"Mam tę moc, mam tę moc"
No raczej kurna nie XD
Wiedziałem, że te akumulatorki to fejk ale spodziewałem się czegoś w okolicy 10% z koszulki a tu takie coś. Dostałem je przy zakupie czołówki.
#heheszki #elektryka


"Mam tę moc, mam tę moc"
No raczej kurna nie XD
Wiedziałem, że te akumulatorki to fejk ale spodziewałem się czegoś w okolicy 10% z koszulki a tu takie coś. Dostałem je przy zakupie czołówki.
#heheszki #elektryka


Zaloguj się aby komentować
Energetyczne patologie - rachunki, których nie powinno być. Część II.
Na wstępie chciałbym podziękować za komentarze w poprzednim poście, zauważyłem wasze pytania odnośnie pojemności i temat Arcyruchańska przedstawię w części III. Pojemność to niezwykle śliska i kosztowna sprawa, a ja ze swoim ośmioletnim doświadczeniem pomiarowca elektryka jestem za cienki w uszach. Poczekam, aż mój inżynier specjalizujący się w tej kwestii wróci z urlopu, czyli za tydzień. Nie mogę ryzykować, że swoją radą wystawie kogoś na ogromne koszty - źle potem będę spał w nocy.
Wracając do tematu czyli niesłusznie naliczonych opłat.
Patologia: Klient miał źle zamontowany licznik, więc energetyka postanowiła naliczyć dodatkowe opłaty za 5 lat wstecz.
Wyobraźcie sobie, że chodzicie do jakiegoś sklepiku codziennie po bułki. Pani wystawia rachunek, więc wy płacicie. Mija parę lat i zauważasz, że cena za bułki jest do góry nogami i pani za mało liczy. Zwracasz uwagę na błąd, a ekspedientka wystawia nie tylko nowy rachunek ale także żąda zaległych pieniędzy. Śmiejesz się jej w twarz, a następnie wychodzisz bo prawnie nic ci nie mogą zrobić, a sklepów jest parę w okolicy.
W przypadku energetyki wygląda to inaczej, witamy w świecie patologii.
Przykład 1: Klientowi zmienili licznik i zaczął raptem dostawać mniejsze rachunki. Ucieszony i uradowany płacił regularnie, on się na elektryce nie zna więc nie poruszał tematu, uznał że tak ma być. Po 5 latach przyszła energetyka by wymienić licznik i zauważyli błąd w układzie pomiarowym, klient miał niestety za długi język i przyznał, że faktycznie “dziwnie niskie rachunki były”.
Efekt: Naliczyli mu dodatkowych opłat 5 lat wstecz, sprawę w sądzie przegrał.
Powód: Wiedział ale nie powiedział, okazuje się że jako klient masz wiedzieć ile energetyka powinna ci naliczać.
Przykład 2: Klient zamówił usługę pomiarową by dobrać urządzenie kompensacyjne. Firma wykonująca pomiary wykazała, że faktury z energetyki w żaden sposób nie pokrywają się z ich analizą sieci. Nakazano wezwać energetykę i sprawdzić układ pomiarowy, a kompensator zamontować dopiero po fakcie.
Efekt: Naliczono dodatkowo ponad 200 tysięcy. Poszedł do sądu, najpewniej wygra bo ma dobrego mecenasa + wsparcie firmy od pomiarów, ale fakturę musiał zapłacić.
Powód: W sumie to brak, ale spróbować warto. Może następnym razem trafi się taki bez solidnych pleców.
