Hejto.pl

#ciekawostkizdupy

13
525

Poem tak, nie jestem żaden profesjonalny pedał, może amator jazdy na rowerze w 1 %. Na potrzeby tej opinii niech wystarczy, że lubię pedalić. Do tej pory miałem selle royale, nie pamiętam modelu, kilka lat temu ponad 100 peelenów kosztowało, mój odbyt bardzo na tym cierpiał. Postanowiłem to zmienić i kupiłem za jeszcze mniej, czyli około 50 pln, wittkopp medicus 1.0, wg niektórych to chiński medyk niemieckiego pochodzenia. I co? I moja prostata krzyknęła TO JEST TO!. Twarde, ale wyjątkowo wygodne, po prostu jestem w szoku, że tyle lat się męczyłem ze spoconą d⁎⁎ą. Za te pieniądze to jest najlepszy zakup roku. Zobaczymy ile wytrzymie, jakość wykonania na dość wysokim poziomie, serio nie ma się do czego przyczepić. Jeśli ktoś potrzebuje naprawdę taniego i wygodnego siodła, to moja d⁎⁎a poleca. #rower #pedalarze #ciekawostkizdupy

8b06595d-8041-4bcd-9f77-66229e2acc97

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

Zaloguj się aby komentować

@parabole Antoś Orłoś mówił o tej historii już jakiś czas temu. Pacjent to był jakiś stary facet, który tłumaczył się, że upał na pocisk z czasów pierwszej wojny...

Poza tym historia Đorđe Martinović też jest ciekawa...

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry #hejtozly, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 27 stycznia. Słoneczko wschodzi o 07:22 (1 minuta wcześniej), a zachodzi o 16:15 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. WYDANIE NADZWYCZAJNE. Okoliczności na dole.

  2. Dzień czekolady, karmienia z cyca i planowania wakacji (choć bardziej USA-based...). Wybierzcie se co chcecie świętować.

  3. W 1888 założono National Geographic Society - towarzystwo geograficzne non-profit skupione na propagowaniu wiedzy o świecie i nauce. To dzięki niemu we wrześniu tego samego roku powstało samo „National Geographic” (miesięcznik)… Ale program TV dopiero w 2001.

  4. W 1919 wydano dekret o organizacji państwowych urzędów pośrednictwa pracy, czyli po prostu założono urząd pracy.

  5. W 1942 opatentowano proces do zwalczania pasożytów w bulwach (bulwa mać) i bulwach @cebulaZrosolu. Chyba poczytam więcej, może się przydać na pewnych bulwymaciów…

  6. W 1945 armia czerwona wyzwoliła (?) Auschwitz. Wyzwolenie to łączyło zarówno odzyskanie wolności… ale i gwałty oraz przemoc. Poza tym wkroczyła do wielu, wielu miejscowości w Polsce. Przykładowo w moim mieście tego dnia wyzwolonych do bram Piotra zostało oficjalnie 380 cywilów (choć liczba może być 2x większa). Z deszczu pod rynnę.

  7. W 1957 odbyło się pierwsze losowania Toto-Lotka. Może przynajmniej było uczciwe, bo w obecne nie ma co wierzyć po tym co lotto odwalił ze swoją stroną z ruletkami i hazardami (wspominałem kiedyś - kantowali na trybie demo, gdzie bardzo łatwo się wygrywało, ale za hajsy już nie, ponoć „błąd” ale kasowali filmiki które to dokumentowały na YT niby za prawa autorskie etc.).

  8. W 1983 w Japonii uroczyście zdetonowano ostatnią ściankę w trakcie budowy tunelu Seikan, który łączy obie wyspy - Honshu i Hokkaido. Jest to najdłuższy podwodny tunel na świecie liczący 54 km długości, choć należy tu nadmienić że jego sama część pod rybkami jest krótsza od tego łączącego Francję z Wielką Brytanią (ok. 23 vs 38 km).

  9. W 1990 rozpoczął się ostatni zjazd PZPR, który trwał do 30 stycznia, a w trakcie którego sekretarz partii wypowiedział słowa „Sztandar Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej wyprowadzić!” tym samym kończąc jej działanie, która od 1948 rządziła Polską <szturcha_pewnego_starszego_pana_z_Żoliborza>

  10. W 2003 w TVN rozpoczęło się nadawanie (do teraz) tasiemca „Na Wspólnej” liczący obecnie tylko 4151 odcinków. Za to w 2012 w TVP zakończyła się Plebania na raptem 1829 odcinku. Co to jest 5980 łącznie odcinków. To nadal PONAD RAZY MNIEJ NIŻ PIORUNY U MNIE W OSTATNIM TYGODNIU.

  11. W 2009 Polska rozegrała mecz piłki ręcznej z Norwegią, którą pokonała 31:30. To wtedy pojawiła się nowa, słynna jednostka czasu - „jedna wenta” (czyli 15s), gdzie trener Wenta mówił, że to dużo czasu a nasi walnęli w ostatnich sekundach piłkę przez całe boisko do bramki. Widziałem na żywo. Piękny to był mecz. Nie zapomnę go nigdy.

  12. Również w 2009 w USA opatentowano bota narzędzie do AUTOMATYCZNEGO formowania śnieżek. Urządzenie te rozluźnia ścieżki, aby nie bolało przy trafieniu niczym po zdobyciu GEJURU. Pozwala także na dmuchanie w nią (jak w wuwuzelę), tak jak ja byłem dmuchany przez ostatni tydzień. Fotka patentu jako trzecie foto.

  13. W 2014 zespół hiszpańskich naukowców ogłosił wyniki swoich badań szczątków dwóch szkieletów odnalezionych tamże w 2006 roku. Odtworzyli DNA jednego z nich i zsekwencjonowali genomu. Tym samym odkryli, że wczesny Europejczyk miał oczy niebieskie, włosy czarne… ale miał ciemną skórę, więc był jaśniejszym murzynem tak jak ja byłem murzynem, gdy mnie ostatnni tydzień tu brali na parę batów. Odkrycie sprawiło, że najprawdopodobniej gen „I love being white” wyewoluował znacznie później niż wcześniej sądzono.


W 1756 urodził się Wolfgang Amadeus Mozart - austriacki muzyk, który na rynku pracy w wieku 18 lat miał już 13 lat doświadczenia. Niektórym by się go przydało go posłuchać... aby się odchamić i znaleźć inne zajęcie.

W 1944 urodził się Nick Mason - brytyjski perkusista i współzałożyciel zespołu Pink Floyd. Jedyny, który był jego członkiem przez wszystkie lata jego istnienia. Sto lat.

W 2005 w wypadku samochodowym zginał Paweł Berger - klawiszowiec i współzałożyciel zespołu Dżem. „Gdy tak wspominam ten miniony czas, wiem jedno, że to nie poszło w las, że wszystkim gejuru w d⁎⁎ę k⁎⁎as ”

W 2018 zmarł Ingvar Kamprad - szwedzki przedsiębiorca, który założył i prezesował IKEĘ. Ciekawe, czy trumnę sobie wcześniej sam złożył.

----- ----- ----- ----- -----
Wyjaśnienie: przez ostatni tydzień byłem „gfałcony” masowo piorunami przez ludzi. Dostałem łącznie kilkanaście TYSIĘCY piorunów. Od rana świtu do zachodu i jeszcze w nocy. Lwią część ręcznie przeklikałem (na końcu już sił nie miałem). Nie wyłączałem tego powiadomień, bo lubię pojedyncze pioruny, nie masowe. W przeddzień sądny było apogeum i 6 ludzi się na mnie uwzięło (po banie jeszcze więcej), więc się na nich „zemściłem”. A że nie jestem człowiekiem aż tak technicznie upośledzonym jak fanatycy octu kieleckiego (<patrzy_na_boriego_paszkę_i_erwina>),więc przygotowałem sobie kilkanaście linijek tekstu w javascripcie, które jako-tako działały z moją pomocą (gdzie musiałem przeklikiwać każdą stronę). Gdy rozpętało się piekło, to go ulepszyłem, bo nie byłem w stanie klikać u paru ludzi naraz. Jedyna moja „ofiara” to @Alawar, ale sam to chciał.

Czyli klasyczne jak w szkole leją ucznia, to nauczycielki ślepe. Ale jak uczeń się odwinie oprawców to afera! Niczego nie żałuję! Attica! Attica! Attica! Tymczasem bawta się dobrze, ja sobie chyba robię przerwę.

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza wszystkich/poza napastnikami (niepotrzebne skreślić) @Tomoe, @Endrevoir, @Yes_Man, @A_a, @ataxbras, @SignumTemporis, @TheCaptain, @kocio, @owczareknietrzymryjski oraz BEEEEE @bojowonastawionaowca
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

135bc215-a646-4090-b834-a103040557b0
065b16fc-eab5-4e51-bf6a-b0c577d64b1d

A wystarczy wyłączyć powiadomienia o piorunkach i mieć to w d⁎⁎ie, zamiast bawić się w skryptowe odwety. Serio czasem mam wrażenie, że niektórym to mózg przeżarło do reszty. Dostałeś bana na 24h, świat się nie zatrzymał. Nikt nie umarł. Move on.

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 21 stycznia. Słoneczko wschodzi o 07:30 (1 minuta wcześniej), a zachodzi o 16:05 (2 minuty później) w porównaniu do wczoraj oraz wschodzi 10 minut wcześniej względem 8 stycznia i zachodzi 20 minut względem 8 stycznia (ostatnie hejtobry). Uf…. A co więcej:

  1. SUPRAJS! Wydanie niespodziankowe!

  2. Dzień Babci! Wszystkiego najlepszego dla tych 5 pań, które tu z nami przesiadują.

  3. W USA mają dzień przytulania, więc jak możecie połączcie to z punktem 2. Jak nie, to ja Was tulę.

  4. W kościele katolickim dzisiaj wspomnienie @bojowonastawionaowca Maksyma o przydomku Wyznawca. Był on wszechstronnie wykształconym mówcą (ten nasz i ten drugi), sekretarzem rzymskiego cesarza i męczennikiem (ten drugi, choć nasz może też wymęczon).

  5. W 1873 John Holland opatentował PIÓRNO WIECZNE. Przed 1900 rokiem jego firma była znaczącym producentem tychże, a firma Parker (pewnie znacie, nawet ja znam Parkera i nie mówię o Spidermanie xd) była ich dystrybutorem. Zacytuję fragment ale najpierw summon @Rozpierpapierduchacz i wspomnę o fotce nr 2 rysunkiem tenże:

„Mój wynalazek dotyczy konstrukcji nieelastycznych piór lub piór bez stalówek; i składa się z końcówki z hartowanej stali (której metodę sam wcześniej opracował robiąc odlewy z irydu - przyp. Ataxbras Atexor), którą można odłączyć od uchwytu w celu naprawy, wyposażonej w podłużne rowki do osadzania i przewodzenia atramentu oraz poprzeczne perforacje służące jako zbiorniki na atrament, a celem mojego wynalazku jest dostosowanie pióra do naprawy lub wymiany w miejscu pracy oraz zapewnienie dużej ilości atramentu przy każdym zanurzeniu pióra.”

