Zaloguj się aby komentować

Rewolucja w IT jest już tutaj! Inżynierowie produktu stają się kluczowymi graczami w erze sztucznej inteligencji. Dzięki nowym narzędziom, jak Claude Code, tradycyjne role zaczynają się zacierać. Firmy muszą podjąć decyzję: zwiększyć liczbę menedżerów czy wprowadzić nowatorskie rozwiązania?...

Sztuczna inteligencja zyskuje na znaczeniu w branży IT, przekształcając sposób pracy zespołów deweloperskich. To już nie tylko futurystyczna wizja, ale realne wsparcie w całym cyklu życia oprogramowania. Dzięki nowoczesnym algorytmom projekty powstają szybciej i efektywniej! Przyszłość jest teraz,...
Zaloguj się aby komentować
Ludzie generalnie lubią się przypierdalać. Chodzą i szukają problemu u innych, tam gdzie go nie ma, byle pokazać swoją mądrość i skorygować drugiego człowieka.
Chyba że chodzi o code review, to wtedy nie ma chętnych.
#przemyslenia #it #programowanie #heheszki #programista15k
Zaloguj się aby komentować
Dziś kawka na Warsaw IT Days na Narodowym 😎 #smacznejkawusi #it

Zaloguj się aby komentować
5 miesięcy obijania. Zleciało ani się nie obejrzałem. Szkoda, że cały ten czas to polska zima czyli gówno #zimowypierdalaj
Dziś pierwszy dzień w nowej #pracbaza #praca , dostałem laptopa z #windows czyli gówno, nie da się zalogować, potem wymusił aktualizację, podczas której się scrashował (BSOD), zrobił więcej aktualizacji i dalej nie da się zalogować xD
#it here, 3 miesiące dobrowolnego obijania + 2 miesiące szukania pracy (choć ostatnie 2 tygodnie to była w zasadzie formalność i papierologie), z ofertami słabo, ale udało się coś znaleźć nawet za lepszy hajs niż ostatnio, wiec nie tragicznie, ale nie gówno. Ale będzie gówno na pewno.
No nic, byle do lata #latonapierdalaj

