Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Czesć Mordeczki, na razie mało piszę, bo jestem zajęty czekaniem, aż grzyby urosną. Już widać jakąś białą wacianą grzybnię, mam nadzieję, że to moj boczniak, a nie pleśń!
Jednak trzeba byłp obejrzeć te filmiki o mnożeniu grzybów. Popełniłem mianowicie błąd taki, że zapełniłem słoje pod korek i nie da sie teraz wytrząsac ziarna, co przyspieszyło by kolonizację.
Załączam foteczki, niestety jakość jak to telefonem.
PS. Może dzisiaj uda się wystawić fakturę i kupić filtr do diy komory laminarnej, co będzie gejmczendżerem, więc zapnijcie pasy!
#grzyby #blueoystercult


Zaloguj się aby komentować
Drzewosztywka szmaragdowa - bardzo mały grzyb co dopiero od niedawna ma polską nazwę, bardzo rzadki (na świecie mniej jak 100 potwierdzonych stanowisk - choć oczywiście niepotwierdzonych sporo więcej) i bardzo efektowny. Nie ma nawet 1mm wielkości, wiekiem główka traci swoją barwę i ciemnieje. Grzyb tak rzadki, że ciężko znaleźć jakiś opis zrozumiały dla ludzi bez kierunkowego wykształcenia
#grzyby #fungi






Zaloguj się aby komentować
Próchnilec Gałęziasty
Grzyb bardzo ładny, przypominający trochę wyglądem poroże sarny lub łopaty łosia - choć czasem pomimo nazwy się nie rozgałęzia. Zazwyczaj dość mały, paru centymetrowy, ale potrafi być prawie tak duży jak twój mały (palec, oczywiście) - czyli 8-9cm. Rośnie w grupkach. Ciemniejszy przy ziemii, jaśniejszy na końcówkach. Rośnie głównie na martwym drewnie drzew liściastych, w Polsce i na świecie bardzo pospolity. Jest niejadalny. Prowadzone są badania nad jego właściwościami przeciwnowotworowymi.
Choć mam wrażenie że o nim już pisałem chyba to tylko wrażenia
#grzyby #fungi
Dawno temu było o jego rzadszy, lecz dużo popularniejszym z uwagi na wygląd kuzynie: https://www.hejto.pl/wpis/czy-zdarza-wam-sie-czasem-przechodzic-po-lesie-zastanawiajac-sie-gdzie-zakopac-z






Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Pierwszy wpis w mojej serii dotyczącej uprawy bocznaka.
"W internecie jest na ten temat wiele poradników, ale nie chciało mi się ich oglądać." - Mahatma Ghandi
1. Substrat, na którym urośnie grzybnia. Powinny to być jakieś ziarna, typu pszenica, kukurydza itp. Ale akurat w sklepie nie mieli, bo to był supermarket. Kupiłem więc pęczak - taka kasza co wyglada podobnie jak ziarna. Ugotowałem aldente i osuszyłem na sitku tak, by przy dotknięciu ręcznikiem papierowym ten ręcznik pozostawał suchy.
2. Zapakowalem to do sloików, w wieczkach wydziobałem nożem dziury i przylepiłem klejem na gorąco kawałki jakiejś chusty z apteczki. Grzyby są jak dzieci - muszą oddychać.
3. Słoje wylądowały na 40 minut w szybkowarze - działa jak autoklaw. Tak, klej na gorąco ma niższą temperaturę topnienia niż temperatura w szybkowarze. Przytomnie przykryłem słoje folią i się wszystko rozpłynęło się tylko trochę, ale nawet lepiej się trzyma ta vhusta niż wcześniej.
4. Niewiele wyniosłem ze szkoły, na szczęście palnik spirytusowy tak. Palnik, pęseta, skalpel, spirytus, płyn do dezynfekcji, rękawiczki, maszeczki. Wykroiłem kawałki grzyba ze środka nogi czy tam pnia i włozyłem do słoja. Jeden grzyb, jedna noga, jeden słój.
5. Zakręcone słoje wyladowały w szafce z farbami i rozpuszczlnikami o różnych smakach. Jeśli udało się nie skontaminować, jeśli grzybnia z nogi żyje i jeśli boczniaki lubią pęczak, i pewnie jeszcze cała masa warunków, to powinienem za 2-3 tygodnie mieć na tych ziarnach grzybnię.
Jak pisałem, w lutym planowałem zakup komory laminarnej i jeśli by się to udało, to pewnie podejdę jeszcze bardziej profesjonalnie do tematu. Ale jeszcze się wacham, czy zamiast komory nie kupić blendera, bo mam ochotę na smoothie.
#grzyby #blueoystercult





