Dobry wieczór!
W sobotniowieczornym menu #naczteryrymy co następuje:
temat: koncert ulubionego zespołu
rymy: -asa -owo -owo -asa
Miłej zabawy w #zafirewallem i powodzenia!
#poezja #tworczoscwlasna
Dobry wieczór!
W sobotniowieczornym menu #naczteryrymy co następuje:
temat: koncert ulubionego zespołu
rymy: -asa -owo -owo -asa
Miłej zabawy w #zafirewallem i powodzenia!
#poezja #tworczoscwlasna
Zaloguj się aby komentować
Sytuacja niesłychana, dwóch zwycięzców i obaj zapomnieli o #naczteryrymy , więc wjeżdżam w zastępstwie jako zdobywca 3 miejsca.
rymy: schabowy-leksykon-hydrofobowy-Rubikon
temat: życie fizyka #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna
Zaloguj się aby komentować
Piątek wieczór to sonetów czas!
Zapraszam na bodaj LXVIII edycję bitwy #nasonety
Ponieważ mam przed sobą tomik wierszy Anny Piwkowskiej, w którym jak na złość nie ma żadnego sonetu, pozwoliłam sobie wygrzebać sonet jej autorstwa rodem z zasobów internetu. Tak więc utwór #diproposta dla bieżącej edycji to:
Sonet o infantce i karle
Za spojrzenie infantki za jej krynolinę
za wszystkie jej zabawki za piłkę za uśmiech
i za usta infantki różowe jak wino
modli się smutny karzeł co dzień zanim uśnie.
Za piękno które nie wie czym jest takie ciało
które się pod spojrzeniem obcych jak lód kruszy
za wielkość jak świat wielką a potem za małość
która przecież pomieści wielki smutek duszy.
I jeszcze za tę rozpacz za swoją modlitwę
za dzień który już przeżył przetrzymał jak bitwę
dzień który go poranił pokruszył wykrwawił
za infantkę że stała smutna choć przez chwilę
kiedy mu uderzyła do mózgu jak wylew
ta myśl że swą miłością tylko ją rozbawił.
Zgłoszenia przyjmowane do przyszłego piątku, do godzin wieczornych.
Zasady wyłaniania zwycięzcy - jeszcze się ustali
Miłej zabawy!
#zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna
Zaloguj się aby komentować
Chyba na mnie padło, dostarczam więc #naczteryrymy
Temat: spełnione marzenia
Rymy: biblioteczki - ucieczki - książkami - ptaszkami
#zafirewallem #poezja

Zaloguj się aby komentować
Dawno mnie nie było w kawiarni.
Uczestnictwo jednak zobowiązuje.
Powinność nie drużba,
A zatem, kochani moi:
Temat: nylonowa pończocha
Rymy: sądze - pieniądze - dłoni - broni
Zasady:
Masz podany temat i rymy
Ogarniasz wierszyk w tej tematyce i z podanymi rymami.
Oczywiście rymy mają być użyte z zachowaniem podanej kolejnosci
Szerzysz radość z tworzenia
Et voilà
#naczteryrymy #poezja #tworczoscwlasna
<nie zapomnij o społeczności>
Zaloguj się aby komentować
#naczteryrymy
Dobry wieczór, i pędzę z rymami, bo czas ucieka.
Temat: stan psychiczny młodzieży w latach 20. XXI wieku
Rymy: głosy - włosy - tiktokiem - rokiem
#poezja #zafirewallem