  1. W 1862 powstał Opelek. Zaczął od maszyn do szycia, a potem przeszedł od tych urządzeń do denerwowania kierowców, tzn. produkcji rowerów.

  2. W 1888 swoją pracę zakończyła pewna maszyna analityczna, czyli taki kalkulator z własną pamięcią. Była ona tworzona przez brytyjskiego matematyka, inżyniera i jednego z „ojców” informatyki Charlesa Babbage. Niestety mu się dedło, ale jego syn Henry kontynuował dzieło. Maszyna była w stanie policzyć liczbę pi do 29 miejsc po przecinku oraz do jej czterdziestej czwartej wielokrotności. A poza tym fajnie wyglądała i zbierała kurz. No i była pierwszym „cyfrowym” konceptem programowalnego komputera. Fotka nr 2.

  3. W 1954 USA zwodowano pierwszy na świecie okręt podwodny z napędem atomowym - USS Nautilus. Był on rekordowo szybki, ale niestety przy tym wibrował jak kuper Pingwina na widok manata z nieznanych przyczyn, co groziło jego uszkodzeniom. Dlatego też z powodu niemożności całkowitego wyeliminowania problemu stał się po prostu laboratorium nad badaniem hałasu generowanego przez łodzie podwodne.

  4. W 1955 w Polsce odbył się początek końca stalinizmu, gdyż kierownictwo ukochanego PZPR podczas obrad zaapelowali o powrót do leninizmu (zapewne dlatego, bo tego dnia w 1924 w końcu zdechnął). Powiedziałbym po śląsku „pjerunie, z papucia na lać”, ale żodyn z was gorole tego nie zrozumie, więc stwierdzam „z deszczu pod rynnę”.

  5. W 1988 miała premierę gra Ice Hockey (na NESa, tj. Nintendo). Z tego co udało mi się znaleźć była to druga „komputrowa” gra o hokeju na świecie. Pierwsza była z 1981 na Atari. Summon @FriendGatherArena

  6. W 2019 naukowcy z uniwersytetu w Ohio ogłosili, że Grenlandia topi się 4x szybciej niż w 2003. Być może Trump nie będzie miał czego anektować i przy próbie lądowania i wbicia flagi (wg. jego AI-slopa co wstawił wczoraj na Threads) pójdzie tam gdzie krążownik Moskwa. Oby.

  7. W 2023 naukowcy ogłosili odkrycie niewidzianej wcześniej kolonii @pingWINów cesarskich, a dokonali tego dzięki… zdjęciom satelitarnym. Jeden z naukowców badał utratę pokrywy lodowej jak dostrzegł lodowe ślady… czyli gunwo @pingWIN a co jest kluczowe, bo łatwiej odkryć to co stworzonka te zostawiają po sobie niż je same. I nie jest to pierwszy raz, bo np. w 2017 i 2020 było tak samo xD. Odkrycie było z grudnia, ale naukowcy ogłosili je to 20 stycznia, bo wczoraj miało miejsce święto wiedzy o pingwinach… Z drugiej strony gigarodzinkę znaleziono na Antarktydzie w miejscu w strefie GMT+10, więc jak dla nas to już pewnie 21 stycznia, więc się liczy. Samo odkrycie jest to o tyle ważne, bo jest to 66 odnaleziona kolonia i od 3 lat nie odnaleziono kolejnej. A liczy ona sobie ok. tysiąca dorosłych ptaków w 500 parach z młodymi. Zdjęcie na którym odkryli na czwartej fotce, a zbliżenie na ostatniej.


W 1905 urodził się Christian Dior - francuski projektant mody, który miał spory wpływ na modę u kobiet po II wojnie światowej, a także perfumy w tym samym czasie. W ogóle ze smrodków od nich miałem styczność z „Dior Savage”. Naprawdę fajnie pachnie, tylko czemu tak drogi?

W 1924 urodził się Alfred Hawthorne Hill, znany jako Benny Hill - brytyjski aktor i komik, znany z jego licznych skeczy komediowych, np. 111-odcinkowego „The Benny Hill Show”, w którym jest ta sławna nutka z gonitwy nazywana - nie inaczej jak - „Benny Hill” xD

W 1793 francuskiego króla Ludvika XVI zaczęła bardzo boleć szyja, miał istne urwanie głowy w pracy. Niestety przyszło mu rządzić w niespokojnych dla Francji czasach, a jego styl życia skupiony na luksusach, spokoju i hobby (ślusarstwie) zamiast wojaczki mu nie pomogło. Uważa się, że mógłby uniknąć dead-line’u (hehe), gdyby zaakceptował parcie francuskiego społeczeństwa do zerwania więzi francuskiego kościoła z Rzymem. Wydarzenie to zapoczątkowało upadek monarchii absolutnej w kraju Erwinka.

W 1950 zmarł George Orwell - pisarz znany z 1984. Szkoda, że jego świat nie zmarł razem z nim, a zamiast tego do niego dążymy na zmianę z idokracją.

W 2016 zmarł Bogusław Kaczyński - popularyzator opery i muzyki klasycznej o ogromnej wiedzy. Lubiłem jego komentarze do koncertu noworocznego z Wiednia. Bez niego to nie to samo.

W 2022 świat stał się smutniejszy po śmierci Louie Andersona - chyba nie muszę szczegółowo mówić kim był. Amerykański komik znany ze „Świata według Ludwiczka”. Do teraz kocham tę baję. Jedni rabini podziękują Ludwiczku za lizanie masła, inni za zieloną sałatę dzięki jemu ojcu, a jeszcze inni za słodkie ziemniaczki


Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @Fafalala oraz… @Gruxvz, który czekał na dzisiejsze wydanie bo ma dziś urodzinki i był zasmucon, że w grudniu koniec. Niestety bez memaska dla Ciebie… zwiększ aktywność, abyśmy Cię poznali lepiej. I sto latek

#ciekawostki #ciekawostkizdupy

3c7db300-e129-4ba0-b70d-f2257f1ec2c7
7212f5ae-4137-4c97-b0d8-578a1db75287
e234047e-e314-470c-ad09-e3477a319d62
2fc0bc6f-5c3c-44a6-b28c-9acb66d13a3a
b0c5c5e5-faca-4dac-a756-4f12829125f1

Na koniec dostałam Dziwnenozy. :D Tak właśnie było, jakbyś ze mną był. A historyka mega, dziękuję za wyróżnienie. 😊

Zaloguj się aby komentować

Jednym z moich ulubionych "ciekawostkowych tematów" są wojny równoległe do Wojen Napoleońskich. Bo o ile każdy kto zna coś historii kojarzy te wszystkie wojny z kolejnymi koalicjami, bitwy pod Austerlitz itp itd - mało znane poza zainteresowanymi są wojny, co były między krajami trzecimi. Wojny Rosji ze Szwecją i Turcją, Wiekiej Brytanii z Danią i Norwegią.


Ale to nie koniec.


Wiecie że kiedy Napoleon maszerowal armiami w Europie Centralnej to na Morzu Śródziemnym mieliśmy wojnę. Wojnę między arabskimi piratami a... USA? I to nie ostatnią, bo jak już nie było Napoleona to była powtórka?


https://pl.wikipedia.org/wiki/I_wojna_berberyjska

Dłużej: https://historykon.pl/10-maja-1801-rozpoczela-sie-i-wojna-berberyjska-piraci-z-trypolisu-wypowiedzieli-wojne/


Wiadomo, że to w dużej mierze kwestia czasu, ale strasznie żałuje jak niekompleksowo uczona jest #historia


#ciekawostkizdupy #ciekawostkihistoryczne #usa #piractwo

2e023274-6eb0-4af8-b0d6-2432a69fc59f
Ragnarokk userbar

Uczą tylko tego, co miało jakieś znaczenie dla nas. Tak samo nie uczą historii Chin. I tak materiał jest przeładowany, więc nie widzę powodu, żeby dorzucać jakieś randomowe wojny.

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 8 stycznia. Słoneczko wschodzi o 07:41 (1 minuta wcześniej), a zachodzi o 15:45 (2 minuty później) w porównaniu do wczoraj oraz wschodzi 2 minuty wcześniej względem ostatniego wydania #hejtobry 31 grudnia i zachodzi o 10 minut później względem 31 grudnia. Uf…. A co więcej:

  1. Bonusowe wydanie specjalne! Dziękuję Wam bardzo za wczorajsze głosy! Nie mogłem tak tego zostawić i Wam nie podziękować, tym bardziej że @Seele to naprawdę dobra konkurencja i jaka równa, frens! Naprawdę jażem zdziwion i poruszon, że aż tyle ludu mnie wybrało . Tymczasem....

  2. W 1549 Kozienice otrzymały prawa miejskie (miasto 16k ludu na południu Mazowieckiego). Gratuluję! W XVIII wieku powstał tu się tu skład soli dla całego Radomia, mieli extra przywilej otwierania aż 12 jarmarków rocznie, w czasie wojny było małe getto, a za PRL powstały zakłady ceramiki radiowej czy meblowej. Czekam aż wieś Owieczka na południu małopolski z ok. 350 mieszkańcami je otrzyma. @bojowonastawionaowca w Tobie siła!

  3. W 1839 francuski malarz Louis-Jacques-Mandé Daguerre opatentował pierwszy na świecie aparat do robienia zdjęć. Wykonuje on zdjęcia w procesie zwanym dagerotypią polegający na naświetlaniu posrebrzanej płytki miedzianej za pomocą jodku srebra. Niestety czas ekspozycji był bardzo długi. Fotka nr 2 pod wpisem z 1838. Jedyni widoczni ludzie to pucybut i jakiś pan, którzy byli dostatecznie długo ‘nieruchomo” aby zostać uchwyconymi. Pamiętam tę z książki z gimbazy, ah gimbaza… gimby nie znajo. I geriatria z hejto też nie xD. Nie no, nie mogę, bo od Was pewnie też miałem jakieś głosiki. A zresztą bez okularów i tak tego pewnie nie przeczytacie tylko spojrzycie na mema XD

  4. W 1900 Robert R. Montgomery był tak wkurzony na bzykające gunwolizajce, że opatentował packę na muchy. Fotka nr 3 po wpisem. Nie tak bardzo się różni od obecnych :P. W 1912 w innym dniu pojawił się patent na inną packę, co raczej wygląda jakby ktoś zajumał miotłę cioci moll. Oryginał jest tylko jeden

  5. W 1906 Albert Friedenthal opatentował dziesięciościenną kostkę do gry xD (fotka nr 4). W sumie spoko opcja - poszukam kostki która nie ma patentu i też tak może zrobię. Czterdziestodwuścian foremny! Niemniej kojarzę że były planszówki, które z takich x10 kostek korzystały, więc dzięki Albercik.

  6. W 1994 roSSyjski astronauta Valeri Polyakov zrobił wszystko aby uciec z roSSji, czyli poleciał tego dnia w kosmos, gdzie został @pierdonauta_kosmolony ze stacji Mir, bo spędził w kosmosie ciągiem 437 dni - tak bardzo nie chciał wracać do ruskiego miru woląc ten nad Ziemią, że ustanowił rekord świata, niepobity do dziś. A sumarycznie w kosmosie spędził prawie 679 dni. Nieźle.

  7. W 2001 sklonowano pierwsze zwierzę z listy zagrożonych gatunków. Pewnie pomyślicie, że to @bojowonastawionaowca Dolly, bo takie bojowe okazy są rzadkie, a na pewno ten konkretny na Hejto. Ha! Otóż nie. Chodziło o gaura Noaha. Co? Hakuna matata? O gaura (czyli takiego wołu) o imieniu Noaha. Ogólnie wszystko poszło zgodnie z planem - pacjent zmarł (po 2 dniach) z powodu dyzenterii. Do d⁎⁎y. Czy raczej z d⁎⁎y. Fotka Noaha parę godzin po narodzinach pod wpisem jako nr 5.

  8. W 2007 Steve Jobs zaprezentował pierwszy telefon gejuru - iPhone 1. Zmieniło to oblicze Ziemi. Tej Ziemi. A raczej telefonów dotykowych, które zaczęły się upowszechniać niszcząc piękne fikuśne kształty Soniaczy, Nokii, czy i Motorolek. Teraz wszystko jest kafelkiem.

  9. W 2008 SanDisk ogłosił wprowadzenie kart o pojemności 12 Gb (tak, 12, dziwna pojemność do telefonów), a w 2019 firma Lexar - jako pierwsza zaprezentował kartę SD o pojemności 1 Tb. W teorii pomieści ok. 250 000 wysokiej jakości zdjęć kotków i owieczek albo pominie boriego. Niezły progres.

  10. W 2015 NASA ogłosiło, że udało im się zmierzyć środek Saturna i jego księżyców z dokładnością 4 km. Gratulacje, ale moje hejto ignoruje boriego. W ogóle wiedzieliście, że Ziemia i inne planety nie krążą wokół Słońca? Razem ze słońcem krążą wokół punktu zwanego barycentrum (środek masy, center of gravity). Jest to punkt obok, albo tuż nad powierzchnią naszej gwiazdy i się zmienia, bo grubaski Jowisz i Saturn bardzo wpływają na środek ciężkości układu, pomimo iż słońce stanowi 99,86% całej masy w naszym układzie.


Dzisiaj dzień obrotny w wyklucia. Same wspaniałości:
W 1935 powitaliśmy króla popu, rock & rolla i narkotyków - Elvisa Presleya. Dzięki za „Can't Help Falling In Love”. Bardzo lubię tę nutkę. W ogóle jakiś czas temu odkryłem Elliota Reay’a. Młody chłopak (lvl 23), który chyba jest wcieleniem Elvisa. Zarąbisty głos. Aż chce się zostać gejuru. No dobra, nie chce. No dobra… ale tylko troszkę. Nutka w komentarzu, bo tak mnie naszło teraz na słuchanie tego po północy zamiast iść spać xD

W 1942 teoria zamieniła się w praktykę dając nam Stephena Hawkinga - brytyjskiego (w sumie czemu myślałem że z USA?) fizyka teoretycznego. Jeśli dobrze pamiętam to kiedyś czytałem, że jeden Polak pracował nad syntezatorem mowy dla niego. Chyba na vikopie, szczegółowo opisywał konstrukcje wtedy. Summon @ataxbras - Ty wiesz takie rzeczy, których nikt nie wie.

W 1947 piosenkarz urodził się brytyjski piosenkarz David Bowie. W sumie jakoś za nim nie przepadam, ale jak oglądałem wystrzelenie samochodu Tesli w kosmos od Muska, to w momencie wyrzutu jego piosenka Starman zagrała i kurde, to było takie epic i pasowało, że ten Piżmowy Naziman mi zaimponował… Ciekawe, czy on to wymyślił.

W 1983 urodziło się Słońce Narodu Lepszej Korei Kim Dzong Un. Wszyscy go znają, wszyscy wielbią, zwłaszcza w Korei. Ponoć jest tak dobrym władcą, że nikt tam nie ma prawa na niego narzekać (hehe not_funny.jpeg).

W 1642 zmarł Galileusz - znany z tego, że… na samym dole w post scriptum xD

W 1997 zmarł Melvin Calvin -  nie, nie z tych Małych Calvinów. Był amerykańskim biochemikiem uhonorowanym Noblem za odkrycie tzw. cyklu Calvina (z 2 kolegami Bensonem i Basshamem). Dlaczemu w takim razie tylko jego nazwisko? A skoro za trudne nazwiska to nie mogło być cyklem BBC? A cóż to za cykl? Ano taki, w roślinkach. Mamy takie coś jak faza konfiarska ciemna fotosyntezy (bo nie zależy od światła), w trakcie której dwutlenek węgla z powietrza przekształca się w cukry proste. Ogólnie składa się on z wielu etapów (w tym 3 głównych w kółko: wyłapywanie CO2 z powietrza i łączeniem z jakimś gunwem, zużywanie energii na przekształcenie tego w cukier i przekształcenie cukru w te gunwo, aby mogło dalej łapać cukier xD. Tak w uproszczeniu. Jest to kluczowe do wzrostu roślinek. Pewnie @ataxbras ma w głowie lepsze wyjaśnienie :P

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @bojowonastawionaowca a za całokształt i odpalenie u mnie tzw. „ssania” (jak w autach z gaźnikiem) abym jeszcze coś z siebie wypluł xD, @Dziwen za graficzki i pomoc Owcy i @Seele za piękną wczorajsza walkę, żabki i ogólnie frens ^^. A za templatkę thx dla Seana Avery’ego (który pewnikiem o Hejto nie wie xD), którego koncept zaadaptowałem do naszych warunków :D
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

PS. Powaliło mi się i już po 22:00 przygotowałem 3/4 wpisu, ale na 7 stycznia myśląc, że dziś 6  a była Tesla, Galileusz (bo odkrył 4 największe księżyce Jowisza 7 stycznia), owce z ameryki, pierwszy rysik do kompów, Top Gun czy… kalendarz gregoriański. I jak sobie liczyłem daty do juliańskiego to coś mi nie pasowało xD.

c126b598-9a22-41b4-ad78-0ece124f3c98
f7c7d039-661f-4b25-831b-a27b60ae3311
e6326ac6-d4d3-4090-b140-70506fa3c551
3d944073-a1ad-4de5-9c04-ecf5aec7e577
60006300-ff34-4f51-a9fa-04af2ca97b5a

@Atexor Skorom wywołan z samego rana.
O tym syntazatorze dla Hawkinga nie słyszałem, ale doczytałem. W projekcie brał udział Paweł Woźniak.
Tutaj jego strona - https://pawozniak.com . A tu syntezator - https://hawkingsvoice.com
Z tego co czytałem, to zaprogramował to, Hawking był zachwycony. Dwa tygodnie później już nie żył. Przypadek???

Co do cyklu Calvina - bardzo kreatywny opis i zgodny z prawdą, tylko pod gunwo należy podstawić w odpowiednich miejscach ATP, ADP, NADPH, NADP- i G3P. No i CO2 i O2. A zainteresowani powinni sobie poczytać o RuBisCO - najbardziej powszechnym enzymie na Ziemi. Powolny, niewydajny, ale pewny. https://en.wikipedia.org/wiki/RuBisCO

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 31 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:35 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. Sylwester! Świętujemy nadejścia kolejnego roku b̷l̷i̷ż̷e̷j̷ ̷k̷o̷ń̷c̷a̷,̷,̷  ȩ̷̍m̵̝̺̾̿ȩ̷͇͌̑r̴̞̽̄ȳ̵͖͙t̵̘͚́ú̵̪͠r̸̫̅y̷͎̩̕,̵̹͑̔  nowych podatków z fascynującymi wydarzeniami w naszych żyćkach.

  2. A teraz mniej fajne info dla niektórych, dla innych może tak co mieli mnie dość - dziś ostatni dzień #hejtobry Wyjaśnienie na dole.

  3. Dzień bez bielizny - wiadomo, lepsza wentylacja bez niej.

  4. W 1879 Thomas Edison zrobił publiczny pokaz, gdzie zademonstrował publice działanie swoich ok. 100 żarówek. I stała się światłość.

  5. W 1894 Ogden Bolton Jr otrzymuje patent na rower elektryczny. Fotka nr 2. Ta wieżyczka „Fig 3” to przekrój silnika. W patencie wspomina o częściach przed brudem i wilgocią i zabezpieczeniach. Ale co najważniejsze, wspomina tam:

„oświadczam, że poniższy opis jest pełnym, jasnym i dokładnym opisem wynalazku, który umożliwi innym osobom posiadającym wiedzę w tej dziedzinie wykonanie i użytkowanie wynalazku, z uwzględnieniem załączonych rysunków i oznaczonych na nich liter odniesienia, które stanowią część niniejszego opisu”.

Czyli w sumie zrzeka się praw do niego dla dobra innych. Miły gość :3. Aż się przypomniał Nils Bohlin z Volvo, które wymyślił trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i Volvo uznało to za taki mega twór, że oddali patent za darmo.

  1. W 1929 Henry Tanner opatentował elektryczny miernik do systemów telemetrii oparty na odpychaniu magnetycznym. Brzmi trudno? W uproszczeniu jest to system umożliwiający podgląd danej wartości (ciśnienia, poziomu cieczy, woltażu etc.) na odległość. Wynalazek składa się z pojedynczego uzwojenia na pręcie U-kształtnym (zamiast dwóch jak do tej pory). Upraszcza to bardzo układ, co obniża koszty i ułatwia ich produkcję. Poza tym charakteryzował się większą dokładnością i był niezależny od poziomu napięcia w linii przesyłowej (de facto to już było w jego poprzednim mierniku, a ten jest unowocześnieniem xd). Całość bardzo ułatwiała kontrolowanie wszystkich zmiennych parametrów na fabrykach z jednego miejsca zamiast łazić jak powalony po fabryce, bo kompów jeszcze nie było a i z telefonami pewnie krucho „Czy 3.6 rtg to dużo czy mało Diatlov? Not great not terrible”. Summon @myoniwy, bo lubisz sobie mierzyć różne rzeczy. Łapaj fotkę nr 3. Pewnie takie robiłeś w przedszkolu z ukradzionych spinaczy od przedszkolanek. Prawda? I mierzyłeś zdalnie rezystancję mlecznej zupki pani Joli, która akurat się gotowała.

  2. W 1932 Marian Rejewski, Jerzyli Różycki i Henryk Zygalski złamali finalnie szyfr niemieckiej maszyny szyfrującej Enigmy. A zrobili to w Pałacu Saskim (pewnie stąd go Niemcy nie lubili i zburzyli xd). Później stworzyli jej wierną kopię i depesze się odtajniały, że aż paski w pompie grzały. Ich wyniki prac były kluczowe do złamania jej następnych wersji używanych w trakcie II wojny światowej, bo rzutem na taśmę, tj. na 1,5 miesiąca przed jej wybuchem udało im się przekazać Brytyjczykom jej kopię z całą dokumentacją.

  3. W 1935 amerykański projektant gier planszowych opatentował… Monopoly. Gra wkrótce została wydana przez Parker Brothers (które stało się częścią Hasbro w 1991) Miałem okazję raz zacząć w to grać, ale nie dokończyłem. Eh… Jest tu ktoś taki jak ja ._.? A jeśli nie to zagrajcie se rundkę w Sylwka. Fotka patentu jako czwarta. I to jedna ze stron - wszystkie karty, banknoty oraz zasady gry są tam szczegółowo opisane.

  4. W 1978 w Polsce zaczął padać śnieg. Niby nic szczególnego o tej porze roku, ale ten konkretnie spowodował tzw. ZIMĘ STULECIA. Brace yourself, winter is coming.

  5. Też w 1978 w ZSSRowskiej wsi Ust’-Szczugier (cotozanazwa.jpeg) odnotowano najniższą temperaturę w Europie, tj. -58,1°C. Wieś w środku roSSji, ale ponoć to jeszcze Europa.

  6. W 1986 powstało muzeum fotografii w Krakowie. Liczy obecnie ponad 74 000 zbiorów. Poza różnymi zdjęciami różnej maści jest tam ogromna kolekcja różnych kamer i aparatów.

  7. W 1996 premierą miał kanon - gra Diablo. Grałem z godzinę, podobało się. Gra wciąga. Nie wiem czemu przerwałem. Od 10 lat sobie mówię, że kiedyś to przejdę xD

  8. W 1997 (co prawda amerykańską, ale jednak) premierę miała gra Worms 2. Dzięki nim powstało potem lubiane Worms 2 Armageddon, choć w moim serduszku jest tylko Worms World Party (jak ktoś to czyta niech napisze kod „owcе w zbożս” w komentarzu). Ale bym se pograł z kimś i zmartwiał się tylko czy szlaczki zrobione w zeszycie z polskiego, tak jak te 20 lat temu.

  9. W 1999 w roSSji Jelcen spada z rowerka prezydenckiego, a na jego miejsce wstępuje dyktator Fiutin, który wielbiony przez naród uczepił się nieprzerwanie tego stanowiska (z wyjątkiem 2008-2012 kiedy to pociągał Miedwiec...lem za sznurki).

  10. Do tego dnia również 1999 roku pozostawały w obiegu znaczki grzybów (koźlarze, muchomory, czerwone i sromotnikowe, pieczarki, rydze, kurki, borowiki i maślaki), które Poczta Polska wprowadziła w 1959 r. Było ich 35 425 800. A co w nich niezwykłego? Ano to, że były trójkątne. Nie jestem filatelistą, ale nigdy nie widziałem trójkątnych znaczków. Fajne. Fotka nr 5 pod wpisem.


W 1856 powitaliśmy Wojciecha Kossaka - polskiego malarza o tematyce historycznej i batalistycznej, który uwielbiał malować konie. Na większości jego obrazów są konie. Fetyszysta kopyt jak Erwino st00pek.

W 1959 urodził się Val Kilmer - amerykański aktor, co grał w Top Gunie, albo Gorączce. Lubiłem go w tych filmach. Szkoda, że dednął w tym roku (na zapalenie płuc).

W 1977 urodził się Park Jae-sang - co, znowu jakiś lepszokoreański przywódca? Ano nie. A nazwę artystyczną „psy” znacie? OPPA GANGNAM STYLE. Ten teledysk jako pierwszy przekroczył 1 mld wyświetleń na jutubie. Przyznaję się, sam trochę nabiłem xD

W 1384 zmarł John Wycliffe - był angielskim teologiem, który zasłynął „walką” z kościołem katolickim. Był zwolennikiem jego reformacji, tj. nieuznawania bogacenia się księży, sprzedaży odpustów, nieomylności papieża, a także pod jego kierownictwem przetłumaczono biblię z łaciny na j. angielski. Mimo, iż żył ze 100 lat przed Lutrem, to uważany jest za prekursora reformacji i bohatera wiary u anglikan i protestantów.

Tak więc pora na małe podsumowanie. Może nie roku ale takiej „mniejszej połowy”. Nie, nie odchodzę z Hejto. Tylko chciałbym trochę… odpocząć. Dzisiaj wypada 122 wpis (z powodu bugu widać o 3 mniej na tagu). Stało się to moją rutyną (ale w pozytywnym tego słowa znaczeniu) i naprawdę ciekawym przeżyciem. Niestety po kilku miesiącach mój organizm zaczyna się już dopominać o odpoczynek. Najbardziej mi brakowało go w październiku, bo przepracowałem w biurze i domu ok. 390h (tak, bez 10h byłaby czwórka z przodu) i do tego dodajcie jeszcze #hejtobry (na którym spędzałem średnio 2h oraz 1-2h na mema jak nie lepiej). Pozostałe miesiące to średnio 300h. @Sireplama by mnie zabił jakby widział ile śpię.

Wtedy też byłem bliski poddania się, ale tak jak Desmond Gross (żołnierz II wojny światowej co odmówił zabijania, a mimo to uratował pod ostrzałem kilkudziesięciu ludzi - film „Przełęcz Ocalonych” na faktach polecam) mawiał „jeszcze jednego, daj mi uratować jeszcze jednego”, to ja miałem tak samo. Jeszcze jeden, dajcie mi siłę zrobić jeszcze jeden :P. I mimo, że się nie odzywałem, to Wasze ciepłe słowa, które regularnie się pojawiały były taką siłą napędową aby przygotować jeszcze jeden dzień. Ale było to coraz trudniejsze, bo i z powodu złej sytuacji w robocie spędzałem w niej więcej czasu (miesiąc temu zwolnili 1/5 mojego działu a obowiązki… no właśnie) i nie miałem już tak głowy przeglądać dokładnie Waszych wpisów na pomysły na kolejne memy i zacząłem czuć lekkie wypalenie, więc dziękuję @bojowonastawionaowca za te podsumowania co tu się dzieje. Wbrew pozorom portalik mały, ale „sami spamerzy” :P. Przepraszam równocześnie tych, których pominąłem w całej tej serii. Niektórych słabiej rozpoznaję, macie mniej memiczne/brak avków.

Nie chciałem aby poziom spadł (i tak był chyba średni jak u Walaszka xD), i np. brać tylko losowo zdarzeń z Wiki (która miewała błędy, o strinaonthisday(.)com które na początku służyła mi za jedno źródełko nawet nie mówię xD). Nie chciałem, aby po prostu coś było dla samego bycia i odbębnione, bo i mi by się znudziło... stąd chciałem aby było (chyba) zabawnie i naukowo i starać się przy tym uwzględnić jak najwięcej ludzi w memaskach. Niestety nikt nie jest idealny (poza Makłowiczem), więc bardzo dziękuję tym co mi prostowali błędy, albo uzupełniały ciekawostki o jeszcze kolejne, zwłaszcza @ataxbras na czele, ale też @Augustyn_Benc-Walski , @serel czy wspomniany @sireplama. Nie myli się tylko saper (a przynajmniej tylko raz) oraz nie myli się brudasy <badum_tsss>.

Chciałem również bardzo podziękować @RogerThat za bezpośrednią motywajkę do tego przedsięwzięcia. Pamiętam jak lubiłem jego karteczki z kalendarza i po tym jak zakończył swoją serię, to na następny dzień zrobiłem jeden w jego stylu dla beki gdy zakończył swoją akcję i dostałem od niego poniższy komentarz:

Widzę, że następca na tagu wychował się sam. Podoba się ten styl dla mnie

I memik z kaczuszką, która czuje się spełniona jako kaczka, bo kaczątka nauczyły się pływać do tego. Poruszon jażem się poczuł ʕ•ᴥ•ʔ. Roger pewnie sobie z tego sprawy nie zdaje, ale ten konkretnie zestaw sprawił, że powstało #hejtobry. Dało mi to natychmiast do myślenia, że skoro od lat tkwię w pewnym marazmie i nie potrafię się zmusić do produkcji serotoniny/dopaminy/oksytocony/endorfin w moim ciele scrollując nety, to czy może uda mi się porwać na coś bardziej szalonego, przekuć to w coś co innego, coś co sprawi że zarówno ja się rozwinę czytając na różne tematy, ale też sprawię przy tym ludziom banana na twarzy, co mam nadzieję się udało ;). Nigdy w życiu miałem takiej systematyczności (poza jedzeniem skyrów xD). Dziękuję także uniwersum @Dziwen za motywację do memów, bo to dzięki niemu postanowiłem do każdego dnia dodawać obrazek (lub krzyżówkę xD).

Może wrócę do takich ciekawostek dniowych, ale w lżejszej formie, albo po prostu jak natrafię na coś ciekawego to podzielę się z tym tak jak to robiłem wcześniej przed tą serią ;)

Tymczasem dziękuję raz jeszcze za te plusiki, i tak jak krzyżówka mówiła – dziękuję za to, że tu jesteście, bo naprawdę mimo sporego czasowego obciążenia, to Wy dawaliście mi tę siłę każdego dnia. I nie cukruję tylko mówię na serio. Oby ten następny rok był dla Was lepszy niż poprzedni, a przy tym zostaniecie tak kochani jak jesteście. Mam nadzieję, że ktoś tu dotarł i doczytał, miało być krótkie podsumowanie, wyszedł elaborat. Cały ja xD

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza i oczywiście @RogerThat bez którego ta seria by nie powstała, ale też często pomijanego, oczywiście @Dziwen za inspiracje, @bori, @fonfi, @Augustyn_Benc-Walski, @crs333, @Apaturia, @ArmandoNumber5, @splash545, @bartek555, @banita77, @peposlav, @Hugs, @Endrevoir, @myoniwy, @Rozpierpapierduchacz, @Trypsyna, @POMIDORES, @niebylem, @PlatynowyBazant, @Gilgamesh, @Qwapi, @vredo, @Half_NEET_Half_Amazing, @Fly_agaric, @rith, @AndrzejZupa, @TyGrySSek, @pingWIN, @Z_buta_za_horyzont, @FriendGatherArena, @suseu, @sireplama, @AdelbertVonBimberstein, @Umypaszka, @ErwinoRommelo, @Klamra, @PanNiepoprawny, @KatieWee, @bojowonastawionaowca oraz po prostu Was wszystkich <3
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

f54fcae9-75db-4efb-bdb0-22b1bafa295f
3362f33f-6671-4746-b34e-9d47c4357123
8c250cf5-360e-4d36-83f8-8d9dd12c923a
07f0b966-d6d6-43b8-99ea-698d46f835bc
1d5fd590-0b56-4f58-bb19-777af643265b

oświadczam, że poniższy opis jest pełnym, jasnym i dokładnym opisem wynalazku, który umożliwi innym osobom posiadającym wiedzę w tej dziedzinie wykonanie i użytkowanie wynalazku,


Czyli w sumie zrzeka się praw do niego dla dobra innych. Miły gość :3. Aż się przypomniał Nils Bohlin z Volvo, które wymyślił trzypunktowe pasy bezpieczeństwa i Volvo uznało to za taki mega twór, że oddali patent za darmo.


yyy.. no nie ( ͡° ͜ʖ ͡°) kazdy patent (w tym taki który bedziemy sprzedawac / licencjonowac) ktory jest tworzony powinien być opisem pozwalającym na skonstruowanie danego wynalazku.


Potem patenty sie publikuje, zeby konkurencja mogla zobaczyc jak to zostalo zrobione, i zeby nie robić tego samego w swoim produkcie. (I żeby zmienić jakiś mały element i opatentować to jako osobny wynalazek)

@Atexor Oh nieee! No ale cytując klasyka: coś się kończy, coś się zaczyna. Dzięki wielkie za ogrom turbo za⁎⁎⁎⁎stej roboty mistrzu! Odpoczywaj i zbieraj siły na kolejne po⁎⁎⁎⁎ne pomysły - czekamy

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 30 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:34 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. W Polsce mamy Dzień Serka Wiejskiego -A dzień skyra to kiedy, bo twarogu to w czerwcu? Choć wiejskie też są dobre, zwłaszcza z piątnicy, no bo skąd. Szkoda, że skyry mają najmniej białeczka z tej trójcy. Króluje twaróg, ale za to ma tłuszcz, którego skyry nie mają (ha!).

  2. W 1896 kanadyjski hokeista Ernie McLea ustrzelił pierwszego hat-tricka w historii hokeja podczas meczu o puchar Stanley’a (3 lata po jego powstaniu). A puchar ten jest najstarszym pucharem sportowym w Ameryce, obecnie nadawanym za zwycięstwo w lidze NHL, ale nie można go zatrzymać – jest on przechodni, tj. „masz potrzymaj”. Summon @FriendGatherArena

  3. A jak już jesteśmy przy produktach białkowych, to w 1907 Jerzy Maślanka był pierwszą osobą, która dokonała wejścia na Świnicę (2301 m n.p.m) zimą w Tatrach. Jest to jedna z bardziej „wypadkowych” polskich gór.

  4. W 1924 Francis M. Case zyskał patent na suszarkę do ubrań, a dokładnie to udoskonaloną wyżymaczkę, której atutami była prostota konstrukcji (rama z jednego elementu, np. odlewu), mała liczba części, a co za tym idzie koszt. Działała w obie strony. Wymyślił tam także ciekawy sposób na łatwe wyciąganie rolek i zmiany ich docisku. W sumie wygląda jak bardziej zaawansowana wyżymaczka do Frani. Polska ~50 lat za amerykańcami.

  5. Również w 1924 Edwin Hubble ogłosił, że galaktyka @Andromeda to nie jest jakaś tam chmurka, ale osobna galaktyka, co zbiegło się też z tym samym dniem i rokiem utworzenia ZSRR. Przypadek? Wysłanie ruskich w kosmos daleko?

  6. Za mało wydarzeń w 1924? No to dodajmy jeszcze powołanie dyrekcji Polskich Lasów Państwowych. Były one pierwszym organem państwowym, które zarządzało gospodarką wszystkich lasów w Polsce. Wcześniej były okręgowe zarządy. A wspomniane Polskie Lasy Państwowe powstały co prawda 28 czerwca, ale nic nie znaczyły, bo to był etap przejściowy na ogarnięcie nadleśnictw, dyrekcji, struktury terytorialnej etc.

  7. W 1927 w Tokio otwarto linię metra Ginza - jest to najstarsza linia w Azji.

  8. W 1930 amerykański oficer, fotograf i balonista (?) Albert Stevens wykonał pierwsze w historii zdjęcie (z ok. 6400m ze specjalnego balonu) pokazujące, że Ziemia nie jest płaska. Fotka oczywiście pod wpisem - jako trzecia. Pewnie fejk, krzywizna zwierciadła. A ziemia jest płaska. Tylko nawinięta na kulę.

  9. W 1980 wycofano ze służy SS Sołdek – pierwszy polski okręt zbudowany po II wojnie światowej, dodatkowo 100% Made in Poland. Obecnie stoi niemalże naprzeciw (ale najbliżej) słynnego żurawia portowego w Novigradzie Gdańsku

  10. W 2004 w Twarzoksiążce zarejestrował się milionowy użytkownik, co jak na tamte czasy jest niezłym wynikiem, zważywszy że powstał w tym samym roku - 4 lutego. A w 2012 było ich miliard. Ciekawe jaki % to boty.

  11. Rok temu amerykańscy paleontolodzy z parku stanowego Utah poinformowali, że znaleźli szkielet rudego liska sprzed 26 000 lat. Jest to najbardziej kompletny szkielet ssaka znaleziony na tamtych rejonach i pochodzi sprzed ostatniego zlodowacenia. Nazwano go Roxy. Ładnie. Zagadką pozostaje jednak jak dostał się ok. 800 metrów w głąb ciemnej jaskini <po_wuj_się_tam_wpier…_meme.jpeg>. A odkrycia dokonali parę lat wcześniej, ale nie informowali o tym, bo ze względu na kruchość kości i lokalizację lisa byłoby trudno go stamtąd zabrać (wyprawa po niego zajęła 16 godzin). Jej miejsce ma zaś być w muzeum po wyczyszczeniu kości. Fotka Firefoxa pod wpisem jako ostatnia.


W 1946 urodziła się Patti Smith – amerykańska piosenkarka, uważana za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Notka „Because of the Night” była jej jednym z największych przebojów. Nie znałem, ale w sumie fajna. W komentarzu.

W 1951 powitaliśmy Dariusza Kozakiewicza – polskiego gitarzystę zespołu Perfect. Dzięki za fajne nutki w „Autobiografii”, czy „Nie płacz Ewka”… a nie. To nie on. On dołączył później. A to nie wiem, nie słucham ich nowszych utworów. Ale mimo jego późniejszego dołączenia to jest tam od ponad 20 lat, mając drugi najstarszy gitarowy staż obok drugiego gitarzysty Jacka Krzaklewskiego.

W 196 zginął w zamachu Grigorij Rasputin – rosyjski mistyk, egzorcysta, wróżbita czy inny mag ognia. Jeden z najbardziej wpływowych ludzi na dworze cara Mikołaja II. Gdyby nie on nie byłoby piosenki Rasputin od Boney M. do której mam sentyment od dzieciaka xd

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @Andromeda. Dziękuję za Twoją pracę na rzecz odkłamywania ruSSkich ;)
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

3ee4a10d-9fc5-4111-bf51-797d78020460
c5ebe14c-4085-442e-af4e-f1320db79479
8ff43721-5255-492e-97c4-5c23f3f84515
29a6b76f-c205-46c9-8104-c1f8632dc544
c03b0d4d-ad9c-420b-b361-ea0c3f49f0ec

W 1946 urodziła się Patti Smith – amerykańska piosenkarka, uważana za jedną z najważniejszych kobiet w historii rocka. Notka „Because of the Night” była jej jednym z największych przebojów. Nie znałem, ale w sumie fajna. W komentarzu

@Atexor Na RMF24 czasami leci ten utwór, ale prawie zawsze w wersji zespołu 10 000 Maniacs, cover akceptowalny. Dwa razy trafiłem tam na inną wersję, śpiewaną przez Bruce'a Springsteena, oryginalnego współautora zresztą. On miał zaśpiewać ten utwór w 1978. Nie ukrywam, że nie wiem, kto jako pierwszy wykonał ten utwór: Patti czy Bruce. Oboje śpiewali ten utwór we wspomnianym 1978. Patti Smith zaśpiewała ten utwór w wersji studyjnej rok wcześniej, ale przy tak niewielkim okienku czasowym nie dam sobie ręki uciąć deklarując, że Smith była pierwsza. Wersja Patti Smith jest IMO najlepsza pod kątem wokalnym, jeśli chodzi o kompozycję wolę wersję Springsteena.


Dla porządku: w składach eurodance jest jeszcze interesująca wersja CO.RO., gdzie do coveru wpleciono sampel "Master and Servant" Depeszy.

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 29 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:33 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. Święto Garnka z Papryką - że niby bigosu? Gulaszu? Pewnie nie, bo to z USA na pamiątkę armii rewolucyjnej George Washingtona z czasów wojny o niepodległość. Ale jakaś potrawka. Innych świąt nie ma, co za biedny dzień xD

  2. W 1860 w Wielkiej Brytanii zwodowano HMW Warriora. Był to pierwszy żelazny okręt pancerny, a także w chwili jego powstania był największym, najlepszym, najsilniej opancerzonym, najszybszym i ogólnie najzajebiaszczym ever.

  3. W 1885 James B. Erwin opatentował kompresor hydrauliczny. Fotka nr 2.

  4. 22 grudnia wspominałem o najważniejszym patencie ludzkości z 1891 Setha Wheelera o prawidłowym zawieszeniu srajtaśmy, ale na tym jego niezmierzone ludzkim umysłem osiągnięcia się nie kończą. Sześć lat wcześniej, tj. w 1885 opatentował listki do papieru toaletowego. Tak! To, że teraz mamy równe prostokątne fragmenty naszego czyścidełka Oka Saurona, a nie muszelki jak z Człowieka Demolki #pdk to jego zasługa. Fotka nr 2 pod wpisem! Nikt nie docenia Setha Wheelera, każdy ma jego wynalazek w d⁎⁎ie, więc patrzcie i podziwiajcie na fotce nr 3!

  5. W 1888 walijski astronom jako pierwszy wykonał zdjęcie pięknej galaktyki @Andromeda ukazujące jej piękną spiralną strukturę po raz pierwszy w historii. Wtedy nie wiedziano o innych galaktykach i uznał to, że jest to mgławica wewnątrz Drogi Mlecznej. Fotka nr 4.

  6. W 1928 założono „Linje Lotnicze LOT Sp. z o.o.” Może i nazwa z błędem jak na dzisiejsze czasy, ale za to są jednymi ze starszych na świecie. „Tylko” 35 miejsce jeśli dobrze liczę. Pierwszymi polskimi był Aero-Rarg z 1921, a i tak miał 27 miejsce - 12 lat za Francuzami na podium. I to jeszcze za Niemcami, którzy byli drudzy. Łolaboga!

  7. W 1944 Niemcy wysadzili Pałac Saski. Jego początki sięgają połowy XVII wieku, potem w następnym (XVIII) go dość przebudowali i jeszcze w kolejnym (XIX) znowu. Taka ostra bryła był. Fotka (nr 5) z 1919 z pałacu (przy nieistniejącym soborze (rozebrany w czasie pokoju, nie z powodu wojny) jako czwarty pod wpisem. Szczerze średnio mi się podoba, no ale nie jestem znawcą/architektem. Ciekawe jak/jeśli go odbudują, bo widziałem koncepty z fotowoltaiką Klary Sobieraj na dachu xd

  8. W 1989 sejm uchwalił tzw. „Nowelę grudniową”. Zakładała ona zmianę nazwy „Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej” na „Rzeczpospolitą Polską”, wprowadzono trochę zmian jak pluralizm polityczny, ochrona własności, przywrócono orzełkowi koronę, ale przede wszystkim zrobiono CTRL+F -> „Związek Radziecki -> „Zaznacz wszystko” -> DELETE, tj. usunięto wzmianki o przyjaźni i kierowniczej roli ZSRR. We are not friends anymore. Never have been. Parafrazując memulca.

  9. W 1962 wydano pierwszy tom Wielkiej Encyklopedii Powszechnej PWN. Wtedy to było, encyklopedie i światy wiedzy, a nie ej-aje.


W 1879 urodziła się Ellen Gleditsch - norweska radiochemistka, która była asystentką Marii Skłodowskiej. Ustaliła okres półtrwania radu i wniosła spory wkład w praktycznym udowodnieniu istnieniu izotopów. Była także drugą kobietą-profesor w Norwegii.

W 1967 urodził się Andy Wachowski który później został Lilly Wachowski i w wspólnie ze starszym/ą brato-siostrą
Laną/Larry Wawchowski stworzyły (stworzyłx?) interesujące uniwersum Matrixa.


W 2013 zmarł Wojciech Kilar - polski pianista, dzięki któremu mamy muzykę w Samich Swoich, Lalce, Pianiście, Panu Tadeuszu i w ponad 100 innych filmach.

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @Belzebub… oraz… @fonfi?! A co Ty tu…
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

a27784b9-f7ab-4f2f-a36e-61a061908571
c959886a-623e-4da9-a1d9-00e82bc4500e
c0893191-b262-4a54-b82b-dc5a7c8c7f56
1833f1e3-533b-47d1-8c30-1678b2957e93
0e32614d-39ce-4e44-8a34-b0fd3ab5900c

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 28 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:32 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. Międzynarodowy Dzień Pocałunku - hmmm… można siebie?

  2. Premierę miał film Helikopter w Ogniu (Black Hawk Down). Mimo wysokich ocen, mi jakoś nie podszedł (zbyt chaotyczny), ale muzyka… Jezu muzyka. No miodzio. Idealne na odprężenie po całym dniu roboty albo na trawienie serniczka, co się został

  3. W 1991 premierę manga Czarodziejki z Księżyca (Sailor Moon), na podstawie której 3 miesiące później wystartowało anime. Chłopcy lat 80-90 mieli Dragonballa, dziewczynki Czarodziejkę.

  4. W 1613 Galileusz obserwował sobie księżyce Jowisza i przypadkiem odkrył w ten sposób Neptuna. Uznał wtedy, że to jakaś gwiazda stała (tzn. nie zmieniająca raczej swojej pozycji dla obserwatora) z racji, że ma orbitę jak ego Wałęsy i praktycznie się dla niego nie poruszał. Ale w 2009 odkryto ślad w jego notatkach sugerujący, ze odkrył iż „something is no yes” z tą „gwiazdą”, bo zanotował jej (jego-Neptuna) ruch. Notatki z odkrycia pod wpisem jako drugie. W sumie trochę bazgrał, ale geniusze często bazgrzą. Jestem geniuszem?

  5. W 1946 polska dołączyła do UNICEFu - Funduszu Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci, które powstało niedługo wcześniej, bo 11 grudnia. I uwaga. Twórcą UNICEFu jest Polak - Ludwik Rajchman.

  6. W 1959 powstały zakłady Górnicze Lubin, które po 2 latach przekształcono w znany nam dzisiaj KGHM.

  7. W 1973 prezydent USA Richard Nixon wprowadził ustawę o zagrożonych gatunkach. Jak sobie wpiszecie na wiki np. @pingWIN cesarski to macie tam „kategorię zagrożenia”. W przypadku pingwina jest on „NT - bliski zagrożenia (ze strony manata)”, ale są też wymarłe (EX) itp. No to Nixon tego nie wprowadził. HEHEHE. Ale wprowadził prostszą wersję: wymarły, zagrożony, narażony oraz skreślony z listy (niezagrożony). Niemniej ta prosta lista posłużyła wprowadzeniu tej używanej obecnie od 1994 (czerwona lista IUCN). Donald Trump obecnie coś kombinuje, aby z niej wykreślić wilka szarego, albo… wprowadza nową definicję „siedliska krytycznego”, czyli wyklucza obszary których zagrożone gatunki nie obejmują, ale które byłyby idealne do odtworzenia ich populacji. K⁎⁎as.

  8. W 2000 otwarto w południowej Norwegii tunel Bomlafjord, który łączy wyspę Foyno (mającą raptem ok. 1km^2) ze stałym lądem. A po co? For The Glory of Satan of Course. Od wyspy wychodzi most który łączy ją ze znacznie większą wyspą. Tunel ma ponad 7,8 km długości i schodzi na… 262,5 metra pod poziomem morza i wychodzi dopiero w 3/4 długości wyspy. Mają rozmach. Poza tym wyspa wygląda bardzo chillowo z łąkami i lasami jak na Podlasiu (jedziem tam!). Temperaturowo też spoko, bez upałów i wielkich mrozów, ok. 3-17°C przez cały rok (dla regionu Bømlo). Ale co najważniejsze chillują tam sobie słodkie @bojowonastawionaowca. Koordynaty na Google Maps: 59°44'23.9"N 5°25'04.1"E - ew. fotka 3 pod wpisem.

  9. W 2005 wystartował rogalowy portal mający być odpowiednikiem Reddita (rozmów z innmi) oraz digg (ocenianie artykułów). Po latach się psuł i psuł… choć to może kwestia przekroju społeczeństwa. Wszak jego motto to „Wypok to serwis tworzony przez użytkowników”.


W 1882 urodził(a) się Lili Elbe - duńsk(i/a) malar(rz/ka). Jedna z pierwszych osób, które przeszły udokumentowaną operację zmiany płci w 1930. No bez jaj. Aż tak dawno temu? A zmarła w 1931, bo jej organizm odrzucił przeszczepioną macicę (co?!), bo leki immunosupresyjne nie były jeszcze powszechne. A to spowodowało infekcję. To się opłaciło.

W 1954 powitaliśmy Denzela Washingtona (ło matko myślałem, że on po 40) - amerykański aktor, reżyser i scenarzysta. Bardzo lubiłem film „Bez litości” z nim w roli głównej. Sequel gorszy, a trójeczki nie widziałem.

W 1969 narodziły się dwa jądra Linuxa, a dokładniej Linus Torvalds (hue, hue) - fińskiego programisty, który stworzył Linuxa na którym stoi większość internetu, a który jest kluczową postacią w ruchu Open Source. Dzięki mistrzu! Kiedyś będzie rok Linuxa. U mnie był w 2013 jak sobie dosłownie zjarałem dysk twardy (wsadziłem do najniższej szufladki w PC pod lepszy airflow i spięcie z obudową - co za debil to projektował) i przez pół roku używałem Ubuntu i Debiana na pendrive (usb 2.0) bo jako nastolatek nie miałem kasy na nowy. I dało się nawet na tym fajnie grać w CS/Minecraft xD

W 2016 zmarł Tadeusz Olechnowicz - polski kapitan i żeglarz. Był ostatnim dowódcą „Daru Pomorza”, który obecnie sobie stoi (pływa?) jako muzeum w Gdańsku. Był także pierwszym dowódcą „Daru Młodzieży”, na którego powstanie także szukał środki i stosował apele na zbiórki.

Również w 2016 odeszła Debbie Reynolds - amerykańska aktorka, piosenkarka i tancerka. Miała m.in. główną rolę w filmie „Deszczowa Piosenka”, z którego pochodzi słynna nutka „Singing in the Rain” z Genem Kellym. A jak ktoś nie zna to w komentarzu. Przyjemna i pozytywna. A aktorka zmarła dzień po śmieci córki. Smutne.

W 2025, tj. dzisiaj zmarła Brigitte Bardot - francuska aktorka i modelka. Ikona starszego kina lat 50-70.

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza naszą parkę @bojowonastawionaowca i @bori hehe - wiem, że hejtonews wstrzymane ale memulec czekał na ten długo. Dzisiaj wszyscy jesteśmy borim xD
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

f60272ff-5921-473a-aeb4-c4f1fa750baa
052dd108-7d62-46d6-8eb9-ce8463feced4
446292a1-fe72-468b-b7c2-3d283ea03c91

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 27 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:31 (praktycznie jak wczoraj) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. Święto Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, które wybuchło właśnie tego dnia 1918 w Poznaniu. Jest to jedyne tak duże i zakończone sukcesem powstanie. Doprowadziło do wyzwolenia większości Wielkopolski spod panowania niemieckiego (pruskiego). Z mniejszych to jeszcze powstania Śląskie oraz Sejneńskie. A praktycznie o żadnym się nie mówi, ale jak jest przegrane warszawskie to od razu HALYNA WSTAWAJ BO SYGNAŁ ALARMOWY i cały dzień gadki o tym. Eh… Warszawa pępkiem świata.

  2. Święto „Visit the Zoo”, czyli odwiedź zoo. Czasem zdarzy mi się wejść na vikop (zerknąłem tylko!).

  3. W 1655 zakończyła się obrona Jasnej Góry w trakcie potopu szwedzkiego.

  4. Ciekawostka zeszłoroczna @RogerThat - kurde, zadziwion jażem jest:

W 1840 r. w Paryżu została zorganizowana tzw. uczta grudniowa, będąca improwizowanym pojedynkiem poetyckim między Adamem Mickiewiczem i Juliuszem Słowackim. Czyli ta bitwa się jednak odbyła, Darwini tego nie zmyślili.

  1. W 1845 w USA po raz pierwszy użyto eteru do znieczulenia podczas porodu dziecka. A zrobił to lekarz Crawford Long, a pacjentką była… jego żona której kazał go wdychać. Dopiero po paru latach metoda ta zyskała rozgłos.

  2. W 1945 oficjalnie powstał Międzynarodowy Fundusz Walutowy poprzez ratyfikowanie go przez pierwsze 29 państw (choć już niby był gotowy 22 lipca) zajmujący się nadzorem nad walutami i wspomaganiem państw w stabilizacji kursów, ułatwianiem wymian i udzielaniem kredytów jak komuś zabraknie. A, i nie - Polska nie była w grupie 29 państw. Ale Czechosłowacja czy Etiopia już tak xD. Ale też dość szybko, bo 13 dni później, tyle że po 4 latach wystąpiliśmy do 1986 xD

  3. W 1995 Francja odpaliła bombę atomową w połowie drogi między Australią a Chile - nad atolem Mururoa, a raczej w atolu bo w jakimś szybie. W latach wcześniejszych podpisano parę traktatów o zakazie prób jądrowych (PTBT w 1963 - bez Francji), nierozprzestrzenianiu (NPT w 1968), czy parę innych o ograniczeniu przez USA/ZSRR. W 1995 przygotowywany był już pewnie „Traktat o całkowitym zakazie prób z bronią jądrową”, który Francuzi PODPISALI, ale do tego czasu stwierdzili że se jeszcze 6 razy pierdutną (ten test był piąty). Tłumaczyli się tym, że muszą zebrać więcej danych, by móc robić przyszłe testy na komputerach. Myślę, że taki siódmy test w Moskwie pozwoli stworzyć symulacje komputerowe jeszcze wiarygodniejsze. Testów nigdy za wiele. To jeszcze Petersburg. I Łódź Bałuty. A nie, tam już chyba był.

  4. W 1995 Marek Kamiński zdobył biegun południowy, rzutem na taśmę przed końcem roku. A czemu to takie ważne? Ano dlatego, bo 23 maja zdobył też biegun północny i tym samym został pierwszym człowiekiem na świecie który zdobył je oba w ciągu jednego roku bez dodatkowej asysty za co trafił oczywiście do Księgi Rekordów Guinessa. Na swojej stronie internetowej ma GPSa z lokalizatorem i na moment pisania tego jest… na Antarktydzie xD

  5. W 2011 Chiny odpaliły swój system nawigacji będący konkurencją dla GPS – ale tylko na Azję + Australię nazwany BeiDou-2 (jedynka nie była dla gawiedzi, ale wojskowo o zasięgu stricte-Chiny). Pierwszy smartphone, który go obsługiwał To Xiaomi Mi 4… z 2014. Patrząc na jego premierę, to po 2,5 roku zajęło wdrożenie. Krótko? Długo? Odpowiedzcie sobie sami.


W 1829 urodził się Hector Leroux - francuski malarz, który miał fioła na punkcie malowania scen starożytnych Greków i Rzymian. W sumie nawet ładnie malował. Przykład pod wpisem jako trzeci.

W 1985 wylądował Daiki Itō - japoński skoczek narciarski Ciekawe, czy będzie skakał jak Noriaki.

W 1953 pocałował świat w d⁎⁎ę Julian Tuwim - polski poeta, pisarz i autor mojego ulubionego wiersza pt. „Wiersz, w którym autor grzecznie, ale stanowczo uprasza liczne zastępy bliźnich, aby go w d⁎⁎ę pocałowali” (serio taki ma tytuł xD, patrzcie wiki jak nie znacie). W 2013 w jego rodzimym mieście - Łodzi odsłonięto „D⁎⁎ę Tuwima”. Nie dosłownie jego, ale pomnik. Trochę koślawy, ale może być. Fotka d⁎⁎y pod wpisem jako trzecia xD

W 2007 zmarł Jerzy Kawalerowicz - reżyser i scenarzysta, nakręcił parę uznanych filmów jak „Faraon” Prusa czy „Quo Vadis” Sienkiewicza.

Pozdrawiam cieplutko, a skoro było o biegunach i bombach to zwłaszcza fallout-boya @Czokowoko ;)
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

Sorka za spóźnienie, ale specjalna KRZYWÓWKA dla @Felonious_Gru musiała być przygotowana

554db256-7a2d-4a82-a33d-46666295b31e
56d10875-095b-4d27-b491-955802e18f65
bcd1cf16-df3f-4c92-a801-f40c400219f8

Zaloguj się aby komentować

Mam takie pytanko może mondre morze nie. Czy to jest jakiś paradokument z historyjką z d⁎⁎y i wynajętymi aktorami? Bo jak nie to po⁎⁎⁎⁎ne ( ಠ ͜ʖಠ)


tl:dw - matka shotgunem zrobiła mielone z własnego 6 letniego syna siedzącego zapiętego w fotelik w samochodzie a potem jeździła po okolicy zakrwawionym autem bez tylnej szyby i na samej feldze, zatrzymała ją policja i puściła do domu. Dopiero potem po zdecydowaniu się na zajrzenie do bagażnika zaczęli ją ścigać. W aucie wali trupem, są ślady krwi, baba powiedziała że to z mięsa jelenia które wcześniej kupiła a to spoko odwieziemy panią do domu a auto zostanie odholowane bo nie nadaje się w takim stanie do jazdy.


#patologia #memy #911 #usa #ciekawostki #ciekawostkizdupy #pytanie #gownowpis #benc


https://www.youtube.com/watch?v=5krFR7DJyDA

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 26 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:43 (1 minuta później), a zachodzi o 15:31 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. ZJEDZ BO SIĘ ZEPSUJE.

  2. W 1898 Maria Skłodowska-Curie wraz z mężem Pierrem ogłosili odkrycie nowego pierwiastka - radu. Był to jedyny rok w którym odkryto aż 5 pierwiastków (trzy przez Williama Ramsay’a i Morrisa Traversa: krypton, neon i ksenon i dwa przez naszą parkę: polon i rad).

  3. W 1908 Jack Johnson został pierwszym czarnoskórym bokserem, który został mistrzem świata w wadze ciężkiej wygrywając w Sydney. Po jego zwycięstwie wrogość rasowa z powodu buldupizmu sięgnęła zenitu i gazety pisały o nim więcej niż o innych czarnoskórych razem wziętych.

  4. W 1930 Edwin Armstrong opatentował wymyśloną przez siebie modulację radia opartą nie na amplitudzie, ale na częstotliwości (FM). Są one bardziej odporne na zakłócenia, umożliwiają granie muzyki w stereo i zapewniają wyższą jakość dźwięku. Niestety mają mniejszy zasięg i można tam mniej upchać stacji (bo szersze pasmo). Ale i tak się przyjęło (choć dopiero od lat 60 w USA), dzięki czemu radio Zet może zapętlać 5 piosenek na krzyż przez cały etat w kołchozie. A twórca radia może i by coś jeszcze stworzył, ale postanowił przetestować grawitację z 13 piętra, bo miał dość walk z koncernami, które kładły mu kłody pod nogi i przez które stracił fortunę na batalie sądowe z nimi. Eh… A foto patentu pod wpisem. Niech @myoniwy też ma coś od święta xD

  5. W 1948 sowiecki myśliwiec Ła-168 jako pierwszy sowiecki samolot osiągnął prędkość dźwięku w locie nurkowym. Ale to nic, bo sowiecki okręt Moskwa od 14 kwietnia 2022 ciągle jest pod wodą i się nie wynurzył! Hue, hue.

  6. W 1919 założono Polski Związek Narciarski - ciekawe po co skoro nie było wtedy jeszcze Adama Małysza na świecie.

  7. A w 1991 nastąpił oficjalny rozpad nowotworu zwanego ZSRR uchwalony dekret przez ichniejszą Radę Najwyższą. Podobnego losu życzymy roSSji. A że święta, to ufam że wejdzie bonus (buff?) +10 do życzeń.

  8. W 2004 miało miejsce przepotężne trzęsienie ziemi o magnitudzie ok. 9,1-9,3 (od momentu robienia pomiarów w 1900 zajmuje 3 miejsce). Wraz z ogromnym tsunami które wywołało (fale do 15 metrów) spowodowało ono mnóstwo zniszczeń w Indonezji, Sri Lance, Indiach, Tajlandii oraz mniejsze na Malediwach, Somalii, Birmie i Malezji. Zginęło ponad 230 000 ludzi, a kilka milionów straciło dach nad głową. Dodatkowo w Sri Lance tsunami zmiotło z torów pociąg, wskutek czego zginęło 1700 ludzi i jest to największa katastrofa kolejowa w historii, prawie trzykrotnie większa od niechybnego drugiego miejsca.

  9. W 2011 kierownictwo Partii Pracy Lepszej Korei nadało Kim Dzong Unowi tytuł „Niezłomnego Przywódcy Partii, Państwa i Armii”. Gratulujemy poświęcenia dla dobra narodu. Nikt nie ma prawa narzekać.


W 1893 urodził się Mao Zedong - chiński polityk i przywódca Chińskiej Republiki Ludowej w latach 1949-76. A przy tym niezwykle pokojowy. Tak bardzo, że gruziński wąsacz, austriacki akwarelista i pary innych RAZEM WZIĘTYCH mogą mu buty czyścić. Wykresik nr 3.

W 1986 urodził się Kit Harington - Jon Snow z Gry o Tron, a także jakiś zły charakter z Call of Duty Infinite Warfare (średnia gra, użyczył tam głosu i swojej facjaty).

W 1977 zmarł Howard Hawks - amerykański reżyser, dzięki któremu „Człowiek z Blizną” wygląda tak jak wygląda, a wygląda super. Polecanko film.

W 2000 Piotr Łuszcz, znany także jako Magik, znany także jako raper z Paktofoniki postanowił w Katowicach, podobnie jak Edwin postanowił przetestować siłę grawitacji na 9 piętrze bloku… Przyczyna jest nieznana, ale doszukiwano się depresji lub strachu przed służbą wojskową.

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @festiwal_otwartego_parasola... czekamy teraz na punkty.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy


b71f98fc-a24e-46c3-acd8-741c51e567bb
eab6b9cc-871f-4a43-b96c-242abfa36589
fdb75e5f-78b4-4280-81ac-f9f22427ab86

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 25 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:42 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:30 (1 minuta później) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. O Boże… serniczek Narodzenie mamy! Dzień drugi napychania żołądka. Do tych co dbają o formę, siłownie etc. Zacytuję klasyka, ale lekko ocenzuruję (nie klniemy przecież!):

K**wa tylko niech nikt mi się nie waży pojechać na święta do mamusi z plastikowymi pojemnikami z kurczakiem i ryżem. Matka cały dzień n****rdala w kuchni a tu przyjeżdża wielki kafar co mówi, że nie spróbuje serniczka bo on trzyma formę i będzie żarł styropian z sosem 0kcal.

Chociażbyście mieli kolejny dzień n*****rdalać martwe ciągi aby zrzucić te makowce, serniki, jajka i galarety, to macie się zajadać aby matce przykro nie było i jeszcze pochwalić, że pyszne a nie k**wa, że gluten czy inny biały cukier.

I nic nie gadać o siłowni tylko ładnie się ubrać i siedzieć cicho. Nikogo nie interesuje wasz nowy trening pod siłę i hipertofię i każdy też wie, że kreatyna 5g dziennie. W ten dzień nie róbcie też przykrości matce i jak mówi, że białko to chemia i sterydy, to nie kłócicie się tylko przytakujecie i mówicie, że nie bierzecie tego świństwa.

  1. W USA święto „niewymawiania-L”. Osoby z reraniem przegrały na starcie xD

  2. W 1643 William Mynor - brytyjski kapitan statku należącym do Kopani Wschodnioindyjskiej oficjalnie odkrył… No jak się niektórzy pewnie domyślają - Wyspę Bożego Narodzenia, którą tak właśnie nazwał. Średnio w dzień 27°C, a w nocy 22°C. Mieszka tam raptem 11 os/km^2 . Poza tym co roku miliony krabów robi na niej wędrówkę z dżungli do oceanu (fota nr 2). A co najważniejsze - jest naprawdę piękna. Gdyby nie średnio z 3°C za dużo to mieszkałbym tam… choć znana jest też z koralOWIECów. OWCE!

  3. W 1818 w Oberndorfie w Austrii (samiuśka granica z Niemcami) w Kaplicy Cichej Nocy po raz pierwszy wykonano kolędę CIIIICHAAAAAAAA NOOOOOOOOOOOC, ŚWIĘĘĘĘĘĘĘĘĘĘTTTTTTTAAAAAAA NOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOC!!! Tylko, że po niemiecku, czyli S̴̛̜̟̋T̸͔̺̻̹̔̒I̴̹̔͗̽I̷͙̫̟̗̊̔͝I̷̡̫̕Ỉ̵̡͒̏L̴͕̬̞̫̀L̷͈̯̲̈́̌͗͗É̸͙̫̑͘ ̴̢͙̙̎͑͘N̸̡͋͛̏̔Ã̵̳̟̳̫̓C̸̢̬̍H̷͔̹̐́Ţ̵̢̗̟͗̒͑T̸̛͈͚̑͠T̴͙͉̽̀̽͝T̶̨̢̥̗̽͒.̵̪͖̿̈́ ̶̱͓͚̘̕H̷͉̖̀̎E̶̛̜͑͆̓Ẽ̴̺̣̟̮I̸̼̺̭̭̾̔̋̑L̷̹͑͆͆́Ȩ̵̛̲͑̿͝G̵̖͔̘̗̀̉̎̉E̷̱̱̿͑͒̕E̸̞͂͌͝E̶̅̆͜Ḙ̷̃̈́ ̶̗̿͠N̷̘̺̲͒͜Ą̸̡̦̩͛Ç̸̢̲̓̐̇H̶̨̻̝͌͐ͅṰ̵̨̨̘̒̽̎̄!̴͙̻̀̿!̴̜̼̈́̎͗!̶̻̳̅͛̑̐

  4. W 2013 premierę dla gawiedzi z USA (czyli w sumie światową) miał film Wilk z Wall Street - polecanko mocne.

  5. W 2021 wystrzelono teleskop Jamesa Weba. Przykład różnicy jakości względem Hubbla z 1990 na fotce nr 3. W sumie jest nieźle, ale jakoś wolę foto Hubble, nieprzekombinowane xD


W roku zerowym oficjalnie urodził się Jezus - Jezu jak jesteś to wejdź zejdź na ziemie i ogarnij ludzi, daj znak (nie, tym razem Robert Makłowicz się nie liczy). Oficjalnie, bo nieoficjalnie czytałem, że naukowcy obliczyli (na podstawie urodził Jana Chrzciciela i nnych), iż pasowałby wrzesień pomiędzy 6-1 p.n.e. Wtf.

W 1876 urodził się Muhammad Ali. Co, ten bokser? Tak wcześnie? No nie, bo do całości trzeba dodać jeszcze trzeci człon - „Jinnah” - ten był adwokatem, politykiem, generałem ale przede wszystkim założycielem Pakistanu i uważany tam za bohatera narodowego. Myślę, że jakby był znany w Polsce to też byłby, bo był głównym orędownikiem podziału Indii na dwa osobne państwa - Indie i Pakistan. Im mniej Hindusów tym lepiej xd

W 1878 urodził się Louic Chevrolet - szwajwarsko-amerykański mechanik i kierowca wyścigowy, a także  współzałożyciel marki CHRYSLER. Zdziwieni? I nie dziwię się, bo robię Was w konia. Chevrolet.

W 1989 W Rumunii na choince mogli powiesić Nicolae Ceaușescu i jego żonę Elenę, bo w tym dniu zrobiono z nich ser szwajcarski. Nicolae był rumuńskim komunistycznym politykiem, który został tyranem i dyktatorem zaślepionym na swoim punkcie. Kazał sprowadzać ciasteczka dla swojego psa z Wielkiej Brytaniii i traktować go jak księcia, gromadził ogromne bogactwa, telewizja i radio musiały go wychwalać bo się naoglądał (serio) kultów jednostek w Chinach i Korei Północnej, które to odwiedził. Ale przede wszystkim był uber przeciwnikiem antykoncepcji i aborcji w każdym możliwym przypadku i spowodowało to wysyp dzieci chorych i niechcianych, przez co wkrótce sierocińce były przepełnione. Do tego rozwalił służbę zdrowia i gospodarkę. Ale to nie był prawdziwy komunizm.

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @PrzylecialWiekszySamolot (CO TO ZA ZMIANA AVATARA NA 2 DNI PRZED ŚWIĘTAMI?!), @3t3r oraz @owczareknietrzymryjski
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

c6f1e0e6-06a2-49b7-bef1-89240b55ea04
b6049012-8d89-4eaa-a4db-d1fc32a5067e
fe430f42-a4d7-4edd-987e-5241772a1566

Oczywiście, że to nie był prawdziwy komunizm, bo komunizm nie istnieje i jest niemożliwy z ludzką naturą. Choć może izraelskie kibuce działają jakoś blisko prawdziwej komuny.

Zaloguj się aby komentować

#hejtobry, cześć hej(t)o. Dzisiaj mamy 24 grudnia. Słoneczko wschodzi o 07:42 (praktycznie jak wczoraj), a zachodzi o 15:29 (praktycznie jak wczoraj) w porównaniu do wczoraj. A co więcej:

  1. NAWZAJEM

  2. Wigilijka - Wesołych Świąt wierzącym, wesołego wolnego niewierzącym, requiescat in pace karpiom. Pamiętajcie aby w tym dniu - jeżeli zapomnieliście - powiesić na choince anioła, albo gwiazdę, a jak macie problem które to oba. Odsyłam do pierwszego załączniczka.

  3. W 1865 założono Ku Klux Klan - klub miłośników ubierania się w ładne białe stroje i kultywowania tradycji słowiańskich jak wspólne zgromadzenia, ogniska itp.

  4. W 1898 w Warszawie odsłonięto pomnik Adama Mickiewicza. Miał swoją ceremonię otwarcia. Fotka nr 2.

  5. W 1906 Reginald Fessenden - amerykański fizyk i radiotechnik opracował modulację AM w celu przesyłania dźwięku. Wieczorem tego dnia nadał pierwszą transmisję radiową z muzyką dla szerokiej publiczności. Ciekawe czy miał na to licencje hehe. Poza puszczeniem opery (Ombra mai fu - ładne to to), to sam zagrał na skrzypcach i śpiewał kolędy. Ale do ogólnie dostępnego radia jeszcze brakowało 14 lat (patrz wpis z 2 listopada).

  6. W 1951 powstało Królestwo Libii - która najpierw była kolonią Włoch, które zrobiły meme z @Pingwin Pingu  <teraz_to_już_nie_chcę.jpeg> no i się zrzekły tego terenu, a następnia była pod zwierzchnictwem Wielkiej Brytanii oraz Francji. ONZ uznało że w sumie fajnie jakby uzyskali niepodległość przed 1952. I tak się stało. W sumie fajnie jakby republiki Ałtaju, Baszkirii, Kałmucji, Buriacji, Dagestanu, Jakucji, Osetii etc. też zyskały niepodległość. Nic nie sugeruję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  7. W 1968 William Anders wykonał słynne zdjęcie „Earthrise” w trakcie misji Apollo 8 na orbicie księżyca - fotka nr 3. Co śmieszne, przez parę pierwszych lat sądzono, że to inny astronauta (dowódca misji Frank Borman) wykonał zdjęcie, a tu potem Anders znalazł taśmę ze swoim filmem. Takie tam zapomnieć o swoich pierwszych fotkach z księżyca… pozdro xd. Ogólnie fotografia ta jest „troszkę” podkręcona i obrócona o ok. 95°. Mimo, iż oryginał też był w kolorze, to trochę inaczej wyglądał. Fotka nr 4. Drobny retusz xD


W 1798 Ziemia powitała Adama Mickiewicza słowami „Na górze pierniczki, na dole kawałek ciasta, Adam Mickiewicz to pederasta” ~Juliusz Słowacki

W 1974 urodził się Adam Wysocki - polski kajakarz z Augostowa (oj tak, jest tam gdzie kajakować), który był był czterokrotnym olimpijczykiem w 1996, 2000, 2004 oraz 2008. Do tego był trzykrotnym mistrzem Europy oraz miał 45 tytułów mistrzów Polski. Kozak.

W 1872 zmarł William Rankine - obok Clausisa oraz Thomsona (zwanym Lordem Kelvinem) jest jednym z „ojców założycieli” gałęzi fizyki zwaną termodynamiką. Napisał pierwszy podręcznik do niej, a także wprowadził termin „energia potencjalna”. Aż dziwne, że nie „energia rankinia” albo coś w ten deseń od nazwiska. Ale za to wprowadził własną skalę - skalę Rankine’a, która tak jak Kelvin jest używany zamiast °C przy prostym przeliczeniu, tak Rankine jest odpowiednikiem w popieprzonej skali Fahrenheita.


W 1914 zmarł John Muir - szkocko-amerykański przyrodnik, filozof i pisarz. Był jednym z pierwszych i ważniejszych ludzi, którzy zajęli się ochroną dzikiej przyrody. Dzięki niemu powstały np. parki narodowe Yosemite oraz Sekwoi (znany właśnie z tych długaśnych drzew). A poza tym facet wyglądał bardzo potulnie - zdjęcie nr 5**.** Zaś Yosemite polecam wygooglać. Ładne widoczki.

W 1999 targnął się Tomasz Beksiński - syn tego Beksińskiego. Miał parę prób i ogólnie nieszczęśliwy z powodu zawodów miłosnych. Cytując Rogera z innej jego ciekawostki „hehe nieśmieszne nic a nic”

Pozdrawiam cieplutko, zwłaszcza @bojowonastawionaowca, ale w sumie nie wiem dlaczego, hmmm ( ͡° ͜ʖ ͡°). Poza tym wesołego karpia i nie zapomnijcie powiesić na choince aniołka czy gwiazdę. I wtedy może stanie się cud i będzie jeszcze większy aniołek/gwiazda? Ale która? To musicie sobie sami odpowiedzieć.
#ciekawostki #ciekawostkizdupy

fffb0e16-667e-465b-823e-cd9365f9d0d3
45c0e166-ed7b-4d3f-b513-9e5ccae86b9a
404c2a0e-0db1-4764-b453-cf57badc4917
ebeaf7a6-1c27-452d-bae7-22c2e948dcac
1fc0e41a-5586-4804-9067-33a6f7b72107

Dzięki Rankine'owi mamy prąd w domu. Niemal każda elektrownia pracuje w cyklu Rankine'a.

Jest też opracowana technologia Organic Rankine'a Cycle, gdzie jako czynnik pracujący w obiegu używa się np propanu, butanu, etanu, albo amoniaku.

Umożliwia to pozyskiwanie energii ze źródeł o małej różnicy temperatur np wody oceaniczne.

@myoniwy o, nie wiedziałem tego. Dziękuję za uzupełnienie ciekawostki :). Szkoda, że jakoś tego nie wykorzystujemy np. na Bałyku skoro działa na małej różnicy temperatur. Jak widzę to gorsza sprawność (bliżej 40%) i koszta są tego wadą, eh... Pytanie po jakim czasie się ew. zwróci.

A, i przypomniałeś mi dlaczego kojarzysz mi się nie tylko z elektroniką, ale i termodynamiką ( ͡° ͜ʖ ͡°)

4ae97796-501b-440e-833e-e661d8f6395f

@Atexor 40% to mają układy z kotłami nadkrytycznymi, jak np w Kozienicach, 40 kilka procent, czyli ponad połowa energii spalonego węgla idzie w ciepło do komina.


A te ORC to mają po kilka procent sprawności.

Ale takie pływające jednostki miałyby dodatkową funkcję, ochładzanie powierzchni Oceanu i zmniejszanie częstotliwości powstawania huraganów, tajfunów i co tam jeszcze się kręci.

Tylko znów ma kolejną wadę, podgrzewamy większą objętość oceanu, nie wiadomo jak to wtedy wpłynie na prądy oceaniczne i życie w danej okolicy.

Zaloguj się aby komentować