Elektryka prąd nie tyka (tylko napierdala z dala, dokładniej z najbliższej rozdzielnicy xD)
#heheszki #gownowpis #elektryka #elektrykapradnietyka

Elektryka prąd nie tyka (tylko napierdala z dala, dokładniej z najbliższej rozdzielnicy xD)
#heheszki #gownowpis #elektryka #elektrykapradnietyka

Zaloguj się aby komentować
Wtf?
Tak się właśnie zastanawiałem co nic nie pisze....
Wie ktoś coś?
https://www.hejto.pl/uzytkownik/winiucho
#hejto #elektryka #diy #wedkarstwo #tangodown


Zaloguj się aby komentować
Spam ciąg dalszy #konstruktorelektrykamator #elektryka #diy #nauka
Budowa dopalarki do kabli powoli idzie do przodu.
Część elektroniki już mam, baterię kondensatorów też.
Wciąż mam zagwostkę jakim sposobem załączać tak duże napięcia i prądy.
Znalazłem taki film?
https://youtu.be/8tztYdul6kQ?si=Ns4qeYwwKPBsFy0w&t=70
Jest sporo podobnych, ale ten mi się wyjątkowo podoba, właśnie w 1m10s widać po lewej stronie stycznik który załącza taki układ, wg opisu 10kJ, a ja chcę mieć 1kJ
Jego wielkość jest znacznie mniejsza niż bym się spodziewał. Wygląda jak dwie śruby, podkładka i cewka. Co daje szansę na to że stycznik SLA85 który dostałem od @winiucho (where are you?), i w końcu go znalazłem w swoim pierdzielniku.


Zaloguj się aby komentować
Dawno nie było elektrycznego spamu na #konstruktorelektrykamator
Jakiś czas temu w grupie elektryków była dyskusja o pomiarach IPZ (Impedancja Pętli Zwarcia), i o tym co one nam mówią.
Wieloletnie doświadczenie pokazało mi że IPZ jest parametrem o niejednoznacznej interpretacji.
Dlaczego?
Bo mierniki robią pomiar bardzo krótko i stosunkowo małym prądem.
Pokazany na filmie MPI540PV, ale i mój MPI520 mają czas pomiaru 20ms (tak wychodziło mi z kontroli oscyloskopem) i prąd ledwie 8-10A.
Co to powoduje? Że nawet dwa przewody położone na sobie mają wystarczająco małą rezystancję styku żeby różnica między pomiarami wynosiła kilka mΩ.
Pomiar IPZ jako parametr porównawczy już daje więcej informacji.
Bo jeśli w 10 gniazdach będzie wynik 0,6Ω, a w jednym 1,6 to wiadomo że jest usterka (albo w ciul długi przewód)
Ale możemy mieć np pomiar L-N załóżmy ≈1,5Ω w każdym gnieździe. Ale pomiar L-L da nam 1Ω. I to jest sytuacja gdzie elektryk pomiarowiec powinien zakasać rękawy i szukać usterki. Dlaczego? Bo impedancja L-L zawsze jest większa od L-N. Ze względu że jej elementami składowymi są dwa uzwojenia transformatora. Więcej drutu, dodatkowa indukcyjność, wyższa impedancja.
A w takiej sytuacji prawdopodobnie jest uszkodzony tor neutralny.
Konkluzja?
Człowiek z papierami E i miernikiem, ale bez wiedzy może przynieść więcej szkody jak pożytku.
#elektryka #inzynieria #energetyka
Zaloguj się aby komentować
Przed panstwem malezyjska mysl technologiczna.
@myoniwy approved
#elektryka #malezja

Zaloguj się aby komentować
Kiedy robienie zwykłej elektryki jest zbyt tanie i oklepane.
#gownowpis #zainteresowania #elektryka #technologia #pracbaza

