Ostatnio kupiłem sok pomidorowy.
W domu patrze a on ma 300ml zamiast 330ml jak zawsze...
Cena oczywiście w górę a gramatura w dół...
Ale jak to mówią: może i jest drożej ale za to jest mniej
#ciekawostki #inflacja

Ostatnio kupiłem sok pomidorowy.
W domu patrze a on ma 300ml zamiast 330ml jak zawsze...
Cena oczywiście w górę a gramatura w dół...
Ale jak to mówią: może i jest drożej ale za to jest mniej
#ciekawostki #inflacja

Zaloguj się aby komentować
Jadąc do pracy chciałem przybliżyć wam, ale też wywołać dyskusję odnośnie obchodzenia ustawy „omnibus” przez sklepy. Chciałem skupić się na jednym aspekcie- obniżanie cen i pokazywanie najniższej ceny z ostatnich 30 dni przy przekreślaniu cen. Oczywiście nie chciałbym skupić się na oczywistym nie wypełnianiu obowiązku informacji, bo to oczywiście też ma miejsce.
Promocje z mechanizmem- zauważyłem wzmożoną ilość promocji, które żeby spełnić trzeba spełnić warunek- kup 2, 1 dostaniesz x procent taniej, czy gratis. Ceny podstawowe pozostają bez zmian, więc sprzedawca nie musi pokazywać najniższej ceny. Drugi dość widoczny mechanizm to obniżanie koszyków/ kod rabatowy przy zakupie x produktów, lub wydaniu x zł.
Zamiast przekreślonej ceny używanie kodów rabatowych- często różnych dla różnych grup produktowych. Kod wpisujemy w koszyku, wiec sprzedawca nie zmienia ceny podstawowej i nie pokazuje średniej z ostatnich dni.
to zobaczymy dopiero w lutym, ale wiem że w wielu przypadkach bedzie stosowane- rotacja miesięczna grupami produktów- x produktów po miesiącu obniżki wraca na miesiąc na stare ceny, wchodzi wredy grupa produktów y na miesiąc i tak w kółko. Pokazuje się cenę najniższa z ostatnich 30dni, ale ostatnia promocja na dany produkt była 31 dni temu
Dodawanie zniżki % na cale grupy produktowe z informacją, że rabat nalicza się w koszyku- tak samo jak w przypadku kodu rabatowego, tylko już zautomatyzowane
Jakie obejścia jeszcze zauważyliście i co myślicie o tej części omnibusa?
moje spostrzeżenia zbudowałem na podstawie ecom nonfood w polsce
#handel #inflacja #omnibus #oszukujo
@Tutanota Pewne nieprawidłowości już zostały zauważone przez UOKiK: https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19234
@Tutanota omnibus nie jest idealny, miał przedewszystkim ukrócić fałszywe promocje, typu zwiększanie ceny a potem przecenianie i z tym myśle sobie poradzi. A jeśli sklepy zaczną to obchodzić i wykorzystywać luki to konsumenci powinni to zauważyć i w takim sklepie nie kupować, a jak będzie w praktyce to zobaczymy ¯\_(ツ)_/¯
Zaloguj się aby komentować
Ilość w opakowaniu nowo otwartego serka Almette.. #oszukujo #inflacja #polska

Zaloguj się aby komentować
O kurna jakie OC mi przyszło do zapłacenia za dwa samochody to ja nie mogę 🫣
#memy #humorobrazkowy #heheszki #inflacja

Zaloguj się aby komentować
Najsmutniejsze, że nawet Laysy za dychę schodzą jak ciepłe bułeczki, a nawet lepiej, więc nie ma opcji, że przedsiębiorca obniży cenę kiedykolwiek. Teraz mam w końcu moralne przyzwolenie na Pringelsy, bo są tańsze od Laysow i Wiejskich ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#biedronka #zakupy #inflacja #gospodarka #pieniadze

