Mordki, te dyski wewnętrzne starego typu HDD podłączane przez SATA da radę wsadzić do jakiejś przejściówki/kieszeni i podłączyć do nowego kąkutera zewnętrznie przez USB? #komputery
Mordki, te dyski wewnętrzne starego typu HDD podłączane przez SATA da radę wsadzić do jakiejś przejściówki/kieszeni i podłączyć do nowego kąkutera zewnętrznie przez USB? #komputery
@Rimfire Oczywiście, że tak.
Małe laptopowe (2.5 cala) wystarczy podłączyć bezpośrednio przez adapter USB. Duże (3.5 cala) muszą jeszcze dostać zasilanie 12V na ich wtyczkę zasilająca (osobny dedykowany zasilacz, albo stary komputerowy z odpowiednia wtyczka).
Innym rozwiązaniem są jeszcze stacje dokujące ze slotami na dyski odpowiedniego typu — posiadają one własne zasilanie i kabel USB do kompa. Wsuwasz tylko dysk do niej, podłączasz kabel USB do kompa i jechane.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W Office 365 jest limit 25 połączeń ze skrzynką współdzieloną Exchange. Jeśli do skrzynki zaloguje się więcej ludzi przestaje to sensownie działać. I teraz dostałem zadanie by umożliwić pracę 50 osobom. Jedyne co mi przychodzi do głowy to jakiś forwarding na dwie mniejsze skrzynki nie podpadające w ten limit. Czyli filtrowanie adresów przychodzących np jeśli zaczyna się na samogłoskę to do skrzynki A a reszta do skrzynki B. Słabo to widzę tak jak i całego Ofisa 365 którego nienawidzę. W Dovecot mogłem powiesić tylu userów ilu chciałem a to mikroszitowe
#sysadmin #komputery #informatyka
To może zaproponuj zmianę po prostu w firmie na inne rozwiązanie. Albo dodatkowy serwer poczty własny, ze skrzynką, która będzie pobierała wiadomości z tej skrzynki w office365 (będzie wtedy 1 połączenie). Nie wiem tylko jak z wysyłaniem wtedy, ale chyba odpowiednie wpisy w SPF, MX itp. by sprawę załatwiły.
Zaloguj się aby komentować
Ale mnie wkurza brak standardów, nawet nieoficjalnych, w prostych tematach. Składam córce komputer (a w zasadzie 2 takie same, bo jeszcze dla jednej dziewczynki), koniecznie ma być biały i jak najmniejszy. Nasiedziałem się jak głupi, żeby uzbierać białe elementy w rozsądnych cenach. W końcu się udało, choć nie bez kompromisów, bo niektórzy producenci mają chyba raka mózgu: jak inaczej nazwać to, że biała płyta główna, za niemałe pieniądze, ma część wtyczek białych ale sporą część zostawili czarne i kłują teraz po oczach, albo producent białej obudowy, z białymi wentylatorami zostawił wszystkie kable (od tychże wentylatorów i panelu przedniego) czarne?
Najgorsze jednak jest ARGB
Pierwszy raz się w to bawię, bo u siebie miałem wywalone, syn też był ponad to, ale dziewczyny? Hoho, tylko zobaczyły, że tak można i szał.
No wiec płyta ma 3xARGB, wiatrak na procku działa elegancko i od strzału, ale RAM Corsaira, mimo, że niby zgodny z Gigabyte Fusion już nie jest przez tą apkę rozpoznawany, rozpoznaje go apka od Corsaira, ale jest przesadnie trudna i ustawianie tam czegoś to koszmar. Co gorsza, ARGB w wiatrakach z obudową jest jakieś ułomne i niby wtyczka 3pin jest, ale nie rozpoznaje tego nic. Kupiłem inny wentylator na próbę do obudowy i jego już Fusion rozpoznaje, ale ma przesunięte kolory! Czaicie? Nie potrafili się nawet dogadać, że RGB to RGB a nie np GBR. Żeby było śmieszniej można kalibrować, ale apka Gigabyte, mimo, że widzi te wentyle i nimi steruje, to jak klikam kalibracja, to mówi, że to nie ARGB
Open RGB też połowy nie rozpoznaje i nie mogę tam znaleźć kalibracji.
