Dawno mnie tak nic nie rozbawilo w wyposazaniu wnetrz. Mieszkanie 2 pok 63 mkw.
W sumie z drugiej strony fajny pomysl, nie trzeba w nocy latac do kibla xD
#architektura #budownictwo

Dawno mnie tak nic nie rozbawilo w wyposazaniu wnetrz. Mieszkanie 2 pok 63 mkw.
W sumie z drugiej strony fajny pomysl, nie trzeba w nocy latac do kibla xD
#architektura #budownictwo

Zaloguj się aby komentować
Co Szanowni Hejterzy sądzą o klinkierze elastycznym, tzw. elastolith? Zastanawiam się nad akcentami na elewacji z tegoż, tylko nie wiem jak z trwałością i czy typowi
#budowadomu #budujzhejto #budownictwo

Zaloguj się aby komentować
#budownictwo #architektura #projektowaniewnetrz
Moja mama pobila rekord swiata w tempie wykonczenia nowego mieszkania 2 pok, ok 45m kw. Wlasnie powoli koncza, a zaczeli w marcu 2024r. Nawet mi sie nie chce myslec o tych mongolach, o ilosci fakapow, uszkodzen, itp.
Najlepsze jest to, ze wziela projektanke wnetrz, ktora skasowala niemalo, bo 12 tys, a robila takie bledy, ze nie wiadomo, czy sie smiac czy plakac. zla szerokosc odplywu liniowego, szla szerokosc okapu kuchennego, jakies tam inne pierdy. i ogolnie miala tez nadzorowac przebieg wszystkiego, a bylo jedno wielkie xD szkoda, ze mamula w innym miescie i mialem rece uwiazane, bo nawet na jakies proste rzeczy musiala czekac. i jak w tej branzy ma byc normalnie.
Zaloguj się aby komentować
Mam w planach budowę domu parterowego z dachem dwuspadowym. Chcę w nim zrobić poddasze z normalnymi schodami, wstępnie nieużytkowe, ale z możliwością zaadaptowania go do poddasza użytkowego. Chciałbym też od razu w projekcie uwzględnić okna na tym poddaszu (tylko ściany, bez okien dachowych).
Generalnie plan jest taki, żeby docelowo zrobić tam jedną małą łazienkę, sypialnię dla gości, biblioteczkę i przestrzeń do prac kreatywnych (duży stół, maszyna do szycia, tego typu klimaty), a reszta jako typowy strych na graty, pudła, itd.
Im więcej o tym czytam, tym bardziej wybucha mi głowa. Rozumiem, że przestrzeń mieszkalna musi spełniać pewne wymogi, ale jeśli projekt będzie zrobiony tak, że będzie możliwość adaptacji tego poddasza (odpowiedni strop, możliwość doprowadzenia instalacji, zrobienia ocieplenia, itd.), to pomijając kwestie podatkowe, nie rozumiem co komu do tego, co z tym poddaszem zrobię.
Na etapie budowy chciałbym ewentualnie podnieść ściankę kolankową o 2 bloczki, a jeśli będzie kasa to i od razu zaadaptować poddasze na użytkowe (albo zrobić to zaraz po zakończeniu budowy).
Macie jakieś doświadczenia z adaptacją poddasza? Czy da się zrobić to w ten sposób, czy mogę mieć przez to problemy i lepiej od razu na etapie projektu zrobić poddasze użytkowe?
Czy ktokolwiek miał problemy przez zrobienie przestrzeni mieszkalnych na poddaszu nieużytkowym?
#budowadomu #budownictwo #pytanie
Sprawdź najpierw mpzp czy nie masz określonej wysokości budynku/ określonej wysokości ścianki kolankowej
ogolnie ją to słabo widzę, bo wysokość poddasza w domu parterowym jest niska, a ty tam chcesz wstawiać okna w ścianach, robić łazienkę i sypialnie( pozdro w lato)
to już chyba lepiej normalnie z poddaszem użytkowym
Zaloguj się aby komentować
O matko ale porypane. Facet od #bhp by dostał zawału.
https://www.youtube.com/watch?v=JxkWMOEMu-Q
#budownictwo #stepujacybudowlaniec #aiart #budowadomu #heheszki

