Zaloguj się aby komentować

W polityczno-ekonomicznym światku od kilku miesięcy toczy się dyskusja na temat tego, kiedy inflacja CPI w Polsce spadnie poniżej 10%. Sądzę, że ta debata jest nie tylko bezcelowa, ale wręcz przede wszystkim szkodliwa dla życia gospodarczego kraju.
#ekonomia #nieruchomosci #inflacja...
Zaloguj się aby komentować
Rząd wezwał największych řetězců do wyjaśnień w sprawach podwyżek cen towarów i prawdopodobnej zmowy cenowej i podnoszeniu marż. Kiedyś o tym pisałem. Tak już mamy wyniki:
Urząd Ochrony Konkurencji nie stwierdził nadużywania pozycji dominującej ani nieuzasadnionego rozszerzania marż na rynku spożywczym. Wyniki postępowania zostały ogłoszone przez jego przedstawicieli na konferencji prasowej we wtorek. W związku z tym Urząd Antymonopolowy nie zaleca regulowania cen żywności.
Minister wielokrotnie ostrzegał przed wysokimi cenami żywności w sieciach dystrybucyjnych(řetězců - výrobců?) i głównie krytykował sieci supermarketów, często mówiąc, że czerpią zyski z rosnącej inflacji i sytuacji gospodarczej w Czechach. Powiedział, że zachowanie sieci handlowych sugeruje, że nadużywają oni swojej dominacji na rynku."
Od siebie dodam, że to zapewne ładnie przedstawione dane z ukrytą marża, bo nie jest możliwe, że pomimo takich zawirowań masło podrożało do 70kc za kostkę i krzyczano jak to mleczarnie upadną i cena 50kc jest zaporowa, a po masowym imporcie polskiego masła kilka mleczarni z Moravy zaczęło sprzedawać masło w cenie podobnej jak to najtańsze z Polski, będąc jednocześnie czeskim výrobkem. Vymusilo to obniżenie cen przez pozostałe mleczarnie. Jakoś nie upadły, ceny energii wzrosły i biznes ciągle się spina.
Caly artykuł tłumaczący podwyżki, system ich wyliczania i wykresy poniżej: Są pokazane wzrosty cen na kilku etapach produkcji.
#czechy #czechia #ekonomia #finanse #inflacja
Zaloguj się aby komentować
Może i w Polsce robiąc za minimalną i wynajmując mieszkanie nie stać cię na papier toaletowy, za to i tak nie masz czym srać, bo nie stać cię na jedzenie. #inflacja #polska #pis #bekazpisu #jebacpis #pisowskimir
Zaloguj się aby komentować

Sprzedaż detaliczna (w cenach stałych) spadła o 7,3% r/r w kwietniu 2023 r., podał Główny Urząd Statystyczny (GUS). W ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost o 0,1%. W kwietniu br. spadek sprzedaży detalicznej (w cenach stałych) r/r odnotowano w większości grup.
polska #ekonomia #finanse #inflacja...
Kupiłem sobie lody rożki w #lidl bo miałem kupon 1 plus 1 gratis i zakręciło.
Zadziwiające, że tak dobre lody cały zeszły rok utrzymały cenę na poziomie 1 zł a czasem nawet taniej w promocji pomimo #inflacja Obecnie może i zdrożały o 30 groszy, ale da się przeżyć.
#srajzhejto
Zaloguj się aby komentować
Polacy to skończeni idioci. Jak mawiał Stonoga: "Narodowi polscy idioci".
#polska #pozyteczniidioci #heheszki #inflacja #500plus #bekazpisu

Zaloguj się aby komentować
NK wytłumczy, dlaczego ceny oleju są nadal w c⁎⁎j wysokie. Polski konsument nie umie w wolny rynek?
#oleje #wolnyrynek #pieniadze #inflacja

Zaloguj się aby komentować

Według marcowego raportu NBP o inflacji, ceny od 2022 r. do 2025 r. wzrosną o 40 proc. Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, specjalnie dla money.pl skorygował szacunki banku centralnego o nowe transfery społeczne PiS. Efekt? Możemy szykować się na cios inflacyjny rzędu aż 48...