@starebabyjebacpradem będzie Ci robił elektrykę z kabli zawijanych w oplotkę przez dziewice w świetle księżyca, co pomaga w audio voodoo. Domowej roboty gniazdka co prawda zwiększają szansę na pożar czy porażenie prądem, są jednak autentyczne i pomogą się wyróżniać z supermakerkowej oferty. Przewody łączone na ślinę i skręcane kombinerkami, tak, jak to robili nasi dziadkowie, którzy o elektryce mieli mierne pojęcie i jeszcze gorszy dostęp do materiałów.
Zaloguj się aby komentować
Zaczynajcie zbierac prad w wiaderka. Polska wytwarza dzis o 20% wiecej energii niz konsumuje. 100% OZE i kogeneracja. To juz nie kwestia czy tylko kiedy. #energetyka #elektryka #gorzkiezale

Zaloguj się aby komentować
To te słynne wiadro fazy, jeszcze tylko chciałbym zobaczyć jak wygląda klucz feskop i będę spełniony.
#gownowpis #elektryka #budujzhejto #budownictwo #pasjonaciubogiegozartu #heheszki


Zaloguj się aby komentować
Nie jestem pewien czy rozumiem jak to dziala.
ten element z miedzianymi zwojami musi generowac prad po okregu i przekazuje go do tego walca ze śrubą tworząc ruch obrotowy. To z obserwacji bardziej, nie znam sie na elektryce.
No i jak go rozłożonego włączyłem to widze ze coś tam próbuje ruszać, ale tak przeskakuje jakby za dużo luzu było miedzy walcem a obręczą. Tylko nie bardzo wiem co mam z tym zrobić.
#majsterkujzhejto #elektryka


@wewerwe-sdfsdfsdf
ten element z miedzianymi zwojami musi generowac prad po okregu i przekazuje go do tego walca ze śrubą tworząc ruch obrotowy. To z obserwacji bardziej, nie znam sie na elektryce.
Trzymcie mnie, przecież jak działa motor elektryczny to podstawowa wiedza z fizyki, jak można żyć w XXI wieku i tego nie wiedzieć?
Zaloguj się aby komentować

Polskie służby wydały ostrzeżenie w przypadku dwóch oświetleń LED. Pierwszym produktem jest łańcuch dekoracyjny OGR-0005 marki LEDon TIME o kodzie kreskowym 5901969089257. Producent twierdzi, że można go używać zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Problem w tym, że nie zawiera odpowiedniego...
Taka mała #przypominajka , #protip na początek tygodnia:
Urządzenia elektryczne działają znacznie lepiej gdy są podłączone do prądu xD
#heheszki #elektryka #poniedzialek
Tak miałem u znajomej. listwa LED nie działa w kuchni. Przyjedź i zrób coś. Patrzę w szafce gdzie był zasilacz, nie ma prądu, ale kabel idzie w dół ściany. Okazało się, że poza włącznikiem światła przy listwie LED był w ścianie podwójny włącznik jak do światła. Jedna połówka była odpowiedzialna za prąd w gniazdku obok, druga za prąd idący do zasilacza listwy LED...
Zaloguj się aby komentować
Godzina 4:30, słychać strzały. Myślę Sobie, eee, pewnie dzieciaki wczoraj nadmuchały jakiś balon, i grały w niespadajkę, nie będę na dół schodzić, nie chcę mi się. No ale leżymy Sobie z Mżonką, koło 7 i się pyta, czy słyszałem huk i to na pewno nie był balon, bo dzieciaki nie miały. Patrzę na telefon, brak wifi, informacje z routera, że rozłączony, aha, to był zapewne bezpiecznik. Idę do skrzynki, a tu zrzucony główny i salon, aha, czyli wiadomo gdzie jest winowajca. Gorzej, że przełączam główny, a tutaj nic, no to kapcie i podróż do skrzynki, walka z zamkiem, jest tam też zrzucony, odpaliłem, mamy prąd. No to teraz pora na szukanie winowajcy w Salonie, bo próba włączenia bezpiecznika od razu go zrzuca. Pierw eliminacja dużych urządzeń, nic, rozłączamy po kolei wszystko, podłączamy, czekamy na strzał, JEST. Laptop, który wczoraj podłączyłem bo jak na złość padł mi dysk od #homeassistant no i nowego w weekend nie ogarnę. WTF Sobie myślę, sprawdzam gniazdko, kabel, i jest. Ciekawe, czy był przetarty, czy co, od pierwszy lepszy kabel z szuflady. Do kompletu w bilansie weekendowych strat, jakiegoś zamroczenia dostałem wbijając ponad pewnie tysiąc razy do niego, i wyrwałem błotnikiem termostat z kaloryfera. Od taka majówka.
#dom #elektryka