Zaloguj się aby komentować
Choć może i w hejtowyborach odpadłem w fazie 1/16, to jakieś zyski w uczestnictwie w konkursie hejtowych piękności są - tag #grzyby przekroczył 50 obserwujących. Jest to też kolejny dowód na to, że posiadanie strony na wikipedii nie gwarantuje przepuszczenia dalej.
Dziś o kolorowym grzybku przypomionającym podwodne korale. Goździeniec fioletowy ogólnie jest szeroko rozpowszechnionym grzybem,. jednak nie w Polsce. U nas było jedynie kilka stwierdzeń tego gatunku. Rośnie w lasach w mchu, osiąga do 10cm wysokości. Delikatny i kruchy, bez mocniejszego smaku czy zapachu. Nic nie wiem o jadalności, więc pewnie nic się nie stanie jakbyś zjadł, ale to rzadki i piekny grzyb, więc się kurna powstrzymaj.
Można pomylić z innymi grzybami z tej rodziny, np Goździeńcem Purpurowym lub innymi co nie posiadają nawet polskiej nazwy jak Clavulina amethystinoides czy Ramariopsis pulchella. Czasem potrzeba nawet mikroskopu by miec pewność
Tutaj wątek o znalezionym w białostockim parku: https://bio-forum.pl/messages/33/1264957.html
Także zacytuję z zawsze polecanej strony przyrodniczo.pl
Mimo wielu kolorowych krzaczków i maczug prawdziwą perłą w koronie był niezwykły goździeniec fioletowy (Clavaria zollingeri) posiadający jedne z najpiękniejszych owocników wśród krajowych grzybów. Wyróżnia je przede wszystkim kolor. Jest on w barwach fioletowych, bladofioletowych lub purpurowo-różowych. Sam owocnik wyrasta jako cylindryczna pałeczka, która rozgałęzia się na dwa lub więcej członów o robakowatym kształcie. Wielkość jest bardzo różna, zdarzają się drobne, 2 cm wysokości krzaczki złożone z kilku członów lub dorodne 10-15 cm krzaki z wieloma silnie rozgałęzionymi członami. Jest to gatunek bardzo rzadki, którego status wg Czerwonej listy roślin i grzybów Polski określany jest jako E, tj. gatunek wymierający. W literaturze nie ma podawanych stanowisk z Gór Kaczawskich, Sudetów ani generalnie z Dolnego Śląska.
S: https://przyrodniczo.pl/fotorelacje/grzybowe-rarytasy-z-gor-kaczawskich/
I brawo dla Gorzowa. #pdk @moll
#grzyby #fungi






@Ragnarokk ten grzyb wygląda jak wyjęty z rafy koralowej - ładny (ʘ‿ʘ). Co do wikipedii, masz własną stronę (w sensie Ty sam siebie czy ktoś Ciebie opisał) czy Ty stworzyłeś jakieś artykuły?Ja na pl-wiki kiedyś napisałem kilka artykułów (i dalej istnieją, trochę rozbudowne) ale nikt o mnie nie pomyślał o mnie do popularity check. Pewnie nawet do 1/100 nie załapałbym się
Zaś smak grzyba mnie zaciekawił. Wg. angielskiej wiki:
Nie ma wyraźnego zapachu, a smak przypomina nieco rzodkiewkę lub ogórek. Chociaż według doniesień jest jadalny w małych ilościach, kruche owocniki mają ograniczoną wartość kulinarną i mogą mieć działanie przeczyszczające. Niektóre przewodniki twierdzą, że jest niejadalny.
Zaloguj się aby komentować
Kupiłem balot boczniaków, sprzedawca się pomylił i wysłal dwa. I dwa do pieczarek. Napisałem mu, że się pomylil i powiedział, że jego wina i żebym sobie zatrzymał
Zostałem królem grzybobrania!
#grzyby

Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Niedziela a jednak nie rosół. Grzybowa na podwójnym gazie. Wywar z suszonych grzybów na bulionie wołowym oraz mrożone duszone grzyby dodane na koniec.
W natłoku zbierania i przerabiania w tamtym roku, zapomniałem ukisić kilka słoiczków, a kilka takich do zupy byłoby w sam raz.
#gotujzhejto #grzyby #las #upomidora #jedzenie




Zaloguj się aby komentować
Kolejny grzybi mutant.
Płomiennica Zimowa z mutacją typu rosecomb.
#grzyby #niemoje