Zaloguj się aby komentować
Najnowsze, najnowsze, ten tylko cię w kółko nie odświeżał, kto na hejto życia nie trwoni.
#gownowpis #poezja
Zaloguj się aby komentować
1831 "Polski Prometeusz" (fr.Le Prométhée polonais)- Horace Vernet (1789-1863)
robiąc notatki trafiłam znów na oryginalną wersję pieśni patriotycznej "Polak nie sługa" z powstania listopadowego (1830-1) z ciekawym zestawem stereotypów etnicznych, w późniejszych wersjach się już o nich ni śpiwa:
"Polak nie sługa" XII 1830, Jan N. Kamiński
Polak nie sługa, nie zna со to pany,
Nie da się okuć przemocą w kajdany,
Wolnością żyje do wolności wzdycha,
Bez niej jak kwiatek bez wody usycha.
[...]
Niemiec łakomy na złoto i srebro.
I politycznie kradnie cudze dobro -
Moskal byle miał dziegciu do sytości.*
Sam tylko Polak wzdycha do wolności.
Anglik w przemyśle zatopiony сałу,
W nim szuka chluby i swej własnej chwały,
Francuz wydaje dzieła о miłości,
Sam tylko Polak wzdycha do wolności!
Prusak zdradliwy nikomu nie ufa,
Bitny Szwed uległ i swych królów słucha,
Hiszpan oddany cały pobożności,
Sam tylko Polak wzdycha do wolności.
Sułtan turecki wzdycha do seraju,
Wzsedłszy do niego myśli że jest w raju,
Węgier do wina — a Włoch do gnuśności,
Sam tylko Polak wzdycha do wolności.
Tak orzeł białу uległy przemocy,
I pognębiony od orła z północy,
Jest przy nadzei, że wolność odzyska,
Skoro mu chwila pomyślna zabłyska.
Tak więc Rodacy! wolności nam trzeba,
Zamiarom naszym sprzyjać będą nieba -
Nadejdzie chwila, chwila pożądana.
Że zegną wrogi przed Polską kolana!
* Dziegieć był powszechnie stosowany w całej słowiańszczyźnie; w świecie stereotypów jako że wschodni sąsiedzi chętnie smarowali się i śmierdzieli dziegciem, rozciągnięto jego używanie na znak niższości kulturowej
#historiazpaszkom #malarstwo #poezja #historia #ciekawostkihistoryczne

Zaloguj się aby komentować
“Magda była jak śmierć, śmierć nosi czarny stanik
tatuaże jak obłoki po wybuchach bomb
kochała wszystkie psy, wszystkich hycli miała za nic
jej włosy pachniały pizzą
do dziś zresztą czuję ten swąd
Marius syn suki
ani mądry ani głupi człek
w środku był surowy, przeklinał jak szewc
czarnym samochodem rozwoził kościotrupy
zawsze łamało go w kościach
kiedy chmurom się zbierało na deszcz
Ona i on dla siebie zwariowali
połykali konwenanse, co mówił im ksiądz
Pół miasta z zazdrości po głowach się stukało
mało kto życzył im dobrze
chyba każdy czekał na ich błąd
kochankowie w ciemnościach
na cztery i pół godziny do nieba wzięci
Oni zawsze są w gościach
Świat na moment zapomniał
dalej bez nich normalnie się kręci
kochankowie w ciemnościach
po drugiej stronie swych rzeczy sami razem
Jeśli pragniesz ich spotkać
przycisz radio
zostań uchem ściany
Chyba w końcu coś złego zaszło między nimi
tam gdzie wczoraj żyła rozkosz
dzisiaj trzaskały drzwi
Ona nie może na niego patrzeć
On z nią więcej nie chce gadać
jakiś dziwny diabeł musiał zamieszkać w ich krwi
W barze dla samobójców pod szkarłatną gilotyną
spotkałem Magdę brała tabletki na łzy
Nieco schudła, trochę zbrzydła
serce miała z mydła
wiary w niej nie było, chęci życia ni sił
Przez kilka ładnych dni głośno huczało miasto
mówili o tym wszyscy
wieść rozeszła się w mig
o tych którzy się rzucali przypalonym ciastem
ci, którym nic nie wyszło
ci, którym nie udało się nicKochankowie w ciemnościach
na cztery i pół godziny do nieba wzięci
Oni zawsze są w gościach
Świat na moment zapomniał
dalej bez nich normalnie się kręci
Kochankowie w ciemnościach
po drugiej stronie swych rzeczy sami razem
Jeśli pragniesz ich spotkać
przycisz radio
zostań uchem ściany.”
https://m.youtube.com/watch?v=WQvGlsO0t7U
#muzyka #poezja #nocnazmiana #tagowanietomojapasja