Ceny pieczywa w Polsce wzrosły od początku 2020 roku o 63 procent, podczas gdy w Niemczech w tym samym czasie wzrost sięgnął 32 procent.
W kwietniu ceny żywności wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem rok wcześniej o 19,7 proc., a użytkowanie mieszkania i nośniki energii – 18,2 proc....

Inflacja na poziomie 14 proc. nie powinna być w żaden sposób tolerowana. W dodatku ten spadek inflacji wiąże się ze spadkiem popytu konsumpcyjnego, bo wiąże się ze spadkiem realnej wartości dochodów, w tym wynagrodzeń.
polska #ekonomia #inflacja #finanse #gospodarka #bekazpisu
Eurostat podaje, że jesteśmy liderem inflacji w bibliotekach, ogrodach zoologicznych i muzeach, ale kogo w Polsce obchodzą muzea
dla ducha rzeczy też nieciekawe
dwa teatry, jedno kino. No to nie chodzę nawet
#wiadomoscipolska #inflacja

Zaloguj się aby komentować
K⁎⁎wa mać! Bo tyle tylko mogę napisać. Chłopu prąd z 290 zł co miesiąc skoczył na 630 zł i jeszcze dodatkowo 1300 zł dopłaty w jednym miesiącu (dostaje blankiet raz na pół roku) No ręce opadają...
#inflacja #gownowpis #jebacpis #przegryw

Zaloguj się aby komentować

Przed siedzibą banku centralnego wywieszono baner informujący o przyczynach inflacji według NBP oraz „narracji Kremla”. Ten sfinansowany za nasze pieniądze baner należał się nam jak psu… buda? Micha! #inflacja #gospodarka #pieniadze #nbp #ekonomia #bekazpisu

Na ścianie Narodowego Banku Polskiego rozwieszono nowy baner - wygląda na to, że Adam Glapiński postanowił przedstawić swoje stanowisko w sprawie inflacji w bardzo dosłowny sposób. NBP opublikował także najnowsze informacje dot. inflacji bazowej.
#inflacja #nbp #rzad #waluty
```
3. Tusk
4. Unia Europejska
5. LGBT i gender
```
#bekazpisu #bekazpolakow #inflacja #nbp #chlewobsranygownem

Zaloguj się aby komentować
Od miesiąca jakoś tak czułem się źle, czułem że wisi nade mną jakieś fatum, że coś przyjdzie z nienacka i j⁎⁎⁎ie prosto w twarz - bo było zbyt dobrze.
No nie myliłem się. Przyszła dopłata za ZUS za przekroczenie limitu - i cyk 10k nie moje.
Przyszła dopłata za wodę - za 2 d⁎⁎y - cyk 1500zł nie moje.
No i przyszedł rachunek za energię elektryczną - i cyk, 2000zł również nie moje. No i tak, tak jak się domyślałem. Taryfa G13, G13w i inne taryfy są teraz gówno warte - po wykorzystaniu limitu 2k , to nie ważne kiedy grzejesz, kiedy korzystasz z energii - płacisz tyle samo.
Ehhh k⁎⁎wa jego mać, jakby ta kasa szła na coś sensownego... Jak pracowałem za granicą, to wiedziałem że za te podatki coś będę mieć. A tu? Płacisz jak za granicą i uja z tego masz.
#polska #podatki #inflacja

