Zaloguj się aby komentować
Polska wymiera najszybciej w Europie. To skutek neoliberalnej polityki boomerow, którzy wyciskają Polaków jak cytrynę za pomocą prywatyzacji mieszkalnictwa, najwyższych wzrostów cen nieruchomości, najdroższych kredytów hipotecznych w Europie, prywatyzacji służby zdrowia i dyskryminacji kobiet z uwagi na macierzyństwo (tylko 56% kobiet nie musi zmieniać pracy po urodzeniu dziecka). Wszystko, żeby napychać kabzę elitom. Tak było też przed rozbiorami. Egoistyczna warcholska elita poświęciła własny naród w imię swoich partykularnych interesów. Historia lubi się powtarzać.
Diagnoza Jana Śpiewaka, czy zgadzacie się z taką wykładnią? A może przyczyny są nieco inne?
#polska #wiadomoscipolska #ciekawostki #demografia #ekonomia #neuropa

@cyber_biker nie jest to powodem czemu wymiera najszybciej w Europie, bo dokładnie te same problemy są w reszcie zachodnich gospodarek. Myślę, że w Polsce głównym problemem są historycznie małe mieszkania w miastach wojewódzkich, do których teraz wszyscy się przeprowadzają. Nie da się mieć w Warszawie/Gdansku/Wroclawiu/Krakowie więcej niż dwójki dzieci, po prostu nie ma na to fizycznie miejsca. A gdzie indziej nie ma pracy, żeby więcej niż dwójkę utrzymać.
Zaloguj się aby komentować
Dziś w #radionaukowe dość nietypowy temat, a mianowicie ZUS. Rozmowa z dr Janina Petelczyc z Katedry Ubezpieczenia Społecznego SGH
https://www.youtube.com/watch?v=MGzSt896B1M
#nauka #ekonomia #ciekawostki
W skrócie to ZUS jest ok i PPK też. Więcej kasy w zusie będzie po 2030 roku i że prędzej świat się skończy niż ZUS zbankrutuje. Że mamy najwięcej JDG w UE i że jest to problem bo to jest sztuczne obniżanie kosztów. No i jeszcze było o tym że dobrowolny ZUS dla przedsiębiorstw to zły pomysł, było trochę o OFE i wcześniejszym systemie naliczań składek VS aktualny i dlaczego dzisiejszy jest lepszy. Trochę o psychologii behawioralnej w kontekście pofatygowania się by wypisać się z PPK albo zostać w OFE. Ogólnie spoko ale można pominąć, nie było jakichś fajerwerków i odkryć Ameryki.
Zaloguj się aby komentować
Czesc, srodowa dawka wiadomosci #ekonomia wprost z rosyjskiego Kommersanta:
USA zagroziły Turcji sankcjami za dostawy amerykańskiego sprzętu do Rosji
Rosyjski Federalny Komitet Śledczy wskazał przyczynę wybuchu gazu w Niżnym Tagilu
Wzrost wyników finansowych ubezpieczycieli spowolni w 2024 roku
Liczba rannych w obwodzie kurskim w wyniku ataków AFU wzrosła do 28
Bokser, który nie przeszedł testu płci, dotarł do finału Igrzysk Olimpijskich w Paryżu
Naryszkin: Rosja czekała na wymianę więźniów rok i siedem miesięcy
Oleg Romanow mianowany szefem PGK
Niger zerwał stosunki dyplomatyczne z Ukrainą
Kandydaci do Moskiewskiej Dumy Miejskiej po raz pierwszy zmierzyli się z ograniczeniem minimalnej wielkości darowizny
Oba pogrubione wzbudzily moje zainterensowanie – wiec dziele sie takze z Wami:
Komitet Śledczy Federacji Rosyjskiej wskazał przyczynę wybuchu gazu w Niżnym Tagilu.
Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej dla regionu Swierdłowska, mieszanina gazu i powietrza nagromadziła się w częściowo zawalonym domu w Niżnym Tagilu z powodu niewłaściwej konserwacji.
