Zdjęcie w tle
Ciekawostki

Społeczność

Ciekawostki

5k+
I tak się żyje na tym Planetu...

-----[] 002 GRZYB, DZIK I CEZ []-----

Od dziesięcioleci wiemy, że Europejskie dziki są skażone radioaktywnym cezem, który pochodzi nie tylko z katastrofy w Czarnobylu, jak wcześniej uważano, ale i z prób broni jądrowej przeprowadzanych w latach 50. i 60. XX wieku. Naukowcy z TUW odkryli, że znacząca część zanieczyszczeń w mięsie dzików pochodzi właśnie z tych prób. Badania wykazały, że poziom radioaktywności w niektórych próbkach mięsa przekracza bezpieczne normy, co czyni je nieodpowiednim do spożycia.

Przetłumaczony i oryginalny artykuł jest na zdjęciach niżej, a ode mnie dostaniesz tu dodatek do niego, czyli to, o czym w nim nie napisano, a może być ciekawe.

Przede wszystkim nie ma powodów do paniki, a jak właśnie szamasz grzyby lub dziczyznę, to nimi nie pluj. Czemu grzyby? Bo te fantastycznie nadają się do akumulowania związków radioaktywnych. Te potem odkładają się w ciele dzika, który jest jednym z nielicznych wszystkożerców w Europie, którego mięso się spożywa.

Co do samego zagrożenia, to mówimy o długotrwałym spożyciu, które miałoby się przyczynić do zachorowań na raka, a w naprawdę skrajnych przypadkach, gdzie ktoś wcina dziczyznę i grzyby, jak Popeye szpinak, to jest możliwość akumulacji i posiadania małego centrum radiacyjnego w organizmie, które niszczyło by organy. Mówimy tu raczej o losie na loterii. No i przy takich ilościach, to prędzej by kogoś jakaś włośnica czy inne ustrojstwo dopadło. Tak więc nie ma powodu do strachu, a @Ragnarokk powonien pewnie kupić licznik geigera.

Clou całego tematu jest sam fakt, że skupiamy się na katastrofie Czarnobylskiej i jej skutkach, a takie próby atomowe z lat 50 i 60 mogą mieć większy od niej wpływ na nasze zdrowie.

Jak cię zaciekawiłem, to pamiętaj o piorunie, żeby inni też mogli ten wpis zobaczyć, a może nawet rozpocząć fajną dyskusję.

-----[] OUTRO []-----
Tekst pochodzi z czasopisma Science Focus. W abonamencie mam kilka innych, a jak znajdę coś ciekawego, to poza własnymi tematami, będę wrzucał też takie gotowce, pewnie zawsze z kilkoma słowami od siebie.

#ciekawostki #czarnobyl #sowietetate nie chcę chłopakom zaśmiecać tagu, dlatego nie bedzie # grzyby.
1459c1b3-d7e0-4ec6-845c-73990fe0d592
d478bdab-cf07-4984-9940-f753cfc75701
b53cfe82-e093-476f-ac8c-5fca72b19526
Ragnarokk

@DziwnaSowa Grzyby zbieram głównie aparatem

Zaloguj się aby komentować

Hejto Ciekawostki...

Najbardziej piorunowanym wpisem na Hejto jest ten wpis utworzony 17 stycznia 2023 roku o godzinie 1611 przez użytkownika @admo - wpis na chwilę obecną posiada 5121 pioruny!

#ciekawostki #hejto #hejtociekawostki
entropy_

@koszotorobur to skoro już tak liczysz

Da się policzyć kto ma najlepsze piorun/post ratio?

W sensie ile ma piorunów/ile postów, albo najlepszą średnią liczbę piorunów za post

koszotorobur

@entropy_ - jeśli Hejto API pozwalałoby na zrzucenie bazy wszystkich wpisów jakie istnieją na Hejto to pewnie tak - problem jest tylko taki, że Hejto API ogranicza ilość zwróconych wpisów i bez poważnych kombinacji nie da się ot tak uzyskać listy wszystkich wpisów by z nich zrobić statystykę.

spawaczatomowy

Ostatni jego komentarz też rok temu

PlatynowyBazant20

@koszotorobur dałem pioruna nr 5126

Zaloguj się aby komentować

I tak się żyje na tym Planetu...

---------[] 001 OWCA, TRANSFUZJA I ZEMSTA []---------

To uczucie, gdy szukasz sobie tematu do jednego z projektów w temacie grup krwi, trafiasz na historię Juana-Babtista Denisa i zadajesz sobie pytanie: "ale jak to krew owcy?". Ano takto, w 1667 roku JBD z sukcesem przetoczył krew @bojowonastawionaowca , 15-sto letniemu chłopcu i go "wyleczył", a jego badania były tak fajne, że zostały zbanowane na ponad 100 lat. Zapraszam na podróż po... Tym.

Lata 16XX były bardzo burzliwe we Francuskiej historii (a kurde jakie lata nie były) ze względu na powiedzmy wojny filozoficznych ideologii. Kartezjusz wyskakuje ze swoim twierdzeniem o zwierzo-maszynach, uznając je za niezdolne do odczuwania i się zaczęło. Jako że od dłuższego czasu na dworach popularne były nauki kartezjańskie, wielu uznawało idee z nich płynące za uzasadnione, choć nie brakowało takich, którzy wierzyli w starsze nauki Hipokratesa.