Opinia: To już nawet nie jest ruchanie, to już jest brutalny gwałt. Nie wiem jakim trzeba być karłem moralnym aby w ogóle wpaść na coś takiego. Definitywnie dawno komuś chaty nie spalono, że ma czelność naliczać za swoje błędy.
Rozwiązanie:
Najważniejsza jest kolejność działań oraz przygotowanie się na najgorsze.
Nie kombinować i pogodzić się z faktem. Prędzej czy później przyjdą wymienić licznik, więc tak czy siak się wyda. Im szybciej sam to ogarniesz tym lepiej.
Wezwij zaufaną firmę specjalizującą się w kwestii pomiarów analizy sieci. Jak nie masz zaufanej to najlepiej taką z okolicy, znającą miejscowego operatora. Przedstaw im problem na wstępie, dzięki temu szybko wyeliminujesz januszexów bo tylko rzetelne i doświadczone firmy biorą się za walkę z energetyką. Poproś ich o poradę w tej kwestii, powinni cię poprowadzić za rączkę jak dziecko przez drogę. Energetyka wymaga zazwyczaj 7 dniowych pomiarów, więc będzie czas na edukację i papierkową robotę, bo i tak będą musieli przyjechać parę razy.
Mając za sobą pomiary oraz wypełnione formularze wzywasz energetykę, aby dokonali sprawdzenia układu pomiarowego bo według dokonanej analizy liczą za mało na swoją niekorzyść.
Nie wyżywać się na ekipie z energetyki, oni tylko wykonują polecenia. Pamiętać o protokółach. Podpisy i daty muszą się zgadzać na wszystkim co jest z papieru, nic na gębę.
Liczyć na to, że odpuszczą. Choć z mojego doświadczenia, im większy hajs tym większe ryzyko.
Uszykować widły i pochodnie, a następnie znaleźć ludzi wystawiających te haracze.
Parę słów na koniec odnośnie wcześniejszego postu.
Może trochę za ostro wypowiedziałem się odnośnie monterów. Nie możecie mieć pretensji do elektryka, który ustawia inwerter według zaleceń zagranicznego producenta. Jesteśmy jedynym krajem z tak pokurwionymi taryfami, normalnie cosfi 1.0 jest zalecany jako docelowy. Zawsze jak przedstawiam ten problem komuś z zagranicy, to patrzą na mnie jak na masochistę z ambicjami na samobójcę. Dla nich fakt, że walczymy z idealnym współczynnikiem mocy jest z jednej strony fascynujący, a z drugiej odrażający.
Parę lat temu weryfikowałem firmy startujące do przetargu na urządzenia do zwiększania efektywności energetycznej, startowało wiele producentów z paru krajów. Nawet długonosi byli pod wrażeniem tego jak bardzo dajemy się dymać.
W części trzeciej: Pojemność - czyli arcymistrzostwo w dojeniu.
#patoenergetyka #elektryka #energetyka
Zaloguj się aby komentować
Energetyczne patologie - rachunki, których nie powinno być. Część I.
Pozwolę sobie na kolokwialne nazewnictwo oraz upraszczanie do granic możliwości bo nie jesteśmy na elektrodzie, a ja jestem po paru piwach. Gwarantuje wam jednak, że na poparcie moich słów mam 7 dniową analizę parametrów sieci, dwoma różnymi urządzeniami oraz pomiar z zaplombowanego licznika energetyki.
Patologia: Wyższy rachunek za bycie eko. Mam klientów, którzy pobierają tyle energii co produkują.
