Dzisiaj chciałbym zabrać Was w bardziej tropikalne rejony. W listopadzie odwiedziłem przepiękny archipelag Raja Ampat położony w Indonezji. Nazwa Raja Ampat oznacza czterech królów i nawiązuje do czterech głównych wysp całego archipelagu Waigeo, Misool, Batanta i Salawati, niemniej cały archipelag obejmuje ponad 1500 wysp i wysepek. Obszar ten jest niesamowitym miejscem zarówno dla nurków, a także podróżników szukających nietuzinkowych krajobrazów.
Podczas podróży odwiedziłem wiele przepięknych wysp i wysepek takich jak Gam, Arborek, Piaynemo, Yefkabu, Kri oraz Wayag, który należy do najbardziej niesamowitych miejsc w Raja Ampat.
Tuchola jest niewielkim miastem położonym w województwie kujawsko-pomorskim, które odwiedziłem w trakcie podróży śladem miast z murami obronnymi. Na pierwszy rzut oka w Tucholi mury nie są widoczne, ale wprawne oko dostrzeże dawne obwarowania.
Budowę murów obronnych w Tucholi rozpoczęto w XIV wieku po nadaniu praw miejskich. W dolnej części powstały z kamieni, a w górnej z cegły. Nie znalazłem oficjalnych danych na temat pierwotnej długości, ale mogła ona wynosić około 900 metrów. Do dzisiaj można podziwiać fragmenty wbudowane w istniejące zabudowania, które mieszczą się wzdłuż ulicy Murowej, a widoczne są od Nowodworskiego oraz Wałowej. Aby dostrzec dawne obwarowania należy się dobrze przyjrzeć budynkom, które są tam położone, a z pewnością zauważycie pozostałości dawnych murów. Ciężko określić długość zachowanych do dzisiaj fortyfikacji, ale ich długość wynosi między 100 a 200 metrów. W XVIII wieku zasypano fosę i rozpoczęto rozbiórkę obwarowań, a dolną część zbudowaną z głazów granitowych wykorzystano do budowy współczesnych zabudowań miejskich.
W XIV wieku w Tucholi zbudowano zamek krzyżacki, na którym zasiadł komtur. Sama budowla była dosyć rozległa, otoczona murami i fosą. Niestety dawny zamek nie przetrwał do czasów współczesnych, natomiast obecny Urząd Miejski położony jest na fundamentach dawnej warowni. W piwnicy gmachu zachowały się relikty dawnych murów.
-------------------------------------------
Jeśli chcesz być na bieżąco z moimi znaleziskami to zapraszam do śledzenia hashtagu #antekpodrozuje
Jeśli chcesz, żebym Cię wołał w przyszłości, to zostaw piorun pod odpowiednim komentarzem poniżej
@Sweet_acc_pr0sa brak Ci wizji estetycznej, zmiana większej ilości liter w logo spowodowałaby, że logo byłoby nieczytelne i straciłoby na ciekawej wizualizacji. Grafik płakał, jak czytał Twój komentarz
@antekwpodrozy ty widzę z tych mało ostrych, w całym tym logo zostaw to A jako wierzę eifla i resztę wypierdol to będziesz mial realnie ciekawe logo aktualnie masz pracę 15 latka z gimbazy, jedyna nadzieję jaka mam to że za to nie zapłaciłeś