#heheszki #smieszneobrazki #maszynyprzemyslowe
#konstruktorelektrykamator

#heheszki #smieszneobrazki #maszynyprzemyslowe
#konstruktorelektrykamator

@myoniwy kiedys na Grouponie kupilem uprawnienia na taki wozek. Kurs trwal 15 minut, pokazali jak sie odpala i kazai zrobic 2 kolka po placu szkolnym takim zwyklym malym widlakiem. Dostałem kwity na kazda mozliwa kategorie włącznie z takimi x tonowymi, nawet nie wiem dokładnie jak to sie nazywa bo w zyciu na oczy nie widzialem
Zaloguj się aby komentować
Polećcie jakiś multimetr w przystępniej cenie. Kupiłem jeden w obi i na starych bateriach litowo jonowych pokazuje mi około 18v na celi, gdzie całość moze miec około tyle. Ogniwa mierzyłem pojedynczo. W gniazku na AC mam 205V, a chwilami 245V. Ruszę przewodami i obraz zmienia się jak w kalejdoskopie.
#elektryka #konstruktorelektrykamator
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Naoglądałem się filmików z pakistańską produkcją tłumików to i sam zacząłem coś rzeźbić.
Będzie to filtr cyklonowy do odkurzacza, zbiornikiem będzie beczka 60l. Będzie możliwość podłączenia rury ssącej fi50mm i do trzech odkurzaczy jako elementy ssące. Może zrobię jakąś przejściówkę żeby się dało podpiąć dmuchawę do liści jako element ssący.
#spawanie będzie prawdopodobnie gazowe, bo czemu by nie, jak naśladować pakistańczyków to po całości.



Zaloguj się aby komentować
#Konstruktorelektrykamator bawi się w #hydraulika i #detektyw jednocześnie.
Dwa tygodnie temu wymieniałem hydrofor i bojler, na samoróbkę z nierdzewki.
Tak teraz mniej więcej przedstawia się schemat mojego centralnego ogrzewania.
Obieg czerwony (rys.2) to przepływ wody w trakcie grzania CO z #pompaciepla, niebieski to grzanie CWU z PC.
Zielony to grzanie CO z kotła na opał stały, żółty to obieg w czasie grzania CWU z kotła.
Akurat grzanie CO i CWU z kotła może być jednoczesne.
Odbiorów w postaci grzejników i podłogówki już nie rysowałem bo to oczywiste jak są podłączone.
Teraz jak były te chłodniejsze dni zauważyłem że po nagrzaniu CWU dosyć szybko wystudza się woda.
Cały zbiornik jest oklejony 26mm maty kauczukowej więc to raczej nie przez to. Ciepłej wody nikt nie pobierał więc też nie tędy droga. Pomysł już był że ciepła woda grawitacyjnie idzie rurami, tam oddaje ciepło i ochłodzona wraca. Jest to realne, w np 1,5 calowej rurze ale nie 25PP. No to zostaje opcja ucieczki przez wężownicę.
Tyle że przecież są zawory zwrotne uniemożliwiające powrót wody (np grawitacyjny), jest bufor który tworzy bardzo fajne sprzęgło hydrauliczne, więc ciśnienia powinny być zbilansowane.
Tak mówi teoria, a praktyka robi swoje nie bacząc na teorię.
W czasie pracy pompy ciepła w trybie grzania bufora (czerwony obieg, rys2.), powoduje niewielki spadek ciśnienia na odcinku rury zaznaczonym na różowo (rys.3). Różnica ciśnień jest minimalna, pewnie kilka albo max kilkanaście centymetrów słupa wody. Bo jest to dosłownie 30cm rurek i kolanek. Ale to już jest wystarczająco żeby wymusić obieg w taki sposób jak zaznaczono na błękitno na rysunku 3. Przepływ jest minimalny, ale na tyle znaczący że potrafi wydrenować ciepło z CWU w 1h.
Jedynym rozwiązaniem jest dołożenie kolejnego zaworu zwrotnego na rurze idącej z kotła do bufora (dorysowany na czarno, rys.3). Mimo że jeden zawór już jest na rurze powrotnej i zabezpiecza przed wystudzaniem bufora przez kocioł. No to teraz będzie redundancja.
Muszę poczekać aż będzie trochę cieplej i będę mógł wyłączyć ogrzewanie na jakieś 2-3h. Muszę wyciąć kawałek rury 5/4", wstawić zawór, nypel i śrubunek, oraz skrócić rurę o długość tej armatury. Będzie trochę #spawanie
Tyle dobrze że będę musiał spuścić tylko jakieś 20 litrów wody.