Przykład normalny: Wioskowo/rodzinny biznes, tartak z fotowoltaiką w ogrodzie. Słońce wstaje piłują, słońce zachodzi przestają piłować. Bilans prądowych bliski zeru, a nawet trochę na górkę. Rachunek przed fotowoltaiką 20 tysięcy miesięcznie, po montażu 19 tysięcy plus rata za usługę czyli łącznie 21 tysięcy. Ostatecznie problem rozwiązaliśmy za pomocą montażu dodatkowego układu kompensacyjnego, tak naprawdę pogarszając jego bilans (zaczęliśmy pompować indukcję by zdławić pojemność) ale zjechaliśmy rachunek do 4-5 tysięcy.
Przykład skrajny: Mieszalnia kleju z panelami na dachu. Za dnia magazyn, a w nocy odpalają gigantyczne miksery. 6 tysięcy przed fotowoltaiką, 9 tysięcy po. Ponownie, problem rozwiązany ale za pomocą dodatkowych kosztów oraz zmianą trybu pracy.
Opinia: Super oszczędność k%$#@. To się miało zwracać za parę lat, a nie za parę dekad.
Rozwiązanie: Chwycić za jaja monterów od źródeł fotowoltaiki i kazać im ustawiać inwertery na cos 0.98-0.99 indukcyjne, fabrycznie są ustawiane na 1.00 czyli “idealnie”, a to przez energetykę widziane jest jako pojemność. Lepiej poświęcić te parę kW niż płacić za pojemność.
Jak produkcja znacząco przewyższa pobór, to układ kompensacyjny i nie ma zmiłuj. Czasem prosty wystarczy jak dławik na stałe ale niekiedy kończy się na pełnym filtrze aktywnym.
Najlepszym rozwiązaniem jest rozerwać końmi paru dyrektorów na środku miasta, to reszta zastanowi się zanim ponownie wystawi rachunki.
W części drugiej: Klienci, którym źle zamontowano układ pomiarowy, więc naliczono opłaty za 5 lat wstecz.
#patoenergetyka #elektryka #energetyka
Zaloguj się aby komentować
Dzwonią do mnie z garbarni gdzie piastuje nieformalne stanowisko #elektryka utrzymania ruchu.
-Ej, ty, #konstruktorelektrykamator, mamy problem. Bęben do namaczania skór czasami chodzi, czasami nie. Nie trzyma zadanej prędkości, zazwyczaj kręci się wolniej niż operator tego chce.
-Spoko, zaraz podjadę.
Nie muszę mówić że garbarnia to w c⁎⁎j agresywne środowisko. Połowa znanej ludzkości #chemia tu stosują, a druga połowa wydziela się w różnych procesach.
Miedziane czy mosiężne elementy są czarne (tlenki, siarczki, chlorki i siarczany miedzi) po tygodniu od montażu.
Np życiodajny siarkowodór, jest go tyle że zamykają go w słoikach, i to jest gro ich dochodu #pdk
Do rzeczy.
Falownik ma wejście AVI gdzie napięciem od 0 do 10V zadaje się częstotliwość. Maszyna ma dwa źródła zadawania prędkości. Przełącza się je za pomocą przekaźnika.
No i przez skorodowane styki przekaźnika zamiast 10V do potencjometru dochodziło ok 5,5V więc maksymalna częstotliwość z 50Hz spadła do ok 27Hz, i czasami potrafiła skakać np na 37, czasami na 45 a raz na jakiś czas na normalne 50Hz.
Ani ja ani oni nie mają na stanie takich przekaźników, doraźnie styki wyczyszczone papierem ściernym. A nowe zestawy zostały zamówione.

