Zdjęcie w tle
Wiadomości Świat

Społeczność

Wiadomości Świat

5k+
#heheszkipolityczne
d56ee7a9-5296-49aa-89ba-7db3f341d375
Nedkely

Jak to jest, że cała europa pomaga i nie mają afery, a tylko Polska ma jakieś dziwne problemy z Ukrainą i nie potrafimy się z nimi dogadać o nic?

Zaloguj się aby komentować

Co oznaczają dane niemieckiej Policji.

1. W sierpniu wzrost ujawnionych przypadków nielegalnego wjazdu migrantów w porównaniu do lipca o 40%. Dużo!

2. Jeżeli przyjmiemy, że 30% z nich przejechało przez Polskę (wskaźnik z ostatnich miesięcy) to oznacza to ok. 5000 osób.

3. To osoby, które przejechały przez Polskę do Niemiec również ze Słowacji czy krajów bałtyckich, nie tylko bezpośrednio z Białorusi.

4. Dane te pokazują, że szlak przez Polskę z różnych kierunków działa, a nawet ulega rozwojowi.

5. Naprawdę czas odzyskać kontrole nad migracjami!

https://twitter.com/MaciekDuszczyk/status/1705189878420365745?t=0sQqgTcfsPZkuvIdbwy_aQ&s=19

#wiadomosciswiat #niemcy
242707d2-2d73-46e1-9007-6a34da932e32
Bezkid

Codziennie przekraczam granicę z DE to powiem że można zauważyć duży ruch hindusko podobnych migrantów. Czasami policja stoi nawet z karabinami typu mp5. Jak by kogoś to interesowało to kontrola wygląda mniej więcej tak:

849aa708-878f-4a2e-8fa2-31643609af82
moderacja_sie_nie_myje

@smierdakow I dobrze, chcieli hebanowych rozdzielać siłą po Europie Wschodniej to będą mieli prezent od tej Europy.

tschecov

W miejscowej gazetce od jakiegoś czasu już nie ma statystyk ilu przekroczyło, ich miejsce zajęły ilu kurierów złapano.

Sukces? Sukces...

Granica była i jest serem szwajcarskim, SG nie potrafi się wywiązać z obowiązku swego, braki są łatane patrolami prewencji z okolicznego Białegostoku. Kontrolę to od zawsze była kpina. Woziłem i wożę meble w "szczycie" kryzysu, ilu bym wywiózł w nich to nie zliczę. Ogólnie całe zarzadzanie kryzysem z perspektywy miejscowego to jedna wielka beka i propaganda dla dalszej części Polski.

Ehhh zdenerwowałem się sorryy...

Zaloguj się aby komentować

pawel-boossko

Ciekawe.


Pracowałem w dwóch dużych firmach IT w Niemczech i w obu tydzień pracy miał 40h.

Half_NEET_Half_Amazing

@smierdakow 

52,5

pozdro

pawel-boossko

Robię, co mogę dla średniej, obecnie poniżej 20h tygodniowo.

Zaloguj się aby komentować

Turcja walczy z inflacją i umocnieniem liry.

Stopy procentowe podniesione o 500 punktów bazowych z poziom 25% na 30% (4 podwyżka z rzędu).
Na ten moment decyzja nie wpłynęła dość znacząco na umocnienie liry.

Akurat po wyborach w Turcji na poważnie zaczęło się walczyć z inflacją. Czy u nas podobny scenariusz jest możliwy?

https://next.gazeta.pl/next/7,151003,30217052,ogromna-podwyzka-stopy-procentowe-w-turcji-wzrosly-do-30-proc.html

#gospodarka #ekonomia #turcja #nieruchomosci #inflacja
c77d7e4c-03b1-466c-8135-959bd4804301

Zaloguj się aby komentować

Ruskie straty na dzień 22.09.2023r.

