Pamiętacie ten wpis? Pewnie nie, ale ogólnie zgłosiłem ten scam do facebooka.
Co na to facebook? Nie widzi problemów xD
Boże, niech UOKIK do⁎⁎⁎⁎doli im karę za współudział w scamach.
Jestem w stanie zrozumieć, że na początkowej fazie nie mają dobrego manualnego procesu review reklam. Ale jak ludzie zgłaszają, to już powinna być tam osoba, która sprawdza to.
Dlaczego w aplikacji YT nie mogę włączyć automatycznego tłumaczenia napisów na język polski? Na komputerze bez problemu a apka nie widzi naszego języka.
Z pewnością podczas przeglądania internetu, na pewnym etapie zetkniemy się ze społecznościami, które wydają się być napędzane nienawiścią. Nie wiem nawet, czy muszę dawać przykłady, bo w pewnym sensie wszyscy znamy Wykop, jaki był i co "promował", choć ten wpis powstaje ze względu na Twittera, który od dawna ma opinię, że żyje w swojej własnej banieczce. Z góry przestrzegam też przed myśleniem "my-oni", bo każdy z nas podlega tym samym procesom i warto zostawiać sobie furtkę na autorefleksję. Zwłaszcza w tematach politycznych, bo te wydają się polaryzować najbardziej.
Nie będę oryginalny i po prostu przetłumaczę wam fajny artykuł, więc jak znacie język angielski, to polecam tekst z linku.
Zjawisko o którym opowiemy nazywa się Online Outrage, co roboczo przetłumaczę, jako Stan Oburzenia w Internecie, po kilku rundkach w Reverso Context.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
KORZENIE CYFROWEGO NIEZADOWOLENIA
Kultura oburzenia, termin, który zyskał na popularności w ostatnich latach, odnosi się do skłonności jednostek i grup do reagowania wzmożonym gniewem na postrzegane niesprawiedliwości i zniewagi, często wzmacniane przez media społecznościowe. Ale dlaczego oburzenie jest tak powszechne w Internecie i co skłania nas do angażowania się lub oglądania tych cyfrowych konfrontacji?
ANONIMOWOŚĆ I OSOBOWOŚĆ ONLINE
Jednym z kluczowych czynników napędzających oburzenie w mediach społecznościowych jest zasłona anonimowości, jaką zapewnia Internet. Anonimowość może ośmielać użytkowników, pozwalając im wyrażać opinie i emocje bez obawy o reperkusje w świecie rzeczywistym. Zgodnie z definicją Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego, to poczucie oderwania może prowadzić do dezindywiduacji, stanu psychologicznego, w którym jednostki tracą poczucie samoświadomości i oceny moralnej, ustępując miejsca impulsywnym i często agresywnym zachowaniom.
EFEKT KOMORY ECHA
Algorytmy mediów społecznościowych są zaprojektowane tak, aby wyświetlać nam treści, które są zgodne z naszymi istniejącymi przekonaniami i zainteresowaniami, nieumyślnie tworząc komory echa. Te cyfrowe bańki wzmacniają nasze poglądy i mogą nasilać nasze reakcje na przeciwne opinie, podsycając ogień oburzenia w mediach społecznościowych, kultury anulowania i internetowego zawstydzania. Efekt komory echa nie tylko zawęża naszą ekspozycję na różne perspektywy, ale także sprawia, że każda odmienna opinia wydaje się bardziej obca, a zatem bardziej prowokująca.
WABIK KULTURY ANULOWANIA I INTERNETOWEGO ZAWSTYDZANIA
W dążeniu do sprawiedliwości społecznej platformy internetowe stały się potężnymi narzędziami do potępiania niewłaściwego postępowania. Granica między pociąganiem jednostek do odpowiedzialności a angażowaniem się w kulturę anulowania lub internetowego zawstydzania może być cienka. Szybki osąd i kara wymierzona przez sąd opinii publicznej często nie mają miejsca na niuanse, a trwałość zapisów online oznacza, że błędy są zawsze dostępne, pozostawiając niewiele miejsca na odkupienie lub rozwój.
WPŁYW OBURZENIA W INTERNECIE NA INDYWIDUALNE SAMOPOCZUCIE
Angażowanie się lub nawet tylko obserwowanie oburzenia w mediach społecznościowych może mieć głęboki wpływ na nasze zdrowie psychiczne. Ciągła ekspozycja na negatywne emocje, gorące spory i polaryzację społeczną może prowadzić do wyczerpania kulturą oburzenia. Ten stan zmęczenia psychicznego to coś więcej niż tylko zmęczenie argumentami. Chodzi o uczucie przytłoczenia negatywnością i beznadziejnością, które mogą wynikać z ograniczenia interakcji międzyludzkich do najbardziej konfrontacyjnych elementów.