Najlepiej sobie radzi SignalRGB, który o dziwo co prawda nie rozpoznaje tych wiatraków, ale kolory przypisał dobre, niemniej też jest niepotrzebnie przekombinowany i częściowo płatny.
Ja chcę to tylko podłączyć, włączyć dziewczynom jakieś latanie kolorków takie same na wszystkich podzespołach i ewentualnie dać możliwość łatwego (!) zmieniania kilku efektów/kolorów
#zalesie #komputery #argb #problemystarychludzi

apka od Corsaira, ale jest przesadnie trudna i ustawianie tam czegoś to koszmar.
@JarosG jej przejrzystość to najmniejszy problem tam tomeczku
A iCUE? Z wersji na wersję j⁎⁎ie się co chce i jak chce. W starej wersji aplikacja notorycznie wywalała mi error na klawiaturze. Dalej działała, CZASEM gubiła profil podświetlenia, który jej ustawiłem, ale ogólnie nie dało się jej przekonfigurować do czasu, aż się nie wcisnąłem pod biurko i nie odłączyłem jej na moment od komputera.
W nowej wersji, znowu rzekomo lepszej i poprawionej... to się niby już nie dzieje. Ale za to jak odpalam samą apkę, nawet bez konfiguracji czegokolwiek, to procesor z marszu dostaje +40% obciążenia nic nie robiąc. Za to najlepsze pojebowo zaczyna się, jak odpalasz przeglądarkę i w niej nową kartę. Procesor: 90%. A już jak postanowisz odpalić coś na YT, to zostaje śpiewać ♪anielski orszak niech twą duszę przyjmie♫ bo 100% na procesorze się nie kończy, niby bez throttlowania, bo taktowanie stoi pełne, ale już nawet kursor laguje. I żeby nie było- procesor to I7-6800K, a nie jakiś Athlon
Serio, wystarczy poszukać, cały internet jest zajebany wątkami jak te aplikacje się pieprzą, reddit to w ogóle chyba ma osobną infrę na datacenter na trzymanie subredditów z tym gównem. Co z tego, że sprzęt nawet okej, jak software'owo to jest taka ch⁎⁎⁎ia, że lepiej tego nie tykać
Zaloguj się aby komentować
Pytanko do eksperta. Czy i9-12900KF trzeba jakoś w BIOSie ograniczyć żeby się za bardzo nie rozkręcał? CPU nadal w opakowaniu, więc nie wiem jak to w praktyce wygląda i chciałem na zaś się dowiedzieć. Chłodzonko zwykłe powietrzem i sobie sprawdziłem w internecie a tam różnie rabinowie prawili. Według opisu technicznego podstawowa moc jest 125 W czyli dużo niżej niż sobie radzić powinien wiatraczek. Ale maksymalna moc turbo jest napisane, że 241 W i tutaj nie wiem za bardzo jak to działa. Czy procesor sam jest na tyle ogarnięty, żeby nie nagrzewać powyżej tego co może go wiatraczek hehe wydmuchać? #komputery
Zaloguj się aby komentować
#pcmasterrace #komputery
Dziatwo droga, pomóżcie proszę dziadkowi (ja z czasów zworek master/slave i scsi) : Czy w lapa z linku można wepchnąć drugi dysk? Jeśli nie to jak po zakupie większego przerzucic system na nowy.?
I ewentualne pytanie czy używając dysku zewnętrznego gry będą sensownie chodziły z niego? Raczej produkcję AAA.
Lap:
https://www.x-kom.pl/p/1221015-laptop-15-16-hp-victus-15-i5-12500h-16gb-512-win11-rtx4060-144hz.html
Thanks from the mountain!
usb 3.2 jest szybkie ale do sekwencyjnego wysyłania dużych plików, dla każdego innego sposobu użycia do pci-e nvme wpiętego do procesora nie ma nawet startu. Nie dziaduj, kup po prostu większy dysk i wymień. Zewnętrzny będzie droższy i gorszy.