Zaloguj się aby komentować

Microsoft szykuje duże zmiany w aplikacji Microsoft Authenticator. W nadchodzących miesiącach program zacznie wykrywać smartfony z rootem lub jailbreakiem, a następnie stopniowo ograniczy ich obsługę. Microsoft Authenticator to aplikacja na telefon (Android i iPhone) służąca do bezpiecznego...
2 tygodnie temu dostałem taska wycenionego na... prawie 600 story pointów XD
Dziś go skończyłem. Moje capacity na sprint to prawie 600 story pointów. Dla ludzi, którzy nie pracowali w scrumie - story point to wartość określająca szeroko rozumianą trudność zadania (jego złożoność, skomplikowanie lub konieczność wyprodukowania bardzo dużej ilości kodu). Wartość ta jest nieprzenoszalna między zespołami, bo jest to wewnętrzna metryka zespołu, która pozwala oszacować tempo prac. Najistotniejsze jest to, że zwykle uznaje się że 13 lub 21 story pointów to już jest robota, która ci zajmie całe 2 tygodnie. Niezależnie od tego jak zespoły sobie to wyceniają, 600 punktów to jest tak naprawdę kilka miesięcy pracy xD
Co jest kluczowe, AI pozwoliło mi to zrobić, więc moja produktywność zwiększyła się jakieś 30 razy.
Brzmi pięknie co? AI nam zabierze pracę blablabla.
To teraz pełniejszy obraz sytuacji. Zadaniem było napisać testy jednostkowe do jednej całkiem sporej klasy (cały projekt to gigantyczny i skomplikowany kloc), więc te prawie 600 punktów uznaję za rzeczywistą wycenę, jaką by potrzebował człowiek, żeby to napisać. Tym bardziej, że wymagane jest bardzo wysokie pokrycie kodu testami.
Teraz najlepsze:
nie wiem co te funkcje robią (nie rozumiem, nie analizowałem tego)
sprawdzałem tylko czy AI nie generuje głupot - żadnych assert(true) etc, no wygląda okej
doświadczenie mówi mi, że to co wypluwa AI można zawsze napisać lepiej, krócej i lepiej
review było, nie było żadnych większych uwag. Zakładam, że reviewerzy wiedzą o tym kodzie tyle co ja
wszyscy tu używają AI
Wydajność 3000% xd tak wygląda AI moi mili, czy warto to się okaże jak komuś kiedyś coś spadnie na łeb, winny będzie software, a linijkę wygenerowało AI. Ale za to jest szybko!
Cała nadzieja w testerach manualnych xd
#ai #programowanie #it #pracawit
Za cholerę bym nie wziął taska na 600 story pointów. Coś takiego to jest anty pantern i już na poziomie planowanie powinno się wydzielić taska chociaż na analizę konkretnych modułów, znalezienie dokumentacji, no k⁎⁎wa cokolwiek. Jak to potem rozliczyć nawet jak no chyba nawet w całym kwartale się nie zmieści.
Inna sprawa że gdybyś przez tyle czasu pracował nad testami to byłbyś jak ten softwarowy goblin malarz z pasy, nikt nie wie co robisz ale "reszta simów" cieszy się quality nieznanego pochodzenia xD
Zaloguj się aby komentować
Ponoc nie ma głupich pytań więc zapytam.
Czy jeżeli ustawie obok siebie dwa komputery, i dysk HDD podłacze do płyty glównej jednego kompa oraz do zasilania drugiego kompa to takie coś będzie działać gdy oba komputery będą włączone ?
Dlaczego tak ? Korzystam z kompa w taki sposób że mam dysk SSD na którym mam bieżące gry, filmy itp oraz dyski HDD które służą za magazyn, trzymam tam rzeczy na później. Z dysku HDD korzystam z raz na parę miesięcy, kopiuje z niego dane na SSD/dodaje nowe pliki na później.
Dyski HDD hałasuja bo nie są pierwszej młodości.
Dostępne więc są opcje
0) osobny mały komputer z podpiętym dyskami, albo bezpośrednio kablem SATA do drugiego komputera, albo pośrednio przez ethernet. Mam dostęp do dosyć małego sprawnego komputerka w stylu optiplexa za 150zł. Wtedy właczam ten mały komputer i on albo daje zasilanie do dysków, albo je udostępnia poprzez Ethernet.
Pomysł z takim podpieciem przez SATA wynika z tego że mój PC ma więcej slotów na HDD niż Optiplex, od biedy moze jakos by się zmieściły na dziko do tego optiplexa.
1) Podpinać I odpinać dyski HDD gdy będzie taka potrzeba i tak też obecnie robię, ale jest to trochę upierdliwe.
2) Rozwiazanie software - można ustawić by dyski wyłączały się po ilus minutach nieaktywności - z tym że nadal będą się włączać przy uruchomieniu, a dodatkowo podejrzewam że Windows Defender będzie je ciągle mielił. Wolałbym by nie działały na zasadzie ciągłego właczania i wyłaczania.
3) Włącznik zasilania dysków - na aliexpress są rozwiązania gdzie pomiędzy dyskiem a zasilaczem jest odpowiednia płytka z przyciskami do właczania zasilania danej wtyczki - odpada bo komentarze są takie że albo nie działa albo śmierdzi spalenizną albo popsuło dwa dyski twarde.
4) stacja dokująca, jak patrzyłem to chyba ma ograniczenie wielkości dysków HDD, a mój ma 14Tb, dodatkowo cenowo wyjdzie podobnie jak ten optiplex
#komputery #it #pcmasterrace
Zaloguj się aby komentować
Linked.in to jest takie toksyczne miejsce, że się zbiera na wymioty. Najbardziej w ostatnich miesiącach widać ludzi, którzy mają jakieśtam firemki i produkty jak w sposób pasywno agresywny szydzą z tych, którym AI zrujnuje życie czy biznes.
Ja sam byłem całkiem AI sceptykiem, bo początkowo było wiele szumu o nic. Niestety, ostatnie 2 miesiące odwróciły mi poglądy... niestety. 17 latach w branży i jestem przekonany, że w najbliższe ~3 lata AI rozdupcy życie w tak wielu dziedzinach, że sobie nie wyobrażamy. Ludzie nie są gotowi, rządy nie są gotowe. Nawet same firmy ze swoim podejściem "chcemy mieć wszystkie pieniądze świata jak najmniejszym kosztem" nie są na to gotowe, bo redukcja zakupów niedługo ruszy na ostro. Menedżerzy od wszystkiego też się zdziwią jak już nie będzie czego menedżować.
Udało mi się jeszcze znaleźć zatrudnienie (zwolniony zostałem w najgorszym momencie, bo w kluczowej chwili transformacji tego jak tworzy się oprogramowanie), ale kompletnie nie wiem jak zaplanować sobie przyszłość. Startować od zera w tym momencie to jest za⁎⁎⁎⁎ście trudny temat. Z drugiej strony - czy nie lepiej uczyć się na jakiegoś naprawiacza maszyn już teraz, a nie czekać aż wszyscy się rzucą na tego typu zawody? Za 3 lata będę 3 lata do przodu w stosunku do nich.
Ostatnie parę miechów to naprawdę zlepek czarnych myśli.
Memik linked.inowy na rozluźnienie. Wczoraj czytałem profil jednego typa, czytam co robił i ni uja rozumiałem z tego bełkotu co tak naprawdę robił
#pracbaza #it #ai

Zaloguj się aby komentować
Daily reminder, że w 2021 ktoś wypchnął zmianę która zabiła Facebooka na 5.5h. xD
https://en.wikipedia.org/wiki/2021_Facebook_outage
#facebook #it

