Pepina Linneusza już osiągnęła dojrzałość zbiorczą bo się z zieleni wybawiła w ładny żółty kolor. Ale potrzebuje jeszcze z miesiąc poleżeć by nabrać dojrzałości konsumpcyjnej.
To są jabłka prawdopodobnie odmiany Koksa Pomarańczowa. Według opisu wyglądu, smaku i terminu dojrzewania (obecnie ze dwa i pół tygodnia do przodu jest z wegetacją) to dużo pasuje.
Jest bardzo smaczna, chrupka i soczysta tyle mogę o niej powiedzieć. Jeżeli się nie pomyliłem to ZDECYDOWANIE POLECAM TĄ ODMIANĘ DO OGRODU!
Jakiś czas temu zapraszałem na konkurs modelarski do Przeciszowa (miałem tam być, ale z różnych powodów muszę zrezygnować), a teraz zapraszam na Podkarpacie. W dniach 28-29.09 w Przysietnicy (powiat brzozowski) odbędzie się IX Podkarpacki Konkurs Modeli Redukcyjnych.
Akurat może ktoś mieszka w okolicy albo będzie przejazdem w Bieszczady to zachęcam do zaglądnięcia.
Kiedys w ogrodniczym była przecena o 30% na rośliny owadożerne wiec kupiłem sobie dzbanecznika i rosisczke. Myślałem że bujdą jest to że zżerają owady ale kilka kilkanaście dni temu widziałem jak wlatuje do dzbanka mucha i dzbanek się zamknął. Dziś się otwarł a w środku trzy truchła much
Kiedyś się wkręciłem w kolekcjonowanie odmian winorośli które różniły się kształtem, smakiem, kolorem, wielkością gron, teraz gdy nauczyłem się szczepić drzewka owocowe zacząłem kolekcjonowanie odmian jabłoni które też się różnią kształtem kolorem wielkością i smakiem.
Na zdjęciu po lewej Żelaźniak (robaczywy więc spadł wcześniej) oraz Kandil sybap który ma wyjątkowy kształt i ładne wybarwienie.
W pracy koledzy mają owocująca cytrynę, a ja miałem cytrynę z pestek, poszedłem do nich i sobie uszczknąlem gałązkę. Zaokulizowałem jednym oczkiem na próbę moją cytrynkę z pestki a resztę gałązki próbuję rozmnożyć wegetatywnie w ziemi. Teoretycznie za jakieś 6 tygodni powinny się pokazać korzenie a oczko za jakieś dwa tygodnie powinno być już przyjęte. Zrobię wpis za dwa tygodnie czy się oczko przyjęło a za sześć czy pojawiły się korzenie.
Trochę chyba przegiąlem. Na zdjęciu przerobione 28 kg pomidorów. Poprzednim rzutem przerobiłem 32 kilogramów. Teraz jeszcze trzeba będzie to wynieść je wszystkie do spiżarni.
Trochę gruszek zebrałem teraz myślę jak je przerobić. Z ciekawostek to gruszę z której zbierałem owoce sadził mój pradziadek na moje oko koło stu lat temu bo mój dziadek mówił że w latach pięćdziesiątych już była dużym drzewem.
Gruszki są pyszne i soczyste o masłowej konsystencji
W każdym razie spróbuję je skarmelizować i zrobić w cieście francuskim.
A swoją drogą tą gruszę oczywiście sprowadziłem do swojego ogrodu i zaszczepiłem przez okulizację w zeszłym roku i w tym roku na wiosnę na przystawkę.
@em-te wychodzi że może to być Bonkreta Williamsa, opisy pasują do niej gdyż jest maslowa, termin owocowania pasuje i jak przjerzeje robi się ona mączysta.
Brno położone w Republice Czeskiej bardzo mnie oczarowało. Miasto jest ciekawe pod każdym względem, piękna i zadbana architektura, nietuzinkowe podziemia i ciekawe wydarzenia kulturalne. To miasto żyje. Brno odwiedziłem na początku sierpnia i z podróży przygotowałem film, na który serdecznie chciałbym Was zaprosić. Brno jest ciekawą opcją do odwiedzenia zarówno podczas dłuższego spaceru, gdy przejeżdża się obok, jak i na weekendowy wyjazd.
@antekwpodrozy jako ciekawostkę dodam że w Brnie jest bunkier który działa też jako hostel. Raz tam spałem z ciekawości ale nie polecam na więcej niż jeden dzień bo jednak śmierdzi stęchlizną w środku
@roadie spałem w tym hostelu - chyba dwie noce, to był max bo jednak to fucking cold war bunkier bez okien XD Ale polecam, fajne doświadczenie. Można go również zwiedzić z przewodnikiem jak się nocuje!
Chciałbym zaprosić wszystkich na 23. Ogólnopolski Konkurs Modeli Kartonowych, który odbędzie się w Przeciszowie (woj. Małopolskie, okolice Oświęcimia, dosłownie 5km od Energylandi) w dniach 20-22.09.2024 w tamtejszym Domu Kultury przy ul. Długiej 6
Zwiedzać wystawę będzie można w niedzielę (22.09) w godzinach 830.
Myślę, że jakieś modele pokazywanie na tagu #modelarskarzeznia będzie można zobaczyć.
Zapraszam, kto ma chęć lub będzie w pobliżu bo impreza jest w brew pozorom naprawdę konkretna. Należy do czołówki konkursów w Polsce jeśli chodzi o ilość wystawianych modeli, a także poziom prac. Dla wielu modelarzy z całego kraju jest to obowiązkowy punkt w modelarskim kalendarzu.