Brygadzista i dwaj monterzy gazowi aresztowani w tej sprawie są oskarżeni na podstawie części 3 artykułu 238 Kodeksu karnego Federacji Rosyjskiej ("Wykonywanie pracy lub świadczenie usług, które nie spełniają wymogów bezpieczeństwa życia i zdrowia konsumentów, co skutkuje śmiercią dwóch lub więcej osób w wyniku zaniedbania"). Komitet Śledczy Obwodu Swierdłowskiego skierował wniosek do sądu o zastosowanie wobec oskarżonych środka przymusu w postaci aresztu. Zgodnie z tym artykułem grozi im do 10 lat pozbawienia wolności.
1 sierpnia doszło do eksplozji w wieżowcu w Niżnym Tagilu, w wyniku której zawaliły się dwa wejścia. Ofiarami wypadku było 10 osób, 26 zostało rannych. Akcja poszukiwawczo-ratownicza trwała dwa dni, a w mieście ogłoszono dzień żałoby. Wczoraj, 6 sierpnia, zatrzymano trzech pracowników gazowni. Byli oni ostatnimi, którzy sprawdzili dom, w którym doszło do eksplozji. Sam budynek może zostać zburzony po wypadku.
Oraz:
W wyborach do Moskiewskiej Dumy Miejskiej w 2024 r. kandydaci po raz pierwszy napotkali ograniczenie minimalnej kwoty darowizny, która została ustalona przez moskiewską komisję wyborczą - nie może ona być mniejsza niż 450 rubli.
Próba odwołania się od tego ograniczenia nie powiodła się: Moskiewski Sąd Miejski stwierdził, że wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Ekspert wyjaśnia, że niedawno ustanowiona niższa bariera dla darowizn upraszcza kontrolę nad otrzymywaniem pieniędzy na fundusze wyborcze i ogranicza wykorzystanie technologii crowdfundingowych w wyborach.
Moskiewski Sąd Miejski uznał za uzasadnione ograniczenie minimalnej darowizny na fundusz wyborczy kandydata do Moskiewskiej Dumy Miejskiej, która zgodnie z dokumentem zatwierdzonym przez Moskiewską Miejską Komisję Wyborczą w maju tego roku nie może być mniejsza niż 450 rubli. Samozwańczy kandydat Gleb Babich, który kandydował w 33. okręgu wyborczym (Konkowo, Teply Stan), próbował unieważnić instrukcję dotyczącą procedury tworzenia i wydatkowania funduszy wyborczych za pośrednictwem sądu.
W swoim pozwie skarżył się, że ograniczenie, które pozbawiło go możliwości uzupełnienia funduszu wyborczego drobnymi darowiznami, zostało ustanowione nie przez prawo, ale przez komisję wyborczą.
Należy przypomnieć, że wiosną ubiegłego roku Duma Państwowa uzupełniła art. 58 podstawowej ustawy federalnej "O podstawowych gwarancjach praw wyborczych", który reguluje tworzenie funduszy wyborczych, o przepis, zgodnie z którym ustawa może określać minimalną kwotę dobrowolnych darowizn na rzecz uczestników wyborów - nie więcej niż 3% minimalnego wynagrodzenia w całej Rosji. Wcześniej ustawodawstwo wyborcze ograniczało jedynie maksymalną kwotę takich darowizn. Stolica skorzystała z tej możliwości i zmieniła swój kodeks wyborczy, który ma status prawa regionalnego.
Teraz, zgodnie z nowym par.4.1 artykułu 57 Kodeksu, minimalna kwota dobrowolnych darowizn od obywateli i osób prawnych w wyborach na burmistrza Moskwy wynosi 3% krajowej płacy minimalnej, a w wyborach deputowanych do Moskiewskiej Dumy Miejskiej i rad miejskich jest "ustalana przez komisję miejską w granicach od 1% do 3%" płacy minimalnej.
#rosja



Zaloguj się aby komentować

Miarą sukcesu gospodarczego Polski jest stan jej rezerw walutowych. Kiedy upadł PRL Polska miała 2,5 miliarda USD rezerw. Na koniec czerwca 2024 r. miała 209,5 mld USD, czyli 84 razy więcej. W ciągu ostatnich 7 lat rezerwy te podwoiły się. Nasze rezerwy walutowe są wyższe niż Wielkiej Brytanii i...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wiadomo skąd te spadki na giełdach? Napięta sytuacja między Izraelem a Iranem?
#gielda #ekonomia #gospodarka
Zaloguj się aby komentować

