Japońska maszynka do robienia loda...
The future is now, hejto man!
#heheszki #japonia #technologia #ciekawostki #lody
https://streamable.com/2831nh
Japońska maszynka do robienia loda...
The future is now, hejto man!
#heheszki #japonia #technologia #ciekawostki #lody
https://streamable.com/2831nh
Jeżeli Japonia żyje w 2080 bo mają automat który wylewa loda do rożka przed ekranem to w którym roku żyjemy my kiedy przypominam, że u nas można zamówić sobie całego hot doga w żabce z automatu robionego przez robota lol.
Zaloguj się aby komentować

Prywatna firma zbrojeniowa wytworzyła i z sukcesem testowała pociski artyleryjskie 155 mm. Certyfikacja jest planowana na 2026 r., a seryjna produkcja może ruszyć w 2027 r. To kolejna firma w Polsce, która inwestuje w takie zdolności. #wiadomosciswiat #technologia
K&*a wszędzie te AI teraz wciskają, nawet do szklanki...
#heheszki #ai #technologia

Zaloguj się aby komentować
Ursus 7524 z czasów BUMAR-u o moc ok. 101 KM. Był to chyba najpotężniejszy ciągnik postlicencyjny wyprodukowany przez ZM Ursus.
Maszyna była wyposażona w całkowicie nową kabinę SPS06 firmy KOJA, która, dzięki oknom wykonanym z szyb giętych, zapewnia operatorowi dobrą widoczność.
Prototyp tego modelu miał swoją premierę na XII Międzynarodowych Targach Techniki Rolniczej "Agrotech" w Kielcach w 2006 roku.
Silnik: PERKINS 1104C-44T (turbo) z pompą Delphi
Skrzynia przekładniowa 12-biegowa, mechaniczna z kołami o stałym zazębieniu, synchronizowana (2-3 bieg) z dwoma reduktorami
Przedni most firmy DANA
#motoryzacja #rolnictwo #ciekawostki #technologia

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Uzywa ktos okularow vr do filmow grania, filmow przyrodniczych itp
Kupilbym sobie jakies do steam deka czy switcha 2
Polecacie cos?
#kiciochpyta
#technologia
#technologie
Zaloguj się aby komentować

Według informacji zdobytych przez Reuters – NVIDIA przygotowała funkcję, która ma umożliwić klientom ustalenie przybliżonego położenia geograficznego chipów AI wykorzystywanych w centrach danych. Oprogramowanie ma korzystać z zabezpieczonych mechanizmów przetwarzania oferowanych przez najnowsze GPU...
Takie pytanie mam bardzo nietypowe.
Czy jest tutaj ktoś, u kogo w firmie monitoringiem wizyjnym/ochroną zajmuje się Solid Security?
Mam ważne pytanie techniczne do administratora sieci w takiej firmie
#pytanie #technologia #sysadmin
Zaloguj się aby komentować

W erze poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, Mazda na początku lat 90. XX wieku zaprezentowała niebanalny pomysł: Mazda Suitcase Car. Ten niezwykły, trójkołowy pojazd koncepcyjny był efektem wewnętrznego konkursu i został zaprojektowany z myślą o maksymalnej mobilności – jego największą zaletą było...

Firma ICEYE opublikowała w poniedziałek pierwsze zdjęcia z polskiego satelity wojskowego. Jak opisała, są to świetne ujęcia kilku miejsc w Polsce – w tym te w "najlepszej na świecie" rozdzielczości 25 cm. Satelita Sił Zbrojnych RP został wyniesiony na orbitę 28 listopada. Satelita,...
Spodziewaliście się po technologii AI że będziecie mniej pracować, leków na raka, nowych odkryć w fizyce?
No to przedstawiam Wam [fanfary]
Halftime - dynamiczne wszywanie reklam w film
Dzięki AI teraz przerwa reklamowa będzie wszyta w scenę którą oglądacie.
Nie ma za co.
#technologia #ai #reklamy