Zaloguj się aby komentować
Panie, ratuj. Ciągle nam wybija bezpiecznik.
Przyjeżdżam na miejsce, a tam FR 63A 3F, a za nim bezpiecznik C25A 3F.
#pracbaza #elektryka #heheszki



Zaloguj się aby komentować
Rozładowywarka. W tym przypadku do ogniw 18650. Wkurzyło mnie, że ładowarka wyciąga z nich tylko 300 mA więc zrobiłem coś takiego. Niby gówno ale działa. Na początku ciągnęło 3,25 Ampera przy 16,5 Voltach. Niecała godzina i rozładowane.
Ciekawostka: temperatura żarówki 280*C pokazało na pirometrze. Plus na akumulatorku blisko 60*C
EDIT: Kurde przypau. Nierówno mi rozładowało akumulatorki. Najbliżej minusa ma 2,6V a najbliżej plusa 3,5V XD
#diy #elektronika #elektryka #majsterkowanie



Zaloguj się aby komentować
Czy to jest transformator separacyjny? Na wyjściu jest tyle samo co na wejściu. Zasilało to kiedyś lampy UV przy oczku wodnym. #elektryka

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego elektrycy to takie buce i osoby co zjadły wszystkie rozumy?
Serio, co jest k... z nimi? Czy bycie c⁎⁎⁎em jest wymagane by korzystać z Prawa ohma?
Nie chcę obrażać wyjątków, bo są - w szczególności młodzi są spoko - ale to mniejszość , więc:
Mam w sklep elektryczny/elektroniczny - jak zwał to zwał - sprzedają komponenty elektroniczne, w stylu tranzystory, pokrętła, płytki itp. Sklep spoko, bo ma dużo rzeczy... ale obsługa to po prostu chamska. Myślałem że to subiektywna opinia, ale zobaczyłem komentarze na google - no i to samo, wysokie oceny, ale duża część komentarzy mówi o personelu, że jest chamski.
Inne sklepy podobne w mieście - trochę lepiej, ale też chamsko xD
Wykop - raz się zapytałem czy jest bezpiecznik automatyczny 16 amperowy który ma charakterystykę jak topikowy - że "przepali' się dopiero po większym czasie. No i oczywiście fala hejtu bo uj ja to tykam, po uj zadaje to pytanie. Że mam instalację zjebaną że w ogóle spalić to wszystko..... a ja po prostu chciałem bezpiecznik typu C, bo jak włączałem odkurzacz + piłę to mi korek wypadał z powodu chwilowego "obciążenia" rozruchowego
Weźmy na przykład najpopularniejszego "elektryka" w polsce - Lech Wałęsa. Przecież to taki zadufany człowiek w sobie, taki egoista że ja pier....
Elektroda - Crème de la crème. Nic to nie napiszę bo każdy wie gdzie co i jak.
Ja nie wiem. W programowaniu jak ktoś coś nie wie, to nie jedzie po nim tylko wytyka błędy, pomaga i jest przyjazna atmosfera.
Na forach programiści młodego głównie wspierają, wysyłają linki i jest w ogóle miło. Jak ja zaczynałem przygodę na 4programmers, to tak mnie wciągnęła ta społeczność poprzez pozytywną kulturę, że obecnie kodzę.
A na polskich forach z elektrykami? Skąd to się bierze? Może po prostu dlatego że większość jest po zawodówce?
Na koniec chciałbym pozdrowić tych miłych elektryków co wspierają osoby co wchodzą w temat. Szacun dla was, wy tworzycie przyszłość, wy macie w rękach narzędzie do zmiany świata.
#elektronika #elektryka

Większość sprzedawców w hurtowniach elektrycznych (i podobnych sklepów dla profesjonalistów) zaliczyła na początku swojej kariery historię gdzie chcieli być mili, pomocni i uczynni która kończyła się tak że dwa dni po zakupie klient wracał i mówił:
Po takiej akcji przyjmujesz żelazną zasadę że klient ma wiedzieć co chce, od doradztwa to jest Price Waterhouse.
Mnie tam w sklepach elektrycznych i elektronicznych traktują normalnie, może dzięki temu że wyglądam jakby 15kV przeszło mi przez kołyskę dawno temu
Gx
Zaloguj się aby komentować
Jaka jest przewaga silnika 3 fazowego nad 1 tej samej mocy? #pytanie #elektryka
Zaloguj się aby komentować
Ponad połowa zapotrzebowania energetycznego naszego kraju jest aktualnie generowana z #podroze (k⁎⁎wa, ma być #oze a nie podróże, jak hasztag podświetli się na niebiesko to nie mogę ni jak usunąć z wpisu)
#elektryka #energetyka
Jak ktoś chce pooglądać na żywo to tu jest mapa:

