5 dni temu pisałem https://www.hejto.pl/wpis/kojarzycie-raspberry-pi-to-dzisiaj-bedzie-opowiesc-jak-tworcy-tego-sbc-zrobili-w o raspberry pi fundation które ma lekkie opóźnienie z wydawaniem poprawek do jądra dla swoich produktów. Wczoraj po 2 tygodniach jak cały świat się łatał poprawka trafiła do repo, według git już we wtorek poprawili https://github.com/RPi-Distro/linux-packaging ale paczki w repo były wczoraj po 15 naszego czasu.
Nie trzeba było im co tydzień przypominać. Dzisiaj jest kolejny błąd na uzyskanie dostępu do root. Ciekawe jak szybko im to zajmie.
Z powodu zmiany gałęzi przez rpi alpine linux na które przerobiłem większość swoich urządzeń też ma opóźnienie z dostarczeniem poprawek.
#linux #raspberrypi
Mateusz Chorobok wrzucił jakiś czas temu film pod tytułem "czy aktualizacje mają jeszcze sens". Mówi o tym, że gdy znajdzie się jakąś dziurę w sofcie, nie ważne czy open source czy nie, od momentu wydania łatki do momentu kiedy zaktualizujesz swój komputer mija pewnien czas, kiedy jesteś potencjalnie zagrożony. W przypadku open source wprost wiadomo co zostało poprawione i można próbować wykorzystać ten błąd na systemach bez aktualizacji, a w przypadku closed software trzeba posiłkować się reverse engineeringiem wspomagając się bieda changelogiem lub... Binarką. Z użyciem AI ta droga (znalezienie błędu i wykorzystanie go) skraca się do kilku dni i przewiduje się że w najbliższym czasie skróci się do nawet kilku godzin. W perspektywie lat może się okazać, że wydanie łatki to będzie tylko instrukcja dla hakerów który program ma dziurę i w którym obszarze.
Także oni sobie to pewnie wzięli mocno do serca. Tylko zapomnieli, że są open source i to inaczej działa niż closed source
Zaloguj się aby komentować
Podsufitka z gruza trochę jednak przeszkadza, kiedy stoi w mieszkaniu. Założyłem jednak, że muszę zabezpieczyć plastiki przed dalszym utlenianiem i pomalować pordzewiałe haki tylne.
Odwiedziłem zatem w dniu dzisiejszym mieszalnię lakierów mając w dłoni kawałek tkaniny na podsufitkę.
Po zdjęciach widać, że raczej dobrze dobrane
A jeszcze lepsze, że malowane na balkonie.
Ech, teraz muszę to zanieść
Focie z fleszem, bez niczego i z HDR.
#macmajster #diy #zrobtosam #prestizowygruz2



Zaloguj się aby komentować
Trzymajcie kciuki żeby teraz bez ciśnienia i pod ciśnieniem było szczelne.
Podejście N...
#macmajster #diy #zrobtosam #prestizowygruz2


Zaloguj się aby komentować
Udało się znaleźć trochę czasu, to wpadam do was z wpisem o filamencie co miałem testować.
Dokładniej chodzi o filament marki LUME FILAMENTS, polskiej firmy przebijającej się dopiero na rynek.
Do testu posłużył mi znany (lub dla niektórych nie) model mechanizmu planetarnego do zabawy.
Link do rzeczonego modelu: Planetary Gear Fidget Toy (100% Print-In-Place) by GrazWorks | Download free STL model | Printables.com
Tym razem testowałem filament PET-G koloru żółtego.
Na początek musiałem wysuszyć filament w w suszarce do filamentu ( ͡o ͜ʖ ͡o), bo od stania nałykał się wilgoci (rozszczelniło się opakowanie próżniowe, bo pewnie gdzieś drapnąłem).
Wydruk za pierwszym razem poszedł bez większych problemów.
Trzymał się płyty, nie odklejał się oraz nie było za dużo nitek.
Model kręci się bardzo dobrze, nie ma oporów i zadziałał mechanizm za pierwszym razem.
Jak na PET-G, naprawdę super wydruk.
Wydrukowałem jeszcze foremki do wycinania ciastek w kształcie polaka i jakościowo jestem pozytywnie zaskoczony.
Problemem jest to, że podnieśli ceny, zamiast 50zł, rolka kosztuje 65zł w górę.
Pewnie jak będzie hajs się zgadać to przerzucę się na ten filament, albo podeślą rolkę jak wyślę im profil.
Drukowane na Creality K1C.
Warto mieć marzenia ( ͡ಥ ͜ʖ ͡ಥ).
Poniżej zdjęcia mych wypocin!
---------------------------------------------------------------------------------------------------
#beastland <-------------------- tag do obserwowania/blokowania moich wpisów
P. S. Profil mogę wysłać po 17 jak ktoś potrzebuje.
#druk3d #drukowanie3d #lumefilaments #papaj