6 czołgów, 8 BWP, 40 systemów artylerii, 4 MLRS, 8 dronów, 20 wozów logistyki i 1 specjalne uzborojenie

#wojna #ukraina #rosja #rosyjskiestraty
56d87de3-2888-4163-9efc-d487ed298390
Kronos

Pojazdy siadły ostatnio ale to co się dzieje z artylerią to jakis pogrom, codziennie po kilkadziesiąt sztuk. Nawet jeśli wliczają w to moździerze przenośne to i tak są imponujące liczby.

Zaloguj się aby komentować

Słowacja i Ukraina uzgodniły utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co ma umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża - podał Reuters.

Zakaz sprowadzania zboża z Ukrainy do naszego kraju zostanie zniesiony, gdy system licencyjny zacznie obowiązywać - przekazał słowacki resort w oświadczeniu przesłanym Reutersowi.

- Byliśmy i nadal będziemy pryncypialni, jeśli chodzi o wsparcie udzielane Ukrainie, ale jesteśmy również pryncypialni w kwestii ochrony słowackich interesów. To całkowicie normalne i naturalne - oznajmiła w nocy ze środy na czwartek prezydent Słowacji Zuzana Czaputova, odnosząc się do embarga na import ukraińskiego zboża.

Zakaz importu z Ukrainy pszenicy, kukurydzy, rzepaku i słonecznika do Bułgarii, węgier, Polski, Rumunii i Słowacji został wprowadzony przez Komisję Europejską na początku maja w wyniku porozumienia z tymi krajami w sprawie ukraińskich produktów rolno-spożywczych. Początkowo ograniczenia obowiązywały do 5 czerwca, a następnie zostały przedłużone do połowy września.

Embargo zniesiono 15 września na podstawie postanowienia KE. Premier mateusz morawiecki zapowiedział, że Polska przedłuży zakaz wwozu ukraińskiego zboża, mimo braku zgody Unii Europejskiej która decyduje o polityce handlowej. Następnie w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie w sprawie bezterminowego zakazu przywozu do Polski ukraińskich produktów rolnych.

Decyzje o jednostronnym przedłużeniu ograniczeń importowych podjął również viktor orban

W poniedziałek Kijów złożył skargę do WTO w związku z nielegalnymi działaniami Warszawy, Bratysławy i budapesztu

#ukraina #wojna #bekazpisu

Źródło: https://www.reuters.com/markets/commodities/slovakia-ukraine-agree-grain-trade-system-replace-ban-slovak-ministry-2023-09-21/
John_polack

Dlaczego Węgry z małej litery? Pisał to jakiś Słowak? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

Zagadka: na poniższym wykresie (stopy procentowe) wskaż kiedy wystąpiły w Turcji wybory (dwukrotnie). Można się raz przy tym pomylić

#turcja #gospodarka #ekonomia
#owcacontent
b4e2619c-58ff-424b-8727-80bfb8dd59d6
nieinteresujsie

@bojowonastawionaowca Erdogan wygrał więc wygląda na to że to jest "droga do sukcesu". On zdaje się ciągnie już trzecią kadencję co jest sprzeczne z konstytucją Turcji. Demokracja chyba wszędzie przeżywa kryzys

tyle_slow

@bojowonastawionaowca oby nie...

ciemek

W związku z tym, że kraje prawicowo-populistyczne działają według jednego powtarzalnego schematu, myślicie, że warto iść przed wyborami do banku i zmienić raty kredytu na stałe ze zmiennych ?

Zaloguj się aby komentować

W Korei Południowej nie ma nudy. Dziś koreański parlament przegłosował zniesienie immunitetu dla Lee Jae-myunga, lidera opozycyjnej Partii Demokratycznej, jak również rekomendację usunięcia ze stanowiska obecnego premiera (druga najważniejsza osoba w państwie) tego kraju, Hana Duck-soo.

