Ale piękny dzionek w #energetyka dzisiaj jest.
⅔ zapotrzebowania kraju z #oze
#elektryka #fotowoltaika #pv #wiatraki

Ale piękny dzionek w #energetyka dzisiaj jest.
⅔ zapotrzebowania kraju z #oze
#elektryka #fotowoltaika #pv #wiatraki

Zaloguj się aby komentować
Jest dokladnie tak jak powiedziane w tym filmie. Pamietam ze w pierwszych miesiacach zycia w uk, starsznie mi sie te domy i ulice niepodobaly. Teraz sam mieszkam w domu z lat 1920 (w blizniaku, a nie szeregowcu) ale jest mega angielski, i mega przytulny. I przestaly mi sie podobac polskie standardy. Prawie wszyscy znajomi w polsce maja malo przytulne wnetrza, takie bardzo sterylne hotelowe.
I tak, mam dwa krany w lazience, a swiatlo zapalam sznurkiem
Nawet ciekawe jak czlowiek moze sie szybko przystosowac.
Zaloguj się aby komentować
Panowie elektrycy, czy ten przewód ma jakąś inną nazwę niż "czterożyłowy"?
Bo chciałem dokupić dłuższy niż 5m (mam nadzieję że nie będzie zakłóceń sygnału).
Dzięki.
Tak wygląda port do montażu:
https://allegro.pl/oferta/wideodomofon-domofon-wideo-hikvision-kis202t-lcd-13134688217
https://sklep-ecsystem.pl/ds-kis202-wideodomofon-4-zylowy-1-lokatorski-7-lcd-hikvision.html
#elektryka #elektronika


Domofony najczęściej montuje się na skrętce albo tzw. przewodach domofonowych typu YTDY.
Zarabianie tych złącz które masz jest dość upierdliwe. Trzeba zaciskać albo lutować blaszki terminali.
Najprościej byłoby wykorzystać te kabelki które masz - dolutować do nich dłuższe albo połączyć jakimiś kostkami.
W typowych domofonach przeważnie są takie złącza że mozna wcisnąć do nich drucik bezpośrednio. Tutaj Chińczyk trochę nie podumał.
Zaloguj się aby komentować
#budujzhejto #budownictwo #elektryka
Budowlane Tomki przychodzę z pytaniami dwoma do bubli na jakie pozwoliłem przy budowie swojego domu.
Bubel numero uno - brak przepustów na WLZ, zasilanie i sterowanie bramy/furtki
Bubel numero secundo - brak uziemienia fundamentowego.
1. jak najsensowniej wprowadzić te kable? Odkopać fundament i przebijać się? Wyciąć pasek izolacji fundamentu i puścić po chudziaku?
2. Uziom otokowy, pionowy? Pionowy najchętniej bym umiejscowił w garażu przy rozdzielnicy, tylko czy można wbijać szpile w budynku?
Zaloguj się aby komentować
przewód "over dla chłopa"
#wtf #heheszki #elektryka

Zaloguj się aby komentować
#elektryka
Jestem na fixly jako wykonawca (dla niezorientowanych - serwis gdzie klienci szukają fachowców). Przychodzi zapytanie, gdzie niezbyt składnie gość pisze, że chce zainstalować saunę. W kamienicy. I że on już ma 400V do piecyka i ile będzie kosztować taka usługa pociągnięcia dodatkowego kabla. I potem następuje rzut oka na zdjęcie. Jprdl... Najlepsze, że gość dostaje od razu oferty.
Ja się czegoś takiego nie tykam, poradziłbym gościowi jakieś uporządkowanie tego szajsu ale nie mój problem. Jeszcze potem pewnie będzie miał pretensje że bezpieczniki wywala i na pewno jest źle zrobione.
Jeżeli reszta mieszkania tak samo wygląda, a podejrzewam że tak, bo wrzucił zdjęcia piecyka, to faktycznie brakuje tam sauny.

@pigoku Skąd ja to znam xD Na zdjęciu rozdzielnica w moim mieszkaniu przed remontem. Połączenia prowadzone pod płytą z tekstolitu, stycznik ch.. wie od czego, moc przyłączeniowa 16kW a do tego kocioł elektryczny ~20kW i podgrzewacz przepływowy 18kW. Według poprzedniej właścicielki mieszkania działało super, tylko nieraz bezpiecznik na korytarzu "opadał" xD Wszystko wyprute i zrobione od nowa na Hagerze, ogrzewania elektrycznego się właśnie pozbywam.