Zaloguj się aby komentować

Najpopularniejszy framework front-end świata zmienia model zarządzania. React będzie rozwijany pod nadzorem nowo powołanej React Foundation, działającej przy wsparciu Linux Foundation oraz szeregu globalnych firm technologicznych. Decyzja oznacza formalne przekazanie kontroli nad projektem przez...
#heheszki #milenialsi #boomer #genz #genalpha #it #komputery

@A_a
True.
W latach 1999-2005 gdy komputery upowszechniały się w Polsce to ludzie sami musieli ogarnąć "naprawy" i rozbudowy pc.
Wtedy dyskietki rozruchowe, formaty, instalację, sterowniki itp. to samemu się robiło.
Dzisiaj łatwiej. Włączasz komputer i kilkoma kliknięciami świeża instalacja sama się robi z partycji zapasowej.
Po tym jak widziałem gen z robi zadanie informatyki to mnie nic nie zaskoczy! Mieli coś zrobić w arkuszu kalkualcyjnym...
Wiec, w Google docs na telefonie coś nastukali, później screenshot i wysłane do nauczyciela jako zdjęcie.
Zaloguj się aby komentować
Hej! Poszukuję podcastu/artykułu, który w pigułce podsumowuje technologiczne wydarzenia tygodnia, bez miliarda dygresji lub filozofowania jak Klawiter. Zależałoby mi na czymś rzetelnym, a forma gra tutaj drugą rolę. Czy macie coś fajnego do sprawdzenia? #technologia #ai #it
Zaloguj się aby komentować
Hydrozagadka.
Co się stanie, jak na starym* kompie z win10 odpalimy, z parametrem: /product server, instalację win11?
*starym -czytaj bez TPM i prockiem gen<10
#it #informatyka #windows #heheszki #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Co z tego, że ejajca pozwalają na wdrożenie dowolnie nowej rzeczy jak nic Ci w głowie potem nie zostaje. Potem trzeba:
uzupełniać dziury w wiedzy
fixować szczegóły o które się nie zadbało
utrzymywać rozwiązanie wygenerowane przez AI, które niekoniecznie musi być najlepsze
sięgać do dokumentacji, bo ejajca wdrożyły dług technologiczny
tłumaczyć się przed kolegami czemu szacuje czas wykonania zadania na coraz krótszy niż średnia
zapychać reviewera ogromną ilością kodu, którego się samemu nie rozumie, ale lokalnie działa
Pytanie ilu jest takich, którzy uczciwie przyznają, że polecieli grubo z AI developmentem przy wdrożeniu, a ilu nie, by zgrywać głupa, że to oni sami tacy mądrzy to wszystko wiedzą dla lepszej kasy.
Koniec końców kręcimy na siebie bat, bo terminy na wykonanie zadania będą coraz krótsze, bo w końcu są ejajca. Kto nie dotrzyma tempa w tym wyścigu, odpada.
#ai #it #programowanie
Co raz bardziej mi to wygląda na scenariusz, w którym pracę stracą najgorsi programiści, a najlepsi będą dalej niezbędni. Tylko gdzie jest ta granica między najgorszymi a najlepszymi? Zapewne model AI będzie ją wyznaczał (a raczej jego jakość).
Obecnie jestem w ogromnym projekcie w którym klient wręcz wymaga używania dostarczonego AI do pisania kodu. Mój zespół robi mało ambitne rzeczy, tj musimy zadbać o pokrycie kodu w testach, dokumentacji, czy poprawiać potencjalnie niebezpieczne operacje (głównie arytmetyczne). Z testami to AI radzi sobie znakomicie. Wpisuję modelowi "mordo, potrzebuję testy do pliku X", a ten wszystko generuje. Potem tylko "brakuje jeszcze testu dla linii N" i cyk, mamy 100% pokrycia. Problem jest taki, że wiele osób zamieniło się w białkowy automat klepania promptów i sami nie czytają co AI wrzuca, bo zadowalają się metryczkami. Po co komu tacy pracownicy?
AI powinno być asystentem, a nie nas wyręczać. I do tego też nadaje się kapitalnie, zamiast samemu szukać gdzie coś jest i jak działa to pytam AI o podsumowanie
Zaloguj się aby komentować
No to jeszcze strona do sprawdzania poprawności configów, envów czy secret keys.
#devops #programowanie #heheszki #it #pracait

Zaloguj się aby komentować
Przychodzi typek na rozmowę o pracę. Typowa gadka szmatka, jakie umiejętności, jakie języki, doświadczenie. Dostał przykładowe zadanie, Anetka dzwoni, że jej pudelek.pl nie działa, co robisz?? Yyyyyy, pytam chatagpt.
facepalm.jpg
W tym momencie miałem ochotę podziękować i zakończyć ten cyrk.
#pracbaza #it

@Bigos nie wiedzialem ze to dokument https://www.instagram.com/reel/DPjJRhLEQPZ/
Zaloguj się aby komentować