@Jarasznikos gdyby chodziło o tygodnie, to nie byłoby problemu. W tak długim czasie możemy sterować elektrowniami cieplnymi. Problem w tym, że wahania są w przestrzeni godzin, i tutaj musisz mieć rozpalony kocioł, żeby w razie 15 minut ciszy (albo przekroczenia dopuszczalnego poziomu wiatru) nie położyć systemu.
To, o czym mówisz, miałoby sens, gdybyśmy chcieli ostatecznie rozstać się z elektrowniami cieplnymi. Na razie coś pomiędzy sci-fi a bajkami.
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak No niestety, jeśli patrząc na tak mały rynek jak polska to faktycznie, słabo, zwłaszcza bez magazynów.
Ale przecież Europa ma sieć energetyczną jako jeden wielki system. Więc można przesyłać energię z jednego końca kontynentu w drugi. Jak np połączenie Polski i Szwecji.
Np w takiej Hiszpani, Włoszech czy Grecji można by budować elektrownie słoneczne z magazynem energii w roztopionej soli, znów na północy można stawiać farmy wiatrowe, zresztą już to robią, na Bałtyku i Morzu Północnym.
Różne rozwiązania mogą się uzupełniać, ale wciąż będzie potrzeba jakiegoś stabilizatora systemu jak np EJ.
Zaloguj się aby komentować
Mordeczki czy można popsuć dynamo rowerowe obracając zbyt szybko kołem? Chodzi mi o elektronikę, nie łożyska. Chciałem sprawdzić czy lampka jest sprawna, a że dynamo nie jest jeszcze zaplecione to na szybko założyłem je na widełki, stara dętka posłużyła za pas napędowy a wiertarka za napęd:) . Puściłem na chwilę żeby zobaczyć czy to zadziała i dynamo dostało z 400/500 rpm przez kilka sekund. Potem podłączyłem multimetr i są strasznie dziwne odczyty. Dynamo nominalnie powinno dawać 6V, przy pierwszym pomiarze dawało max 3V i nie chciało przekroczyć tej granicy, a po chwili przerwy, sprawdzeniu połączeń i multimetra kolejne pomiary dochodziły do 40-50V, a nominalne 6V było przy powiedzmy 30-40 rpm. Jakieś pomysły?
#rower #elektronika #elektryka
@bladybezczel napięcie wyjściowe dynama zależy od prędkości obrotowej, a dokładnie od szybkości zmian strumienia indukcji magnetycznej względem cewki. Cewka z rozwartymi zaciskami ma to do siebie, że po zaindukowaniu się w niej prądu, na jej zaciskach powstaje teoretycznie nieskończenie wielkie napięcie. Rzeczywista cewka jest wykonana z drutu o jakiejś skończonej wytrzymałości napięciowej, po przekroczeniu której następuje przebicie izolacji. W praktyce takie dynamo nie powinno się zepsuć od pracy bez obciążenia z prędkością znamionową, bo gdyby tak było, to każde przepalenie się żarówki kończyłoby się wymianą zarówno tej żarówki jak i dynama. Jednak napięcie wyjściowe dynama polecam mierzyć pod obciążeniem, a najlepiej za jakimś prostownikiem, bo na wyjściu mamy prąd przemienny o jakiejś bliżej niezdefiniowanej częstotliwości, przy której pomiar miernikiem bez True RMS może być obarczony sporym błędem.
A teraz widzę, że chodzi Ci o dynamo w piaście. C⁎⁎j wie co tam siedzi, czy to jest po prostu wirujący magnes i stałe cewki bezpośrednio połączone z wyjściem, czy siedzi tam jakaś elektronika.
@cec tak, dynamo w piaście. Poszukałem trochę w internecie i na zdjęciach nie widać, żeby prócz magnesu cewek i dwóch kabli wewnątrz było coś więcej. Chyba, że jakiś mini układ znajduje się wewnątrz tego "walca"
https://youtu.be/oXptXRqxj9c?t=460
W sumie to znalazłem jeszcze coś takiego
Zaloguj się aby komentować
Co to znaczy? Te liczby w specyfikacji głośników? PC: 700mV±50mV i AUX: 550mV±50mV ? Które jest bardziej czułe? 700mV?
#informatyka #komputery #elektronika #elektryka
Zaloguj się aby komentować
Dlaczego w transformatorach olejowych stosujemy olej?
Żeby się przekładnia nie zatarła.
#heheszki #sucharcodzienny #elektryka
Zaloguj się aby komentować
Silnik asynchroniczny kręci się, kręci się,
Silnik asynchroniczny kręci się przez cały dzień,
I się spalił, J⁎⁎⁎ny.
#elektryka #elektronika #spiewajzhejto
Zaloguj się aby komentować
Jak wyjąć ten włącznik? Nie ma tu żadnych śrub a nie chce nagrzebać.
#elektryka #pomocy

Zaloguj się aby komentować
Mam do sprzedania kilka nowych aparatów elektrycznych, konkretnie zabezpieczeń silnikowych, ale na nietypowe napięcie cewki 115VAC (błąd przy zakupie). Gdzie to można to najłatwiej wystawić, żeby spróbować odzyskać chociaż część pieniędzy?
#pytanie #elektryka #allegro
@Jason_Stafford Nie ma już możliwości zwrotu, ale problemu nie mam, bo mogą sobie leżeć. Z tym że fajnie byłoby puścić towar póki nie jest dwuletnim leżakiem magazynowym. Mógłbym pokombinować, żeby użyć ich u siebie na zakładzie, ale będzie z tym więcej zabawy i potencjalnych problemów w przyszłości niż zysku.
Zaloguj się aby komentować
Siemanko, chciałbym wymienić paski LED na kolorowe i tak samo lampy.
Jak wymienić paski w załączonych zdjęciach - czy tu muszę wyciągnąc całą czarną listwę, czy tylko zdejmuje się tę białą nakładkę?
I w przypadku tych opraw - jak je się demontuje - one są na klej czy można je jakoś podważyć?
#budownictwo #elektryka