Zaloguj się aby komentować
Jest mi smutno. Mimo roku pisania i doradzania o grzybach nie dostałem żadnej nominacji w #popularitycheck . Nie jestem na was zły, jestem jedynie rozczarowany
Skoro zatem taki klimat, to będzie o łzach. Ok, prawie o łzach, o Łzawnikach. Są to nieco dalsi kuzyni Pięknorogów o których pisaliśmy. Nazwa łzawników zgaduję że się bierze z tego, że wyglądają jak krople porozlewane na martwe drewno. Zdecydowanie największy z tego rodzaju jest Łzawnik złocistozarodnikowy, który potrafi urosnąć do paru centymetrów. Ma konsystencje galarety, zapach i smak podobnież, takie rosnące w lesie haribo bez cukru. Przez pomarańczowożółtą barwę może być mylny z Trzęsakiem Pomarańczowożółtym (choć biologicznie zupełnie inna rodzina), jest jednak Trzęsak przede wszystkim od niego znacznie częstszy, większy i rośnie na drzewach liściastych, podczas gdy Łzawik preferuje świerki czy jodły. Najczęściej rośnie na drewnie pozbawionym kory. Młode owocniki przypominają swoim wyglądem mniej, lub bardziej regularne kulki. Wraz ze wzrostem pojawiają się fałdy i wówczas potrafi tworzyć rozległe kolonie na pniach drzew. Nazwa gatunkowa dokładnie odzwierciedla jedną z jego cech, otóż wysyp zarodników jest barwy złocistożółtej.
W Polsce rośnie tylko w górach, jest rzadki i znajduje się na Czerwonej Liście rośli i grzybów Polski.
#grzyby #fungi






Zaloguj się aby komentować
Masło Czarownic znalazłem.
https://plonka-podlesna.pl/2023/02/15/trzesak-pomaranczowozolty/
#grzyby #przyroda



Zaloguj się aby komentować
Nie, tutaj nie popełniono morederstwa.
Galaretnica Miesista (ten mózg) i Kisielnica Kędzierzawa (te flaki)
#grzyby #niemoje


Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować
Zaskakuje mnie czasem ile tych pieknych skurwieli mozna znależć w mieście. Niemal samo centrum Default City.
Ale jeść takiego boczniaka to bym się nie odważył :)
#grzyby




Zaloguj się aby komentować
#heheszki #humorobrazkowy #memy
W nawiązaniu do ostatniego posta @Ragnarokk w #grzyby





Zaloguj się aby komentować
Dziś krótki wpis dla fanów #trypofobia
Cylindrowiec białawy ma bardzo charakterystyczny wygląd białych cylindrów. Nie jestem pewny, ale zgaduję że od tego wzięła się jego nazwa. Każdy jeden z owych cylindrów nie ma nawet 1mm, w średnicy zaś około 0.2mm. Więc jest tak mały jak Twoje szanse na zostanie miliarderem jeśli nic nie odziedziczyłeś po starych. Występuje na każdym kontynencie, w Polsce ani częsty, ani też jakiś skrajnie rzadki. Tyle że mały, to można nie zwrócić uwagi. Rośnie na zmurszałym drewnie i powoduje jego zgniliznę.
Podobieństwo do hatifnatów zapewne przypadkowe, ale kto jeden wie co jest natchnieniem tych Finów.
#grzyby #fungi






Zaloguj się aby komentować
Mamo, chcę mieć sztuczny kominek w lesie
Mamy sztuczny kominek w lesie
Pięknorogi to rodzina grzybów, który każdy z was zapewne widział. Są bardzo dobrze widoczne, zaś bez znaczenia jako grzyby niejadalne, więc jak już wyrosną to sobie rosną. Najbardziej znanym gatunkiem z tej rodziny jest Pięknoróg Największy, ale dziś będzie o jego kuzynie, Pięknorogu Szydłowatym (nie mylić z byłą panią premier, on nigdy nie spowodował swoją kolumną wypadku na biednym studenci a jego syn ksiądz nie zaciążył z 16-letnią podopieczną). Różni się on od tego Największego, że rośnie jako pojedynczy "płomyk", nie rozgałęzia się u większych osobników. Jest też, jak można zgadywać, mniejszy. Czyli ma jakieś 1 - 1.5cm max, a często mniej. Kolor ma gdzieś pomiędzy żółtym i pomarańczowym - jak wszystkie Pięknorogi.
Rośnie pospolicie na martwym drewnie drzew liściastych (szczególnie dębów), występuje cały rok ale głównie gdy jest cieplej. Praktycznie zawsze w mnmiejszej bądź większej grupie. Występuje na całym świecie. Jak już wyżej pisałem - niejadalny.
#grzyby #fungi






Zaloguj się aby komentować