@yeebhany problem jest taki że w ogóle nie znam się w temacie - po prostu biuro księgowe mi to oblicza.
Wcześniej chyba nie było takiego czegoś jak limity czy cuś.... bo płaciłem stałą kwotę i tyle. Nowy wał namieszał pewnie.
Jakbym miał ogarniać pracę i jebane ustawy od PISu to bym został księgowym
@Klopsztanga teraz za kwiecien jak wysylalo sie do ZUS DRA to na tym samym formularzu poszlo zeznanie roczne za 2022. Od kiedy wprowadzili zmiany w zdrowotnej ryczaltowcy maja limity (nazywam to przedzialami) przychodow, w ktorych sie mieszcza i od ktorych naliczana jest zdrowotna.
Masz dwa warianty, 1. Obliczasz zdrowotna na podst. roku poprzedniego 2. Obliczasz zdrowotna na biezaco
Ale,, w obu przypadkach jezeli na biezaco przekroczysz limit caly rok idzie sie jebac i masz placic wiecej, tak jak w przykladzie z komentarza eyzej sty-lis minimalne, bam w grudniu przekraczasz przedzial i raptem za 12 mcy masz doplacac.
Stala kwote to teraz ze spolecznych oplacasz, przynajmniej przez pol roku.
Ten nowy wal jest kwintesencja polskosci, tej nieprzemyslanej bylejakosci, jakos-to-bedzie-izm. Przedsiebiorcy nie moga miec chwili spokoju, nowy rok kalendarzowy nie równa sie zamknieciu do polowy roku następnego, oplata goni oplate. Poduszka finansow, taki ponton exclusive, nagle zmienia sie w spróchniała deske i kapok, i plyn kapitanie do brzegu lub ton i zamykaj firme...
@Klopsztanga +-220 ale to tylko dom bo obok mam jeszcze dwa garaże, pod spodem piwnice których nie liczę, kilka metrów dalej zakład produkcyjny a tam kolejne 340m2 i...aaach, szkoda strzępić ryja jakie tam są rachunki. "Najzabawniejsze", że ja już od dłuższego czasu ogrzewam na 100% tylko część bo to zwyczajnie byłby koszt absurdalny gdybym miał wszystko a ja samobójcą nie jestem. Pisowcy tak rozjebali ten kraj, że na początku roku byli u mnie ludzie z urzędu miasta z laserowym dalmierzem co by sprawdzić, czy czasem sobie kurwa Wersalu ostatnio nie wybudowałem, tak pieniędzy rozkradzionych przez tych skurwysynów szukają. Jakiś domiar chcieli dojebać. Obecnie na mojej ulicy jest kompletnie ciemno, no nie świeci żadna latarnia gdzie nie sięgnąć wzrokiem (i nie, to nie awaria...) bo magistrat nawet na tym oszczędza a to kurwa Częstochowa czyli zagłębie bambrów a do tego "częstochowskie Beverly Hills" czyli Lisiniec. Poważnie - zrobiłbym Ci fotkę ale nie mam noktowizora. Żyję tu 41 lat, lata 90 pamiętam idealnie ale takich jak dziś beznadziejnych czasów nie. Od jakichś trzech lat się dosyć poważnie zastanawiam czy by tego w końcu wszystkiego nie posprzedawać i stąd nie wyjebać w pizdu by sobie gdzieś spokojnie i bezstresowo żyć. Poważnie - ja już tylko chcę mieć spokój a tu kurwa po 22 latach działalności człowiek się boi czy z dnia na dzień mu budowana latami firma nie jebnie na pysk. Żeby być w tym bantustanie przedsiębiorcą to trzeba być doktorantem księgowości, prawnikiem, komandosem i jeszcze tak z 50 specjalizacji by się przydało. Więcej zarabiasz i masz, jesteś spokojniejszy. Mhm, ostatnio to tak średnio zarabiam i jeszcze bardziej średnio jestem spokojny heh. Pobudował się człowiek i teraz to wszystko jest jego największą zmorą bo koszty są kosmiczne. No jak ja mogłem śmieć, przepraszam że żyję. Podatek od nieruchomości, prąd, woda, gaz, wywóz śmieci, podatek od środków transportu, bdo, gs1, opłata produktowa, ZUSy srusy, chuje muje, dzikie węże i chuj wie co tam jeszcze bo ja już od lat nawet nie chcę mieć pełnej świadomości ile i komu haraczu rzygam. Wydajesz miesięcznie kupę siana i gówno z tego masz, dosłownie. A będzie tylko weselej, zapewniam. A żeby Ci trochę osłodzić stratę dodam, że tylko w tym tygodniu pękła mi w piwnicy rura która idzie przez strop i jej wymiana będzie mnie sporo kosztować, zjebała się zmywarka zalewając parkiet który wygląda jak z filmów Tima Burtona, padły grzałki w jednym z kotłów w moim zakładzie - potrzeba 6 a każda kosztuje 700zł ale i tak najlepsze, że "tarcza" PFR którą dwa lata temu dostałem nie starczyła nawet na pensje dla pracowników podczas "covidovego postoju". Trzymamy się ramy to się nie posramy. Się rozgadałem a tu trzeba kończyć drineczka żeby rano wstać i zapierdalać na tego janusza jak to pieszczotliwie mnie wdzięczni za moje podatki niepracujący rodacy nazywają.
Zaloguj się aby komentować
Dwóch największych szkodników III RP, których popiera betonowy elektorat ludzi 50+.
Z jednej strony Janusze z wiosek bez wykształcenia i wiedzy o świecie, których największą atrakcją jest piwo przed telewizorem i obgadywanie sąsiada
Z drugiej strony puste łby mieniące się "elitami", bo skończyli swoje gówno-studia na PRLowskich Uniwersytetach i patrzą na innych z góry, choć spora część z nich ma problem z obsługą komputera XD
Jedną i drugą grupą jako młody człowiek (27 lat) niesamowicie gardzę. Jedna i druga grupa wywodzi się z tych samych korzeni (Solidarność).
NIGDY na nich nie zagłosuję. W tych wyborach poprę Nową Nadzieję Mentzena. Nie jest to partia idealna, ale zdecydowanie głos sprzeciwu wobec polityki III RP i zwrot w stronę zmiany w sposobie myślenia młodych Polaków o rynku i wydatkach Państwa.
W przyszłości jeśli nie Mentzen, to poprę każdego, kto będzie blisko Tchatcheryzmu.
#polityka #gospodarka #bekazlewactwa #takaprawda #inflacja #gownowpis #revoltagainstmodernworld #ekonomia #wybory