Mam ostatnio zajawkę na szachy. Łojezuśku! Gram, robię zadania, ogladam streamy (pozdrawiam Pana Zbynia), analizy partii (Czerw), lubię Lewego z GothamChess. I yylko mam jeden problem. Mam blokadę, żeby grać z ludźmi. No jprdl. Coś jak z językiem angielskim - jakaś blokada przed graniem w obawie przed, nie wiem, ośmieszeniem się? Dziwne, bo w życiu codziennym i towarzyskim mam dystans do siebie i umiem się z siebie śmiać (masz, k⁎⁎wa, bana.) Oczywiście jak zacznę gadać, to gadam dobrze. Jak gram to też całkiem nieźle, ogólnie stosunek wygranych mam ok 1:1 z lekką przewagą przegranych (pewnie algo tak dopiera przeciwników).
Oczywiście znieczulacze sprawiają, że mogę grać z każdym, a mój angielski zaczyna brzmieć jak z Downtown Abbey.
@Olmec może źle trafiłem z doborem filmów, było to czysto losowe, ale kurwa ekspresyjność tego typa to jest jakiś dramat. No ale to dwa filmiki po 20s każdy, bo tyle wytrzymałem.
Polecam begginer to master speedrun playlistę Erica.
@Olmec u mnie jest podobnie. Pomimo tego, że mam żałośnie niskie ELO i przeciwnicy na tym poziomie grają po prostu słabo, to każdy meczyk, to jest ogromny stres, bo przecież jak siedzę przy partii od kilkunastu minut, no to już muszę ją wygrać.
Najgorsze jest to, że naprawdę potrafię grać solidne szachy (relatywnie, Hikaru wytarłby mną podłogę w kilkunastu ruchach), pomimo braku dobrej znajomości teorii otwarć, to prawie za każdym razem odpala mi się jakieś widzenie tunelowe i walę takiego blundera, że aż zęby bolą. Niestety za każdym razem czas jest moim najgorszym wrogiem. Jak grałem partie 10 minutowe, to nie byłem w stanie wystarczająco szybko analizować, teraz gram partie 15/10 ale nadal szczególnie w końcówkach brakuje mi czasu.
@KierownikW10 bez ogarnięcia jakiegoś otwarcia to nie za bardzo jest czego szukać w szachach. Też nie ogarniam otwarć. Natomiast jak już przetrwam początek, to środek i końcówki jakoś idą.
@Olmec pozwolę się nie zgodzić, jeśli jesteś wystarczająco dobry, to wygrasz nawet po tragicznym otwarciu, co udowadniał Hikaru grając po e4 Ke2 (bongcloud) i wygrywał. Także wystarczy grać partię angielską, francuską i znać obronę przeciwko wczesnym atakiem hetmanem, fried liver i scholar matem i to wystarczy, żeby sobie radzić dobrze. Oczywiście wtedy nie da się grać automatycznie w otwarciu, bo już wtedy trzeba analizować i liczyć, więc czas płynie.
Daj nicka na chess.com, chętnie kiedyś z tobą przegram.
@KierownikW10 nie mówię o typach pokroju Hikaru, mam na myśli, że z moimi umiejętnościami (ich brakiem) to każdy z elo600 mnie załatwia bez mydła na samym początku. Nicka wyślę na priv, bo ukradłem go jednemu z użytkowników hejto i będzie chryja. xd
Tak jak pisałem wczoraj, jabłek trochę mi się uzbierało, część zbioru dałem sąsiadce. Część poszła na szarlotkę a najwieksza cześć poszła na jabłka smażone z cynamonem do słoików
Odmiana jabłoni Antonówka ale rozmiarowo jabłka są jak u Antonówki Półtorafuntowej. Z czasem czasem się dowiem czy mam rację bo tej wiosny póltorafuntową zaszczepiłem na innej jablonce koło domu.
Małe nagranie z moich działań w ramach #partyzantkaogrodnicza jak widać żyją i dobrze się mają. A na wiosnę 23 i 24 tak to wyglądało.
Pierwsze zdjęcie jest z wielkiego piątku 2023
Niżej opis z filmu.
"Wiosną 2023 roku dokładnie w wielki piątek do dzikiej jabłoni rosnącej w polach doszczepiłem trzy stare odmiany z dziadkowego sadu. Były to zimowe odmiany jabłek. Wiosną 2024 Doszczepiłem tam Truskawkowe Nietschnera, malinową oberlandzka, książęce, titowke, cukrowke litewską i jak dobrze pamiętam książę albrecht pruski. Jak widać w sierpniu 2024 przyjęło się większość szczepień z wiosny 2024"
Jestem w czepku urodzony, co ja mówię w czepku, w kondomie.
Zrobiłem sobie mały objazd po okolicy i znalazłem złoto. Mianowicie gruszkę ulęgałke jak sądzę. Nazbierałem sobie całą reklamówkę spadów i zgniłków. Zostało jeszcze je rozdrobnić, wydobyć nasiona i po stratyfikacji zimowej będę miał w przyszłym roku/za dwa lata swoje długowieczne podkładki dla grusz które będę rozdawał i rozsadzał po okolicy.
@starebabyjebacpradem na takiej gruszce będziesz szczepić tylko inne gruszki, czy jest tez możliwość łączenia zupełnie niezwiązanych gatunków drzewek? Pytam z ciekawości, zupełnie się na tym nie znam
@Kompromitacja gruszki na gruszce czasem można pigwę i vice versa ale to już kwestia odmiany bo nie każda się zrasta. Można gruszkę na jabłoni i na odwrót ale to będzie kiepsko się zrastać. Na filmie masz kilkuletnie szczepienie jak się zrosło okolice 5 minuty https://youtu.be/1rEdkCe5aCA?si=uZRWiaesOR_-pwaO