@myoniwy jak samemu źle nie zrobisz to zapłacisz za źle zrobione. Ale trochę wiedzy i z większości sytuacji da się wybrnąć. Ja z braku wiedzy i czasu na zdobycie tej wiedzy mam 'centralne' powietrzne, kominek na pellet z dystrybucją gorącego powietrza (mały metraż). Jako ekspert możesz mi podpowiedzieć czego wymaga kominek na pellet z płaszczem wodnym? Rozbudowaliśmy dom o kilka metrów i trzeba wstawić nieco inny kominek, zastanawiam się nad podwójną dystrybucją gorącego powietrza a kominkiem z płaszczem wodnym właśnie. Tylko zastanawiam się ile instalacji muszę wtedy dorobić, niby w kominku masz naczynie, pompkę itp, czyli wystarczą mi grzejniki i orurowanie? Ewentualnie kilka zaworów jednokierunkowych i jakaś szyna rozdzielająca? Do ogrzania całe nic, 50m². I nie, nie przejdę na klimę ani pc bo kosztowo sporo, mam bardzo słabe przyłącze, każdy kW na wagę złota. System wodny ma chyba znacznie większą bezwładność co mnie średnio przekonuje przy taksobieocieplonym budynku ale może to na plus by było a nie na minus? I dodatkowo zimą można by podgrzać wodę w termie np. Daj jakieś swoje przemyślenia bo nie znam nikogo kto by posiadał wiedzę praktyczną, sami teoretycy i wszyscy twardo mówią 'montuj klimę z grzałką'
Robisz zbiorniki z nierdzewki?
P.S.
Najlepsza instalacja to jest najprostsza instalacja - u mnie to tak wygląda: https://youtu.be/EGyPf1JZb8w?si=1_4UtzFrhO0rGsdd&t=121
Spokojnie można to było wykonać na jednym zbiorniku kombinowanym. Na pomarańczowo to twój zbiornik cwu który umieszczony jest w buforze. Zamiast zbiornika można też zamontować wężownicę miedzianą i grzać wodę przepływowo. Odpada wtedy problem z legionellą.
Zbudowałem taką kotłownie rodzicom. Działa to już 5 rok. Co prawda nie ma pompy ciepła ale króćce są przygotowane w buforze.

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator przedstawia #ciekawostki ze świata #rosliny
Znacie określenie trzaskające mrozy?
W czasie silnych mrozów naprężenia w drzewach są na tyle duże że potrafią doprowadzić do pęknięcia drzewa. A jak coś pęka to i wydaje głośny trzask.
Tak opowiada Piotr #Horzela na YT.
No i tu jest przykład co się dzieje później. Z takiego pęknięcia sączą się soki drzewa tworząc sople z płynów ustrojowych.
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Kurrr....
Znowu nie ma jednej fazy. #elektryka
Musiałem zrobić motyw z kondensatorem żeby działał hydrofor.
Ale #pompaciepla już taka prosta do obejścia nie jest. Całe szczęście mam redundantne źródło ciepła. Czyli kocioł stałopalny. Co ogień to jednak ogień.
Zaloguj się aby komentować
#Konstruktorelektrykamator #elektryka #elektronika
Rozebrałem wczoraj ten licznik energii elektrycznej.
Popatrzyłem trochę, i stwierdziłem że nie jest to jakiś cud techniki.
No to opisy po kolei.
1. Trzy identyczne układy pomiaru prądu i napięcia. Prąd mierzony za pomocą bocznika prądowego, napięcie z dzielnika napięcia między L a N. Informacje są wysyłane do głównego procesora w formie cyfrowej. Na zielono zaznaczyłem bocznik prądowy.
2. Moduł zasilacza, zasilany z 3 faz, służy tylko do zasilania modułu RS485.
3. Dwa mikro switche, ten po lewej sprawdza czy główna obudowa jest zamknięta. A ten po prawej sprawdza czy osłona zacisków przyłączeniowych jest założona. Ponoć aktywacja tego styku jest zapamiętywana w rejestrze. I na wyświetlaczu jest pokazywana strzałka ↑ lub ↓ z symbolami Q+ lub Q-, te same co od energii biernej.
4. Kontaktron, małe szklane gówienko z dwoma metalowymi stykami wrażliwymi na pole magnetyczne. W przypadku zbliżenia magnesu zwiera się i elektronika to zapamiętuje.
5. Optoizolacja do komunikacji układów pomiarowych z głównym procesorem.
6. Moduł komunikacji RS485. Zasilany z zasilacza nr 2, też izolowany galwanicznie od reszty za pomocą dwóch optoizolatorów 4N35.
7. Trzy małe transformatorki zapewniające zasilanie do głównej elektroniki oraz do elementów pomiarowych każdej fazy.
Mają po trzy uzwojenia, pierwotne na 230VAC i dwa wtórne po 6VAC.
8. Jakiś procesorek, nie sprawdzałem od czego. Ale płytka ma złącze kontrolno pomiarowe więc może być to jakaś pamięć, etc.
9. Bateria do zasilania zegara RTC. Dzięki któremu pobór energii powinien być poprawnie policzony.
Oczywiście jak to w elektronice bywa nie mogło obejść się bez ofiar.
Na płytce zasilacza nr 2 jeden z kondensatorów wziął i się trochę wypiął.
To samo na głównej płytce.
Układ mierzący napięcie i prąd ma wg dokumentacji błąd 0,1%. Ale jego wewnętrzne źródło napięcia referencyjnego ma 2,5V±8% (w innym miejscu dokumentacji piszą o wartości niższej, 2,42V chyba). Ciekawe, nie? Akurat jak będzie w dolnej granicy to prąd i napięcie będzie zawyżone o te 8%, a że rozliczamy się z energii (moc*czas) to może być zawyżona o ok 16%.
Nie mam wzorowanych woltomierzy żeby to dokładnie zmierzyć, ale i tak sprawdzę na ile będę mógł.





Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Patrzcie co kupiłem.
Licznik energii elektrycznej #elektryka firmy PAFAL.
Po co mi on?
Żeby go rozebrać i zobaczyć co siedzi w środku. Jak to mówią. Warto znać język wroga.
Jest to egzemplarz regenerowany, czyli z demontażu i po sprawdzeniu czy działa.
Kosztował całe 65 PLN.

Zaloguj się aby komentować
Czy warto odśnieżać panele? Odpowiedź na to pytanie miałem okazję uzyskać wczoraj.
Jako że ostatnio trochę śniegu padało, a mam instalację pod kątem jedynie 16 stopni a mróz jest na tyle duży że ciężko żeby słońce rozpuściło ten śnieg to poświęciłem 15 minut i trochę wysiłku na odśnieżenie paneli.
Dla przypomnienia: mam konstrukcję na ziemi skierowaną na południe, niższe podpory 2m nad ziemią wyższe nieco ponad 3m.
Miotła, drabina i jazda. Reszta to wykres ze wpisie, czerwona linia to moment kiedy zacząłem usuwać śnieg, wykres pokazuje dwa dni, wczoraj i dzisiaj. Wczoraj z 150-200W produkcji (panele bifacial produkują też prąd ze słońca odbitego od ziemi) skoczyło na 1000-1200W.
Dziś cały dzień słońce świeci, wygenerowałem do chwili obecnej prawie 7kWh.
Odpowiedź: Jeśli macie sensowny dostęp do paneli to zdecydowanie warto odśnieżać, nawet jeśli pod tym jest cienka warstwa lodu bo z lodem panel sobie poradzi a śnieg działa jak izolator ciepła więc przy -12 stopniach nie warto liczyć na rozpuszczenie go.
#dildomajsterkuje #fotowoltaika #prad #elektryka #konstruktorelektrykamator


@dildo-vaggins Zawsze odśnieżam z grubsza jak jest/ma być słońce. Nie muszę dokładnie, bo ciepło zrobi resztę roboty, ale np z 2 lata temu miałem dzięki temu przez 2 tygodnie niezgorszą produkcję a u znajomych niemal nic bo było po 10 cm śniegu na panelach. Używam czegoś takiego: https://www.amazon.pl/COSTWAY-Od%C5%9Bnie%C5%BCarka-zabezpieczeniem-od%C5%9Bnie%C5%BCania-antypo%C5%9Blizgowym/dp/B0BQDGC62Q
kupionego lata temu do okien dachowych. Widziałem niedawno chyba takie same w Juli za około 100 zł.
Po 3 latach używania rys ani na szybach ani na lakierze na ramkach nie ma.
Ej ,czekaj czyli mówisz że po odgarnięciu śniegu wyprodukowałeś około 1,5 może 2 kWh na dobę?
Teraz akurat masz szczęście bo zdarzyły się słoneczne dni po tym śniegu, to raczej ewenement.
1 kWh to pi razy drzwi mniej niż 1zl. Jeszcze 95 takich dni to zwróci się ten zgarniacz, jeśli kupiłeś go wtedy za 100 zł. No i nie wliczasz do opłacalności swojego czasu. Bo jak popada tovod nowa.
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Patrzcie jakiego miglanca mam do naprawy.
Muszę go rozebrać, wyczyścić i poskładać. Problem jest z kukułką, zacina się.
No i wahadło muszę dorobić.
#zabytki #zegarki

