej.
Mam 33 lata, stosunkowo późno wziąłem ślub, bo mając 30 lat. I jako, że ostatnio urodziło mi się dziecko, to tak zacząłem sobie w głowie szukać po znajomych bliższych czy takich co to ich widziałem od liceum ze 2 razy i doszedłem do wniosku, że w sumie to jestem w mniejszości. Oczywiście mam i takich znajomych co już mają 10-letnie dzieci, ale zdecydowana większość nie jest w stałych relacjach. A jestem tym pokoleniem, które wydawałoby się jeszcze załapać na normalne formy relacji.
Zaloguj się aby komentować