Dzisiejszy wykład o tytule:
"Świadomość charakterystyki temperaturowej ogniw fotowoltaicznych"
poprowadzi samozwańczy Profesor Rehabilitowany #konstruktorelektrykamator
Cóż my tu mamy na zdjęciach?
Pierwsze przedstawia termometr przyczepiony do zacienionej strony panela słonecznego.
Drugie to dane techniczne tego ogniwa, ten egzemplarz ma 335Wp mocy nominalnej.
Trzecie i czwarte to temperatura i dane ogniwa, zdjęcie robione kilka lat temu.
Zacznijmy od błahostki, dlaczego moc paneli podaje się w Watopikach a nie jak normalnych urządzeń w Watach lub WoltoAmperach (VA)?
Odpowiedź jest prosta, jest to maksymalna moc przy warunkach standardowych określonych jako 25stC i 1000W/m2 natężenia promieniowania słonecznego.
Skoro mamy wyszczególnione te dwa parametry to znaczy że odgrywają dużą rolę w charakterystyce paneli.
No i odgrywają, jest nawet to podane w tabeli opisanej współczynniki temperatury.
Jak widać Temperaturowy współczynnik mocy przyjmuje wartość -(minus)0,35%/K.
Co to dla nas oznacza?
A no nic innego niż to że jeśli panel będzie cieplejszy o 1K (czyli 26stC) to przy 1000W/m2 da nam o 0,35% mniej mocy czyli z 335W zostaje 333,8W. Ktoś pomyśli że to mało. Ale niech spojrzy na termometr, on wskazuje 41stC a słońce wcale nie jest bystre i chłodny wiaterek dmucha (jak jest ciepło ale jest wiatr to i tak jest zimno #pdk).
Daje nam to 16K odchyłki od warunków standardowych czyli 5,6% niższą moc.
Idźmy dalej, czyli trzecie zdjęcie. Panele na gruncie, tak jak i pierwsza instalacja. Te panele z Viessmana o ile dobrze pamiętam mają ten współczynnik na poziomie ca. 0,45%, bo są starsze, ciut gorsza technologia.
Tutaj odchyłka od warunków standardowych to już 40K. 40*0,45%=18%. Osiemnaście procent, prawie 1/5 mocy mniej bo panele się nagrzały od słońca.
Oba przypadki to instalacje na gruncie, które mają stosunkowo dobrą wentylację. W przypadku montażu na dachu nie ma większego problemu żeby panele złapały >80stC. Co daje odchyłkę ok 60K, nawet przy niskim współczynniku mocy -0,35% daje 21% mniej mocy bo panele się nagrzały.
Co z tego wynika i co można z tym zrobić?
Jak jest możliwość to montować panele na gruncie, większe bezpieczeństwo pożarowe, lepsze osiągi ale ma to też wady, bo łatwiej uszkodzić (umyślnie lub nie) i zajmuje miejsce.
Jak na dachu to stosować poprawny montaż z odpowiednią szczeliną wentylacyjną, jak się da to wybierać raczej jasne pokrycia dachowe, mniej się grzeją.
Jeśli ktoś chce maksymalnie wykorzystywać sprzęt który kupuje to można zrobić jeszcze jedną rzecz.
Mając falownik np 10kW to podłączyć do niego 12kWp lub więcej . Po skompensowaniu o te 20% da nam ok 10kW mocy wyjściowej. Można pójść dalej, do takiego falownika można podpiąć nawet i 15 czy 18kWp, tylko trzeba tak dobrać panele żeby nie przekroczyć maksymalnego napięcia wejściowego falownika.
Oczywiście maksymalną moc wtedy dyktuje falownik a nie panele ale za to mamy dużo szybszy start instalacji, wykres nie wygląda jak połówka sinusoidy ale jak trapez.
Ostatnie zdjęcie przedstawia wykres z 03.04.23r z instalacji 9,8kWp, jak widać moc oddawana do sieci przekraczała 10kW, średnio ok 10,25kW. Dlaczego? Bo ten mocowy współczynnik temperaturowy działa też w drugą stronę, jak panele są zimniejsze to są wstanie oddać więcej mocy z tego samego natężenia promieniowania. Są na rynku panele które nazywają się hybrydowe, mają jakąś formę wymiennika ciepła od zacienionej strony i w ten sposób grzeją wodę. Jest to dodatkowy plus, ale gdyby podpiąć taki obieg pod #pompaciepla i puścić glikol np 10stC to nie dość że panele dadzą dużo więcej energii to i PC by miała wyższą temperaturę DZ i większe COP. Tylko co robić z tymi dziesiątkami kWh energii cieplnej?
#fotowoltaika #elektryka #budujzhejto
myoniwy userbar
c98c3580-ddf3-4ef9-9123-17c061ab5521
93791285-f42f-4abc-ba6c-bff6ad1e5b4d
7a9b2ff7-4e7c-494d-8e20-ca4a60f32b9f
ac1d7b8f-5d1d-41f3-93d3-546c429066c5
576a0bc9-bdfe-4fbf-925b-15e76ce911da
Felonious_Gru

@myoniwy

Tylko co robić z tymi dziesiątkami kWh energii cieplnej?


Basen oczywiście.

https://youtu.be/4ozYlgOuYis

myoniwy

@Felonious_Gru Ja to bym chciał pójść o krok dalej i mieć taki basen pod domem, grzać go w lato do 80stC a w zimę korzystać z tego ciepła do grzania domu. Tylko musiałby być dobrze ocieplony i mieć ok 500m3.

Felonious_Gru

@myoniwy o już latwiej o odwiert do źródła geotermalnego;)

myoniwy

@Felonious_Gru No nie wiem, nie wiem.

Na Podhalu teraz wiercą coś ok 7km, w Toruniu Rydzyk zrobił 4km i ma chyba 60stC. U mnie są podobne warunki geologiczne więc 4km to nie jest tak łatwo wywiercić. Wiem co mówię bo buduję wiertnicę do 90m właśnie do wiercenia DZ PC.

tellet

@myoniwy


Tylko co robić z tymi dziesiątkami kWh energii cieplnej?


Do chłodnicy i w powietrze


Ewentualnie, jak to zrobili w jednym ośrodku, gdzie była przewymiarowana instalacja i zbyt mała czy tam nawet brak chłodnicy glikolu - jest 35C powietrza, góry, żar leje się z nieba, a ty siedzisz w pokoju i nagle twój grzejnik osiąga temperaturę powierzchni słońca, bo system nie miał gdzie oddać ciepła, glikol w panelach ponad 200 czy ile C i żeby nie rozwaliło instalacji, to puszczał w obieg xD


Podobno była niezła beka, jak na recepcję przybiegali ludzie, że im nagle grzejniki się zaczęły grzać xD

Fox

@myoniwy czy wszystkie dostępne obecnie panele nadal mają zaledwie 17% sprawności?

globalbus

@Fox góra 20 kilka w STC

I tak sporo lepiej niż parę lat temu

myoniwy

@Fox Nie, aktualnie bez problemu przekracza 20%

stopień sprawności modułu do 20,6%.

Fox

@myoniwy ale to nadal słabo. Najgorzej jednak że wtedy kiedy najbardziej by się przydało doładowanie z paneli czyli w zimę, najbardziej są bezużyteczne z powodu niemal braku słońca.

myoniwy

@Fox No ale to już nie jest problem z samymi panelami a z warunkami środowiskowymi.

Na to niestety nic nie poradzimy. Chociaż można próbować, budować ogromne farmy do każdego domu.

Zaloguj się aby komentować