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Oto i przyczyna dlaczego zarabialiśmy nowe głowice na kablu SN.
Zwarcie doziemne.
Kabel z 1989r, bydgoska fabryka kabli, napięcie deklarowane 15kV. Trochę mało.

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Dzwonią wczoraj wieczorem do mnie z piekarni że mają problem z kajzerkarką i nie mogą robić bułek.
Tak powinna działać maszyna, jej zadanie to robienie pięciu nacięć na bułkach.
https://youtu.be/gAcdZHXfWDA?si=HxdD1SrA0UzeC2UN
Mówią że czasami nie chce się uruchomić, musieli wtedy parę razy otworzyć i zamknąć kratki osłonowe i dopiero reagowało.
Patrząc na to jak wyglądały krańcówki to aż dziwne że czasami to działało. Tyle mąki w krańcówce że gdyby to była kokaina to parę ładnych szczurów by usypał.
Druga informacja która była wcześniej więc powinna być pierwszą ale hejto film z YT daje jako główny załącznik więc musiałem zmienić kolejność.
Wirnik pompy wody, woda czysta, wirnik żeliwny. 4 lata pompowania wody ze zbiornika buforowego do hydroforu. Wydajność ok 65m³/h.
Wziął się i zdegradował. Mechanicy z zakładu twierdzą że to piasek wytarł, ale mi się wydaje że to może być kawitacja.
A teraz jadę zarabiać głowice na kablu średniego napięcia.




@myoniwy tu się zgrała kawitacja razem z nieodpowiednim materiałem wirnika. Żeliwo jest zwykle gruboziarnistym materiałem, jest bardzo podatne na kawitację. Na wirniki pomp stosuje się mosiądz, jest trwalszy. Spójrz na te uszkodzenia, całe ziarna wy*ebało. Poza tym żeliwo to c⁎⁎j i korozja miedzykrystaliczna zawsze bierze górę.
Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Bawię się w #hydraulika i wymieniam bojler i hydrofor.
Tyle zostało z anody magnezowej po 14 miesiącach.


Zaloguj się aby komentować
Jak mogę sprawdzić czy silnik pompy zmywarki jest sprawny? #elektronika #konstruktorelektrykamator #elektryka
Mam tam 3 piny. Przyłożyłem multimetr żeby sprawdzić czy jest zwarcie między pinami (sygnał dźwiękowy na multimetrze) i jest na każdej z par pinów. Czy tak powinno być? Zdjęcia w załączniku


Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Od jakiegoś czasu rozpada mi się case od telefonu. Sukcesywnie łatałem go cyjanoakrylem ale to już nie pomagało.
Ostatnio nawet kawałek zgubiłem. Więc musiałem go trochę wzmocnić i odtworzyć brakujące elementy z kleju na gorąco. Może jeszcze trochę wytrzyma. Kupiony w grudniu 2018r, a teraz nie mogę znaleźć identycznego. Są podobne ale mają innych uchwyt na palec.
Xiaomi A2 Lite.
#telefony #majsterkowanie #rekodzielo #diy




Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator #spawanie
W końcu był czas zrobić próbę ciśnieniową zbiornika CWU. Oczywiście nie mogło być inaczej i wyszło wszystko szczelne.
1,5mm wybrzuszenia dennicy pod ciśnieniem 8 barów.
Na całość nakleiłem dwie warstwy maty kauczukowej 13mm




Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Kolejna skrzyneczka do złożenia.
5 rozłączników, z czego jeden podwójny 2x630A ale będą BMy 500A wsadzone.
Widać na dole specjalne mostki łączące szyny.
Na wierzchu leżą izolatory przykręcane do płyty montażowej a do nich przykręca się miedziane szyny, do których znów przykręca się rozłączniki.
Całość ma zasilać trzy agregaty chłodnicze.
#elektryka #energetyka