Ten fragment określa czemu ja zrezygnowałem z Wykopu i znalazłem "spokojną przystań" na hejto. Dajcie znać, jak było w waszym przypadku.
Podczas gdy Internet jest potężnym narzędziem do nawiązywania kontaktów i działania, jest to również przestrzeń, która wymaga ostrożnej nawigacji w celu ochrony naszego dobrego samopoczucia emocjonalnego. Rozpoznanie oznak wyczerpania kulturą oburzenia i zrozumienie psychologicznych mechanizmów stojących za oburzeniem w internecie to pierwsze kroki w kierunku wspierania zdrowszych środowisk cyfrowych.
W dalszej części tekstu znajdują się porady, jak sobie z tym wszystkim radzić.
Z ważniejszych mamy:
• Dobór "internetowej diety", czyli aktywne wybieranie, których głosów słuchać i w które debaty się angażować,
• Czas na refleksję, czyli sugestię, by czasem poczekać z odpowiedzią,
• Więcej empatii,
• Znajomość zjawisk, które są opisane wyżej, jak komora echa.
No i koniecznie: Zrozumienie sposobu działania platform mediów społecznościowych i sposobów, w jakie mogą one manipulować naszymi emocjami, jest kluczem do oparcia się kulturze oburzenia.
WPŁYW STANU OBURZENIA NA SPOŁECZEŃSTWO
Podczas gdy wpływ oburzenia w internecie na zdrowie psychiczne jednostki jest znaczący, jego wpływ na społeczeństwo jest równie głęboki. Kultura oburzenia może zaostrzać podziały społeczne, utrudniać konstruktywny dyskurs i przyczyniać się do polaryzacji środowiska, w którym kompromis i zrozumienie stają się coraz trudniejsze.
WYCZERPANIE KULTURĄ OBURZENIA W UJĘCIU SPOŁECZNYM
Ciągły stan napięcia i konfliktu w sieci może prowadzić do społecznej formy wyczerpania kulturą oburzenia, w której cynizm i apatia zastępują zaangażowanie i aktywizm. Wyczerpanie to podważa potencjał mediów społecznościowych do działania jako przestrzeń pozytywnych zmian społecznych, ponieważ jednostki stają się zbyt zmęczone, by opowiadać się za znaczącymi sprawami.
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
Myślę, że fajnymi rzeczami do rozważenia są też takie rzeczy, jak błędna atrybucja, czyli np. przypisywanie komentarzom błędnego znaczenia, w oparciu o własną projekcję świata i to, jak rozumiemy kontekst danego tematu, czy kwestia uzależnienia od agresji w internecie, czyli pojęciu, które dopiero raczkuje, ale zaczyna się pojawiać w dyskusjach psychologicznych.
Jak ktoś doczytał do końca, to bardzo dziękuję. Mimo że dużo pomaga mi DeepL w tłumaczeniu, to takie teksty pochłaniają masę czasu i dziękuję za każdą interakcję, która napędza mnie by dodawać kolejne.
Bardzo wartościowy wpis, myślę że takie tematy powinny być dyskutowane w szkołach bo opisany problem ma w ostatnich latach bardzo duży wpływ na całe społeczeństwo
Internet kiedyś był lepszym miejscem. Normalność stała się towarem deficytowym, ludzie zatracili umiejętność dyskusji. Tu czy na Wykopie w praktycznie każdym wątku debilne śmieszkowanie, pajacowanie, trollowanie lub zwykła patologia. Na Facebooku festiwal januszy i grażynek każdym im niej wie tym bardziej przekonany o własnej racji. Na Twitterze dosłownie degeneraci, którym polityka zupełnie wyniszczyła mózgi. Instagram i TikTok żebranie o atencje za wszelką cenę. Reddit neokomunistyczne szambo. Internet skończył się na forach dyskusyjnych.
Hurrr kiedyś to były internety a tera to nie ma. Strasznie toksyczne nastawienie Aż mi się przypomniała rozmowa ze starym sieciowcem który narzekał, że teraz nie ma prawdziwych specjalistów, bo zamiast klepać polecenia w linii komend przez połączenie szeregowe to wszystko klikają z GUI xD Czasy się zmieniają, ludzie się zmieniają, Internet się zmienia, tylko stare dziady (także mentalne), którym pociąg odjechał rzewnie wspominają złote, w ich mniemaniu, czasy urojonego elitaryzmu. Narzekają przy tym na tę dzisiejszą młodzież, uprawiając cherrypicking i nie próbując wyściubić nosa ze swojej bańki xD. A tak w ogóle to temat z czarnej listy, zamykam.
