Lidzbark Warmiński jest przepięknym miastem położonym w województwie warmińsko-mazurskim nad rzeką Łyną. Zobaczyć można tam niesamowity zamek, a także pozostałości murów obronnych, dlatego też włączam to miasto do projektu “Miasta stojące murem”.
Pierwotna długość murów obronnych wynosiła 1000 metrów, a do czasów współczesnych zachowało się ponad 200 metrów oraz przedbramie bramy Wysokiej.
Miejscowy Zamek Biskupów Warmińskich powstał w połowie XIV wieku, a jednym z jego mieszkańców był Mikołaj Kopernik.
Pod koniec XIV wieku w Lidzbarku Warmińskim powstał wodociąg użytkowany do początku XX wieku.
Miejscowy kościół św. Piotra i Pawła powstał w stylu późnogotyckim w XIV wieku.
W centrum miasta można zobaczyć ciekawą drewnianą świątynię będącą dawnym kościołem ewangelickim. Powstała w pierwszej połowie XIX wieku, a obecnie mieści się w niej Cerkiew Świętych Apostołów Piotra i Pawła.
A w tężni solankowej byłeś? Lidzbark na przestrzeni kilku lat zaczął bardzo się zmieniać, mają teraz super deptak w starym mieście, termy, tężnie, elegancki tor do motocross, budują nowoczesny kompleks medyczny( starają się o status miasta uzdrowiskowego).
Nie wspomniałeś też o wysokiej bramie (aktualnie w remoncie ), tuż przy bulwarach nad Łyną.
Na razie funkcja jest dostępna tylko na stronie www, ale niebawem ukaże się w aplikacji.
Dane pochodzą z OpenStreetMap, gdzie każdy może edytować dane. Więc jeżeli czegoś brakuje albo jest jakiś błąd, łatwo można go poprawić ( ͡° ͜ʖ ͡°) Po kliknięciu w punkt, pojawia się dymek z linkiem do OpenStreetMap.
Tej nie znam ale używałam i polecam apke iOverlander. Działa na całym świecie, można sprawdzić czy są to dzikie plaże, czy płatne kempingi z różnymi udogodnieniami. Też tworzona przez użytkowników, często ze zdjęciem i krótkim opisem, że np dojazd tylko z 4x4, albo tylko w danych miesiącach (to głównie w krajach dzunglowych) :)
Amsterdam zdecydował, że nie będzie już zezwalać na budowę hoteli. Nowy obiekt może otworzyć się wyłącznie w przypadku, gdy zamknie się stary. Dopuszczalne będą przebudowy starych obiektów z powodów ekologicznych, jednakże ilość miejsc noclegowych ma pozostać stała. Zakaz nie obejmie obiektów z już przyznanymi pozwoleniami na budowę.
Ma to zapobiec tyrystyce na masową skalę, sprawić że miasto będzie przyjazne mieszkańcom i przyjezdnym. Limit ustalono na 20 milionów noclegów rocznie.
Whitby jest pięknie położonym miastem w Anglii, które odwiedziłem rok temu podczas podróży do Yorku. Jego największą atrakcją są ruiny dawnego opactwa. Warto dodać, że to właśnie ono było inspiracją do powstania słynnej powieści Dracula.
Whitby znane jest z malowniczo położonych ruin gotyckiego opactwa, które powstało w XII wieku, aczkolwiek pierwszy klasztor powstał tam jakieś 500 lat wcześniej. Opactwo działało do około 1540 roku, gdy zostało rozwiązane. Od tego czasu zaczęło popadać w ruinę, a dobił je ostrzał z niemieckich krążowników w 1914 roku. Wstęp na teren ruin jest płatny o kosztuje 11,20 GPB (osoba dorosła). Od siebie dodam, że warto tam wejść, a miejsce jest niesamowite.
To właśnie w Whitby było inspiracją do napisania powieści Dracula, której autorem jest Bram Stoker. Miejscowy kościół St Mary oraz ruiny opactwa były inspiracją. Również schody prowadzące do opactwa, które mają 199 stopni były jednym z motywów książki.
W miasteczku w czasach swojej młodości mieszkał słynny żeglarz i odkrywca James Cook, który odkrył m.in. Wyspę Bożego Narodzenia i Hawaje.
Na tym samym wzgórzu co ruiny opactwa, znajduje się normański kościół St. Mary z około 1110 roku, który w późniejszych stuleciach był przebudowywany. Najstarsze elementy to transepty i wieża, które powstały właśnie w XII i XIII wieku.
Ciekawy jest budynek dawnego ratusza z 1788 roku, który można zobaczyć przy Church Street
Whitby pełne jest ciekawych starych domów oraz uliczek, którymi warto się przespacerować
@antekwpodrozy do napisania powieści i zdaje sie powstały tam pierwsze rozdziały, autor dostał inspiracji przebywając w Cruden Bay w Szkocji a dokładniej natchnął go zamek Sleins Castle
w przyszły weekend lecę sobie w trasę krajoznawczą po ziemi Sandomierskiej i Kieleckiej z dwom innymi motocyklistami z DC (dojazd w „rejon” po linii Wisły raczej). Jedziemy sobie na lajcie, w ramach turystyki, żeby pozaglądać tu i ówdzie. Udało nam się przygotować listę miejsc do odwiedzenia, możliwe, że niektóre wypadną, ale może macie ciekawe miejscówki, które nie znalazły się na poniższej liście a warto pomacać (urbexem też nie pogardzę ( ͡~ ͜ʖ ͡°) ) Oto i ona:
\\
Rezerwat przyrody Skały w Krynkach\\
Ruiny pałacu Tarłów w Podzamczu\\
Podziemna Trasa Turystyczna w Opatowie\\
Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura Starachowice\\
Ruiny zamku i Skałą Nihilistów Podrodzie\\
Ruiny Zamku Krzyżtopór w Ujeździe\\
Góry piperzowe k Sandomierza\\
Kopalnie w Krzemionkach Opatowskich\\
Ruiny Zamku w Ćmielowie\
Zamek w Szydłowcu.
Napiszcie jeśli tam byliście i (nie)warto jechać albo jak macie inne ciekawe miejsca to podzielcie się poproszę.\
Startujemy w piątek na takim samym nielegalu jak dzisiaj Ty.🙃
Dojazd do Sandomierza opłotkami i nocleg. Sobota, ruszamy w kierunku Kielec i zgarniamy miejscówki. Drugi nocleg na zamku w Sobkowie - tak Chęciny są rzut beretem, ale to jest takie "must be" że nie wpisałem. Niedziela, zgarniamy pozostałe miejscówki i powrót do DC...też opłotkami.
W kufrach ciuchy do trekingu więc jakaś górka też może być do zaliczenia.