Tu wchodzi nasz bohater, JBD, syn majstra pomp wodnych (co potem mu się przyda), fizjolog, matematyk i bodaj filozof. Wraz z asystentem Emmerezem szukali sposobu nie tylko na leczenie chorób, ale i na wydłużenie życia. Pomysł ze zwierzęcą krwią miał być rozwinięciem wspomnianej teorii filozoficznej, ale i nawiązywać do twierdzeń Galena, które potem zostały rozwinięte, przez Williama Harveya w 1628 roku (układ krwionośny). Owa krew, nieskalana ludzkimi myślami, miała mieć oczyszczający wpływ na organizm.
Pierwszej transfuzji dokonali w 1667 roku, na 5 pacjentach, z czego jednym był wspomniany we wstępie, 15-sto letni chłopiec, który był osłabiony i miał gorączkę.

Jak wyglądała procedura? Panowie upuszczali w granicy 100ml krwi, a potem używając systemu rurek i pomp, które czasem są przedstawiane, jak ogromne tłoki lub strzykawki, wpompowywali 300ml wcześniej upuszczonej krwi zwierzęcej, najczęściej owczej, lub krowiej. Jak 300, przecież to więcej, niż upuścili? Nie wiem, choć potrafię sobie wyobrazić silną pompę i nadciśnienie, ale lekarzem nie jestem. Chłopiec przeżył wraz z dwójką innych pacjentów i miał poczuć się lepiej. Z innej strony, na miejscu młodego pewnie udawałbym ozdrowienie, bo teraz poszła krew od owcy, a co następne? Lobotomia? Ale bez obaw, na to chłopiec poczeka 220 lat.

Tutaj zaczęła się już gruba drama, w której mamy też jeden ze wczesnych przykładów używania płatnych trolli, a w sumie pewność mamy tylko co do jednego, chłopca, który miał rozsiewać nieprawdę na temat JBD i jego procedury, która stawała się popularna. Do czasu, bo mimo, że zbierała krwawe żniwo (dosłownie i w przenośni), to dopiero śmierć ludzi na wysokich stołkach, sprawiła że trend zaczął się odwracać.

Pewien hrabia, o nazwach długich na pół kilometra, cierpiący na demencję spowodowaną najprawdopodobniej przez syfilis, poprosił o pomoc naszą parę bohaterów. Pierwsze dwie transfuzje, wypadły dobrze, z "korzyścią" dla pacjenta, po trzeciej zmarł w dość dziwnych okolicznościach. Jego małżonka bardzo nalegała na tę ostatnią, a zaraz po niej ogłosiła, że hrabia umarł, zwłoki zakopała, uniemożliwiając autopsję, a w sądzie oskarżyła o zabójstwo JBD i Emmereza. Jak się potem okazało, sama go otruła arszenikiem, przekupując innych medyków. Sprawa mimo wszystko, została wykorzystana przeciwko transfuzjom, kierując uwagę na jej ofiary. Nasza historia kończy się bodaj w roku 1670, kiedy parlament francuski zbanuje praktyki (tak się nazywał, choć z demokracją nie miał nic wspólnego), a na nowe życie przyjdzie im poczekać aż do rewolucji francuskiej.

Myślę że tu warto zadać kluczowe pytanie. Jak to mogło "działać"? No tu będzie dużo spekulacji. Przede wszystkim nie mamy tu do czynienia z dużą ilością krwi, etap był wczesny i metody mogły być nawet od strony technicznej tak prymityne, że ze wspomnianych 300ml, realnie do żył trafiało sporo mniej. W tym przypadku nawet mała ilość jest toksyczna, ale reakcja organizmu zależy od jego kondycji. Osoby ze słabym ukladem odpornościowym mogłyby w teorii mieć więcej szczęścia, niż te o mocnym. Samych statystyk zgonów nie mamy, więc trudno określić dokładną śmiertelność, ale była ona określana, jako wysoka. Do tego dochodzą powikłania i długoterminowe skutki, o których nikt zapisków nie prowadził.

Od strony "ozdrowień", to tu szukałbym pola dla efektu placebo lub zwyczajnie błędnej diagnozy. Jest też opcja, że spaprany zabieg, kończył chwilowo problem z nadciśnieniem. Nie bez powodu od wieków znano terapie pijawkowe, ale to trochę bardziej skomplikowane.

Pamiętajcie, że kontekst historyczny jest ważny. Teraz mamy technologię i wiedzę, a i tak ludzie wierzą w zabobony.

---------[] OUTRO []---------
I tak się żyje na tym Planetu przejmuje stery. Język będzie prostacki i nieskładny, bo za dużo czasu kosztuje mnie edycja. Inne serie będą zwyczajnie podpinane w tagach, jak temat do jakiejś pasuje.

Sowie Syndromy zostają, ale z racji długości tekstu muszę pomyśleć o lektorze (10 634 znaki).