Używałem opery i my tube jako blokadę reklam na YT, od kilku dni nie działa to i mnie do szału doprowadza 2x wiecej reklam niz wcześniej. Ktoś też tak ma? czy jest coś nowego usuwającego reklamy?
Teraz oglądać yt bez sponsor blocka to trochę dramat - połowa filmów zaczyna się od żebrania o suby, łapki, dzwoneczki, najczęściej wraz z animacją wyposażoną w głośne kliknięcia myszy (kto dziś używa tak głośnych myszy? To już "trumienka" z A600 była cichsza) irytujące dźwięki dzwonków itd, i ten rytuał powtarzają jeszcze raz-dwa w środku filmu plus raz na koniec.
Z drugiej strony widząc powyższe (albo widząc że sponsorblock zablokował niemal pół paska przewijania filmu na przeróżne kolory wskazując na długie intro, żebranie, outro, reklamy f2p/p2w gier online) można spokojnie wyłączyć takie video, z reguły zarówno film jak i cały kanał takiego twórcy będzie bezwartościowy.
Hej, chciałbym otrzymać ulgę na Internet, a nigdy tego nie robiłem. Podobno 760 zł można dostać zwrotu (w przypadku małżonków 1540 zł). Ktoś już z tego korzystał? Jakie dokumenty trzeba przygotować? Czy całoroczny PDF z zestawieniem operacji finansowych od Vectry wystarczy czy coś jeszcze? Ogólnie przelewy robiłem BLIK-iem i nie wiem czy da radę pobrać jakieś potwierdzenie przelewu więc ot tak pytam. Dziękuję za pomoc...
@Hajt Załącznik tylko PIT/O dodajesz do pit i wypełniasz, gdzie tylko podajesz kwotę jaką wydałeś na internet. Wszystkie dokumenty typu faktury musisz mieć 5 lat w razie jakby chcieli robić kontrolę. Oczywiście w przypadku takich bzdetów nie robią, ale teoretycznie mogą.
Ktoś wrzucał tekst o wydarzeniach w Mjanmie, ale cholera, wydaje mi się, że temat w kontekście internetu i technologii jest bardzo ważny i o tym co tam się działo powinnismy wszyscy przeczytać, aby wyciągnąć z tego wnioski.
"Z daleka może się wydawać, że rola Mety w kryzysie Rohingjów może być zawiła i dyskusyjna – chodziło o to, że moderacja coś spieprzyła, prawda? W państwie, na które nie zwracali szczególnej uwagi, tak? Pewnie wkradło się tu zaniedbanie i brak etyki, ale której firmie technologicznej nie przydarzyło się coś podobnego?
Mało tego – Meta pojawiła się w prasie oraz przed Kongresem, żeby przyznać, że sp⁎⁎⁎⁎zyli sprawę i mają konkretne pomysły, jak to naprawić. Spędzało im to sen z powiek, jak powiedział w marcu 2018 r. Adam Mosseri, osoba odpowiedzialna za facebookową Tablicę.
Do tamtego momentu w 2018 r. armia w Mjanmie zamordowała tysiące ludzi Rohingja, łącznie z niemowlętami i dziećmi, a także pobili, zgwałcili, torturowali, zagłodzili i uwięzili tysiące kolejnych. Około trzy czwarte miliona Rohingjów uciekło z Mjanmy do wielkich, dotkniętych licznymi chorobami obozów dla uchodźców w Bangladeszu."
Zachęcam do przeczytania wszystkich czterech części.
Ja mysle ze to jest jednak w duzej czesci historia o kraju od dawna ociekajacym krwia. Internet tylko to przyspieszyll.
A co do plonnej nadziei pokladanej w Internecie. To juz nie pierwszy raz... USA tez sie kiedys wydawalo, ze gospodarka rynkowa i Internet oslabia autorytarianizm w Chinach. Nie wyszlo to dobrze (dla USA, Chinski autorytarianizm ma sie swietnie).
Optymizm zwiazany z Internetem byl pokladany w zupelnie innym Internecie - tym z lat 90., w ktorym nie bylo jasnej dominacji zadnych firm, a nowe wezly komunikacji byly tworzone przez wzglednie zwyklych ludzi, czesto lokalsow. W Internecie, ktory (glownie z braku zainteresowania rzadow i wielkich pieniedzy) wygladal jak marzenie cyberpunkow. W Internecie, z ktorego dzisiaj zostal juz chyba tylko protokol TCP/IP.
