
Przez Dolinę Dłubni, należącą do Dolin Krakowskich, prowadzi trasa z Imbramowic przez Glanów. Na szlaku są piękne źródła Hydrografów i Strusi. Prowadzi on dalej przez Wąwóz Ostryszni. W centrum Imbramowic zwiedzić można klasztor i farę o średniowiecznych rodowodach. Pętla ma około 12 km
Trzy godziny wystarczyły by wyzerowały pokarm z karmnika. Według aplikacji BirdNet zleciały się Sikorki, Pliszki, Wróble i Mazurki.
Sam karmnik powstał z odpadów ze starego biurka a dokładnie z szuflady i kawałka papy której rolkę kupiłem na budowę uli.

Zaloguj się aby komentować
#winogronadeserowe
Dwie łozy tej samej odmiany.
Jedna z nich dostała mączniakiem prawdziwym a druga zdrowa, lecz mączniak może siedzieć w pąkach. O walce z nim będę pisał na bieżąco z wiosny.
Te czarne plamy na łozie to właśnie pozostałość grzybni mączniaka prawdziwego.
Spokojnie akurat ta łoza z plamami pójdzie na ognisko na wiosnę.
O cięciu winogron także zrobię wpis.

Zaloguj się aby komentować
#winogronadeserowe
Timur
Odmiana Timur została wyhodowana w Rosji poprzez skrzyżowanie odmian Frumoasa Albe x Wostorg
Grona nie należą do największych (300-600 gramów) ale jagody cieszą oko bo są apetyczne z wyglądu.
Smak określił bym jako prosty słodki, konsystencja chrupka.
W sezonie 2022 skubalem ją regularnie od połowy sierpnia.
Była to ulubiona odmiana mojego 3 letniego sąsiada co uciekał swojej mamie i podbierał je ciesząc gębę.
Odmiana bardzo odporna, w mokrym sezonie 2021 w ogóle nie chorowała gdzie w pobliżu inna złapała mączniaka rzekomego.
Z racji luźnych gron nie ma problemu z szarą pleśnią.
Odporność na mróz -25°C. Ciąć można na krótko do 6 pąków bo owocuje nawet z 3 pąka.
Ze względu na odporność na choroby i niewielka ilość miejsca potrzebna do owocowania moge polecić ją początkującemu winogrodnikowi.
Poziomu cukru nie zdążyłem zmierzyć ze względu na młodego sąsiada i ogólnie szybko znikające grona z krzewu.

Zaloguj się aby komentować
Dzisiaj w ramach odmiany w #winogronadeserowe prezetuję wam odmianę uniwersalną Jutrzenka.
Powstała ona na winnicy Golesz u Pana Romana Myśliwca w Jaśle w latach 80 XX w. poprzez skrzyżowanie odmian SV 12-375 x pinot blanc
Odmiana cechuje się średnim wzrostem, odpornośc na mróz -25°C. Odporość na choroby jest średnia, dość szybko łapie mącznaka rzekomego jeżeli się zaniedba ochronę ale to cecha genetyczna bo jednen z rodziców odmiany jest winoroślą właściwą.
Zbiory z jednego krzewu zrobiłem 17 września 2022.
Grona u mnie miały cos kolo 250g 300g o wyjatkowym miętowo cytrynowym smaku aczkolwiek niektorzy wyczuwają agrest czy porzeczkę. Smak tej odmiany zakakuje każdego i robi wielkie oczy mimo że słyszy się teksty że „oni mają białe wino koło domu i wiedzą jak smakuje”
Nieco przyjemność smakowania Jutrzenki psuje gruba skórka ale to jest odmiana ogólnoużytkowa a nie deserowa.
Cukru zgromadziła w tym roku 19,5 % brix pewnie by mogła więcej ale wrzesień i jego początek skutecznie uniemożliwiał podbicia brix.
Dojrzewa przeważnie w połowie września ale przy dobrym prowadzeniu już początkiem drugiego tygodnia września można zbierać.


Zaloguj się aby komentować
#winogronadeserowe
W te sobotnie popołudnie zaprezentuje wam odmianę Przeobrażenie (prieobrazenie)
Jest to odmiana o dużych jagodach i równie wielkich gronach o przyjemnym zharmonizowanym smaku o masie przekraczającej 1kg (u mnie największe grono miało 1.7kg mowa o uprawie w tunelu foliowym.)
Autorem tej odmiany jest Krainov twórca tzw„trójki Krajnowskiej” czyli odmian "Jubilej Nowoczerkaska, Wiktor, Prieobrazenie"
Jak donosi forum winogrona.org Powstał przez zapylenie odmiany Talizman pyłkiem Kiszmisz Łuczystij
Wzorst jest silny a w tunelu gdzie go mam bardzo silny
Odporność na mróz wynosi -21°C
Miałem w go w gruncie ale zrezygnowałem gdyż nie widziało mi się co jesienne odkrywanie krzewu ziemią.
Jeżeli chodzi o choroby przy podstawowej ochronie ( regularny oprysk siarką, jednorazowy miedzianem i na wiosnę oprysk myjący siarką) to w ogóle nie krzew nie chorował.
Mając na uwadze wielkość gron raczej nie należy przekraczać 3 góra 4 gron na krzew
Dojrzewa w około 110-115 dni od rozpoczęcia kwitnienia co u nas przekłada się na około pierwszy tydzień września.
Ale przy pogodzie jaka była w sezonie 2021 nawet może się przeciągnąć do końca września bo u mnie krzewy miały około 8 10 dni opóźnienia w zakwitaniu i potem zimny i deszczowy sierpien dał o sobie znać.
Z racji na cienką skórkę także jest lubiana przez owady.
Porównując grona z tunelu do gron z gruntu to oko mówi tunel>grunt ale mózg z językiem zdecydowanie Grunt>tunel
Na zdjęciu z wagą grono z tunelu w roku 2020 pierwsze które dojrzało.
A drugie to uprawa gruntowa
Zdjęcie z ręką to grono to które miało 1.7kg ale zrobione w połowie sierpnia 2020 więc jeszcze nie dojrzało. Zaś zdjęcie z pudełkiem zapałek to kontrolne owocowanie krzewu w 2018 roku
Zdjęć z 2019 nie mam bo krzew oberwał zimną Zośką.
A zapomnialbym, w tunelu odmiana ma tendencję do puszczania pędów tzw wilków które zakwitają i przy dobrych warunkach czyli ciepłej i długiej jesieni drugie delikatne owocowanie możemy uzyskać i jeszcze w listopadzie zjeść jakieś winogrona ale to rzadkość
,