Zaloguj się aby komentować
#konstruktorelektrykamator
Zacznijmy od czegoś co przykuwa uwagę, czyli żółto czarny słup na parkingu, przy rampie rozładunkowej. Jak widać jest w ciąży, pewnie 3 miesiąc
Wybrzuszenie powstało przez to że dostała się do środka niechcianej cieczy (
A mianowicie to wody, która w wyniku mrozów zamarzła. A woda jest to chyba jedyna substancja która zwiększa swoją objętość w momencie zmiany stanu skupienia na lód.
W ten sposób powstają ogromne siły które rozrywają rury, łupią kamienie na mniejsze i niszczą żywe komórki (to akurat ostre kryształy, ale pasowało mi do narracji).
Więcej szczęścia niż rozumu.
Jeden klient chciał żeby doprowadzić mu przewód do zasilania #elektryka z agregatu prądotwórczego. Żeby to jakoś później wyglądało to trzeba się wkuć w elewacje, później będą ją poprawiać.
Jak to zrobić na szybko? Szlifierka kątowa z tarczą do betonu, i jedziemy bruzdę.
Potem w trakcie wykuwania okazało się że prostopadle do bruzdy idą dwa przewody. Na takiej głębokości że nawet ich nie drasnąłem, a wystarczyło by 1mm głębiej i już by izolacja była do naprawy.
Panie, co tak drogo?
Garbarnia ostatni się obraziła, że za drogo ich kasuję.
Spoko, ja bez was sobie poradzę. Stawki znacie.
Minął miesiąc, nie dzwonili, pewnie sobie jakoś radzą. Taaaa, radzą
Poniedziałek, jeden telefon. Weź przyjedź bo agregat do malowania nie działa.
Stara konstrukcja pewnie z lat 80. Wszystko na stycznikach, zero elektroniki.
Przyczyna? Spalony bezpiecznik 2A 5x20
Wczoraj kolejny telefon, weź przyjedź bo bęben nie suszy skór.
Nie widzi temperatury wewnątrz bębna, to nie grzeje.
A dlaczego nie widzi temperatury? Jak by to powiedzieć, przez powietrze prąd nie popłynie
Utleniona miedź na żyle sygnałowej.
Zobaczcie że szara i biała żyła też już nie ma tulejki, więc było to samo.
Sprawdziłem czy reszta się trzyma, nie urwały się, więc podziałają jeszcze trochę.



@myoniwy
woda jest to chyba jedyna substancja która zwiększa swoją objętość w momencie zmiany stanu skupienia na lód.
No inne substancje faktycznie się w lód nie mogą zmienić. Ale są substancje, które podczas krzepnięcia zwiększają objętość. Np:
Stop drukarski: Składa się głównie z ołowiu, antymonu i cyny
Niektóre rodzaje żeliwa
Zaloguj się aby komentować
Wczoraj prawie mi się #konie spaliły
Przyjechałem do stajni zostawić żonę i mieć trochę spokoju a tu patrzę że sąsiednia działka pustostan się pali. I nikogo dookoła, byliśmy pierwsi.
Żonę żeby dzwoniła a ja do łopaty zabezpieczać żeby ogień się nie przedostał. Wszędzie słoma, siano a wiatr srogi i ogień bardzo szybko się przenosił. Jak sosenka stanęła w ogniu to tak z 5m słup ognia, super sprawa
Żona dzwoni na 112:
Numer alarmowy słucham
Paaaali się!
Proszę się uspokoić, co się dokładnie dzieje
Paaaali się stajnia!
Styrte ktoś podpalił hehehe
Ludzie z pobliskiej restauracji przybiegli, dostali po koniku do ewakuacji, ten co był najbliżej ognia to się dwa razy wyrąbał, taki był zestresowany biedny
Przyczyną ognia była nieizolowana linia #elektryka i nie obcięte drzewka, PGE było wzywane 3 tygodnie temu że iskrzy z linii ale olali. Przynajmniej dziś przyjechali jak już pożar był
Strażacy też dobrzy, dwie jednostki przyjechały ale jedna się zgubiła po drodze