@Lopez_
W tych wyborach poprę Nową Nadzieję Mentzena. Nie jest to partia idealna, ale zdecydowanie głos sprzeciwu wobec polityki III RP i zwrot w stronę zmiany w sposobie myślenia młodych Polaków o rynku i wydatkach Państwa.
Nic śmieszniejszego chyba dziś już nie przeczytam. Abstrahując od bredni i populizmów o gospodarce, zgadzasz się także z poniższymi punktami?
Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Republikanizm - (od łac. res publica – rzecz publiczna) – nurt filozofii politycznej, zgodnie z którym ideałem życia politycznego jest republika, rozumiana jako wspólnota polityczna, której członkowie (obywatele) biorą udział w życiu publicznym.
Idee republikańskie kształtowały się w opozycji do takich form ustrojowych jak monarchia czy tyrania. Republikanie sprzeciwiali się w szczególności wszelkim formom władzy arbitralnej, oraz takiej, w której rządzeni nie mieli wpływu na rządy.
(ot wolnościowcy!) xD
Za https://pl.wikipedia.org/wiki/Liberalizm - (łac. liberalis – wolnościowy od łac. liber – wolny) – ideologia i kierunek polityczny, według którego wolność jest nadrzędną wartością[1]. Liberalizm ma charakter indywidualistyczny i przeciwstawia się kolektywizmowi. Innymi wartościami cenionymi przez liberałów są wartości demokratyczne i prawa obywatelskie czy własność prywatna i wolny rynek.
(ot wolnościowcy! ot wolnorynkowcy!) xD
To wszystko to punkty wzięte z aktu Konfederacji Gietrzwałdzkiej - a kto jest sygnatariuszem tego aktu? Sama śmietanka tych, co chcą uchodzić za wolnościowców, wolnorynkowców a są nimi jedynie na pokaz.
https://www.konfederacjagietrzwaldzka.pl/
#konfederacja #bekazpodludzi


Zaloguj się aby komentować