#konstruktorelektrykamator #elektryka
Kabelki!
Tak pachnie sto złotych.

#konstruktorelektrykamator #elektryka
Kabelki!
Tak pachnie sto złotych.

Zaloguj się aby komentować
#budowadomu #elektryka
To był bardzo intensywny miesiąc i nie było kiedy dać solidnego update'u. Po skończonym bruzdowaniu i długim czekaniu na wstawienie okien z roletami i żaluzjami, przyszedł czas na zrobienie elektryki z nastawieniem na ogólnie pojęty smart-home. Układanie kabli to była w sumie jedyna taka rzecz, którą wziąłem "na siebie" podczas tej budowy. Rozplanowałem obwody z elektrykiem, a potem do dzieła! Na początek poszły obwody górą (głównie do oświetlenia) a później dołem do gniazd i łącznikow. Nie pomagał fakt, że robiłem to wieczorami bo nie miałem opcji wziąć na to wolnego w robocie i termin wejścia tynkarzy zbliżał się nieubłaganie. Kilometry kabli + oprawianie tego wszystkiego w puszki było dla mnie dużym wyzwaniem, ale satysfakcja z wykonanej roboty to jest coś czego nie da się potem opisać. I bezcenne uczucie kiedy dom wieczorem pierwszy raz rozświetlił się od żarówek zamontowanych "na krótko" tylko po to, żeby można było ciągnąć druta do późnych godzin nocnych xD.
Dużo zawdzięczam również pomocy rodziny i przyjaciół. Z nimi robota idzie lepiej i jest weselej :)
Po tynkach wlatuje styro na ocieplenie, robimy wod-kan i kotłownię + zepniemy kabelki w rozdzielnicy wolnostojącej. Jestem wykończony ale szczęśliwy. W tę majówkę już tylko chcę odpoczywać :)





@GitHub Pamiętaj że przy takiej ilości przewodów w korytku o pewnie jeszcze pod styropianem mocno obniża się dlugotrwala obciążalność. W tym przypadku szacuję że do ok 60%
Dodatkowo bliskość przewodów zwiększa pojemność między nimi, a to może czasami wywoływać różne niechciane efekty typu lekko świecąca lub migająca lampa.
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #elektryka
A co to za sztuka skręcić dwa kabelki?
No jak sie okazuję jest to sztuka, i to nawet nie dwa a jeden przerwany kabelek potrafi płatać figle.
Wczoraj dzwoni do mnie @Zielonywewszystkim z pytaniem
-wciąż masz ten sprzet do szukania kabli pod ziemią?
-No mam, a co znowu?
-A nie zgadniesz, przy przeróbkach ogrodu gdzieś dziabnięta jest pętla.
-Dobra, coś zjem i podjadę.
Zanim zjadłem dostałem SMSa:
Dobra chwila mam
Ale za chwilę kolejnego
Znalazłem ale to nie działa
Wiec i tak musiałem pojechać.
Ale już nie do szukania przerywanego przewodu a do czegoś znacznie ciekawszego.
Kosiarka od jakiegoś czasu w jednym miejscu nie dojeżdżała do pętli tylko zatrzymywała się jakieś 30cm przed nią. A to powodowało że zostawała spora kępa trawy.
Pierwsza myśl to że nogi metalowej huśtawki jakoś interferują z pętlą, bo z punktu widzenia pętli są wewnątrz niej. Wiec na próbę ułożyliśmy przewód jak zaznaczyłem na czerwono. Ale to nie pomogło, kosiarka wraz odbijała się 30cm przed pętlą, gdzie wszędzie indziej na całej posesji kosiła normalnie. Sprawdzałem sygnał oscyloskopem w każdym miejscu, nawet na nogach huśtawki, przy metalowym płocie.
I przypadkiem zauważyłem że na lini gdzie kosiarka się zatrzymuje jest dolina sygnału, tak jakby cewka sondy była idealnie nad przewodem, czyli wypadkowa siła strumienia pola magnetycznego wynosi 0. Pierwsza myśl to jakaś stara zapomniana pętla, ale nie, nie było wczesniej kosiarki a ta pętla jest dokładnie znana. No to może jakiś sąsiad też założył sobie taką kosiarkę i infrastrukturą podziemną jakoś sygnał się przenosi. Już nawet dołek był wykonany w celu poszukiwania zaginionej pętli. Ale też nie, bo wg Geoportalu wszystkie media, woda, prąd, gaz, kanalia idą po drugiej stronie działki.
Ostatni batalion szarych komórek coś tam popracował i na bazie dostepnych informacji wypluł myśl:
-niwelowanie się pola magnetycznego
Jeśli ułożymy pętlę jak na rysunku A to pole magnetyczne wewnatrz niej będzie jednoimienne i dopiero po najechaniu nad przewód kosiarka znajdzie miejsce z doliną sygnału.
Ale jak ułożymy przewód jak na rysunku B to małe pętelki wokół nóg huśtawki mają przeciwny wektor pola magnetycznego a to powoduje że znosi sie z wektorem pola glownej petli i już w pewnej odległości od przewodu suma wektorów pola magnetycznego wyniesie zero i kosiarka "myśli" że dojechała do petli.
Na rysunku z magnesami które symbolizują pętlę zaznaczyłem miejsca gdzieś sonda powinna pokazać zero sygnału, w normalnej sytuacji tylko nad pętlą, w przypadku odwrócenia kierunku jednej z odnóg bedzie to w pewnej odległości od pętli.