Zaloguj się aby komentować
Ostatnio pisałem o mojej przygodzie sprzed kilku lat w bazie #wojsko #usa w Belgii. Tak się śmiesznie złożyło, że niedawno wylądowałem w innej bazie wojskowej USA, a mianowicie w Redzikowie.
Tutaj śmiesznej akcji nie było, ale parę ciekawostek mogę Wam napisać.
Trafiłem z zaprzyjaźnioną firmą, dla której świadczę usługi #elektryka: mieliśmy zrobić 4 gniazdka, zajęło nam to dwa dni.
Baza ochraniana jest wyjątkowo nie przez prywatną firmę, ale przez polskie wojsko na zewnątrz i amerykańskie wojsko w środku. Najpierw dyżurka polska, dwie bramy z polskimi żołnierzami, a potem dyżurka i brama amerykańska. Do głównego budynku z radarem (na zdjęciu) jeszcze jedna brama, tam już nie wchodziliśmy bo nie mieliśmy po co
W prasie czytałem że rosjanie byli zaproszeni do obejrzenia bazy, ale odmówili. No pewnie, mnie też wkurza jak sąsiad kupuje sobie nowy samochód i chce żebym go obejrzał.
Samochody Military Police w malowaniu polskim (europejskim), czyli srebrne z pasami odblaskowymi na bokach, pewnie dlatego że też jeżdżą poza bazą, to ludzie muszą wiedzieć kto to. Ale już karetka i straże pożarne typowe wozy amerykańskie. Nawet hydranty przywieźli swoje: podejrzewam że nie chcieli ewentualnych niezgodności sprzętu (np gwinty metryczne vs calowe).
Kable też były amerykańskie: PE zielone, cieńsze niż fazowe (jak w UK, ale tam żółto-zielone). Cała instalacja prowadzona w stalowych rurkach, jak w UK. Robili to jacyś Haitańczycy
Oczywiście musiałem odwiedzić sklepik z pamiątkami. Okazało się że jest oficjalny sklep, gdzie można kupić np. dres Navy (zmienili napis, nie jest już ten font co na filmach, ale dresu mi nie sprzedali "sorry it's uniform"), amerykańskie żarcie, było PS5 (nie zdążyłem zapytać po ile), ale tez pamiątkowe koszulki z bazy.
Zdjęcie koszulki załączam, co ciekawe jest to oficjalna koszulka Navy, z hologramem i numerem seryjnym. Nie znalazłem w necie żeby dało się to kupić online, także trochę kolekcjonerska
Był też nieoficjalny sklepik samych żołnierzy w jednym z biur. Różne koszulki (szybko się zorientowałem, że nieoficjalne po marce na metce, pewnie na Allegro sobie zamówili), szklanki z laserowym grawerunkiem, klamry do pasa, czapeczki itp.
O ile w oficjalnym sklepie platnosc tylko karta i w dolarach, to oczywiscie nieoficjalny sklepik tylko zlotowki i tylko cash. Chlopaki sobie dorabiaja do żołdu
Na parkingu pełno samochodów z warszawską rejestracją, okazało się że to żołnierzy US and A. Kupują sobie je tutaj.
Z ciekawostek to logo z koszulki (oficjalne logo bazy) zrobili też na wielkich wycieraczkach. Jakoś mnie to trochę zszokowało że można sobie buty wytrzeć w polska i amerykańską flagę, ale coż, inna kultura. No i na logo na wycieraczce błąd ortograficzny, na szczeście koszulki bez bledu



Zaloguj się aby komentować
#czarnyhumor #heheszki #elektryka #humorobrazkowy

Zaloguj się aby komentować