Zaloguj się aby komentować

14 etapów rekrutacji.
600 kandydatów.
4 miesiące procesu.
1 osoba dostanie pracę.
I zaczynam się zastanawiać - czy firmy nadal szukają najlepszych specjalistów, czy już najbardziej wytrwałych ludzi, którzy nie odpadną po 12 rozmowie?
W nowym wpisie piszę o:
Ktoś się śmiał z Linuksa ostatnio? Źle słyszałem?
#windows #linux #bezpieczenstwo #komputery #cyberbezpieczenstwo @fadeimageone
@baklazan W produktach Microsoft zaszyte są luki i proste backdoory przeznaczone do łatwego dostępu dla służb takich jak NSA/CIA/FBI i inne. To nic nowego. Szyfrowanie BitLockerem to pic na wodę. Przy odpowiednim sprzęcie/programach można w łatwy sposób uzyskać dostęp do dysku/usunąć zabezpieczenie.
Miłego dnia i smacznej kawusi.
@baklazan zapoznaj się proszę z info i filmem tu: https://www.hackster.io/news/thomas-roth-breaks-microsoft-s-bitlocker-in-under-a-minute-with-a-4-raspberry-pi-pico-6ac738e6ec77
Github: https://github.com/stacksmashing/pico-tpmsniffer
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
#webdev #html
Pajączek jeszcze istnieje, i kosztuje $29.95. dx
https://www.creamsoft.com/spider/en/
Na angielskiej stronie używają polskich hashy.
Zaloguj się aby komentować

W maju 2026 roku badacz prywatności Alexander Hanff opublikował analizę, która szybko obiegła Hacker News i branżowe media — od Malwarebytes po Snopes i Gizmodo. Sedno sprawy: Google Chrome pobiera w tle plik o wielkości około 4 GB i zapisuje go w katalogu profilu użytkownika, nie pytając o zgodę i...
Fajny tool - polecam jak ktos uzywa ej aj w robocie i chce miec orkiestratora agentow
#ai #it
Zaloguj się aby komentować
Jeden z rutynowych manewrów przechwycenia doprowadził do śmiertelnego wypadku 23 maja 2006 roku. Dwa tureckie F-16 oraz jeden samolot rozpoznawczy F-4 wykonywały lot w międzynarodowej przestrzeni powietrznej nad południowym Morzem Egejskim na wysokości 27 000 stóp (8 200 m), nie składając planów lotu władzom greckiego FIR. Zostały przechwycone przez dwa greckie F-16 u wybrzeży greckiej wyspy Karpathos. Podczas następującej po tym pozorowanej walki powietrznej turecki F-16 i grecki F-16 zderzyły się w powietrzu i rozbiły. Pilot tureckiego samolotu przeżył katastrofę, natomiast grecki pilot zginął.
Incydent uwidocznił również inny aspekt sporu dotyczącego FIR — konflikt roszczeń dotyczących odpowiedzialności za morskie operacje poszukiwawczo-ratownicze. Turecki pilot miał podobno odmówić przyjęcia pomocy od greckich służb ratunkowych wysłanych na miejsce zdarzenia. Po incydencie oba rządy wyraziły zainteresowanie wznowieniem wcześniejszego planu utworzenia bezpośredniej gorącej linii między dowództwami sił powietrznych obu państw, aby zapobiec eskalacji podobnych sytuacji w przyszłości.
https://en.wikipedia.org/wiki/Aegean_dispute#Turkish_military_overflights
#turcja #grecja #awiacja
Zaloguj się aby komentować
Mister Yes_Mem @Yes_Man ( : * nohomo) wspominał wczoraj o jakichś iskrach. Sprawa się rozwiązała.
Chodziło o śrupki, tzn. wkręty do mojego hajfi w #prestizowygruz2!
Posiadane przeze mnie wkręty były znacząco za długie i przeszłyby przez zawieszenie głośnika, stąd skracanie. Dziś podjechałem na parking i miałem tylko przykręcić mocowanie drugiego głośnika żeby mieć gotowe na jutro wszystko.
Nie udało się. Złożyłem całość, włącznie z boczkami oparcia i kanapą
Wprawne oko zauważy, że lewy głośnik jest obrócony o 180 stopni względem prawego
Oryginalnie były tam głośniki fi 10 cm. Trochę niezrozumiałe, ale może cięli koszty względem planu pierwotnego. Nie musiałem w końcu nic ciąć, a wszystkie otwory pasowały
#macmajster #diy #zrobtosam #caraudio