Zaloguj się aby komentować
Władysław Broniewski - „Biesy”
Płonę i krzyczę nocą bezsenną,
szybę rozbijam i krwawię się szkłem,
biesy wkoło mnie, biesy nade mną,
biesy kosmate, chytre i złe.
Pędzą ulice ślepe i dzikie,
kołem zielonym pali się mrok,
biesy latarni sinym płomykiem
pełzną, chichocą za mną co krok.
Bodą mnie rogi ostre i złote,
oczy ociekły łzami i krwią,
moją nadzieję, moją tęsknotę
biesy szponami szarpią i rwą.
Biesy gwiazdami grożą na niebie,
biesy na ziemi wloką mnie w grób -
wyrwę się jeszcze, wrócę do ciebie,
siny, bezsilny runę u stóp.
#poezja

Zaloguj się aby komentować
#tworczoscwlasna #poezja #wiersze
kobieta na zawołanie
jak ćmę
zwabi ją byle mrugnięcie
światła
pstryk, pstryk palcami
na klask
na dwa
głaski
miód łaski
po głuche wrzaski
trzask trzask
drzwiami
tsunami
z goryczy słów
wspaniale
nie otrząśnie się
wcale
zwabiona
w lep wpadnie
da się omamić
potrząśnie skrzydełkami
pac pac
za kacem
kac
kat
.
Autor fotografii - SIsey

Zaloguj się aby komentować
Ale by se człowiek przychorował tak na tydzień, tylko kocyk, konsola i herbatka z jagerem gul gul gul..
Ehhh rozmarzyłem się, a tymczasem dalej czwartek :F
#heheszki #poezja #pasjonaciubogiegozartu #rymy #memy #smieszneobrazki

Zaloguj się aby komentować
drugie zwycięstwo w tym tygodniu, kto to widział?!?
temat: gotowanie u cioci @moll
gary
czary
pary
kopary
#naczteryrymy #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna
Zaloguj się aby komentować
#tworczoscwlasna #poezja #wiersze
'Nocą się zakradam'
Nocą się zakradam po lipcowym dachu,
przestawiam zegary, rozciągam oś czasu.
Na palcach przemykam po sennym ogrodzie,
czas płynie jak łabędź - Mlecznej Drogi Wozem.
Kiedy błądzę okiem po znajomym oknie,
ląduję w twych dłoniach, na puchowej łące.
Tu pod twoim niebem rozsiadam się skromnie,
gonię wiatr do nie wiem, zanim mi cię porwie.
Częstuję się śladem snu spod twoich powiek,
podążam za tobą, gdzie bądź, dokądkolwiek.
Na wyspie szczęśliwej wtapiam się w ramiona,
jak maślany pączek z dotyku przesiąkam.
Tonę w arabeskach, esach i floresach,
rozklejam się z ciepła w letnich kawiarenkach.
Kiedy tonę w ciszy - błogiej aksamitce,
snuję kłębek myśli, do ciebie, po nitce.
Cudna Kasjopea przędzie nam sny złote,
wplata w nocy heban pól pszenicznych bochen.
Księżyc - rdzawy trznadel w pasmach seledynu,
miedziany pieniążek, żółtobrzuchy gliniak.
Jak chrupiący rogal cieknie lśniącym miodem,
noc pachnie maciejką, kwitnie wonnym groszkiem.
Przetaczają niebem kruczoczarne konie,
rzeźbią w chmurach kręgle, wygrywa wiatr - goniec.
Na srebrzystej lutni cicho szemrze potok,
sprawia, że śpisz jeszcze, więc patrzę z ochotą.
.
W załączniku graficzny obraz wiersza

