Zaloguj się aby komentować
nie mogłem przejść obok tego obojętnie
#piwo

Zaloguj się aby komentować
#jedzzhejto #ostrejedzenie takie coś weszło ostatnio.
no niby oczy się zaszkliły (poszła cała saszetka przyprawy), ale strasznie ostre nie było, ani jakoś wybitnie smaczne.

Zaloguj się aby komentować
Narobiłem stripsów i zakląłem je we wrapy ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#gotujzhejto #jedzenie #gotowanie



Zaloguj się aby komentować
Aby zakończyć relacje z weekendowych wypieków, wrzucam wczorajszego, ostatniego placka z długiej fermentacji. Wyrósł trochę ładniej niż poprzedni, ale do pierwszego się nie umywał. Ciasto było już nieco gumowe, choć w smaku dobre. Nie mam pojęcia jak wytłumaczyć to, że tylko pierwsza kulka wyszła tak ładnie. Na pewno następnym razem pominę trzymanie zaczynu w lodówce aby sprawdzić co to zmieni, plus oczywiście wybiorę świeże drożdże. Na zdjęciach kolejno niedziela, sobota i piątek.
#pizza #gotujzhejto



Zaloguj się aby komentować
#jedzenie rosół z sosem sojowym, a rolady z gnochi, normalnie #kuchniafusion


Zaloguj się aby komentować
Niedzielna herbatka
Dzisiaj w końcu przedstawiam wam ostatnią herbatę z zeszłorocznego zestawu klubowego. To Darjeeling Giddapahar Delight FF 2025, który zdecydowanie za długo czekał na swój wpis
Region Darjeelingu ma bardzo ciekawą historię herbacianą. Wszyscy dobrze wiemy że całe Indie, a więc również i Darjeeling były w XIX wieku pod panowaniem Brytoli, którzy uwielbiają pić herbatę z mlekiem. Do tego celu herbata musi być przede wszystkim mocna - wcale nie musi być dobra. Takie herbaty były produkowane tam jeszcze 50 lat temu. Jednak ze względu na duże wysokości, trudny klimat, ciężko było finansowo konkurować z ogrodami herbacianymi położonymi niżej, na przykład w Asamie. Dlatego region w latach 60 XX wieku zaczął pod względem herbacianym przechodzić transformację w inną stronę. Punktem zwrotnym w historii tego regionu była współpraca dwóch panów - Ranabira Sen oraz Berndta Wulfa, czyli plantatora z Dardżelingu i kupca z Niemiec. Dzięki tej współpracy powstał nowy standard zbioru, zmieniono sposób obróbki i w 1968 roku poleciała do naszych zachodnich sąsiadów pierwsza partia współcześnie znanych nam herbat Darjeeling. Warto podkreślić słowo poleciała, ponieważ w tamtych czasach wysyłanie herbat samolotami nie było rozpowszechnione, a to od niemieckiego słowa flugtee powstało określenie herbat lotniczych. Ci niemcy muszą mieć zawsze swoje słowo na wszystko
Sama dzisiejsza herbata powstała z drzew kultywaru AV2(skrót od Ambari Vegetative), charakteryzujący się nutami kwiatowymi oraz smakiem owoców tropikalnych. Pierwsze sadzonki tego kultywaru powstały w ogrodzie Ambari jeszcze w 1967 roku, czyli na samym początku prac nad nowym stylem obróbki herbaty w tym regionie
Przejdźmy do herbaty. Sam susz jest klasyczny dla dardżelingów, małe, biało-zielono-brązowe listki, pachnie świeżą łąką, delikatnie jakimiś cytrusami. Parzyłem w 85 stopniach, 4g/250ml, I parzenie 2.5min, II 5min. Napar jasno żółty, ślicznie pachnie łąką. W smaku bardzo delikatnie, w 2 parzeniu trochę lepiej. Ale klasycznie, świeżo, łąkowo, trochę cierpko. Jak dla mnie delikatny zawód, bo liczyłem na trochę więcej, ale może to kwestia tego że chwilę przeleżał najpierw w sklepie, później u mnie. Spróbowałem dorzucić 1g więcej przy zachowaniu długości parzeń i jest lepiej, co ciekawe herbata nie wyszła cierpka, więc nie przeparzyłem, a intensywność naparu dużo lepsza. Cóż, dużo jej nie dostałem więc szybko się skończy ;)
#herbata #herbatacodzienna #hejtoherbata

