Zaloguj się aby komentować
Znowu na szkockiej ziemi i prosto z lotniska w las...
Niedaleko miejscowości Springfield, przy drodza A914 z Glenrothes do Cupar, w mieszanym lesie pełnym fioletowych rododendronów znajdują się ruiny klasztoru Crawford. Posiadłość ta nigdy jednak nie służyła celom religijnym a nazwę zawdzięcza gotyckiemu wyglądowi i podobieństwu do faktycznego klasztoru. Wybudowana została w 1758 roku przez George'a Lindsay-Crawford, 21. hrabiego Crawford, 5. hrabiego Lindsay jako siedziba rodu po tym jak poprzednia, zamek Kilbirnie, spłonęła rok wcześniej. Kiedy najstarszy syn wyżej wspomnianego, również George Lindsay-Crawford, umiera bezdzietnie, posiadłość dziedziczy ostatni żyjący potomek: córka 21. hrabiego, Lady Mary Lindsay Crawford. To właśnie jej działaniom budynek zawdzięcza swoją nazwę. Nim jednak przystapiła do pracy, pojawił się urodzony w Irlandii John Lindsay Crawford, który wraz ze wspólnikami twierdził, że to on jest prawowitym spadkobiercą zmarłego hrabiego. Kłótnie wewnątrz szajki doprowadziły do ujawnienia prawdy i aresztowania dwóch z oszustów. Pierwszym architektem zatrudnionym przez Lady Mary był David Hamilton, który chciał wzorować się na katedrze w Dunblane i to jemu zawdzięczamy elementy zamku w budowli. Przez brak porozumienia odnośnie kontraktu i płatności a także, jak twierdziła lady Mary, słabą komunikację, jego miejsce zajął w 1811 roku James Gillespie Graham. Jego inspiracją były klasztory Ross i Rossie. Lady Mary była osobą głęboko religijną co odbiło się w ostatecznym wyglądzie posiadłości. Była również filantropem i uwielbiała zwierzęta z którymi spędzała więcej czasu niż z ludźmi. Miała mnóstwo psów, ptaków, oswojonego lisa, dokarmiała codziennie starego jelenia. Zmarła w wieku 75 lat i została pochowana ok 1,5km od domu. Niestety jej grobowiec został splądrowany i zniszczonego przejęła natura. Po śmierci Lady Mary majątek przeszedł w ręce spokrewnionej z nią rodziny Boyle, hrabiów Glasgow i dokonane w nim zostały kolejne modyfikacje: przebudowano kaplicę, wybudowano wieżę, utworzono dziedziniec, zainstalowano windę. Będąc własnością Lady Gertrudy Boyle i jej męża został częściowo strawiony przez pożar ale odremontowany był wciąż intensywnie użytkowany jako miejsce bali, wesel, przyjęć, pikników i polowań. Od śmierci obojga w 1951 roku następuje powolny upadek Crawford Priory. Budynek jest zbyt duży dla ich syna, kolejnego właściciela, by w nim mieszkać i go utrzymać. Plan podziału na cztery mniejsze segmenty i ich sprzedaży spełza na niczym. W latach '70 sprzedano wyposażenie oraz meble a okna zabito deskami. Przebudowa na kompleks wypoczynkowy również nie doszła do skutku. Budynek cały czas niszczał a dodatkowo w 1995 roku strawił go pożar. Obecnie ze względu na stan zarejestrowany jest jako ruina klasy B choć patrząc na jego znaczenie i historię powinien znajdować się w klasie A. Jest niezbyt szczelnie ogrodzony, brak mu dachu, dostępu do środka nie bronią żadne drzwi. Mała część po lewej stronie głównej bramy wydaje się zamieszkana lub przynajmniej użytkowana. Mieszkańcami głównego gmachu są już tylko ptaki a duch Lady Mary ponoć straszy do dziś...
#historia #szkocja #ruiny #zamki #urbex #emigracja