Zaloguj się aby komentować

Województwo warmińsko-mazurskie kojarzy się głównie z jeziorami. Nieco w cieniu jest Warmia, która poszczycić się może pięknymi miastami jak Frombork, Lidzbark czy Olsztyn. Tereny te są związane z wielkim uczonym - Mikołajem Kopernikiem. Film to klipowa zapowiedź dłuższego filmu o regionie.
Ten kadłubek na otwarciu to jeden z tych co przeżył budowę stadionów?
#mundial #pilkanozna #zainteresowania #czarnyhumor
Zaloguj się aby komentować
Jak co roku jestem na uroczystościach związanych ze świętowaniem dnia niepodległości.

Zaloguj się aby komentować
Polecam kanał wykładowcy akademickiego Pana Aleksandra Burda, tłumaczy on zjawiska w elektronice analogowej gdzie średnio zaawansowany pasjonat elektroniki nie będzie miał problemów ze zrozumieniem tematu. Jest to świetna forma uzupełnienia informacji z innych stron o podstawach elektroniki.
@starebabyjebacpradem
Zasubskrybowany.
Znasz coś dobrego po polsku albo angielsku o elektronice cyfrowej?
Ja od siebie dorzucę kilka linków do pełnych wykładów po eng:
https://www.youtube.com/c/MichelvanBiezen wszystkie playlisty Electrical Engineering.
https://www.youtube.com/playlist?list=PLyYrySVqmyVPzvVlPW-TTzHhNWg1J_0LU Razavi, dużo o el. półprzewodnikowych.
https://www.youtube.com/user/mathtutordvd playlisty o analizie układów, świetne wykłady imo najlepsze z tych linków, niestety w większości płatne
https://www.youtube.com/playlist?list=PLQms29D1RqeKGBEW8La2a7YuN5_4pSV4k O el. półprzewodnikowych.
https://www.youtube.com/channel/UCRQKuwNiawYDB6vjLBbUuHg/videos Swieżutkie wykłady z University Of Colorado
https://www.youtube.com/watch?v=fGI9d0CjI8s&list=PLYS_1w0FFIANdG78JyJu3tsumsXVIcXUB Absolutne podstawy omówione w zwarty sposób.
@Untilted
eevBlog
https://youtube.com/c/EevblogDave
ElectroBOOM
https://youtube.com/c/Electroboom
Z naszego podwórka też pasjonat nauki.
Elektron
https://youtube.com/c/ELEKTRON1
Majsterkowanie i nie tylko
https://youtube.com/c/Majsterkowanieinietylko
Polecam też oczywiście RsElektronika i Reduktor Szumu.
Zaloguj się aby komentować
Wkreciło mi się parę lat temu oglądanie Cleetusa McFarlanda. Zanim zacząłem go oglądać nigdy nie rozumiałem tej kultury wyścigów na prostej i ile tam jest drobnych detali, poprawek, statystyk, zasad, regulowania, ustawiania, tuningu. Głupie podkładki które są odważnikami na sprzęgle mogą przestawić wasz czas o kilka ms i dać wam zwycięstwo.
Także jak was ciekawią samochody to może wam się spodobać oglądanie finałów mistrzostw świata w drag racingu.
https://www.youtube.com/watch?v=hTiVGFaA9bA
Czekam na meme o tym jak amerykanie wynaleźli sport
Zaloguj się aby komentować
Trafilem przypadkiem na kanał na YouTube pt Polskie Nagrania na którym jest mnóstwo polskiej muzyki w za⁎⁎⁎⁎stej jakości polecam zajrzeć.
Zaloguj się aby komentować
Kapusta już ma tydzień, jeszcze z tydzień musi się kisić albo do momentu w którym się pojawi korzuch.

Zaloguj się aby komentować
Przyszły podkładki z siewki antonówki, będzie szczepione na wiosnę jak tylko zrazy wpadną #pdk
@Sobierajmateusz

Zaloguj się aby komentować
@drhab dziura pokoleniowa jest w wielu miejscach kraju. W ostatnich 5 latach przyjmują dużo nowych i młodych ludzi. Ale w wielkich miastach każdy ma w d⁎⁎ie robić skoro dyrekcja nie chce płacić rynkowych stawek na ich warunki.
Z tego co wiem na północnym wschodzie i wschodzie kraju źle z obsadą nie jest bo jakby nie patrzeć jest biednie w porównaniu do reszty kraju i ludzie przychodzą. Gorzej z zachodem kraju i wielkimi miastami.
Zaloguj się aby komentować