Lee Jae-myung, odbywający od 3 tygodni strajk głodowy przeciwko polityce rządu (i przebywający od poniedziałku z tego powodu w szpitalu), jest oskarżany o udział w nielegalnym transferze środków pieniężnych do Korei Północnej. W czasie, kiedy był gubernatorem jednej z koreańskich prowincji, Lee zlecić przesłanie około 8 mln USD w ramach umowy o współpracy z kierowaną przez siebie prowincją. Co ważne, obecnie większość w parlamencie południowokoreańskim ma Partia Demokratyczna, co oznacza, że część z posłów tej partii zagłosowała przeciwko swojemu liderowi — najpewniej z powodu obaw, że te zarzuty sprawiają pogorszenie wizerunku partii. Sam Lee odpiera zarzuty i mówi, że to wszystko to próba wyeliminowania politycznych rywali przez konserwatywnego prezydenta Korei, Yoon Suk Yeola.

Z kolei premier Korei Południowej, Han Duck-soo otrzymał od parlamentu wotum nieufności w związku by, jak mówi opozycja, pociągnąć w jakiś sposób do odpowiedzialności administrację prezydenta Yoona za niewłaściwe zarządzanie państwem. Wniosek ten został przegłosowany wymaganą zwykłą większością głosów, jednakże musi on być jeszcze zatwierdzony przez prezydenta Korei — ten jednak najprawdopodobniej się na to nie zdecyduje (póki co Yoon Suk Yeol przebywa na zgromadzeniu generalnym ONZ). Administracja prezydenta Yoona zmaga się z niskim poparciem społecznym spowodowanym mocnym ociepleniem się relacji z odwiecznym wrogiem, czyli Japonią, ale także zaniedbywaniem sfery ekonomicznej państwa, w wyniku czego obywatele mierzą się z rosnącymi kosztami życia.

(na zdjęciu parlamentarzyści Partii Demokratycznej wzywają leżącego Lee Jae-myunga do zaprzestania strajku głodowego)

Źródełko: https://asia.nikkei.com/Politics/South-Korean-lawmakers-vote-to-arrest-opposition-leader-oust-PM

#wiadomosciswiat #koreapoludniowa #politykazagraniczna #owcacontent
d607417c-b61d-4df5-bc5a-57faca40b1ea
Utylizejszyn

@bojowonastawionaowca ogólnie Korea to taka azjatycka Polska, tylko trochę bardziej rozwinięta (wieloletni wpływ USA).

Zaloguj się aby komentować

Ojej, dobrze, że Polak-Węgier dwa bratanki

Ministrowie rolnictwa Słowacji i Ukrainy uzgodnili w czwartek utworzenie systemu licencji dotyczącego handlu produktami zbożowymi, co powinno umożliwić zniesienie przez Bratysławę embarga na import ukraińskiego zboża. Władze w Kijowie zgodziły się wstrzymać skargę do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciwko Słowacji

https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/slowacja-dogadala-sie-z-ukraina-kijow-wycofuje-pozew-do-wto/4th2cxe

#wiadomosciswiat #ukraina #slowacja
06a4bdff-a773-40ef-b0c1-a42d92ecb70a
joasch

@smierdakow Rzecz w tym, że również KO musi popierać (nie wprost, o tym później) te zakazy, aby zachować z takim trudem zdobywane poprawcie prowincji. Bez tego poparcia, przecież, nie da się wygrać wyborów w Polsce. A nawet jeśli, jakimś cudem, by się udało, to taki rząd jest skazany na szybki upadek.

Ta strona przyjęła strategię niewypowiadania się w tej kwestii w sposób bezpośredni i jednoznaczny, co w gruncie rzeczy, jest słuszne z politycznego punktu widzenia, ale także prób utrzymania tych zakazów na poziomie UE, na czym to ostatecznie poległa.


Co do Słowacji... coś takiego jest wodą na młyn Roberta Fico, a to, w dalszej perspektywie, obróci się przeciw UE i Ukrainie. Fico przecież już zapowiada wstrzymanie pomocy Ukrainie, a jego opcja polityczna (SMER) jest na fali wznoszącej, która de facto, dotyczy także innych krajów UE jak np. Niemcy ze swoim AfD.