Zaloguj się aby komentować
Najpierw maslo, teraz mleko. Inflacja w odwrocie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#zakupy #inflacja

Zaloguj się aby komentować
Często widzę te wpisy o inflacji w Polsce i jak wszystko jest drogie. Oczywiście winny jest polski rząd itd... tak to wygląda okiem Polaków, a jak to wygląda okiem Czechów? my mieliśmy rząd nastawiony na własne interesy i prowadzono przez wiele lat politykę antypolską jeżeli chodzi o żywność. Dość skuteczną, bo ludzie, którzy nie byli nigdy w Polsce, to wielokrotnie słyszeli o zakażonym mięsie, salmonelli, wycofywanych produktach spożywczych w Polsce, bo jakieś bakterie wykryto. Polskie produkty ciężko było znaleźć w sklepach, ale pomału się to zaczęło zmieniać. Super promocje na jajka, były na jajka z PL na skorupce. Masło tańsze o połowę, miało polską etykietę (opakowanie). Innych produktów się raczej nie spotykało.
#funfact Market norma czasem sprzedawał polskie parówki morliny 1kg za 50kc. Najtańsze czeskie w super promocji to kosztowały ponad dwotnie więcej.
#coolstory
Przez nagonkę na polskie produkty i podejrzanie niska cenę byliśmy z partnerką świadkami jak w pracy rozgorzała na przerwie dyskusja o maśle. že polskie tańsze o połowę, e wszystko się wyprzedaje mimo limitów na osobę, no a pozatym jest gorsze w smaku i napewno kłamią z ilością tłuszczu. Teraz jest to nowe srebrne Máslo w identycznej cenie, a jest o niebo lepsze. Oczywiście większość się zgodziła z autorem tej dyskusji, a neutrální byli krytykowani przez resztę, że jedzą same najtańsze produkty to nie znają prawdziwego smaku, albo są starzy, piją dużo piwa czy inne "eee nie znasz sie". Gryzłem się w język i nie odzywalem się, podobnie moja, a po dopytywaniu nás co my o tym sadzimy i odpowiedzi, że nie różni się niczym i masło to masło wszystkie smakują tak samo, to usłyszeliśmy, že já jestem przyzwyczajony do bezsmakowego taniego jedzenia, bo się na takim wychowalem, a moja uzywajac masła tylko do pieczenia to pewnie nie zna smaku masla i by miała problem rozróżnić je od margaryny.
Teraz najlepsze. Dzień wcześniej kupowaliśmy to Máslo i w domu zawołałem różową pokazując "stare" opakowanie i komentując, że zmienili opakowanie i nazwę masło na máslo a dalej z Polski biorą. Nie pamiętam czy kod kreskowy nie został taki sam
Wracając do inflacji...
Zmienił się rząd, inflacji nikt nie ogarnia i dla milionów Czechów stało się coś niewyobrażalnego. Patrzymy na wiadomości i:
Vyrazte nakupovat do Polska, radí poradce premiéra.
Ludzie nie wierzyli i myśleli, że to żart. Nikt się nie interesował do tego czasu, jakie ceny są u północnego sąsiada. No a są dużo niższe. Ser ze 110kc podrożał na 220kc. Przykładowa aktualna gazetka promocyjna Lidl w Polsce i Czechach
#inflacja ja #czechy