Zaloguj się aby komentować
Na dziś robota u teścia zrobiona, fotowoltaika uruchomiona, prąd się produkuje i magazynuje w baterii. Jeszcze rzeczy estetyczne jak obudowa baterii czy korytka, ale dziś 7h roboty i wszystko działa.
#fotowoltaika #dildomajsterkuje #zrobtosam #diy #majsterkowanie #elektryka #elektronika



Zaloguj się aby komentować
Szukam rozwiązania takiego zagadnienia:
Mam string paneli fotowoltaicznych podłączonych do falownika A.
Chciałbym aby falownik B mógł korzystać z tego samego stringu (nie jednocześnie) po przełączeniu.
Czy jest jakieś urządzenie, coś jak zawór trojdrogowy, aby przełączyć string paneli z jednego falownika do drugiego?
Czy zwykły rozłącznik krzywkowy można użyć? Napięcie stringu to około 200V natężenie zwykle 10-13A (szczytowo 15A).
#konstruktorelektrykamator #fotowoltaika #elektryka #majsterkowanie

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
W szkole do której chodziłem (#technikum #elektryka ) i z której sporo wyniosłem (nie tylko wiedzy) zorganizowali dzień otwarty.
To tam usłyszałem motto przewodnie #konstruktorelektrykamator
Masz łeb i c⁎⁎j? To kombinuj!
Chyba jakaś forma syndromu Sztokholmskiego się we mnie obudziła. Jadę zobaczyć co tam się zmieniło.
Zaloguj się aby komentować
Odkryłem elektryczną puszkę Pandory ಠ_ಠ
#remontujzhejto #remont #majsterkowanie #elektryka


Zaloguj się aby komentować
Pytanie elektryczne
#elektryka
Wrzucam rzut z góry na pomieszczenie studia, które buduję (uprzedzam pytania - schodów nie będzie)
Po krótce wyjaśnię
4 - to poczwórne gniazdko podłogowe
2 czerwona duża - to podwójne gniazdko na ścianie za telewizorem wiszącym (potrzebne 1 ale robię zapas)
2 zielone - podwójne gniazdko na suficie do podłączenia monitorów odsłuchowych
2 małe dookoła ścian - standardowe gniazdka przypodłogowe
Do pomieszczenia jest doprowadzony prąd dwoma żyłami 3x2.5mm
I teraz tak 1 żyła zasili (prawą od drzwi) część pomieszczenia, a druga te 2 zielone sufitowe + 3 te gniazdka na dolnej ścianie (na lewo od drzwi)
Pytanie brzmi jak to przygotować i podłączyć
Obciążenia sieci nie będą duże, max 1500w na jednej żyle i z 1000w na drugiej
#pytanie #budownictwo #budujzhejto

Wchodzisz do pomieszczenia dwoma jak to nazwałeś "żyłami" (poprawniej byłoby kablami, ale już nie róbmy zagadnienia), dociągasz je do pierwszej w kolejności puszki na gniazdo, a z niej idziesz do kolejnego, potem z niego do następnego i tak dalej. To będzie połączenie równoległe, szeregowo by nie zadziałało.
Nie praktykuje się prowadzenia kabli zasilających do każdego gniazdka osobno, jeśli nie ma do tego istotnych powodów (zasilanie awaryjne wybranych gniazd na przykład albo rozdzielenie obwodów pod automatykę domową).
Aha, i porób sobie dokładne zdjęcia przed zatynkowaniem kabli. Podziękujesz później samemu sobie za zapobiegliwość.
Zaloguj się aby komentować
Chuop umęczon mocno, skończył rozdzielnicę elektryka-smarthome, klient zadowolony. #chciwosc #pracbaza #mechatronik #elektryka #b2b
Zaloguj się aby komentować
Chuop umęczon pod poncjuszem Piłatem. #elektryka #mechatronik #pracbaza