@Fausto Z jednej strony no muzułmanie to muzułmanie i cholera tam wie. Z drugiej - Facebook/Meta będący amerykańską korporacją która chce zarabiać i w d⁎⁎ie ma wszystko inne ? Co w tym zaskakującego ?
Z drugiej strony - ta cała "mowa nienawiści" przeciw tamtejszym muzułmanom jest wspierana przez część tamtejszych władz i Facebook świadomie nic z tym nie robi,żeby nie wywalono go z tego kraju
Jak wynika z części 3 ostatecznie głównymi zaangażowanymi były farmy trolli koordynowane przez Państwo. Facebook tego typu tworów nie blokuje ze względu na to,że boi się konfliktów z politykami - utracił by rynek.
@Yes_Man nie wiem czemu tagujesz „szury” skoro poważna burza geomagnetyczna to kwestia czasu a odpowiednio silna wysyła cały świat do epoki kamienia łupanego, bo cała energetykę i łączność szlag trafia
@loginnahejto.pl Trochę w tym takiego straszenia, że "już jutro, już za chwilę" wciąż powtarzającego się, co nie zmienia faktu że faktycznie może skłonić kogoś do zainteresowania się ciekawym tematem.
Stanowski wczoraj o 20 powiedział że potrzebuje milion na jakieś chore dziecko a 3 godziny temu dał posta że wpłacili 1 600 567zł xd propsy dla niego, kanału i ludzi co wpłacali
@fewtoast mwlogin.net - ten adres nie jest widoczny w internecie - pewnie się rozwiązuje do jakiegoś LANowego IPka. Kiedy telefon jest routerem, to nie masz szans się połaczyć z nim, bo to Twój stary router obsługuje ten adres. Rozłącz się z telefonem, połacz się z WIFI routera (nawet jeśli nie ma internetu) i możesz zmieniać do woli.
reset routera wymaga od nowa ustawiania haseł itd.
Jakieś to dziwne. Praktycznie każdy router tego typu trzyma swoje ustawienia, tak że możesz wyłączyć zasilanie i włączyć. Chyba, że chodzi o hard reset (przywrócenie do ustawień fabrycznych), ale to na 99% nie jest potrzebne po zwykłej stracie połączenia z netem.
@LondoMollari No chodzi o hard reset oczywiście (niby się odróżnia "restart" od "reset"), bo wtedy router przestaje działać w trybie czerpiącym internet z WiFi. Tak to ustawiam: https://www.mercusys.com/pl/faq-122
Jak nie mam dostępu do ustawień, to robię hard reset i tyle.
No ale chciałbym nie musieć.
W tym trybie routera, żadne lokalne IP routera też nie działa, wchodząc czy z PC czy z telefonu.
@fewtoast A, czyli rozumiem, że masz teraz taki setup: telefon (robiący za router i dostęp do internetu) -> stary router (aktualnie działający jako access point) -> komputer?
W sumie bym spróbował ustalić adres IP starego routera jaki teraz jest (będzie inny niż zwykle), i próbować wejść na nowy IPk przeglądarką.
[edit]: jeśli łączysz się przez stary router, to tracert powinien być Ci w stanie go pokazać. Można też ewentualnie nmapem przeskanować całą sieć lokalną.
A nie możesz po prostu podłączyć kabla do tego routera? Wówczas powinieneś mieć dostęp do strony konfiguracyjnej pomimo korzystania z internetu bezprzewodowego.
@fewtoast Panel sterowania\Sieć i Internet\Połączenia sieciowe tymczasowo wyłącz wi-fi i spróbuj wtedy wejść na stronę routera (tylko karta LAN pozostanie aktywna).
>Jak mi wróci Internet, to po prostu resetuję router, i wróci wszystko.
próbowałem wywnioskować jak ty to wszystko masz spięte, włącznie z odpowiedziami jakie dawałeś, a tym bardziej co u ciebie nie działa że resetujesz ustawienia rutera ... i nie mam w ogóle pojęcia co próbujesz uzyskać i dlaczego (´・ᴗ・ ` )
może ustaw priorytezację ruchu na interfejsach w komputerze, aby prym miało połączenie ethernet
ewentualnie ustaw inną podsieć w ruterze i dodaj odpowiednie wpisy do tabeli rutingu aby ruch pod określone IP kierowało do rutera
po co w ogóle resetować ustawienia rutera za każdym razem? ㄟ( ▔ー ▔ )ㄏ