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Niedzielny poranek
racuchów, racuchów, racuchów
to czas!
#gotowanie #gotujzhejto




Zaloguj się aby komentować
Tym razem wyszło średnio, przynajmniej w stosunku do tego czego się spodziewałam. Fermentacja dłuższa o 24h od poprzedniej, 4h w TO, wstawiana do pieca na 500 stopni. Przebiłam te największe bąble aby się nie rozrosły za bardzo, stąd ich niewiele. Ale problem był w tym, że jak widać na załączonym obrazku, brzegi za bardzo nie wyrosły. Być może temperatura w kuchni była zbyt niska na wyrastanie, nie wiem. Została ostatnia kulka na dziś, dam jej trochę więcej ciepła i zobaczę co z tego wyjdzie. Jeśli chodzi o smak to wyszła bardzo dobra, wciągnęłam całą 😅
#pizza #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Raport z wczorajszej picki. Pierwsza kulka z dłuższej fermentacji. Nie obyło się bez problemów, zaczyn po kilkunastu godzinach w lodówce w ogóle nie ruszył więc wyjęłam go szybciej z lodówki aby cokolwiek się zadziało przed wyrabianiem ciasta. Minęło kilka godzin, ale pojawiły się zaledwie dwa małe bąbelki, a zapach nie był zgodny z oczekiwaniami. Dodałam więc kolejne 0.2 g suchych drożdży, bo nie miałam pewności czy nie one są problemem (miałam użyć świeżych ale wyszło jak zwykle). Odczekałam kolejne kilka godzin i w końcu coś zaczęło się dziać, choć nie były to spektakularne zmiany. Dlatego zdecydowałam że do wyrobu ciasta dorzucę jeszcze kolejne 0.2g drożdży, aby nie było pszypau że nic z tego nie wyrośnie. Blok wyszedł całkiem spoko, jak na ok 72% hydro nawet za bardzo się nie rozlewał. Podczas formowania kulek już było sporo bąbelków, ale głównie dużych. Trochę źle wykręciłam placka, bo bąbelki rozeszły się nierównomiernie, ten jasny fragment rantu z godziny 11 to właśnie miejsce skąd bąble uciekły 😛 Niestety nie przebiłam wszystkich za dużych bąbelków przez co niektóre wyrosły za mocno i się przyjarały.
Jeśli chodzi o walory smakowe to czuć było, że ciasto jest dojrzałe, było dość sprężyste i bogate w smaku. Co bym poprawiła to lepsze rozkręcenie i jednak wolałabym aby bąbelki były mniejsze ale w większej ilości, tutaj jeszcze nie wiem jak to poprawić.
Dodatki: mozarella, czerwona cebula, szpinak, orzechy i na koniec ricotta
#pizza #gotujzhejto #jedzenie #pizzalover


Zaloguj się aby komentować
Na kolację kanapki z ciemnym pieczywem, łososiem, hummusem, rzodkiewką, papryką i ogórkiem.
#jedzzhejto

Zaloguj się aby komentować
No i znów namówili!
#lidl #cebuladeals
#piwo #piwokraftowe #craftbeer #pijzhejto
#pifkozpanemw

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Gulaszydło jakieś
#jedzenie #jedzzhejto #gotujzhejto #gotowanie

Zaloguj się aby komentować
Borze miej mnie w opiece.
#jedzenie #gotowanie #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Moje plany na najbliższe tygodnie/miesiące 😁 Czerwone Caputo w wersji pizzeria i cuoco oraz doppio zero przetestowałam na każdy możliwy sposób. Niestety nie spisywały się przy długiej fermentacji. Z czerwonego 5 stagioni o najwyższej sile, przygotowałam wczoraj poolish na ciasto o hydro 70%, wypieki planowane są standardowo na piątek, sobotę i niedzielę. Nie mam wielkiego doświadczenia z tak długą fermentacją, więc szykuję się na klapę i szybki placek zastępczy na otarcie łez 😁 Jak macie jakieś fajne tipy to dzielcie się
Polecicie jeszcze jakieś mąki o W > 300?
#pizza #gotujzhejto

Zaloguj się aby komentować