Jeśli chodzi o przeniesienie systemu to tutaj masz wiki jak zbackupować https://www.wikihow.com/Back-Up-Your-Files-in-Windows-10
Ale wg. mnie jest to nie warte zachodu, zgraj pliki które chcesz zachować na pendrive, zainstaluj windę na nowym dysku i wgraj je spowrotem.
@Fishery
Zapoznaj się z narzędziem winget
Przeczytaj https://github.com/Romanitho/Winget-AutoUpdate
Swoje pliki zabezpiecz w Google drive.
To Ci znacząco ułatwi przejście na nowy sprzęt.
Zaloguj się aby komentować
Czy jest możliwe że uniwersytet prywatny w PL prowadzący zajęcia przez Classroom Google, ma narzędzia żeby wykryć nagrywanie wykładu zdalnego na komputerze studenta? Student używa OBS Studio i w domniemany sposób został poinformowany że rejestracja transmisji jest nielegalna. Czy to w ogóle możliwe żeby takie rzeczy wykryć ze strony uczelni?
#programowanie #komputery #informatyka #bezpieczenstwo #cyberbezpieczenstwo #hacking
@Gracz_Komputerowy Raz, że jeżeli to jest ogólny email gdzie piszą, że tak nie można a nie że napisali wprost że to zrobiłeś to pewnie rozsyłają takiego każdemu. A dwa pytanie bo nie korzystam z tej apki, czy ten Google Classroom leciał odpalony w przeglądarce czy jako osobna aplikacja, no i czy OBS był ustawiony na nagrywanie całego ekranu czy całej aplikacji.
Jeżeli OBS nagrywał cały ekran a apka była odpalona w przeglądarce to raczej nie ma szans wykryć nagrywania ekranu, a łatwo możesz to sprawdzić googlując fraze "JS detect screen recording".
Jeżeli jednak była to aplikacja odpalona natywnie, nie ważne czy electron czy nie to ofc jak najbardziej mogła chociażby przeskanować aktualne procesy i wykryć że leciał obs.exe w tle plus na bank istnieje milion innych sposobów na to.
Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #komputery #laptopy #poradniki Siema #hejto chciałem się z wami podzielić spoko znaleziskiem (oficjalnego forum msi) dotyczącym sie grzejącego laptopa. W moim przypadku lapatop po odpaleniu przeglądarki chrome osiągał temperaturę (non-stop) 90-95 stopni. Najbardziej mnie wkurwiało granie w gry bo w paluchy parzyło. I trafiłem na poradę jak temu zażegnać w dwóch krokach które wam przedstawiam na screenach. Niestety po ponownym uruchomieniu wszystko wraca do poprzedniego stanu czyli do 100%. Dajcie znać czy działa.
Link do znaleziska:
https://forum-pl.msi.com/index.php?threads/msi-gf63-thin-11uc-bardzo-sie-grzeje.15648/
Mój procek to: i5-10500H



Zaloguj się aby komentować
Hejka, to jest normalne że procesor Intela wystawiony jako nowy i kupiony z dużego sklepu na Allegro przyszedł z Niemiec i w takim pudełku? Znaczy się nie ma żadnego takiego pudełka z logami Intela tylko jest procesor bezpośrednio zabezpieczony piankami i w tym pudełku Cortronic co wychodzi na to produkuje takie pudełka. Spotkaliście się z czymś takim? Nie wiem czy się pultać o to ze sprzedającym czy bym się wygłupił. #komputery

Zaloguj się aby komentować
#heheszki #komputery #autyzm
BTW wśród ludzi, których poznałem zauważyłem, że im bardziej inteligentny i im bardziej autystyczny ktoś jest tym większa szansa, że za młodu czytał encyklopedie do poduszki xd

@maximilianan Jako kilkuletnie dziecko uwielbiałem czytać encyklopedię. To było podłe ze strony autorów, że w opisach haseł podawali odnośniki do innych haseł. Więc czytałem też te odnośniki. W związku z tym lektura encyklopedii trochę u mnie trwała.