Zaloguj się aby komentować
Kontynuacja wpisu https://www.hejto.pl/wpis/tesciu-pozazdroscil-fotowoltaiki-i-poprosil-zebym-mu-taka-zrobil-za-drobna-oplat
#dildomajsterkuje
Dwie osoby, 5.5 godziny (+4h fundamenty) i konstrukcja gotowa, uziom wbity na 5m, ostatni metr nie chce dalej iść. W weekend odpoczywam a w poniedziałek przeciągam kabel solarny do garażu (20m kabla). Kąt wynosi 30 stopni.
Koszt konstrukcji to około 2500zl, paneli 3800zl.
#fotowoltaika #elektryka #elektryk #majsterkowanie #diy


Zaloguj się aby komentować
Dobra wiadomość dla polskiej #gospodarka .
Siedem polskich firm zostało wybranych przez Westinghouse do wsparcia budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Jak poinformował prezes Westinghouse Patrick Fragman, wybrane przedsiębiorstwa będą mogły budować poszczególne moduły bloków energetycznych.
Wskazane przez Westinghouse firmy to: Polimex Mostostal Siedlce, Baltic Operator z Grupy Przemysłowej Baltic, Mostostal Kielce, Mostostal Kraków, ZKS Ferrum, Famak i Energomontaż-Północ Gdynia.
Proces wyboru został przeprowadzony w sposób transparentny i konkurencyjny, z uwzględnieniem wymogów zapewnienia jakości obowiązujących dla urządzeń reaktora jądrowego - poinformował amerykański koncern.
Jak przekazała firma, to część procesu przygotowania do fazy wykonawczej projektu w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, ale wyselekcjonowane firmy będą mogły wspierać inne europejskie projekty Westinghouse, np. w Bułgarii czy w Ukrainie.
Więcej:
#energetyka #atom #elektryka #elektrowniajadrowa #pomorskie #inwestycje #pieniadze #polska

Zaloguj się aby komentować
Teściu pozazdrościł fotowoltaiki i poprosił żebym mu taką zrobił za drobną opłatą.
Udało mi się te same panele kupić, więc konfiguracja będzie identyczna, niestety od wschodu ma trochę drzew więc produkcja będzie mniejsza.
Konstrukcja z wzmocnionych ceownikow do fotowoltaiki, wbetonowane 80cm w ziemi. W piątek jak cement zwiąże, montaż krokwi, poprzeczek i paneli.
#dildomajsterkuje #fotowoltaika #elektryka #diy #majsterkowanie


Zaloguj się aby komentować
Elektryka prąd nie tyka. Tyka za to zegar przemijania.
#urbex #fotografia #elektryka #ciekawostki #hdr

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #energetyka #elektryka
Fiu fiu, ale bydle. Takim można zabić. I zobaczcie jakie korale go zdobią.
Rok temu wrzucalem wpis jak wyglada wnętrze wkładki bezpiecznikowej na średnie napięcie (standardowo 15kV).
https://www.hejto.pl/wpis/mial-byc-wpis-z-garbarni-ale-zeby-go-ukonczyc-musze-zrobic-zdjecia-lub-film-moze
A tak wygląda wnętrze wkładki 80A która zadziałała. Odparowany metal stopił też piasek, ale gdy oddał już swoją energię cieplną to skroplił się (parowanie-skraplanie) na powierzchni kryształków kwarcu. Stąd to szare zabarwienie.

Zaloguj się aby komentować
#dildomajsterkuje
Chwalę się bo uruchomiłem drugi string, dodatkowe 2800Wp (+60% mocy) i drugi falownik w trybie parallel (dzielenie obciazenia).
Jutro pierwszy test z panelami bo całość podłączyłem dziś po zmroku.
#majsterkowanie #elektryka #diy