#sowietetate #dziwnehistorie #historia #krew #ciekawostki #tworczoscwlasna
05442351-4221-4570-836d-366de838d375
c44c07f1-9fd9-49be-ab57-b8fdec30cad1
066694a5-443f-4c2b-8101-ff95d9eb100e
6e80f7ab-2009-4bb2-b361-95612a172896
Konto_serwisowe

"Pierwszej transfuzji dokonali w 1667 roku, na 5 pacjentach "

"Chłopiec przeżył wraz z dwójką innych pacjentów"


Dokonałem obliczeń. Kryją w sobie mroczną tajemnicę.

Zaloguj się aby komentować

Ale ja mam ubaw z tych wszystkich frajerów wysyłających kasę na pomoc biednej palestynie.

Pamiętacie #mrfafo ?
link do jego wszystkich ról aktorskich na Twitterku.
https://twitter.com/hashtag/MRFAFO?src=hashtag_click

Gość teraz strzyże baranów na niezły hajs. Jego przykładem idzie już wielu naciągaczy i oszustów ( więcej w komentarzu), a to na dom, a to na wyjazd z paska Gazy. Zidiociały zachód śle im ciągle rzekę dolarów. ¯\_(ツ)_/¯
Nie ma już chyba nadziei dla ludzkości.
#beninscam #palestyna #wojna #ciekawostki #pallywood
ea6480ba-fff8-40c2-b6a7-40e6f4c944c2
a906ef99-f2ef-46fd-88c3-247e305d7573
M_B_A

@rebe-szunis A ja nie mam ubawu, bo istnienie tego scammera nie zmienia faktu, że zbrodniarze z Izraela urządzają piekło zwykłym obywatelom Palestyny.

rebe-szunis

@M_B_A Tymczasem "zwykli obywatele palestyny"(-‸ლ)


https://streamable.com/gkliwa

M_B_A

@rebe-szunis Daj jeszcze jakiś z bombardowania szpitali przez Izrael.

Belzebub

Gdyby nie Żydki i ich "specjalna operacja obronną" to nikt by się na ten scam nie złapał bo by to nie powstało

rebe-szunis

@Belzebub Taaa, a Hamas przez 30 lat zbroił się za export i sprzedasz oliwek...

Belzebub

@rebe-szunis Izrael popełnia zbrodnie wojenne

666

300k dolków.... @rebe-szunis myslisz ze ma żydowskie korzenie?

rebe-szunis

@666 polskie.( ͡~ ͜ʖ ͡°)

Zaloguj się aby komentować

DiscoKhan

@koszotorobur to jego ostatni wpis czyli żadnej książki nikomu nie wysłał raczej xd

koszotorobur

@DiscoKhan - pokazuje tylko jak ludzie są łasi na obietnice czegoś za darmo

DeGeneracja

@koszotorobur Mojego nicku tam nie uświadczysz

Zaloguj się aby komentować

Hejto Ciekawostki...

Pierwszym wpisem dodanym na Hejto jest ten wpis utworzony 28 stycznia 2021 roku o godzinie 1542 przez użytkownika @hejto.

#ciekawostki #hejto #hejtociekawostki
LovelyPL

to jak? Piorunujemy tamten wpis?

koszotorobur

@LovelyPL - nie - piorunujemy ten

Zaloguj się aby komentować

Wzrost eksportu do Kirgistanu po nałożeniu sankcji na Rosję w 2022.
32e42d85-0c8b-4f54-9f40-ed80f55a8d01
Shagwest

@hejtom Informacja bezużyteczna bez kontekstu w postaci analogicznego wykresu z eksportem do Rosji.


Jeśli eksport do Rosji spadł, przykładowo, o milion eurogąbek, a do Kirgistanu wzrósł o milion eurogąbek, to bardzo nieładnie.

A jeśli eksport do Rosji spadł o miliard eurogąbek, a do Kirgistanu wzrósł o milion eurogąbek, to czym się tu przejmować?

Ragnarokk

@Shagwest Jeśli w jakimś miesiącu liderem tego eksportu była Litwa, to nie spodziewam się, by to były wolumeny jak handel z ruskim gównem

Nemrod

@Shagwest Wykres jest wyskalowany w milionach $, czyli dość niewielkie kwoty, widać też, że wiele wartości gwałtownie spada - czyli być może jest to uszczelniane. No i pytanie czy to były np. luksusowe samochody, czy bardziej części wykorzystywane do budowy rakiet i czołgów.

Zaloguj się aby komentować

Jeśli ktoś jeszcze nie zna to polecam fejsbukowy profil II wojna światowa w kolorze. Bardzo ciekawe wpisy, również o Ogniu.
#historia #iiwojnaswiatowa #polska #wojna
Ragnarokk

@pol-scot Już dawno odlajkowałem, bo wrzucali dużo ideologii, a mało rzetelnej wiedzy

QvintvsCornelivsCapriolvs

@Ragnarokk tak samo, zaczęło się bardzo ciekawie, ale potem z wzrostem zasięgów weszła odklejka.

Zaloguj się aby komentować

Następna