Zaloguj się aby komentować
#elektryka #energetyka #pracbaza zastanawialem sie czemu falownik pali mi bezpiecznik 125A w stacji. Rozstawilem sprzet, bedziemy mierzyc i sprawdzac ale najpierw w ZK z drugiej strony odpiecie wszystkiego, a tam nie falownik a dwa falowniki i kazdy z wkladka 125A. Otoz debil na przegladzie zamienil rozlaczniki z wkladkami 125A i 250A. Kto robi tu przeglady od 3 lat? Mua ( ͡° ͜ʖ ͡°) Chociaz awaria usunieta calkiem sprawnie

@Jodzi
-Kto to ostatnio serwisował? No ja. No dobra.
https://www.youtube.com/shorts/KVF8DJcAjYc
Zaloguj się aby komentować
Przez tydzień nic nie wrzucałem.
No to kilka wiadomości.
Byłem dzisiaj na #strzelnica pouprawiać #strzelectwo
Ledwie 45 strzałów z długiej broni na dystansie 100m. Nawet nie pamiętam dwóch z nich, ale kalibry .22 .308 i 7,62 do AK.
Tarcza akurat po AK i .308, wszystkie 15 w centrum to z 308, z pozycji leżącej. Reszta to z AK ze stojącej.
#konstruktorelektrykamator wczoraj załatwił z roboty #elektryka kawałek kabla, 4x150mm².
Krótki kawałek, tylko 17kg miedziuchy.
W okolicy mam konkretnego miłośnika marynistyki.
@bartek555 zobacz, masz taką?