Zaloguj się aby komentować
#elektronika #elektryka
Cześć
Mam problem z ledami w kuchni, zaczęly bardzo irytująco ćmić/mrugac. Jest to prawie niezauważalne na nagraniu, ale widać gołym okiem.
Pomierzylem napiecia na zasilaczu, w zależności od ustawionego natężenia światła mieści się w zakresie 8-12v +/-0.03v, a napięcie za czujka w zależności od ustawienia jest 8-6,5v +/-0.03v.
Jakieś pomysły co dalej z tym zrobić? Czy jeżeli napięcie skacze w tak małym zakresie to jest to normalne i moge założyć że to wina taśmy LED?
Co to znaczy za czujka? Masz jakiś pierdolnik między zasilaczem a ledami? Można go spróbować wy⁎⁎⁎ać do testów.
Może kondensatory w zasilaczu się skończyły - możesz spróbować podłączyć jakiś większy kondensator równolegle.
Zwykły miernik jest zbyt wolny, żeby pokazać zmiany napięcia, jeśli coś się wzbudza na wyższych częstotliwościach, musiałbyś podlaczyć oscyloskop i zobaczyć co tam jest na wyjściu zasilacza.
Jest też możliwość, że ledy to jakiś chiński crap, który po prostu tak migocze, a po jakimś czasie się zjebie na amen i zgaśnie ¯\_(ツ)_/¯
Zaloguj się aby komentować
Czas na podsumowanie #dildomajsterkuje fotowoltaiki w miesiącu marzec 2024.
Pierwszy z serii wpisów na ten temat tutaj:
https://www.hejto.pl/wpis/chwale-sie-swoim-szalonym-planem-postanowilem-zdredukowac-rachunki-za-prad-i-bud
W skrócie dla niecierpliwych:
Prąd zużyty przez dom: 505 kWh
Prąd wyprodukowany przez panele: 364 kWh
Najwyższa dzienna produkcja: 22,4 kWh
Oszczędność w PLN: 425,88 zł (1,17zł za kWh)
Specyfikacja instalacji:
Panele: 8 szt. 550Wp JA SOLAR Bifacial
Falownik: Growat SPF 5000 ES
Magazyn energii: własnej konstrukcji 16 ogniw LiFePO4 EVE 304Ah i JK-BMS 200A
Konstrukcja na gruncie, nachylenie 16 stopni.
Koszt całej inwestycji to około 20000 PLN.
Dni w pełnym offgridzie: 17
Marzec był udany, więcej dni byłem w pełnym offgridzie niż na prądzie z sieci, były takie dni gdzie wstawiałem 3-4 prania i zmywanie naczyń tylko żeby zużyć nadmiar energii bo magazyn miałem pełny. Po obecnych cenach energii fotowoltaika zwraca się dość szybko. Na ten moment nie widzę jakiś większych wad, bateria jest duża i od godziny 17 do następnego dnia do 8 rano zużywam 35-45% co pozwala mi bez skrupułów korzystać z baterii po zmroku. Od połowy grudnia do dnia dzisiejszego bateria użyła 24 cykle, więc niewiele z 3500 projektowanych. Tak czy inaczej fotowoltaika zmieniła nam nawyki i najbardziej prądożerne czynności wykonujemy między 10 a 14 godziną (pranie, zmywanie, pieczenie).
Ktoś kiedyś pytał o wydajność falownika i baterii, biorąc pod uwagę wszystkie straty i konwersje prądu:
Panele>Inwerter>Dom 92-94%
Panele>Inwerter>Bateria>Inwerter>Dom 87%
To pokazuje że warto zużywać energię słoneczną od razu.
#majsterkowanie #diy #elektryka #elektronika

Jeszcze jako ciekawostkę dodam, że w zeszłym tygodniu prawie identyczną instalację pomagałem uruchamiać u mojego taty. Niższy koszt bo panele potaniały i ogniwa lifepo4. W jego przypadku z pompą ciepła 8kW jeden falownik jest na granicy wydajności, będzie trzeba drugi dołożyć, bo pompa ciepła potrafi 3kW pobierać.
Teść też pozazdrościł nam oszczędności i niezależności energetycznej i pytał mnie czy mógłbym mu zrobić taką instalację :D
Zaloguj się aby komentować
Czy to wygląda ok? Ogólnie to przełącznik do świateł, że z telefonu mogę sobie sterować światłem.
I tak to coś mi tu nie pasuje. Bo jeśli L to faza, a L1 to neutral...
to jak ten włącznik jest w stanie "wyłącz", to skąd bierze neutrala? Bo przecież obwód jest przerwany w stanie wyłącz
#elektryka #elektronika

To są takie magiczne samozasilające przełączniki
Robiłem u znajomego, też się zastanawiałem jak to świeci skoro obwód odcięty, ale widać ciągnie z fazy i po odpięciu oświetlenia tam zostaje neutralny. Ewentualnie układ sterujący jest cały czas spięty, ale nie puszcza wystarczająco dużo prądu żeby zasilić żarówkę. Może gdzieś jest analiza działania tego wihajstra.
Zaloguj się aby komentować