@entropy_ AI to narzędzie i może być wykorzystywane do różnych celów. Mniej pracować? Nigdy, bo firmy idą w produktywność. Pracować tyle samo, ale robić więcej dzięki użyciu AI. Leki na raka będą i nowe odkrycia w fizyce też, AI już jest wykorzystywane w medycynie i farmacji i wszyscy duzi gracze w to mocno idą.
Zaloguj się aby komentować
Cockpit to webowy interfejs graficzny dla serwerów, przeznaczony dla wszystkich, zwłaszcza dla tych, którzy są:
Nowi w Linuksie (w tym administratorów Windows)
Zaznajomieni z Linuksem i chcą łatwego, graficznego sposobu zarządzania serwerami
Ekspertami administrowania Linuksem, którzy głównie korzystają z innych narzędzi, ale chcą mieć przegląd poszczególnych systemów
#technologia #komputery #cockpit #linux

@Fausto - szkoda, że to narzędzie od gówno firmy Red Hat co się nie zna na Linuksach: https://www.redhat.com/en/blog/intro-cockpit
Pomimo, że jest domyślną częścią Fedory od wersji 21, to na innych distro na szczęście nie ma przymusu instalować
@koszotorobur wiem wiem, no ale jakos musi się autoryzowac na tych wszystkich serwerach, czy aby trzymanie poswiadczen do nich w jednej aplikacji nie jest trochę ryzykowne? W razie kompromitacji cockpitu, jesteś w dupiu, no chyba, że robia te autoryzacje w jakis sprytny sposob, ale w sumie nie chce mi się czytac c:
@30ohm - dla mnie jakiekolwiek używanie Windowsa to wątpliwa przyjemność - niemniej to gówno Microsoftu jest wszędzie więc nie mogę od niego całkowicie uciec - no i jak to mówią "poznaj swojego wroga"... więc niestety go znam
Ansible jest świetne do konfigurowania systemów - ale nie już tak świetne do administrowania (chociaż Anisble można używać do wielu rzeczy ale niekoniecznie się powinno
W chmurze to już w ogóle Terraform, Pulumi czy CloudFormation do stawiania i konfigurowania instancji i instancje się najczęściej zarzyna a nie naprawia.
Takie narzędzia jak Cockpit mają więc rację bytu - nawet jeśli przeznaczone są tylko dla entuzjastów a nie dla firm lub ludzi zarządzających wieloma serwerami - poza tym nie każdy jest hardkorem CLI i innych narzędzi i mu web interfejs może bardziej pasować i zwyczajnie wystarczać (patrzę na wchodzące na rynek pracy Zetki)
@koszotorobur nawet jak coś pójdzie nie tak z windowsem to trzeba używać cmd zamiast gui. Im większa firma tym większa automatyzacja. Istnieją programy które są tylko na tą platformę i niestety muszą być te systemy, mimo pozostałej reszty na *nix. Jeśli ktoś tworzy homelab aby np. znaleźć pracę w tym, chce się samemu dokształcić i klika przez webgui do zarządzania jak małpa to jej nie znajdzie.
Przy prowadzeniu rekrutacji i wpisach że znają linux, zadawałem podstawowe pytania o konsole to tacy polegali.
W pozostałych przypadkach masz rację.
Zaloguj się aby komentować
Już widziałem i z przyjemnością zobaczyłem drugi raz.
Podzielę się teraz anegdotą o supporcie IT w rodzinie. Transkrypcja i poprawki błędów z voice to text przez ChatGPT.
Jestem właśnie w Radomiu, odwiedzając teściów. Jestem teraz w Polsce na urlopie świątecznym. Chciałem zagrać w Factorio, więc wyciągnąłem starego kompa, którego kiedyś ogarnąłem teściowej.
W czasie, kiedy teściowa jeszcze nie miała telefonu z Androidem, a dzieciaki nie miały swoich telefonów, kupiłem dla nich laptop poleasingowy i zainstalowałem na nim Ubuntu. Ze względu na to, że wiedziałem, że Ubuntu dzieci nie zepsują. I jak będzie jakiś problem, to będzie mi łatwo go naprawić poprzez tunel SSH. I w sumie przez te parę lat, kiedy był używany, faktycznie tylko raz była potrzeba naprawy czegoś. I dosyć łatwo mi się to udało naprawić TeamViewerem. Poprzez TeamViewera otworzyłem sobie tunel i naprawiłem sprawę.
W Radomiu widziałem się z rodzeństwem, opowiedziałem im o tym, że właśnie wyciągnąłem stary laptop, który był tak długo nieużywany, że aż bateria poszła. I pytali się, jaki tam był system. Powiedziałem, że Linux. Powiedzieli, że świetnie się zachowałem, zainstalowałem laptop z Linuxem i dlatego nie był używany. Dzięki temu oszczędziłem sobie pracy jako support.
Ale podopytywałem się później teściowej i po prostu powiedziała, że nie używała laptopa ze względu na to, że od kilku lat miała telefon i wszystko mogła zrobić na telefonie. A dzieciaki też teraz mają swoje telefony albo tablety i jeszcze jakiś czas temu tylko sporadycznie z niego korzystały. Ale moje rodzeństwo i tak uważa, że komputer był nieużywany dlatego, że był na nim Linux.
A co Wy o tym sądzicie? Czy Linux nie jest lepszym systemem dla kogoś, kto i tak tylko używa komputera do przeglądarki i ewentualnie YouTube'a?
Zaloguj się aby komentować