Zaloguj się aby komentować
Ja pitole co za dzien w robocie. 1. Wylaczanie fotowoltaik - blisko 90 elektrowni w roznych odstepach czasowych, a potem raportowanie wylaczenia kazdej z nich, odbieranie telefonow od Wytworcow etc. 2. Jebitna awaria na linii przenoszaca sie na inne linie sasiadujace na sekcji z linia objeta awaria ... i szukanie uszkodzenia, i domysly: - zaciety dlawik? - niedopalony bezpiecznik? - uszkodzenie na linii? - a moze cos innego kfa?
I mruganie swiatlem kilku tysiacom ludzi bo przy probie lokalizacji wywala inne linie ... setki telefonow, zgloszen, interesantow, a czlowiek powinien byc skupiony. Linia objechana, nic nie znalezione ... szybka decyzja - dawac agregaty bo bedzie lipa jak tego nie zalaczymy ... tlumaczenia, statystyki etc. W miedzyczawie punkt 1 i rozpaczliwe proby utrzymania parametrow jakosci zasilania na odcinku sieci za uszkodzeniem. Dramat. Zlokalizowana, naprawiona, zalaczam i ... d⁎⁎a, 4h mijaja i zlota mysl ... mostek przed wylaczonym odcinkiem ... sprawdzamy ... nie, problem jest blizej GPZ ... chlopaki zajezdzaja na GPZ a tam pelno dymu na rozdzielni, trzeba wietrzyc. I glowa pelna mysli ... jak duze sa straty i czy mozna bylo wczesniej? Mozna bylo. Jak bedzie duzo zniszczen to bedzie tlumaczenie, komisja i ogolnie wstyd bo zawsze da sie lepiej. Duzo latwiej opiniowac prace czlowieka majac kupe czasu i nie musiec w miedzyczasie robic dzieisatek innych czynnosci, nie podlegac stresowi etc. Uszkodzenia? Spalony izolator przepustowy na GPZ i upalona szyna. Odbiorcy zasileni ale naprawic trzeba do switu bo bedzie rano masakra z parametrani jakosciowymi. 12h zmiana i czlowiek jest dojechany psychicznie i fizycznie choc jedynie klika w kąkuter. Chlopaki z terenu pojechali na inne awarie, a na miejsce sciagnelismy kolejnych zeby to naprawic. Takze tego. Jutro powtorka z rozrywki. #gorzkiezale #pracbaza #elektryka #energetyka
Najpierw automatyka wskazuje odcinek
Potem metody pomiarowe zawężają lokalizację
Na końcu inspekcja potwierdza fizyczne miejsce uszkodzenia
W momencie uszkodzenia działają zabezpieczenia (np. nadprądowe, różnicowe, odległościowe), które:
wyłączają uszkodzony odcinek
rejestrują parametry elektryczne (prąd, napięcie, impedancję)
Na tej podstawie:
w liniach przesyłowych stosuje się zasadę pomiar impedancji pętli zwarciowej – pozwala oszacować odległość do miejsca zwarcia
systemy SCADA pokazują który odcinek lub pole w stacji został wyłączony
Po zawężeniu obszaru stosuje się:
pomiar czasu propagacji impulsu (reflektometria – podobna do Time Domain Reflectometry)
analiza przebiegów zakłóceniowych z rejestratorów
patrole piesze lub samochodowe
przeloty dronami lub śmigłowcami (kamera termowizyjna wykrywa przegrzania)
Tutaj lokalizacja jest zwykle łatwiejsza:
widoczne uszkodzenie (spalony izolator, ślady łuku elektrycznego)
działanie zabezpieczeń różnicowych (np. dla transformatora lub szyn)
kamery i czujniki temperatury
detekcja wyładowań niezupełnych (Partial Discharge)
Zaloguj się aby komentować
#elektryka #budujzhejto #pytanie Potrzebny mi agregat prądotwórczy taki co uciągnie 6,5 kw pompę ciepła jednofazową, lodówkę, kuchnie indukcyjną. To na wypadek jak by na wiosce na pół dnia może cały dzień zabrakło prądu. Aktualnie ma być też używany przy budowie do jakiś tam elektronarzędzi i ładowarek do nich więc potrzebna jakaś stabilizacja napięcia żeby to się nie popaliło. Drodzy hejtownicy oo polecacie? Bo ja mam o tym blade pojęcie. Cena nie wiem jaka, zobaczy się co jest to się pomyśli.
Zaloguj się aby komentować
Elektrycy z Gliwic i okolic.
Poszukiwany jest elektryk do pomiarów transformatorów. Praca delegacyjna w Polsce na obiektach PSE, elektrowniach, stacjach energetycznych, GPZ i zakładach przemysłowych.
Wymagana podstawowa wiedza na temat transformatorów i pomiarów. Praca często na wysokości, więc też nie można się jej bać.
Nie ja zatrudniam i nie znam stawek.
#elektryka #praca Jak coś to piszcie na priv.
Zaloguj się aby komentować
Mniej więcej od dwóch miesięcy posiadam uprawnienia elektryczne G1. Zrobiłem je bardziej dla siebie (powrót po latach), co też było niejako odpowiedzią na potrzeby rynku (masa fuch robionych przy okazji, czytaj poprawianie po innych). Idąc za ciosem stwierdziłem że trzeba rozejrzeć się za jakimś testerem instalacji, jest to dosyć potrzebne i użyteczne narzędzie w pracy. I tak trafiłem na używany i wg deklaracji sprzedającego w 100% sprawny tester Megger MFT1721. Sprzęt już kilku letni, ale z kategorii pancernych. Wersja z wtyczką UK, bez wizualnych uszkodzeń, profil firmowy, ochrona kupujących, co może pójść nie tak?! Sprzedający anulował...