Zaloguj się aby komentować
Cześć,
kiedyś tutaj byłem, później miałem inne sprawy i ostatnio ponownie zaglądam, więc też o was pomyślałem.
Zmogła mnie choroba i bawię się AI, zrobiłem sobie coś takiego. Widget JS, aplikacja Scriptable. Jego zadaniem jest z listy przypomnień "Rutyny" pobrać dane i je wyświetlić jako swoje codziennie rutyny, tak zwane habits. W sklepie "firmowym apple" te widgety są płatne, aplikacje moją swoją wagę. Nie wiem czy ktoś używa, bawi się ale porzucę linka może się spodoba
GIT: https://github.com/jabusbb/scriptable-habits-and-reminders
#code #ai #iphone


Zaloguj się aby komentować
Kupiłem drukarkę 3d (bambu a1 mini) więc muszę drukować papieże. Nie wiem czemu.
#gownowpis #druk3d #hejtoobrazapapieza #2137

Zaloguj się aby komentować
#remontujzhejto kiedy walisz tak czerstwe suchary, że majster zamiast piwa pije czerwoną helenę
chyba muszę zamknąć mordę

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Dziś krócej, bo zbyt wiele się ostatnio nie działo w tym temacie. Poszukiwania pracy i przygotowywanie się do rozmów zajmowały mi większość wolnego czasu.
Nowości od ostatniego wpisu:
Przegląd polecanych książek zapisanych na później i wrzuconych do wiki
Przerobienie indexów, żeby zamiast 6 różnych o tej samej nazwie, każdy miał nazwę odpowiadającą typowi. Wygląda to lepiej niż 1 index, ale może przy większej ilości notatek zdecyduję się na tylko 1, bo może to lepiej wyglądać na grafie i Claude będzie operował mimo wszystko na mniejszej liczbie plików, co może się przełożyć na mniejszą kredytożerność
Ulepszone notatki Daily z tagami w zależności od tego co opisują
Odpalenie trybu remote-admin, dzięki czemu mogę się bawić w ClaudeCode na iPadzie, mieć dostęp do lokalnych plików PC, leżąc jednocześnie na kanapie. Sprawdzę, czy da się to zrobić z VSCode, bo jednak wolę ten terminal.
Przebicie 500 notatek łącznie
Po początkowym zachywcie opadły trochę emocje
Na screenach wrzucam screen przed i po wciągnięciu danych z plików raw. Ciekawie obrazuje tworzenie nowych połączeń i zapisywanie danych w SecodnBrain.
#secondbrain #obsidian #claude


@WujekAlien
Po początkowym zachywcie opadły trochę emocje
Zawsze tak jest
Natomiast co do remote admina z poziomu VSC- nie wiem czy to dokładnie tego szukasz, ale ja dość sporo korzystam z Remote Explorer czyli 2 wtyczek: Remote SSH i Remote Tunnels. Jest jeszcze bardziej rozbudowana wersja- Remote Development jeśli potrzebujesz integracji z WSLem i kontenerami dockerowymi. I naprawdę za⁎⁎⁎⁎ście to działa nawet jak masz maszynę postawioną na jakimś cloudzie i się do niej remotujesz
Zaloguj się aby komentować
![PCem czyli wszystkie pecety świata [TOWARY MODNE 318]](https://cdn.hejto.pl/uploads/posts/images/250x250/4a8ee9a9a5a44302ed8078f0b6fdcf7d.jpg)
Moda na sentymentalną podróż do pierwszego komputera, w zależności od pokolenia ma różne wymiary. Dla kogoś będzie to ZX Spectrum, dla młodszych – to już będzie pecet. Dziś możemy odtworzyć kilkadziesiąt, a nawet kilkaset różnych pecetów, począwszy od pierwszego modelu IBM-a z roku 1981, a pomaga...