Zaloguj się aby komentować
Kompania Piwowarska (m.in. Tyskie, Lech, Żubr, Książęce) od 1 lutego 2023 r. podnosi kaucję za butelki zwrotne, która wynosić będzie 81 gr zamiast dotychczasowych 41 gr.
W tym samym terminie nastąpi analogiczna sytuacja dla piw Grupy Żywiec (m.in. Żywiec, Namysłów, EB, Warka, Tatra, Leżajsk czy Desperados), a kaucja wzrośnie do 1 zł (poprzednio 50 gr).
Podwyżka kaucji spowodowana jest wzrostem cen szklanych butelek zwrotnych u producentów.
#piwo #ekonomia #inflacja
Źródło:
https://www.bankier.pl/wiadomosc/Kompania-Piwowarska-podwaja-kaucje-za-butelki-zwrotne-8474723.html
Zaloguj się aby komentować
Ceny mleka popierdoliło - 95p za najtańszy 2% karton 1l mleka UHT w Lidlu i Aldim ? To łaciate 3.2% na rogu u ciapka w ''polskim'' sklepie kosztuje 89p, chociaż to też pewnie kwestia czasu. Jeszcze ze dwa tygodnie temu kosztowało 79p, wcześniej przed wojną przez kilka lat było po 55p.
#uk #jedzenie #inflacja
Tu ładna tabelka z BBC, trochę zawyżone ceny no ale pewnie średnia z lepszych sklepów typu Waitrose, M&S była brana pod uwagę i nie najtańsza marka https://www.bbc.co.uk/news/live/business-64264090

Zaloguj się aby komentować
Mój paragon z Lidla na którym jedzenia tyle co nic a hajs wydany vs paragon mojego brata z biedronki. Co robię źle?
PS to co jest na moim paragonie z Lidla we wrześniu 2021 kosztowałoby nie więcej niż 18,60 vs 29,70 zł obecnie bez rabatów. Trzeba jeszcze pamiętać, że obecnie jest VAT 0 na żarcie. Niech Glapa i reszta pajaców z PiS przestanie pi⁎⁎⁎⁎lić o chlebie poniżej 3 złotych bo nie samym chlebem żyje człowiek.
#lidl #biedronka #polska #inflacja


@JaktologinniepoprawnyWTF pociesze cię, że w Czechach mamy jeszcze większą inflację a ceny to naprawdę kosmos. Wątróbka z kurczaka w promocji 80kc/kg (18zl/kg). Normalna cena 100-120kc/kg (20-22zl/kg). Skrzydełka z kurczaka w takiej samej cenie

Zaloguj się aby komentować
Inflacja na Tinderze xD
Za tyle kilka lat temu można było r⁎⁎ha k⁎⁎wy całą noc. Tylko frajer płaci na portalach randkowych. 90% facetów i tak tam nie ma żadnych szans.
#przegryw #tinder #inflacja #p0lka #randki #seks

Zaloguj się aby komentować

Pomimo najwyższej od 1997 r. inflacji, siła nabywcza dochodów gospodarstw domowych w 2022 r. nie zmalała. To jednak głównie efekt szybkiego wzrostu dochodów z działalności gospodarczej. Większość Polaków zubożała.
polska #ekonomia #finanse #inflacja #bekazpisu
Murapol daje coraz to większe rabaty ( ͡° ͜ʖ ͡°)
#inflacja #nieruchomosci

Zaloguj się aby komentować
O ile podrożała żywność? Zestawienie cen: styczeń 2022 vs 2023
"Super Express" przedstawił porównanie cen popularnych artykułów ze stycznia 2022 r. i stycznia 2023 r. Oto ono:
Cukier - cena w styczniu 2022: 3 zł, cena w styczniu 2023: 6 zł
Olej - cena w styczniu 2022: 10 zł, cena w styczniu 2023: 13 zł
Chleb - cena w styczniu 2022: 4,91 zł, cena w styczniu 2023: 5,92 zł
Masło - cena w styczniu 2022: 6,14 zł, cena w styczniu 2023: 7,21 zł
Kurczak (tuszka) - cena w styczniu 2022: 8 zł, cena w styczniu 2023: 13 zł
Jajka - cena w styczniu 2022: 5,90 zł, cena w styczniu 2023: 8 zł
Mąka - cena w styczniu 2022: 2,80 zł, cena w styczniu 2023: 4 zł
Wędlina - cena w styczniu 2022: 18,60 zł (za opakowanie 450 g), cena w styczniu 2023: 22,56 zł (za opakowanie 450 g)
Banany - cena w styczniu 2022: 4,80 zł, cena w styczniu 2023: 7 zł
Papier toaletowy - cena w styczniu 2022: 4,30 zł, cena w styczniu 2023: 8,67 zł (za 8 rolek)
#ceny #jedzenie #inflacja
Zaloguj się aby komentować