Zaloguj się aby komentować
Witam, jakiś czas temu rzuciłem etat żeby założyć własną firmę. Pech chciał, że chwilę po rzuceniu pracy rozjebałem sobie kolano xD Na szczęście za kilka miesięcy, lekarz pozwoli mi już pracować jako robol fizyczny. Wypada więc wymyślić nazwę firmy. Będzie zajmowała się kompleksowym wykończeniem wnętrz. Jeśli ktoś zaimponuje mi swoim pomysłem wygra pioruna i komentarz. Czekam na oferty. Pozdrawiam cieplutko.
I zasada jest jedna: "Po to Pan Jezus dał nam oczy, żeby robić na oko"
#jdg #firma #budownictwo #heheszki
Zaloguj się aby komentować
Gonimy gonimy z tematem #apartament35mkw . Ponieważ zaraz się zacznie, ale nim się zacznie musimy przerobić jeszcze trochę rzeczy, oraz etapów pracy.
No i co, czas leci robota ubywa. Mając gotową podłogę oraz szkielety ścian, trzeba by się wziąć i je postawić. No i to już potrzebne było trochę więcej rąk do pracy, niż tylko cztery.
Ściany były podzielone na elementy tak aby było je lżej postawić, ale niestety wysokość 5 m robi jednak wrażenie. Do pomocy, zaprzęgnąłem niezastąpionego @myoniwy, braciaka oraz kumpla ze studiów. Z taką ekipą to można góry przenosić, albo stawiać domy, co kto woli.
Przygotowania zaczynamy od sprawdzenia kątów ścian. Jako że drewno używane było dobrej jakości i mierzone dwa razy, to trzeba jedynie złapać przekątne oraz ustabilizować łatą po przekątnej aby się nie przekosiły.
Po logistycznym rozplanowaniu układania ścian, przystępujemy do ich stawiania. Podwalina Dolna została przygotowana i przykręcona do podłogi. To podwaliny dolnej przykręcamy podwalinę górną która jest dolnym elementem ścian. Stawiamy wszystko ręcznie bez użycia ciężkiego sprzętu, jedynie przy pomocy dłuższych łat do samego wznoszenia w najbardziej wrażliwych momentach, oraz potem do ustabilizowania w pionie aby się nie przewróciły.
Wszystkie ściany po kolei są stawiane i przykręcane zarówno do podłogi jak i do ściany sąsiadującej. Najgorzej było podnieść ostatnią ścianę ponieważ ją trzeba było stawiać z zewnątrz do środka co było trochę niewygodne ale daliśmy radę.
Poszycie dachu, było zrobione adekwatnie do podłogi, co obecnie w moim mniemaniu jest delikatnym błędem, ponieważ można było zrobić od razu skośny dach. Natomiast wewnątrz zrobić podwieszany sufit w którym można było ukryć jakieś instalacje typu rekuperacja lub inne elementy. No ale jest jak jest. A jest
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow
@StaryMokasyn
@growl





Zaloguj się aby komentować

Na północnym wschodzie Chin, w zatoce Jinzhou, trwa gigantyczna budowa: lotnisko na sztucznej wyspie o powierzchni 20 km². Planowane na 2035 rok przedsięwzięcie ma na celu przekształcenie miasta Dalian w światowy hub lotniczy, zdolny obsłużyć 80 milionów pasażerów.
W zatoce Jinzhou, u wybrzeży...
Ma ktoś solary (kolektory słoneczne)?
Wszędzie twierdzą, że c.w.u. za darmo od wiosny do jesieni i przez pół zimy, ale jak jest naprawdę?
Opłaca się to dodatkowo montować przy grzaniu c.w.u. PC?
#budowadomu #budujzhejto #budownictwo #odnawialnezrodlaenergii

Każdy jest przeciw. Nikomu sie nie opłaca. Opowiem jak to jest u mnie.
Zamontowałem solar przepływowy, ciśnieniowy, wolnostojący. Żadnego glikolu, pompek, bajecznie prosta instalacja. Wystarczy wpiąć sie trójnikami w wodę ciepłą i zimną.
Solar wolnostojący, 15 rur próżniowych, zintegrowany zbiornik na wodę, nad rurami.
Służy mi od 7 lat. Mam ciepłą wodę od kwietnia do listopada.
Pisaliście o zrzucie zagotowanej wody: zawor cicnieniowy zrzuca ją automatycznie, w trawę obok.
Na zimę wypuszczam wode.
Koszt na teraz 3000zł, mistrzostwo
Zaloguj się aby komentować
Mieszkaniówka, biurowiec i... stadion piłkarski.
Tammelan Stadion w Tampere zdobył nagrodę Finlandia Prize for Architecture 2024 w uznaniu za unikalne wykorzystanie przestrzeni miejskiej: obiekt łączy w rolę areny sportowej, bloku mieszkalnego i centrum handlowego.
Jest pierwszym w kraju hybrydowym stadionem. Na przestrzeni prawie 50 000m² znajdują się boisko z trybunami, bloki mieszkalne z parkingiem i przestrzeń biznesowa z centrum handlowym. Obiekt nie wystaje jednak ponad okoliczne budynki mieszkalne i wpasowuje się do miejskiego krajobrazu.
Otwarty w 2024 roku stadion, następca 70-letniego obiektu o tej samej nazwie jest równocześnie skromny i nowoczesny. Mimo niewielkiej pojemności – 8000 miejsc – zdobył kategorię 4 UEFA i wyróżnia się przeszklonymi trybunami, zakrzywionym podwieszonym dachem czy podgrzewaną murawą. Może też pomieścić 15 000 widzów na koncertach.
https://stadiony.net/aktualnosci/2025/01/finlandia_unikalny_w_skali_swiatowej_nowy_stadionmiasto
#budownictwo #pilkanozna #stadion #ciekawostki #architektura


Zaloguj się aby komentować
Domek letniskowy ogrzewanie, co będzie dobre? Zastanawialiśmy się nad klimatyzacja ale nie wiem czy da radę #budownictwo
Zaloguj się aby komentować
Jak rzecze porzekadło: głową muru nie przebijesz, to w tym przypadku gdyby się dobrze postarać, przyłożyć odpowiednią prędkość z odpowiednią masą, to kto wie kto wie?
Po podłodze przyszedł czas na ściany.
Trzymając się obranej technologii ściany w #apartament35mkw … będą szkieletowe.
Drewno jakie to było do tego użyte to dobrze znane c24 145*45 mm czterostronnie strugane.
Ściany zostały skręcone, na podłodze w kilku elementach, aby było wygodniej je później postawić. A skręcane dlatego że całość konstrukcji zmontowana jest na wkrętach ciesielskich. I tu ważna uwaga nie kupujcie marketowych wkrętów na krzyżaki tylko dobre wkręty na torxa. Dobre bity też się zdadzą, np: https://youtu.be/fCbaKnTLqf8
Belki na ścianie rozmieszczone są co około 62,5 cm. A dlaczego to tyle? A no dlatego żeby przykręcić zewnętrzne poszycie z płyty OSB. A biorąc pod uwagę to że, płyta OSB ma wymiary 125 na 250 to tak wychodziło. I nie wolno się tu pomylić z płytą karton gipsową, ponieważ ta ma inny standard wymiarowy. Skąd to wiem? Wiem.
Po zaznaczeniu miejsc słupów na oczepie oraz podwalinie, czyli dolnej i górnej poziomej belce, kręcimy najpierw jedną stronę a potem kręcimy drugą. Czasem słupy mogą być delikatnie skręcone. To na to też jest metoda można użyć takiego małego klucza drewnianego do naciągnięcia desek.
Nie zapominajmy też o narożnikach które, muszą być wzmocnione dwoma słupami. A także wszystkich otworach okiennych lub drzwiowych. Gdzie muszą być dodatkowe słupy podtrzymujące samo okno, słup podtrzymujący nadproże, oraz słupek ściany. Więc miejscami potrafią być trzy deski obok siebie.
Nadproża, robione były różne ale za każdym razem zgodne ze sztuką oraz spełniające swoje zadanie. Najprostszy to skręcenie trzech desek ze sobą tak aby tworzyły (I-ownik) podwójny teownik, Chcąc zrobić coś mocniejszego dajemy dwie deski w środek, wtedy mamy jakby profil zamknięty (o-ownik). Ale mogą też być takie u-kształtne (u-ownik)
Największa belka bo podwójna była nad przesuwnym oknem tarasowym. Tam też zostały zastosowane podwójne słupy z każdej strony aby móc utrzymać całą ścianę.
Cała konstrukcja piętra/antresoli nie posiada wieńca tylko drewniane deski od samej podłogi do samego szczytu. Taka technologia to technologia Balonowa, pozwala ona uzyskać większą wytrzymałość na wiatry. Przynajmniej tak gdzieś wyczytałem. I taka też została zastosowana.
Niestety tego etapu nie mam zbyt dużo zdjęć, za dużo roboty było. A jak widać na jednym z nich w oddali @myoniwy też macza w tym projekcie palce.
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow
@StaryMokasyn





Zaloguj się aby komentować
Zapowiada się nowy, ciekawy stadion w Polsce.
Ma być gotowy do końca 2026 roku i służyć trzecioligowej Chełmiance obchodzącej w sierpniu 70. urodziny.
Od strony zachodniej będzie budynek kubaturowy wraz z trybunami, od strony wschodniej trybuna mobilna, natomiast od strony północnej oraz południowej elewacje.
Stadion będzie składał się z trzech kondygnacji. Parter o charakterze typowo sportowym, gdzie znajdą się: szatnie, siłownie, magazyny oraz odnowa biologiczna. Pierwsze piętro: loże, restauracja, sala konferencyjna. Drugie piętro: pomieszczenia dla służb, spikerów i komentatorów oraz telewizji. Oprócz Stadionu Miejskiego przy ul. Szwoleżerów, powstaną również trzy boiska treningowe:
pojemność stadionu - 4500 miejsc
sektor gości - 288 miejsc
sektor vip - 255 miejsc
Koszt: 95 mln zł (niemal 45 mln zł stanowi dofinansowanie)
Całkiem fajny, a to 3 liga (czyli tak naprawde 4 poziom rozrywkowy).
Aktualna tabela Chełmianki: https://www.polskapilka.net/3-liga-grupa-4/
#pilkanozna #stadion #budownictwo #chełm





Zaloguj się aby komentować
Za każdym razem gdy jadę przez Lublin i widzę te abominacje architektoniczne (ul. Oratoryjna), to bierze mnie na wymioty. Kto to do cholery zaprojektował? Wielka płyta z nowotworem na głowie... #lublin #architektura #budownictwo

Zaloguj się aby komentować
Zastanawiam się ostatnio, czy nie mam coś zjebanego z akustyką budynku, czy tak po prostu jest. Ściana Porotherm 25+20 styro, okna trzyszybowe 6/14/6/14/6, do ulicy 12m i pas rzadkich drzewek, a jak jedzie coś głośniejszego albo jakiś zapierdalacz, to normalnie jakby przez ścianę było słychać. Oczywiście jak w chałupie głucha cisza. Takiego normalnego ruchu nie słychać w ogóle. Fakt, że zimne powietrze, gęste i mokre to niesie dźwięk jak cholera, ale żeby aż tak?
Trochę żałuję, że w wełnę fasadową nie poszedłem, ale koszta były co najmniej x2 i ryzyko, że będzie gnić. Szukałem jakichś opracowań i poza pierdoletami, że tyle i tyle decybeli izolacyjności przegrody, to tak naprawdę nie wiadomo, czy powinno być cicho, czy jednak nie.
Jak odpalam steranego życiem diesla 3 metry od okna to tylko szmer delikatny słychać.
No i sam już nie wiem.
#budownictwo #budujzhejto #akustyka