Zaloguj się aby komentować
Szybka relacja z dzisiejszego motourbexu. I jednocześnie tradycyjna reklama artykułu z okazałej, opuszczonej miejscówki.
Główną atrakcją miał być opuszczony pałac, ale po zajechaniu na miejsce, okazało się, że jest pozamykany, chroniony, obczujkowany itd. Po drodze miałem zaznaczony "NOO" czyli Niezidentyfikowany Obiekt Opuszczony, który okazał się starym młynem. Prawie na 100% był to spory młyn, bo dostrzegłem resztki instalacji koła wodnego.
Żeby zaspokoić ciekawość @Abcdef90 i @NiebieskiSzpadelNihilizmu to oprócz puszek, zbitych butelek i gówien (choć w sumie na gówno nie trafiłem), była dziwna hm... "instalacja"? W każdym razie, albo to był jakiś chory performance, albo bezdom wietrzył pościel i dywan. Wracając do reklamy. Dopiero w drodze powrotnej, trafiłem przypadkowo na piękną bazę PKSu, wobec tego zapraszam do lektury i oglądania fot. Link poniżej, tak jak i zlepek pozostałych fot z młyna (° ͜ʖ °)
https://www.hejto.pl/wpis/pks-piekny-koniec-samobusow
#urbex #motocykle #fotografia #ciekawostki #tworczoscwlasna





Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi...
#urbex #motocykle #ciekawostki #fotografia #podroze
Po przejechaniu 250km byłem mocno zawiedziony, że główna miejscówka którą miałem w planie, czyli Kompleks Pałacowy, okazał się nie do zdobycia, a przydrożne ruiny młyna, mnie nie usatysfakcjonowały. I już taki zawiedziony, pod koniec dnia wracałem do domu, gdy WTEM! (czyli nagle) moim oczom ukazała się opuszczona baza PKSu.
No to wjeżdżam... (° ͜ʖ °)
Jest wszystko, czego można oczekiwać. Stacja paliw, warsztaty, biura, a nawet otwarty autobus, a raczej mały samobus, ale o tym za chwilę. Stacja benzynowa, jest w nad wyraz dobrym stanie. W budce z kasą, nadal jest sporo...
Na urbexie, a gdzie? (° ͜ʖ °)
Więcej szczegółów po 16
#urbex #motocykle #ciekawostki #gownowpis

Zaloguj się aby komentować
Stare chopy się przebierajo. Ale to dlatego, że urbex nie śpi...
Stalker spotyka Jasona.
#urbex #tworczoscwlasna #fotografia #ciekawostki #hdr

Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi...
Wygrzebany autoportret stalkerowski z dawnych lat (° ͜ʖ °)
#fotografia #urbex #ciekawostki #tworczoscwlasna #hdr

Zaloguj się aby komentować
Zapro do następnego urbexowego arta. Dla przypomnienia, robię wpisy reklamujące artykuł, bo artykuły giną w gąszczu polityki i gównowpisów (° ͜ʖ °)
Dziś opuszczona Ustrońska piramida.
https://www.hejto.pl/wpis/piramida-w-gorach
#urbex #ciekawostki #tworczoscwlasna #slask #podroze

Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi...
#urbex #ciekawostki #fotografia #slask #tworczoscwlasna
"Maciejka" pachnie i otwiera się wieczorami. Taki opis tego kwiatu, wyłania się jako pierwszy, po wpisaniu frazy w google.
Taką nazwą też, została nazwana jedna z piramid w Ustroniu. Gdyby ktoś nie wiedział, kompleks uzdrowiskowy, składający się 17 budynków w kształcie piramid został zaprojektowany przez architektów: Henryk Buszko i Aleksander Franta, w 60tych poprzedniego wieku.
Po upadku PRLu, wszystkie piramidy zostały wykupione i przekształcone w hotele.
Oprócz Maciejki...
Maciejka była pod zarządem Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni, która nie wykupiła...
Ciekawy wywiad z właścicielką Pałacu w Bełczu Wielkim.
O Gabrieli i Marcinie Pachołek zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku za 260 tys. zł kupili jeden z najpiękniejszych pałaców Dolnego Śląska. Dawna rezydencja w Bełczu Wielkim została wybudowana w XVIII w., ale jest w bardzo złym stanie. - Wiele osób nam pomagało, kiedy gruzy i śmieci zalegały na podłogach w ilościach, które przerosły nasze wyobrażania - opowiada Gabriela Pachołek, wielka miłośniczka historycznych budowli "z duszą".
#zabytki #urbex #czujedobrzeczlowiek #bekazpodludzi
Zaloguj się aby komentować
Zapraszam do urbexowego arta z następnej miejscówki.
Dzisiaj trochę filozofowania na wstępie (° ͜ʖ °)
Opuszczony Tartak i... krzesło...
https://www.hejto.pl/wpis/samotne-krzeslo-symbol-urbexu
#urbex #ciekawostki #tworczoscwlasna #podrozujzhejto #emptyworld

Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi...
#urbex #fotografia #ciekawostki #tworczoscwlasna #emptyworld
Dziś chcę zacząć nietypowo. Bo od krzesła. Dlaczego od krzesła? Bo po moich wieloletnich włóczeniach się po urbexie i fotografowaniu tych miejsc, czy to samemu, czy z innymi eksploratorami, a także po przeglądnięciu setek tysięcy fotografii z takich miejsc, doszedłem do wniosku, że samotne krzesło, to pewnego rodzaju symbol fotografowania urbexów. A skoro tak, to szyję do tego swoją symbolikę.
Pojedyncze krzesło w opuszczonym budynku, to świadectwo obecności człowieka. To pozostałość, po nim. Miejsce jego pracy, odpoczynku czy posiłku. Na wszelkiego...
Reklamówka następnego arta urbexowego, ale tym razem połączonego z biwakiem na terenie byłej Żwirowni.
Zapraszam do lektury i obczajenia fot (° ͜ʖ °)
https://www.hejto.pl/wpis/postapokaliptyczny-biwak
#urbex #ciekawostki #tworczoscwlasna #podrozujzhejto #fotografia

Zaloguj się aby komentować
Urbex nie śpi...
#urbex #ciekawostki #tworzczoscwlasna #fotografia
Zupełnie spontanicznie, po tygodniowej ostrej tyrce w robo, dołączyłem do dwóch ziomków którzy zachęcili mnie fotami, które wysłali, z dopiskiem: "Pacz chopie, śpimy wśród ruin"
No dobra... Dłużej mnie nie trzeba było przekonywać. Zabieram aparat, minimalistyczny sprzęt biwakowy i ruszam.
Na miejscu okazało się, że to teren "Starej Żwirowni", jak to lokalsi nazywali. Kompleks kilku budynków, rozrzuconych na niewielkim terenie, nad urokliwym jeziorem. Niewiele znalazłem w sieci, o tym obiekcie, oprócz tego, że rzeczywiście był żwirownią i został...
Majówka obrodziła niespodziewanie w kilka opuszczeksów. Mam już materiału na 3 arty, ale nie wiem czy rzucić się w wir pisania, czy dawkować i codziennie wrzucać jeden. Tak czy owak, ten wpis, jest zapowiedzią dłuższej serii mojego kontentu.
#urbex #fotografia #podrozujzhejto #ciekawostki


Zaloguj się aby komentować
Majówka? Jak wszyscy to wszyscy. Biwak tym razem wśród #urbex
Jak zwykle żarciowo jesteśmy przygotowani. Opuszczeksy już pozwiedzane. Więc jak wrócę, będzie mikrorelacja. (° ͜ʖ °)
#podroze #ciekawostki #podrozujzhejto





Zaloguj się aby komentować
Niestety, nie pamiętam na jakiej miejscówce to zdjęcie było zrobione ( ‾ʖ̫‾)
Aparat Canon 60D, obiektyw Sigma 18-200 + plus bracketing.
#fotografia #urbex #tworczoscwlasna #hdr #ciekawostki

Zaloguj się aby komentować
Bardzo lubię w #urbex to, że nigdy nie wiesz na co trafisz.
Zwiedzamy sobie stary dworek w bardzo mocnym stanie rozkładu. Takie Tour de śmietnik nam wyszło.
Wchodzimy do jednego z pomieszczeń gospodarczych w okolicy dworku, a tam między stosami kartonów, dachówek i innych śmieci stoi sobie wyposażenie gabinetu lekarskiego z lat minionych.

Zaloguj się aby komentować
Tak jak mowilem juz pod postem @spawaczatomowy urbexiarze z checia poparli ratowanie palacu i inicjatywr wspolnego sprzatania budynku. Im zawsze sie oko cieszy na to gdy ktos odbudowuje ładne budynki. Dzis Sietra wrzucil material z akcji. Jeszcze nie odpalilem - wiec jestem ciekaw ile znajomych twarzy moze na nim byc.
#urbex

Zaloguj się aby komentować
Jaki Plot Twist
Przed tygodniem rozgłosu nabrała akcja w socjalach z prośbą o pomoc w odgruzowaniu zabytkowego pałacyka w Bełczu Wielkim.
Inwestorzy to małżeństwo Gabriela i Marcin Pachołek z Wronowa. Do Bełcza z Wronowa mają 20km.
Nie brakło słów krytyki za próbę angażowania ludzi do prac porządkowych za przysłowiową "miskę ryżu".
Jednak cała akcja nabrała na tyle dużego rozgłosu, że Pani Gabriela i Pan Marcin chyba wyszli daleko poza zakładany plan minimum!
#urbex #zabytki #czujedobrzeczlowiek


Zaloguj się aby komentować