Robię sobie sterowanie do szuszaki słonecznej do warzyw i owoców które będzie podążało za słońcem w osi x i y. (na chwile obecną oś X mam na stole, do y jeszcze konstrukcję wsporczą będe miał ale to sie w sterowaniu nie bedzie praktycznie niczym różniło)
Może i odkrywam koło na nowo bo mógłbym użyć Arduino albo inna atmege do tego i konfigurować programowo czułość ale jestem zdania że lepiej się też czego innego nauczyć.
Do wykrywania przesunięcia się ziemi wokół słońca użyłem komparatora lm393 z fotorezytorami, do wykluczenia stanów zabronionych bramkę XOR i AND do zamiany kierunku ale to w celu sprawdzenia działania na stole. Zmiana kierunku odbywa się poprzez mostek H na przekaźnikach.
Powrót już mam rozrysowany i będzie na zatrzasku, dwóch krancówkach i bramce logicznej wraz z fotorezystorem i kolejnym kompatatrem do wykrycia ciemności.
Napęd będzie zrealizowany na dwóch silnikach od wycieraczek które kilkanaście lat leżały w garażu oraz konstrukcji że złomu który kiedyś się przydał leżąc koło domu xD
Ten układ jeżeli się sprawdzi wykorzystam do trackera do panelu słonecznego i zwierciadła z anteny satelitarnej do grzania wody w basenie czy co tam sobie wymyślę. Ale to najpierw muszę sprawdzić czy to będzie funkcjonowało jak będę chciał.
@starebabyjebacpradem Eagle jest spoko, inżynierkę robilem w altiumie i wyszło całkiem zgrabnie, ale wszystko i tak się sypie jak się zaczynam bawić z wyższymi częstotliwościami
Dzień dobry, witam się z popołudnia, mam nadzieję, że kawusia smakowała rano, ja tymczasem dwie lekturki mam od Pana Jamesa Hoffmanna, będzie czytanko xD
Jest to odmiana wyhodowana w Rosji niestety nie znalazłem czyjego autorstwa.
Jest to odmiana o smaku odmianowym, kolor jagód ciemno fioletowy dojrzewa w połowie września.
115-120 dni
Odporność na mróz wynosi -22/23°C
Masa gron od 350 do 500 gramów
Odporność na choroby bardo dobra ale pod koniec sezonu jak się odpuści ochronę mączniak prawdziwy lubi siąść na liściach a długo przetrzymane grona łapią szarą pleśń. Jest to raczej spowodowane tym że nie pryskam już siarką by nie trzeba było myć tak dokładnie gron.
Rośnie silne, drewnieje dobrze, ciąć mozna od 3 pąka w górę gdyż owocuje dobrze co będzie dobre dla ludzi którzy mają niewiele miejsca na krzew.
Zdjęcie dojrzewającej odmiany z połowy sierpnia 2022 roku.
Tomki z #ogrodnictwo uważajcie pojawił się dubel odmiany pomidora Tigerella pod nazwą Duo.
Coś mi śmierdziało że podobne zdjęcie już gdzieś widziałem a to jest 1:1 wzięte z innego opakowania i pewnie ta sama odmiana #oszukujo #ogrod #ogrodnictwo #zainteresowania
Dzisiaj pies zaznaczał teren o godzinie 3:02 pytajcie skąd to wiem. Ano mam sondę temperatury jakoś 10cm ponad gruntem i niedaleko słupka i delikatnie obszczał bo widać pik temperatury
@BananowyKoko jak zacząłem zabawę z Arduino to miałem jako takie pojęcie o elektronice i zerowe o programowaniu. Jako tako skleilem wszystko z przykładów znalezionych w internecie i jak zobaczyłem że działa to już prawie nie ruszałem tego co jest. W przygotowaniu mam drugą stacje ale już na innych częściowo czujnikach wraz z płytką drukowana własnej roboty i też bardziej energooszczędną z usypianiem .
Gówno ożyło, w zasadzie to co zacząłem naprawiać lutownicą ZDZ łódź w 2020 roku.
Pacjentem było gniazdo zdalnie sterowane z biedronki kupione jakoś w 2013 roku które przestało działać w 2020 roku.
Zabrałem się wówczas za próbę naprawy i udało mi się zlokalizować uszkodzoną diodę zenera która obniżała/stabilizowała napięcie dla stabilizatora 7805.
Wymieniłem ją wtedy lutownicą ZDZ łódź czyniąc trochę spustoszenia na PCB ale zadziałało do czasu testu na stole gdzie przypadkiem zrobiłem zwarcie i przestało wtedy działać. Poszło ono na dno szuflady.
Od tamtego zajścia trochę nakupilem sprzętu do zabawy z elektroniką, tj zasilacz, stację lutowniczą z hot air, pęsety różne, topniki itd, pozbierałem też i rozebrałem elektroszrotu na części, douczylem się nieco. Dziś szukając czegoś w szufladzie znalazłem porzuconą naprawę z kiedyś i z braku zajęcia chwyciłem się za kolejną próbę naprawy.
Najpierw sprawdziłem odbiornik czy nie został upalony poprzez podpięcie układu pod 5v i pod wyjście dolutowalem LED który migał jak leciała transmisja. Potem poszedłem po ścieżkach co gdzie idzie i okazało się że poszła dioda zabezpieczająca tranzystor sterujący cewką przekaźnika, tranzystor który na szczęście nie został przebity na bazie.
Profilaktycznie też wymieniłem elektrolity na nowe.
Nie testowałem jeszcze na napięciu sieciowym bo muszę do niego znaleźć obudowę która gdzieś leży. Na razie testowałem na zasilaczu regulowanym wlutowujac się za mostkiem prostowniczym.
Na zdjęciu dioda która w 2020 była pierwotna przyczyną usterki. A te na kartce to elementy które wymieniłem dzisiaj
@starebabyjebacpradem mam takie samo gniazdko - jedno z trzech reaguje dopiero jak pilot jest 5cm od obudowy. Co ciekawe tylko na wyłączenie.
mam na RPi taki customowy skrypcik który po 433 wysyła kody w eter (takie jak pilot na 6 przyciskach). Rozebrałem gagatka ale nie widzę niczego oczywistego; zakładałem że przekaźnik się "klei" no ale nie robi tego jeśli zachowam max te 5cm dystansu między RX a TX. Jak myślisz, od tego mógłbym zacząć diagnostykę?
mam hota, grota, multimetr, trochę pojęcia (xD), topniki, mikroskop, trochę skilla w mikrolutowaniu (wymieniam rezystory 0603 jak trzeba).
Dorwałem na złomie koło 20 starych kontaktronów jakoś z rok może dwa temu. Niedawno przeglądając internety trafiłem na wzmiankę o ekspanderze i²c i tak pomyślałem żeby wykorzystać Arduino do czegos więcej jak epapierosa #pdk
I tak powstanie chyba druga stacja pogodowa z tym że ta będzie bez wysyłania danych do internetu w porównaniu do mojej pierwszej.
Płytkę do ekspandera sam zaprojektowałem w eaglu. Potem wytrawilem, polutowalem i pokryłem cienka warstwą kalafonii rozpuszczonej w spirytusie a teraz zrobiłem bieda program do sprawdzenia czy będzie działać tak jak wymyśliłem kiedyś.
Jeszcze zostało zaprojektować we FreeCad ewentualnie zrobić z "przydasi" skrzydło które będzie się przekręcało wraz z podmuchem wiatru a magnes będzie zamykał na chwilę dany obwód od kierunku wiatru.
Zdjęcia przed i po - pierwszy raz postanowiłem użyć wypalacza do drewna, który kupiłem chyba pół roku temu. Wydaje mi się, że wyszło jako tako ale w tą dobrą stronę. Zdecydowałem się tez na pozostawienie charakterystycznych widocznych cięć i nie szlifowaniu wszystkiego na gładko.
Teraz tylko wykończenie/zakonserwowanie i voila!
Gdyby ktoś chciał zobaczyć efekt finalny lub śledzić moje przyszłe poczynania to zapraszam na tag #dzwiedzstruga
Grochówka wielka to Chad wśród jabłoni, wrzucisz je po zbiorze do piwnicy jak ziemianki i poleży tam bez specjalnych zabiegów i atmosfery do maja. Dodatkowo jest bardzo soczyste i zawiera bardzo dużo witamy C
Lobo, wszelkie goldeny i inne szampiony niech się chowają.
Tu akurat zleciały same z 6 metrów polezaly pod śniegiem i oberwały mrozem a jabłuszko pyszne jak z półki w sklepie.
@wal-cha no bo nie wygląda tak atrakcyjnie jak te obecne jabłka w sklepach. Prawdopodobnie też źle plonuje na podkładkach karłowych w sadach intensywnych ( tu niech się wypowie ekspert @Sobierajmateusz )
@starebabyjebacpradem na karłowych praktycznie nie owocuje oraz ta odamiana jest bardzo przemienna oraz gotowość do spożycia koło wigilli to dyskwalifikuje do masowej produkcji chyba że tylko na cydr.
Ratowanie starych drzew cz1. Jeżeli się przyjmą to uratuje odmiany co mój dziadek sadzil. Nie są to turbo stare odmiany ale można powiedzieć że dziedzictwo kulturowe w ten sposób ratuje.
@starebabyjebacpradem Najlepiej pęczki ze zrazami umieścić w pojemnikach lub puszkach, ustawiając każdy pęczek pionowo i do 1/3 wysokości zrazów przysypać je piaskiem. Piasek powinien być stale lekko wilgotny ale nie mokry.