Zaloguj się aby komentować
Czas na podsumowanie #dildomajsterkuje fotowoltaiki w miesiącu luty 2024.
Pierwszy z serii wpisów na ten temat tutaj:
https://www.hejto.pl/wpis/chwale-sie-swoim-szalonym-planem-postanowilem-zdredukowac-rachunki-za-prad-i-bud
W skrócie dla niecierpliwych:
Prąd zużyty przez dom: 496 kWh
Prąd wyprodukowany przez panele: 148 kWh
Najwyższa dzienna produkcja: 15,8 kWh
Oszczędność w PLN: 151zł
Specyfikacja instalacji:
Panele: 8 szt. 550Wp JA SOLAR Bifacial
Falownik: Growat SPF 5000 ES
Magazyn energii: własnej konstrukcji 16 ogniw LiFePO4 EVE 304Ah i JK-BMS 200A
Konstrukcja na gruncie, nachylenie 16 stopni.
Koszt całej inwestycji to około 20000 PLN.
Dni w pełnym offgridzie: 4
Jestem w trakcie powiększania instalacji o 5 dodatkowych paneli 560Wp czyli o 60% tak żeby w miesiącach listopad i luty zwiększyć niezależność energetyczną, oczywiście spowoduje to duże nadwyżki w miesiącach letnich ale i na to może znajdę rozwiązanie (klimatyzacja całego domu, terma do ogrzewania wody, koparki kryptowalut itd.)
#majsterkowanie #diy #elektryka #elektronika


Zaloguj się aby komentować
Wchodząc z rana na drabinę naciągnąłem sobie coś w prawym kolanie ale za to godzinę później do⁎⁎⁎⁎łem sobie młotkiem w lewe mimowolnie dorównując poziomem życiowego samozjebania co bardziej znanym postaciom z Walaszka.
I w ogóle opóźniacz siłownika oszukuje, falownik wymiennika łapie overload po godzinie pracy a z 2 identycznie skonfigurowanych nawilżaczy jeden działa poprawnie a drugi wpadł w nieustanne włącz-wyłącz i nawet serwisowi producenta skończyły się tajne kody.
No j⁎⁎⁎ny poniedziałek na pełnej.
Gx
#pracbaza
#elektryka
Zaloguj się aby komentować
fajne o okablowaniu aut na przestrzeni lat
https://www.youtube.com/watch?v=TOMH_DN33q4
#ciekawostki #motoryzacja #elektryka
Zaloguj się aby komentować
Dałem natarczywym myślom wygrać i zrobiłem zakupy narzędziowe do domu:
-Izolowane szczypce wydłużone Knipexa 26 16 200
-Szczypce boczne o zwiększonym przełożeniu 74 02 250
-Suwmiarka Mitutoya 530-122
-Zestaw wkrętaków izolowanych Wiha z testerem 00834
Czuję dobrze człowiek (▀̿Ĺ̯▀̿ ̿)
#narzedzia #majsterkowanie #elektryka
Zaloguj się aby komentować
#elektronika #elektryka #majsterkowanie #chwalesie
no, warsztat już jakoś wyposażony

Zaloguj się aby komentować
#Konstruktorelektrykamator
Wczoraj kolejny telefon ze stolarni. Że mają problem z piłą formatową, tą co kilka miesięcy temu miała przewijany silnik, co rozpadł się hamulec i poharatał uzwojenia. #elektryka
Przy każdej próbie uruchomienia piły wywala zabezpieczenie C25, D32 lub oba na raz.
Jak już były takie przygody to silnik jest pierwszym podejrzanym. Pomiar rezystancji uzwojeń, miernik pokazuje 1.1Ω między każdą fazą, ale to prosty multimetr to trzeba podejść do tych wyników z dozą niepewności.
No to dalsze pomiary rezystancja izolacji, napięcie probiercze 1000V, wynik ponad 5,5GΩ, więc to nie tu leży problem. Może jest jakiś zwarty zwój, tyle żeby go znaleźć/wychwycić w pomiarach to trzeba zmierzyć indukcyjność uzwojeń. Takiego miernika pod ręką nie miałem ale od czego jest metoda techniczna? Opalarka podłączona w szereg z uzwojeniami silnika, na każdej z 3 konfiguracji prąd był 6,89-6,92A. Już nawet nie chciało mi się przeliczać na reaktancję a potem na indukcyjność bo rozbieżność jest tak mała że to nie jest wpływ zwartego zwoju.
Tak sobie mierzyłem co tylko mi przychodziło do głowy aż w końcu mały zonk. Napięcie na silniku gdy stycznik nie jest załączony? No to szybka diagnostyka i już jest winowajca. Na silnik trafiała faza z układu sterowania odciągu trocin.
Zasilanie odciągu jest z szafki tej piły, ale sterowanie jest też z dodatkowej małej ukośnicy, tam jest krańcówka która wyłapuje ruch piły i załącza odciąg. Taka sama akcja jest z formatówką, po włączeniu piły włącza się też odciąg. Tylko ktoś kto to robił (a wiem kto to jest) nie ogarnął układu jako całość. Pojedynczo układ działa, ale dwa urządzenia już nie. Oto i schemat, błędy znajdziecie szybko. I chyba nie będę musiał tłumaczyć co jest czym i czego brakuje. Przerywana linia to układ poza szafką sterującą piły.
Druga sprawa, kupiłem sobie żarówkę Tapo L530 i 520 żeby stworzyć sobie sztuczny wschód słońca i łatwiej się budzić.
Niebieskie światło szybko wybudza.
A żeby mieć pewność że lampa rano oświetli mi ryj to zrobiłem sobie taką lampkę nocną. #rekodzielo #diy
Dwa metry rurki fi10 aluminiowej, trochę odpadków, między innymi podstawa to dno z KEGa które zostało po #spawanie zbiornika CWU. Narzynki z nakrętki M10x1 nie będę pokazywał. Zrobiła swoją robotę i tyle, oprawka normalnie się nakręciła.
Muszę zamienić śruby imbusowe na takie z ładnym pokrętłem. Żeby dało się regulować bez kluczy.
System działa, obudziłem się sporo przed budzikiem.