Trzymasz ją w dłoni, pocierasz o draskę i… buch, ogień. 1000°C gorącej plazmy z niczego.
A tymczasem ta mała rzecz to najsprytniej zaprojektowany system chemiczny XIX wieku, którego działania do dziś większość ludzi nie rozumie.
Widzę że dość aktywny jest tu tag #linux więc mam pytanie co robię nie tak. Mam lapka:
ryzen 5600h, 16gb, rtx 3050
Próbowałem przesiąść się na fedorę więc poszła instalacja, następnie przez rpm pobrałem sterowniki do nvidii i cała fedora z zerowego użycia karty graficznej i lekkiego użycia procka (mówię o samym gui) zaczęła mieć problem z przesuwaniem okienek i ogólnym działaniem systemu. Oczywiście problem z odinstalowaniem sterowników wystąpił więc wróciłem do poprzedniego snapshota i zadziałało. Trochę poczytałem że jest problem z obsługą kart nvidia jako dedykowanych system sobie z obsługą 2 kart w zależności obciążenia i procesu nie radzi więc dałem sobie spokój i odinstalowałem.
Następnie wpadłem na pomysł z podziałem dysku część użyłem na win 11 część na fedorę. 11 napierw zainstalowana zaktualizowana później fedora i wszystko działało. DO momentu aż nie wyłączyłem komputera.
Rano wstaję fedora nie wstaje XD Windows oczywiście bez problemów. Nie udało mi się przywrócić z tego obrazu linuxa musiałem go od nowa postawić. Przy dłuższej zabawie znowu wróciłem do win 11 mimo że jestem bardzo niezadowolony z działania systemu i płynności.
2 pytania:
Czy coś tutaj robiłem nie tak czy mogłem uniknąć jakoś tych problemów?
Czy jest na fedorze współpraca kart integry i dedykowanej?
#technologia #systemyoperacyjne
@inne_rzeczy @MICK3Y To samo bym polecił, zainstaluj jakieś distro które ma już wgrane stery od Nvidii od początku i zobacz czy tam działa. Najlepiej jakieś Gamingowe typu Bazzite albo ten PopOS. Jeżeli tam nie zadziała to średnio to widzę, ewentualnie wpisz jeszcze model laptopa w google albo chociaż markę i zobacz czy ktoś nie zrobił jakiegoś programu do przełączania się pomiedzy iGPU a dGPU. Sterowniki Nvidii to jest największy problem na Linuxie od lat i rzecz która powstrzymuje wielu przed przejściem. Na PC to działa trochę prosciej bo zawsze korzystasz z dGPU. Na laptopie zaś trzeba się przełączać i to bezproblemowo działa chyba tylko jedynie z kartami AMD. Ogólnie dużo rzeczy na Linuxie ma problem z Nvidią a bez problemu działa na Radeonach dlatego community Linuxa nie lubi Nvidii. Zwłaszcza teraz jak śpią na kasie a sterowniki to dalej gówno. Jedyne dobre sterowniki Nvidii na Linuxa to te pod AI bo na Linuxie stoi prawie cała infrastruktura od tego.
@MICK3Y jak na pierwszy raz z linuksem to bardzo dużo osiągnąłeś, gratki.
To co się dzieje z bootloaderem to standard przy instalacji Linuxa przed Windowsem. Powinno być tak (dopóki nie będziesz prosem):
1. Robisz partycje Linuxem.
2. Instalujesz Windows.
3. Instalujesz Linux.
Możesz reinstalować Linuxa, a możesz naprawić bootloader. Jak się uda jednak odpalić Linux (czasem z UEFI/BIOS można wybrać system do bootowania) to z niego.
Jak Linux nie odpala to odpal jakiś Linux (najlepiej ten sam z tego samego USB instalacyjnego) z live CD i wybierz test czy co tam (a nie instalację). Tam musisz przeprowadzić trochę hakerski zabieg naprawy gruba przez chroot: https://www.system-rescue.org/disk-partitioning/Repairing-a-damaged-Grub/
Nie czytałem całego, ale coś w tym stylu możesz znaleźć gdzieś indziej. Może potrwać, ale dużo się nauczysz. Bo pewnie kiedyś grzebiąc w dyskach lub systemie znowu zepsujesz gruba i będziesz musiał go odzyskać. Zanim zaczniesz poproś LLM żeby powiedział na jakiej zasadzie działa taka naprawa z live cd z chroot, żebyś wiedział co w sumie robisz, a nie tylko kopiował komendy.
Jeśli chodzi o Wayland - ja słyszałem, że NVIDIA nie pójdzie z Wayland więc nawet nie próbowałem. A mam fedorke.
Stery do Nvidii jak już ktoś pisał mają kilka wersji. Upewnij się, że masz NVIDIA non free. Chyba z rpmfusion można je dostać. Wiedząc o tym i o wayland powinieneś dać radę patrząc na to jak dobrze ci poszło do tej pory.
Powodzenia i miłej zabawy. Windows dobrze mieć na backup gdybyś zepsuł Linuxa. I jak się go używa raz na rok, to nawet nie irytuje. Czujesz się jakbyś był w Chinach/Rosji - i wy tak żyjecie? O kurde! I tyle.
Zaloguj się aby komentować