To ja też spróbuję w temacie, chociaż bardziej prozatorski jestem
Świat kurczy się
Granice wyznaczają znajome ściany
Blask lampy pod domem
Szum krwi w uszach, zaskakująco znajomy
Myśl która cały dzień próbowała zwrócił na siebie uwagę
Dobrze mi w tej ciasnocie, przytulnie
Mam tu w środku cały wszechświat do eksploracji
Odkrywania tajemnic.
Zaloguj się aby komentować
Otwieramy ekspresowo LXIV edycję #nasonety , w której każdy może wziąć udział i zarymować z nami do wybranego utworu sonetopodobnego.
Utworem #diproposta będzie sonet urodzinowy:
Krystyna Konecka
279 urodziny
Czuję się zaproszona, gdzie w progach gościnnych
„szumne na osób dwieście stoły zastawiane.
Tu muzyka, tu tańce, tam teatra grane”…
Nie inaczej w Krakowskiej Pani urodziny.
Pamiętasz? Kiedy z tortu ów niziołek mały
lub z kwiatów ze skrzypcową schodził uwerturą?
Flotyllę statków wypełnionych konfiturą
kiedy niósł nurt tokaju kanałem z kryształu?
Fajerwerki? I baty na wodzie choroskiej
pływające? Uściski małżonka ojcowskie
i życzeń jenerała gorące szeptanie?
A my w Złotych Pokojach u ciebie, kochanie,
łyk kawy ze śmietanką z kapsli plastikowych
wychylamy. Gdziekolwiek jesteś – za twe zdrowie.
—
Zasady są bliżej znane lub nieznane, ale chodzi o to, by rymować z wyżej wymienionym utworem każdą linijką złotą.
Wygrywa zwycięzca.
#zafirewallem #tworczosc #poezja
PS. Bardzo przepraszam Was za zwłokę - nie wiem, jak to się stało, ale wpis z podsumowaniem kompletnie mnie ominął i dopiero teraz sprawdziłam, co się zadziało...

Zaloguj się aby komentować
#tworczoscwlasna #poezja #wiersze
#zafirewallem
Bywa, że potrzebuję ciszy
śniąc zapadam w letarg
świat jest zbyt hałaśliwy
zgiełk zagłusza myśli
a wtedy jestem pusta
nie odnajduję drogi
ulatuję bez celu
jak bańka powietrza
w dowolnie nieznanym kierunku
gdybyś jednak zadzwonił
posrebrzaną łyżeczką
topiąc brązową kostkę cukru
w migdałowej herbatce
z odrobiną rumu
podając najzgrabniej
fajansowe cacko
opuszkiem do opuszka
za delikatne uszko
ściągnąłbyś mnie ciepłem
wprost w kołyskę ramion
wtulonej jak niemowlę
czułym językiem
cały świat
mógłbyś stwarzać
od samego początku
.
Autor fotografii - Sisey

Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry,
Temat: foliowa torebka zawieszona na drzewie przez wiatr
Rymy: -cja, -ka, -ka, -cja
#naczteryrymy #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna
#owcacontent
Zaloguj się aby komentować
witam i zapraszam na rymowanki
temat: gdzie jest @UmytaPacha
pacha
macha
tyki
łyki
#naczteryrymy #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna

Zaloguj się aby komentować
Kurka wodna, remis!
Z @Wrzoo wykoncypowałyśmy co poniżej:
Rymy: swata - woda - strata - oda
Temat: trąba do góry
Miłej zabawy!
#naczteryrymy #zafirewallem #poezja #tworczoscwlasna
Zaloguj się aby komentować
Dobry wieczór!
Czasami dla poezji trzeba ponosić ofiary, można się także stać tejże poezji ofiarą:
Temat: Ofiara świerzopa
Rymy: zdrowie - dowie - biała - pała
Miłej zabawy życzę!
#naczteryrymy #zafirewallem #poezja
Zaloguj się aby komentować