Zaloguj się aby komentować
Czy taki kibel byłby zbyt pretensjonalny?
#budownictwo #budujzhejto

Zaloguj się aby komentować
Hej junaku młody śmiało w przyszłość patrz, bo już za parę lat powstanie tu piękny jasny i prosty taras.
#budownictwo #budujzhejto #gownowpis


Zaloguj się aby komentować
Polecacie jakąś kamerkę na budowę? Nie mam prądu jeszcze, tym bardziej internetu. Jakieś sprawdzone rozwiązania? #budownictwo #budujzhejto #budowadomu
Zaloguj się aby komentować

W ofercie las i pełno zieleni, w rzeczywistości plomba wciśnięta między stare budynki i otoczona betonem. Piękne wizualizacje na zdjęciach, a na miejscu odrapane ściany. Siedem minut do centrum? Ow...
#budownictwo #patodeweloperka #wiadomoscipolska
Jak już pewnie się domyślacie, #apartament35mkw jest wzniesiony i ma się dobrze, przeżył już pierwsze ulewne deszcze, wiatry i widział też śnieg. Krótko mówiąc zarówno prace jaki jego wykonawcy mają się bardzo dobrze. W sumie prace nie aż tak dobrze. Ale nie ubiegajmy faktów.
Ostatni wpis zakończył się na konstrukcji podłogi, gdzie już wiemy że został popełniony mały błąd. Mianowicie rozstaw belek zamiast 60 cm powinien być co 42 cm. Poprawiłoby to stabilność rusztu podłogi. Pazerny dwa razy traci. Ale jest na to sposób. Od spodu na środku, wzdłuż całej konstrukcji podłoże jeszcze bloczki fundamentowe i podeprę belką. Powinno być cacy
Podczas pracy nad podłogą wykonana została izolacja termiczna w postaci wełny mineralnej ułożonej na krzyż, aby zniwelować mostki termiczne. Po długości od dołu ułożona wełna o grubości 5 cm a między belki podłogowe 15 cm. Co do samej wełny a dokładnie jej cięcia używałem takiej oto piły jak na zdjęciach, naprawdę bardzo dobrze się nią cięło, a kupiłem ją chyba w Castoramie za jakieś 50 zł. Dobra, wracając, od dołu całość została zamknięta dość dobrą wiatroizolacją. Taka by ochronić od przedmuchów oraz aby podłoga była otwarta dyfuzyjnie do zewnątrz dla pary wodnej.
I zatrzymajmy się tutaj na chwilę. Bo aby zrobić to w miarę rozsądnie, wstępnie wiatroizolacja została rozłożona normalnie od góry. Przyczepiona takerem do belek. Następnie całość podłogi nie była ze sobą scalona, a była dwóch kawałkach. Dzięki temu mogliśmy łatwiej ją przewrócić do góry nogami czyli już normalnie i ustawić ją na bloczkach betonowych a następnie ze sobą złączyć.
Pod spód została jeszcze podwieszana siatka przeciw gryzoniom na całej powierzchni. Bo przecież dla nich to byłoby jak w raju.
Całość podłogi została zamknięta płytą OSB o grubości 22 mm. Oraz została przykryta folią aby nabrała mocy urzędowej i dojrzała do dalszych prac.
Na zdjęciach kilka słonecznych dni, chodźby nawet dla poprawy nastroju w tym szarym pluchawym krajobrazie.
#budownictwo
#dom
#budowadomu
#budowa
#domszkieletowy
#domnazgloszenie
#apartament35mkw
#drewno
Wołam
@tyle_slow





Zaloguj się aby komentować