Mijający tydzień przyniósł wzrost napięć geopolitycznych na co zareagowała w końcu ropa naftowa niwelując ostatnią serię strat. Brent potaniała do 78 USD po czym odbiła do 81,5 USD. Wzrost jednak jest jak na razie chwilowy, bo cena dzień po wydarzeniach na Bliskim Wschodzie spadła poniżej pułapu 80...
CZY SYSTEM EMERYTALNY UPADNIE PRZEZ SPADAJĄCĄ DZIETNOŚĆ? | GOSPODARCZE ZERO
A jakie są wasze przewidywania? Czy system załamie się po roku 2050 bez radykalnych zmian?
Oczywiście wielu z nas nawet nie dożyje do emerytury, ale jeśli dożyje to z pewnością będzie ciekawie.
Szacuje się, że 25% mężyczyzn nie dożyje do emerytury, w przypadku kobiet ta liczba jest niższa.
50% mężyczyzn nie dożyje do 75 roku życia.
https://www.youtube.com/watch?v=DOwN2qYe-IE
#gospodarka #polska #polityka #ekonomia #ciekawostki
System się nie załamie, dopóki państwo będzie w stanie dopłacać do niego z budżetu. A jak państwo nie będzie w stanie dopłacać, to zbankrutuje i wtedy wszyscy będą mieli problem, nie tylko emeryci.
Natomiast zapaść demograficzna na pewno nastąpi i pierdzenie Gwiazdowskiego tu nic nie zmieni. Pytanie czy będziemy w stanie złagodzić skutki imigracją i/lub zwiększeniem wydajności pracy poprzez robotyzację/automatyzację.
Zaloguj się aby komentować

Najnowszy raport pokazuje, czego obecnie najbardziej boją się Polacy w wieku 18-35 lat. Wśród blisko 40 potencjalnych czynników najczęściej pojawia się obawa o brak pieniędzy – 47,4%.
Przede wszystkim dotyczy to mieszkańców wsi i miejscowości liczących do 5 tys. ludności oraz osób zarabiających...
Sroda - wiec #ekonomia #rosja
W Rosji rozpoczął się trzeci etap ćwiczeń niestrategicznych sił jądrowych
Zabójstwo szefa politbiura Hamasu i reakcja na świecie.
Audytorzy z rejestru Banku Centralnego odnotowują znaczny wzrost wniosków o audyt od ważnych publicznie organizacji
Duma Państwowa zarekomendowała rewizję ustawy o aresztowaniu wojskowych za gadżety
Hezbollah: Dowódca Shukr był w budynku w Bejrucie zaatakowanym przez Izrael
Generał FSB, który kierował antykorupcyjnym departamentem celnym, został postawiony przed sądem
Duma Państwowa wprowadziła projekt ustawy o obowiązku wojskowym dla osób, które uzyskały rosyjskie obywatelstwo
Zastępowanie importu oprogramowania przemysłowego będzie wspierane przez nowe standardy
Szef Ministerstwa Transportu przyznał się do "degradacji" dróg federalnych i obiecał naprawy
I do przetlumaczenia wybralem pogrubiony nr 8, ale jest tam paywall a z tego co dostepne to taka rosyjsko - propagandowa mowa-trawa (szkoda czasu Waszego):
Produkty przemysłowe będą żyły po rosyjsku Zastąpienie oprogramowania przemysłowego importem będzie wspierane przez nowe standardy
Aby stymulować rozwój rosyjskich systemów zarządzania cyklem życia produktów przemysłowych (systemów PLM), Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz Rosstandart stworzyły program ich standaryzacji. Do końca 2026 r. zostanie napisany nowy GOST dla tego segmentu, a istniejące, które według klientów są przestarzałe, zostaną sfinalizowane. Eksperci uważają, że standaryzacja przyspieszy substytucję importu oprogramowania przemysłowego, ale powinna zostać rozszerzona nie tylko na produkty, ale także na modelowanie obiektów przemysłowych, w których są one produkowane.
"Kommersant" zapoznał się z perspektywicznym programem standaryzacji w zakresie wsparcia cyklu życia produktu na lata 2024-2026, opracowanym przez Ministerstwo Przemysłu i Handlu oraz Rosstandart. Z dokumentu wynika, że do końca 2026 r., w celu cyfrowej transformacji budowy maszyn, "należy utworzyć fundusz powiązanych ze sobą dokumentów normalizacyjnych do wykorzystania przez organizacje przemysłowe we wspieraniu cyklu życia produktów cywilnych i podwójnego zastosowania w budowie maszyn".