To, co mnie denerwuje najbardziej w tej kwestii, to zupełny brak wyczucia nastrojów społecznych po wszystkich stronach i wręcz skandaliczna lekkomyślność. Temat w Polsce, ale także w gronie sojuszników Ukrainy, powinien być jak najszybciej wyciszony i powinno się do niego wrócić dopiero po wyborach, bo tu nie ma żadnego zwycięzcy. No może poza ruskimi.

dauniel-obajtek

Komentarz usunięty

Jarem

@smierdakow


No kto by pomyślał, że państwa mogą się dogadać zabezpieczając obopólny interes. A wiem. Pisowcy nie pomyśleli

Zaloguj się aby komentować

Ruskie straty na dzień 21.09.2023r.

3 czołgi, 15 BWP, 41 systemów artylerii, 2 MLRS, 2 OPL, 37 wozów logistyki, 5 specjalnego uzbrojenia

#wojna #ukraina #rosja #rosyjskiestraty
93003661-5311-4347-8c57-708f3b5f9ba0
Kondziu5

Myślę że na następny rok to 300k orków będzie na luzie

Zaloguj się aby komentować

#wojna #rosja #azerbejdzan #armenia #gorskikarabach #wiadomosciswiat
d648ac60-7256-4490-8a39-64400874e701
Mielonkazdzika

"rosyjskich zolniezy sil pokojowych"

XD

Acrivec

@Mielonkazdzika sucha woda

Ortoklacjusz

@Mielonkazdzika

33e3521c-f7a7-4059-9d79-f72ccd3740dc
Lubiepatrzec

@GucciSlav Trzeci front po Ukrainie i Czeczenii racz nam dać Panie!

8692dc31-a1d4-47cf-b458-25201bd7137d
smierdakow

@GucciSlav tak chętnie się przyznali do tego? Dla nich to raczej tylko problem


Może ściema, żeby pokazać, że są aktywni i dbają o porządek xd

Zaloguj się aby komentować

Azerbejdżan ogłasza sukces w Górskim Karabachu.

tldr. wczoraj Azerbejdżan rozpoczął interwencję wojskową w Górskim Karabachu - terytorium zamieszkanym głównie przez Ormian, ale należącym do Azerbejdżanu. Celem Azerbejdżanu było wymuszenie złożenia broni przez separstystów w tym regionie.

Szczegóły:

Azerbejdżan ogłosił w środę zwycięstwo po całodniowym ataku wojskowym na Górski Karabach, podczas którego Baku ostrzelało kontrolowany przez etnicznych Ormian region ogniem artyleryjskim.

Przywódcy w Górskim Karabachu w środę rano zgodzili się na zawieszenie broni, aby zapobiec dalszemu rozlewowi krwi, ponieważ siły Azerbejdżanu poczyniły znaczne postępy w separatystycznym regionie.

Według ministerstwa obrony Azerbejdżanu, cytowanego przez państwowe media, strona ormiańska w Karabachu zgodziła się 'złożyć broń, opuścić pozycje bojowe i posterunki wojskowe oraz całkowicie się rozbroić. Jednostki ormiańskich sił zbrojnych [opuszczą] terytoria Azerbejdżanu, nielegalne (sic!) ormiańskie grupy zbrojne [zostaną] rozwiązane'.

W oświadczeniu rząd kontrolowanego przez etnicznych Ormian Górskiego Karabachu powiedział, że Azerbejdżan zadał ofiary i zdobył strategiczne lokalizacje, mimo że jego własne wojska walczyły o utrzymanie linii.

'W obecnej sytuacji działania społeczności międzynarodowej w kierunku zakończenia wojny i rozwiązania sytuacji są niewystarczające. Biorąc to pod uwagę, władze Republiki Artsakh akceptują propozycję dowództwa rosyjskiego kontyngentu pokojowego w sprawie zawieszenia broni' - oświadczyło biuro prezydenckie Górskiego Karabachu.

Poprzednie porozumienia rozejmowe nie przyniosły pokoju w regionie, a rosyjskie siły pokojowe nie były w stanie lub nie chciały egzekwować warunków wśród niemal codziennych doniesień o śmiertelnych starciach wzdłuż linii kontaktu.