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Wczoraj miałem okazję poszlajać się po przemysłowej uprawie pomidorów. Ok 10ha pod szkłem, może nie jest to tak imponujące jak #siechnice ale i tak fajne.
Doświetlanie lipami HPS, ogrzewanie podłogowe które robi jednocześnie jako szyny dla wózków. Ogrom opału i prądu tylko po to by w styczniu można było sobie zjeść #pomidory
https://youtube.com/shorts/dRkKdBzdm\_s?si=NK\_yCletRL59RQHm
Ale nie byłem tam bez celu.
Gdyż ponieważ kable o przekroju 400mm² w aluminium wzięły i się upaliły. A są odpowiedzialne za zasilanie części oświetlenia. 4 takie trasy zasilają tylko część szklarni. Trafo 1600kVA.
Wstawiliśmy nowe odcinki, złączki skręcane, śruby są specjalnie nacięte żeby zerwały się przy odpowiednim momencie obrotowym, więc nie trzeba klucza dynamometrycznego.





Zaloguj się aby komentować
Potrzebuje ... porady.
Stan obecny:
Piec gazowy, zasilanie elektryczne z sieci.
Stan oczekiwany:
Zasilanie pieca przez ups, którybędzie zasilany z agregatu prądoteorczego.
Na co zwrócić uwage żeby nie spalać elektroniki w piecu i żeby to chodziło.
Z tego co ogarniam to nie każdy ups można zasilić z agregatu - jak to sprawdzić?
#konstruktorelektrykamator
@w0jmar Dobry UPS zabezpieczy piec, podobnie ma to miejsce w przypadku zabezpieczania elektroniki. UPS stanowi zabezpieczenie, filtr i to on zostanie w razie czego uszkodzony, a że prąd i wszelkie zaburzenia nie przechodzą bezpośrednio do urządzenia odbiorczego, to nie ma co się martwić o to, co znajduje się za UPSem. Możesz zastosować przed UPSem jeszcze listwę antyprzepięciową/przeciążeniową z filtrem, ale dobry UPS powinien w zupełności rozwiązać sprawę. Trzeba tylko przy wyborze UPS odrzucić te, które przekazują zasilanie bezpośrednio, bo takie też są i nie zabezpieczą one sprzętu znajdującego się za UPSem. Poszukaj tematów związanych z zabezpieczaniem komputerów i sprzętu elektronicznego UPSem, sporo tego widziałem na ekhm... elektrodzie.
@Ciuplowski
że prąd i wszelkie zaburzenia nie przechodzą bezpośrednio do urządzenia odbiorczego, to nie ma co się martwić o to, co znajduje się za UPSem
A co to za brednie pan opowiada ( ͠° ͟ʖ ͡°)
Zwykły ups w normalnym stanie przepuszcza napięcie sieciowe być żadnej obróbki.
Edit: później dopisałes, masz szczęście ( ͡° ͜ʖ ͡°)
Zaloguj się aby komentować
#elektryka #energetyka #konstruktorelektrykamator
Mehdi odkrywa tajniki tworzenia bezpieczników wysokonapięciowych.
My znamy to od lat.
https://www.youtube.com/watch?v=SVepW3f_V-M
Tu opis i zdjęcia wnętrza wkładki na 63A i 24kV
https://www.hejto.pl/wpis/mial-byc-wpis-z-garbarni-ale-zeby-go-ukonczyc-musze-zrobic-zdjecia-lub-film-moze
Pierwszy obrazek przedstawia dwie najpopularniejsze podstawy bezpiecznikowe stacji transformatorowych.
Do dolnej opcji pasują te wkładki 63A.
A do górnej tak się składa że też mam w domu przepaloną wkładkę 10A WBGNp.
A wygląda tak jak na drugim obrazku.
Te dwa cienkie druciki przewodzą 10A, a w przypadku zwarcia lub przeciążenia przepalają się i specjalna sprężynka zamontowana na podstawie (rys.3) wyciąga jedną z plecionek (na dolnej części widać zaprasowaną tulejkę za którą ciągnie sprężyna) z wkładki zapewniając szybkie przerwanie obwodu oraz wizualną sygnalizację zadziałania.



Zaloguj się aby komentować