Lubiłem też atlas historyczny, encyklopedię II wojny i encyklopedię zdrowia, ale ona mnie trochę przerażała, bo tam były zdjęcia zdeformowanych ludzi, a najstraszniejsze były dzieci z jakimiś naroślami.
Nie dawajcie swoim dzieciom do czytania encyklopedii zdrowia.
Nie wiem czy mam Zespół Aspergera. Pewnie coś tam ze spektrum mam.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Hejka. Mam pytanie do was ludziska. Nadszedł czas na zmianę procesora. Procek AMD pod am5. Będzie używany po części do grania ale i innych rzeczy czy aplikacji. Procek będzie współpracował z rtx 3080. Myślałem na ryzen 7 7800x3d ale teraz ceny są dość wysokie tego procka. I wciąż idzie on w górę bo śledzę na bieżąco ruch w tym temacie. Teraz się zastanawiam nad ryzen 9 7900. Efektywność energetyczna bardzo dobra. W grach się podobno spisuje. W wielowątkowości też. Cena w miarę przystępna. Myślicie że to będzie dobry wybór? #pcmasterrace #komputery #technologia #gry #pcbuild #hardware

Z tymi x3d to jest tak że przykładowo 5700x3d ma wydajność w grach na poziomie 7500f biorąc przy tym dużo więcej prądu i kosztując też wiecej. Zastanów się czy wykorzystasz ten 3d cache teraz lub w najbliższej przyszłości. Bo większość ludzi ładuje się z przepłacaniem za te procki, a później gra w 1440p/4k gdzie różnicy w tych prockach nie będzie widać przez parę najbliższych lat, a do aplikacji się on nie przyda.
Ja wolę kupić 7500f a za ileś lat kiedy ten procesor będzie niedomagał to kupić 11600x który pewnie będzie miał wydajność w grach tego 7800x3d .
Zaloguj się aby komentować
#komputery
AMD Ryzen 9 7950X3D
zamówione z dodatkami, będzie robiona buda do grania, linux jako podstawa, wirtualny windows 10 do grania na drugim dysku nmve
Zaloguj się aby komentować
Mordeczki, takie mam pytanie komputerowe. Jak jest procesor bez zintegrowanej grafiki to jeśli bym chciał wymienić starą kartę graficzną na nową to mogą być jakieś problemy z tym związane czy śmiało wyciągam starą, wsadzam nową, podłączam piny i włączam power a to już tam się samo usortuje.? Czy może być skifa jak czegoś tam wcześniej nie ustawię w BIOSie czy coś? #komputery
@Rimfire sam procesor nie ma tutaj nic do gadania praktycznie, o ile nie jest na maksa przestarzały wraz z płytą główną - chodzi o kompatybilność PCIExpress. Większość kart bez problemu działa z starszymi wersjami, ale kto wie, może masz jakiś zabytek
Chodzi o to, że jest kilka trybów działania sprzętu. Jest tryb fallback czy podstawowy, który włączy się jak sterowników nie ma albo się zepsują. W nim spokojnie poużywasz kompa, (mogą być problemy z rozdzielczością), oraz ściągniesz i zainstalujesz nowe sterowniki.
Sterowniki NVIDIA bardzo dużo ważą jak coś, ściągnij je zawczasu i wrzuć na pulpit.
Zaloguj się aby komentować
#ciekawostki #komputery #pcbuild I9-13900KS with RTX4090 Sprzedam pole wraz somsiadem za miedzą i se kupię
Ja się dziwię polityce tej firmy, nie dość, że generacja 13 i 14 to klapa to czymś takim w ogóle nie zachęcają do kupna ich procesów. Może za kilka lat otrząsną się z tego marazmu. Tam chyba ktoś od środka sabotuje tę firmę. AMD po niewypale z FX'ami potrafiło wprowadzić zmiany, więc i liczę także na Intela, bo na ten moment to tylko nieświadomy konsument wybierze Intela.