@myoniwy do sterowania odciągiem mogę polecić przekaźnik z kanałem przelotowym. Też mi ktoś polecił kiedy szukałem do swojego, nawet nie wiedziałem że coś takiego istnieje a pozwala odseparować całkowicie obwody od siebie.
Myślałem żeby na zimę świecić sobie zółtym światłem i robić sztuczny świt ale niebieskim, ble... 😀
Zaloguj się aby komentować
Intelektualnie inny poseł Marek Sawicki z PSL o elektrowniach "atomowych" ( jak już baranie, to jądrowych) i o CPK.
„Elektrownie atomowe to jest projekt o najdroższej energii, jaką będzie miała Rzeczpospolita przez najbliższe 50 lat. Trzeba myśleć o energii odnawialnej (…), a nie energii jądrowej”
To ci sami, co załatwili nam kontrakt na gaz z kacapami na 25 lat i torpedowali budowę "Baltic Pipe". ¯\_(ツ)_/¯
Mir"
#energetyka #elektrowniajadrowa #gospodarka #cpk #gospodarka #elektryka#polityka
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
W zakładzie obróbki płytek, a gdzie.
Muszę dokończyć wczorajszą robotę. Zakładałem baterię kondensatorów. #elektryka #energetyka
Trzeba przedłużyć 3 kabelki, podłożyć podkładki cupalowe. No o i chyba jeszcze jeden kondensator 20kVAr dołożyć. Bo nawet teraz nie jest wstanie dociągnąć do cosFi0.92, gdzie jest 40kVAr. To wyobraźcie sobie jaki cosFi był jak nie było kondensatorów. Ja nie muszę sobie wyobrażać. Bo wiem. tgFi był 1,5. To sobie policzcie.
@POMIDORES Tak. Jak masz stolarnię i masz tam silniki to masz jakiś tam stopień mocy biernej. Zależnie od obciążenia. Im mniejsze obciążenie silnika tym większy tgFi, czyli stosunek mocy biernej do czynnej.
Jaką masz taryfę? Bo jak jest to przydomowy warsztat czyli taryfa G to jeszcze nie płacisz za moc bierną.
Kompensacja mocy biernej przydaje się też w małych instalacjach, zmniejsza to straty w przewodach.
Zaloguj się aby komentować
Nie ma co to wygląda na legitną naprawę przewodu zasilającego szlifierkę kątową xD
Jakby co to takie dostałem do naprawy to nie moje dzieło
#majsterkowanie
#elektryka

Zaloguj się aby komentować
#elektryka
Ktoś mi może podać jakiś powód, lub co projektant miał na myśli: dlaczego użyto zabezpieczenia nadprądowego przed przeciwprzepięciowym i dlaczego akurat o takiej klasie?

Zaloguj się aby komentować
#diy #elektryka @myoniwy
Gniazdka elektryczne 230V podlaczone w szeregu w garazu.
Wymyslilem sobie ze skoro bedzie ich az 9 w szeregu i bedzie duzo polączeń >gniazdko<>gniazdko< to doprowadze sobie zasilanie z lewej i prawej na koncach szeregu, wszystko podepne pod B16
Czy takie cos jest zgodne ze sztuką?

Zaloguj się aby komentować
Wirtualny spacer po #elektrowniaatomowa z reaktorem PWR czyli w samym reaktorze nie dochodzi do wrzenia wody.
https://pwr.nukleo.pl/?scene=npp-unit
#elektryka #budownictwo #energetyka
#konstruktorelektrykamator
Zaloguj się aby komentować
@Pjorun Niby śmieszne ale tak na prawdę smutne.
Kiedyś wysoko pozycjonowały się wartościowe dyskusje prawdziwych ludzi, dzisiaj pozycjonują się stronki popełnione przez firmy do reklamowania produktów.
Widziałem takie firmy, nawet tu w PL. Fabryki zatrudniające gówniarzy, trzaskające takie stronki nie dziesiątkami, a setkami.
Zaloguj się aby komentować