'Azerbejdżańska armia stłumiła już opór ormiańskich jednostek wojskowych i przerwała linię kontaktu w kilku kierunkach' - napisał w Internecie Vaqif Sadiqov, ambasador Azerbejdżanu przy UE. "Armeńskie wojsko musi złożyć broń i poddać się, albo ponieść konsekwencje".

Premier Armenii Nikol Paszynian powiedział we wtorek wieczorem, że nie pozwoli Azerbejdżanowi 'wciągnąć Republiki Armenii w operacje wojskowe', odmawiając zaangażowania się w konflikt po drugiej stronie granicy.

Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice stolicy, Erywania, wzywając Armenię do interwencji w Górskim Karabachu, a policja została zmuszona do użycia granatów ogłuszających, aby zapobiec szturmowi budynków rządowych. Duże demonstracje odbyły się również przed ambasadą Rosji, a moskiewski kontyngent pokojowy w Górskim Karabachu nie zdołał zapobiec rozlewowi krwi.

Według Geghama Stepanyana, rzecznika praw człowieka w nieuznawanym karabaskim Armenii Artsakh, od wczesnych godzin porannych w środę 'wśród ludności cywilnej jest 35 rannych: 13 dzieci, 15 kobiet i siedmiu mężczyzn'.

https://twitter.com/Ukladsil/status/1704437816153788666?t=brGB3nJIRsaxR0ev-wPT7Q&s=19

#wiadomosciswiat #armenia #azerbejdzan #wojna
618e6d42-a3c5-467f-99cf-0234e93b3678
libertarianin

przypomnijcie komu kibicujemy

smierdakow

@libertarianin pokojowi

cotidiemorior

@smierdakow no to właśnie nastał, więc chyba dobrze? Czy może źle bo Azerowie to są jacyś gorsi od np. Ukraińców i im się nie należy kontrola nad własnym terytorium w uznawanych przez świat granicach?

bekazhejto

Trochę sprostowań i kontekstu:

"terytorium zamieszkanym głównie przez Ormian" - po masowych wysiedleniach Azerów w latach 90, po wojnie napastniczej wywołanej przez Armenię.

"oczyniły znaczne postępy w separatystycznym regionie" - w OKUPOWANYM od lat 90 regionie

"W oświadczeniu rząd kontrolowanego przez etnicznych Ormian Górskiego Karabachu" - w oświadczeniu NIEUZNAWANEGO NA ŚWIECIE rządu. Dotyczy to również kolejnego akapitu o "władze Republiki Artsakh" i "Biuro prezydenckie Górskiego Karabachu"

"że nie pozwoli Azerbejdżanowi 'wciągnąć Republiki Armenii w operacje wojskowe" - dopóki Armenia wygrywała wywołaną przez siebie wojnę, nie miała żadnych problemów z prowadzeniem operacji wojskowych

smierdakow

@bekazhejto pomyślę nad szanowaniem mini Turków, jak zwykli Turcy przeproszą za ludobójstwo i poniosą jego konsekwencje i zwrócą Ormianom co ormiańskie

xniorvox

@smierdakow Uzależniasz sympatię do mieszkańców jednego państwa od tego, co zrobi rząd w drugim państwie?

pushack

Ormian szkoda, ale może na Kaukazie i w innych rejonach FR zobaczą słabość państwa i zacznie się rozpad Rosji. Trzymam kciuki.

Zaloguj się aby komentować

Izrael zaprezentował swój nowy czołg piątej generacji, Merkava Mk4 Barak, nad którym pracowano przez ostatnie pięć lat.

Najnowsza odmiana czołgu Merkava ma wykorzystywać w systemie kierowania ogniem oprogramowanie oparte o sztuczną inteligencję

#wojna #wojsko #izrael
1d57be9c-65cc-4954-9b24-52669ecba828
swansu

Holokaust 2: bunt Merkaw.

Zaloguj się aby komentować