Zaloguj się aby komentować
#sztucznainteligencja #programowanie #komputery
co uważacie o kupieniu dodatkowej karty graficznej do kompa tylko do trenowania na niej AI?
Obecnie jak mam jakiś model to trenuje go na CPU AMD Ryzen 5 2600.
Czy stare karty w stylu GTX 1060 będą miały boost w tym zadaniu względem procka? Czy są do tego zadania jakieś karty lepsze od innych? Jak z opłacalnością takiego projektu? Czy da się taką kartę uśpić (pod linuxem) kiedy na niej nie trenuje żadnego modelu, do oszczędzenia prądu?
Wydajność w grach mi lata bo mam i tak drugie GPU od AMD na którym gram
Cały komp działa na #linux
co uważacie o kupieniu dodatkowej karty graficznej do kompa tylko do trenowania na niej AI?
@redve zależy co robisz. Trochę się też tym bawię ostatnio w miarę jak mam czas i takie mam wnioski:
Kup jeżeli robisz tego DUŻO. Na moim komputerze gpu jest ~10 razy szybszy od cpu na tych samych zadaniach.
Stare gpu to... no sam nie wiem, teraz najlepiej jakbyś kupił coś co ma tensorcores, ale to znowu "spora" kasa (dwa/trzy razy więcej jak 1060). No i 1060 ma na obecne wymagania ai żenująco mało vram.
Ja jak potrzebuję dużo policzyć to używam runpod.io. Za niecałe dwa dolary za godzinę możesz wynająć A100 z 80gb vram.
Zaloguj się aby komentować
Jakie są wasze odczucia co do monitorów 4k?
Obecnie mam dwa monitory full hd i myślę nad wymianą jednego na 4k.
Mam zamiar na nim programować, oglądać głupie obrazki na internecie, grać(pewnie zbijając rozdzielczość do 1920x1080) i robić jakieś komputerowe rzeczy niezwiązane z przetwarzaniem grafiki/filmów(słyszałem, że podobno takie rozdzielczości są polecane dla grafików - tyle że ja nim nie jestem)
jest sens to robić?
#komputery
@krokietowy Mam w pracy 2*1440k 27'' i w sumie są fajne. W domu czasem programuję na poleasingowym fullhd i szczerze? Jest tak samo dobrze. Z tego co widzę to jeśli nie wymagasz niesamowitego odwzorowania kolorów, nie pracujesz nad grafiką albo nie spuszczasz się nad kolejnymi logami odwzorowania palety RGB, to szkoda kasy.
Do programowania, oglądania głupich filmików i grania okazyjnego FHD jest zupełnie spoko w moim odczuciu. Co gorsza, to jest klasyczna pułapka: będziesz się jarał 1440k czy 4k przez jakiś tydzień, po czym Ci to spowszednieje i przestanie robić jakiekolwiek wrażenie, tyle że będzie Ci się ciężko przerzucić na FHD. Także jeśli nie widzisz szczególnej potrzeby używania takich rozdzielczości, to sobie daruj.
Zaloguj się aby komentować
Koledzy Eksperci.
Szukam komputera (#laptop) do składania filmów na #youtube czy rolek. Mam dwa pytania.
Czy w kwocie ok. 4kPLN znajdę coś sensownego na rynku?
Czy macie pod ręką jakieś dobre strony , zestawieniami co można / warto kupić? Jakieś porównywarki?
#pytanie #komputery
Zaloguj się aby komentować
Człowiek się całe życie uczy, a i tak umrze głupi ¯\_(ツ)_/¯
Edukujemy się (⌐■_■)
#szkolenie #cyberbezpieczenstwo #sekurak #cybersecurity #windows #komputery #bezpieczenstwo #hackowanie

Zaloguj się aby komentować