Otwórz lodówkę.
Świeci. Jasno, pięknie, niczym boskie objawienie nawet o 2:00 w nocy kiedy masz ochotę na przekąskę.
A teraz otwórz zamrażarkę.
Ciemność. Jakbyś zaglądał do jaskini niedźwiedzia, a nie po frytki.
Dlaczego w ciągu 70 lat istnienia lodówek inżynierowie stwierdzili:
„Światło tu tak,...
#tangodown #cloudflare #technologia #internet
CLOUDFLARE znowu spadł z rowerka.
Zaloguj się aby komentować
Edge przywrócił opcję efektu MICA we flagach, dodał nowe UI experience (kropka w kropkę z Chrome).
Polecam włączyć i wyłączyć flagi na stronie edge://flags
Pełna lista tutaj > https://justpaste.it/kq6b3
ponieważ @bartas do dzisiaj nie wdrożył wsparcia MD, a to co jest to jest "dramat".
Opisy szczegółowe flag macie bezpośrednio na stronie, w skrócie: lepszy user experience, wyłączenie AI.
#edge #microsoft #technologia #protip #gruparatowaniapoziomu #internet #oprogramowanie

Zaloguj się aby komentować

Roboty zasilane sztuczną inteligencją przyciągają tłumy w Tokio, pokazując najnowszą robotykę. Wśród atrakcji robot humanoidalny ćwiczący akcje ratunkowe w symulacji katastrofy. Roboty wykorzystujące sztuczną inteligencję przyciągają tłumy na dużych targach w Tokio, gdzie ponad 670 firm i zespołów...

Ostatnio na konferencji Infoshare opowiadałem o tym, jak to się dzieje, że tysiące osób zapisuje się na szkolenie AI_Devs (integracja systemów IT z rozwiązaniami generatywnego AI). Prelekcja zupełnie nietechniczna, ale skierowana do branży IT. Skupiam się głównie na aspektach biznesowych i...