Zaloguj się aby komentować

Czy ludzie zawsze sprzedawali i kupowali rzeczy?, zastanawiają się Nicola Ialongo z Uniwersytetu w Aarhus oraz Giancarlo Lago z Uniwersytetu w Bolonii. Uczeni, na podstawie analizy przedmiotów z epoki brązu doszli do wniosku, że w Europie podstawy współczesnej gospodarki narodziły się 3500 lat...
#ekonomia #podatki #wiadomoscipolska

Zaloguj się aby komentować

Odzieżowy gigant Levi Strauss w czerwcu zamknął fabrykę w Płocku, ok. 650 osób miało trafić na bruk. Właśnie pojawiło się dla nich światełko w tunelu. - Zgłosił się przedsiębiorca ze Zgierza. Jest zainteresowany wydzierżawieniem części terenu po dawnej fabryce.
#wiadomoscipolska #ekonomia #praca...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna

Upały, które w ostatnich tygodnia dotknęły większości obszaru Polski jednym sprawiają radość, innym dostarczają trosk. Podczas wysokich temperatur cierpią ludzie starsi, zwierzęta ale także system elektroenergetyczny. Jak Polski system elektroenergetyczny radzi sobie z wyzwaniami związanymi z...

Tl;dr: W 2025 roku r0sja wyda na obronność 112 mld $ a Polska 50 mld $. PKB Polski w 2025 roku jest szacowany przez Ministerstwo Finansów na poziomie 3983,4 mld PLN, czyli BILION dolarów. Łączna liczba żołnierzy: 280 tysięcy.
#wojsko #obronność #pkb #ekonomia #armia

Około 20 milionów dzieci w Unii Europejskiej było w ubiegłym roku zagrożonych ubóstwem lub wykluczeniem społecznym. To aż 24,8 proc. populacji dzieci w UE. W Polsce nie jest aż tak źle, bo w ostatnich latach udało się zacznie ograniczyć zasięg ubóstwa wśród dzieci.
Według opublikowanych właśnie...
Wojna
Treść dla dorosłych lub kontrowersyjna
Wbaczcie mało fachowe źródło, ale dane ciekawe.
________
https://www.telepolis.pl/fintech/fintech/chetniej-obserwujemy-finansowych-nieudacznikow
Finansowi influencerzy, nazywani też finluencerami stali się obiektem badań. Wyniki szokują — najbardziej lubimy tych, którzy doprowadzają nas do strat swoimi radami.
Badanie przeprowadził Swiss Finance Institute, raportując, że tylko 28% influencerów doradza z szansą pozytywnego zwrotu inwestycji, 16% rad nie ma żadnej wartości, a aż 56% rad nieuchronnie doprowadzi do strat. Średnia miesięczna strata z porad niewykwalifikowanych influencerów finansowych to 2,3% włożonego kapitału, ale i tak mają więcej obserwujących niż ich ogarniający tematy finansów koledzy.
Badanie nie było przy tym realizowane na małej próbie — autorzy przeanalizowali aż 29 tys. kont na X (dawny Twitter). Jako powody zjawiska podawany jest fakt, że influencerzy w sumie to nie mają obowiązku udzielania trafnych porad. Niekoniecznie muszą też mieć rację, by zachować swoich obserwatorów. Dodatkowo inwestorzy detaliczni, zamiast skupić się na chłodnej kalkulacji, szukają influencerów, którzy mają podobne cechy behawioralne.
#ekonomia #ciekawostinwestycyjne #influenserzy
Zaloguj się aby komentować