Wzrost cen w grudniu w Europie spowolnił w większości krajów. Na 46 państw kontynentu, których dane zebraliśmy, tylko w siedmiu inflacja przyśpieszyła w grudniu w porównaniu z listopadem. W tym na Węgrzech i Ukrainie. Polska mimo spowolnienia wzrostu cen utrzymała się w niechlubnej szóstce...
Mmmm piękne żyćko.
Jedyna właściwą droga to powrót do Polski powiatowej po kilku latach doświadczenia w wielkomiejskich korpo, praca zdalna i zycie z mniejszym ciśnieniem za dużo mniejszy koszt
Inaczej wpierdalanie najtańszego gówna, żeby raz w tygodniu wyjść na kraftowe piwo i rzemieślnicze frytki, by pochwalić się na insta bogatym życiem xD a za klitkę dla psa z sąsiadującymi Ukraińcami 3000 plus opłaty.
#heheszki #inflacja #praca #gospodarka #ekonomia

@Lopez_ pracować w korpo a później przeprowadzić się do powiatowego by dalej pracować w korpo zdalnie a na codzien żyć w mieście bez młodych ludzi, które się zwija i ma problem chociażby z dostępem do lekarzy ? To ja dziękuję bardzo.
Od siebie polecam przyjechać do dużego miasta, najmować pokój, odkładać na wkład własny, i kupić coś małego, na obrzeżach lub w miejscowościach przyległych. Po kupnie starać się jak najszybciej spłacić. W momencie spłaty już nie musisz zapierdalać, mozesz zmienić firmę na spokojniejsza, przejść na część etatu, zmienić zawód.
@pokeminatour xd
Szybko spłacić? Całe życie z garbem, bo rata ogromna. Pochłania większośc zarobków. Życie o którym piszesz jest realne, jak para ma z. 16-20k dochodu. Ja mam 26 lat i nie zarabiam kokosów (na razie niecałe 4k i zaraz dojdą premie od wyników). Zanim zacznę przebieduje młodość. Jak wyprowadzę się ok 30stki i bd pracować zdalnie, to będę zyc lepiej niż większość rówieśników w dużym mieście, bo 10k plus to zarabia garstka.
Lekarze? Jutro mam. Pywatnie , a i tak w godzinach pracy. Więc jadąc 70-100 km wyszłoby na to samo - urlop konieczny lub l4. Kwestia paliwa, ale jednorazowa wizyta nie zaboli.
Poza tym ceny nieadekwatne do jakości usług i długie dojazdy wszędzie.
Wokół rodzinnej miejscowości mam piękne pojezierze. Jest tam bajkowo. Lepiej niż przereklamowany i zimny Bałtyk.
Zaloguj się aby komentować

26 proc. Polaków ma w tym roku zimowe plany wyjazdowe, w tym 9 proc. wyjedzie tylko w trakcie ferii zimowych. To oznacza, że 74 proc. Polaków nie wybierze się w tym roku na żaden wyjazd zimowy. Przyczyną są przede wszystkim koszta.
polska #ferie #pieniadze #inflacja
Ehh zawsze jak nie robiłem jedzenia do pracy kupowałem te oto naleśniki, bo były tanie 5zl i dobre makro (prawie 40g bialka, 650kcal) teraz już kosztują 7zl ( ͡° ʖ̯ ͡°) #inflacja #dieta #silownia

Zaloguj się aby komentować
Według ekonomistów z ING brak możliwości obniżek stóp procentowych w 2023 roku. mimo spadku CPI.
#inflacja #polska #gospodarka #ekonomia #nieruchomosci #kredythipoteczny

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować