Zdjęcie w tle
arcy

arcy

Kosmonauta
  • 237wpisy
  • 624komentarzy

Założyciel i gospodarz podkastu Naukowo • naukowo.net

Odkryte w głębinach: poznajcie upiorną ośmiornicę Kacpra
Biała ośmiornica siedziała na dnie morza, delikatnie machając swoimi krótkimi, krępymi ramionami i patrząc paciorkowatymi oczami w kamerę robota do głębokiego nurkowania.
Był rok 2016, w wodach u wybrzeży Hawajów, na głębokości 4 290 metrów. Nikt nigdy nie widział takiej ośmiornicy, a już na pewno nie tak głęboko. Na podstawie jej upiornego wyglądu nadano jej przydomek Kacper.
Do tej pory jedynymi głowonogami filmowanymi na takich głębokościach były ośmiornice Dumbo, nazwane tak na cześć innej postaci z kreskówki, widziane były na głębokości 6 957 metrów, z eleganckimi, przypominającymi uszy klapami po obu stronach głowy.
Na razie blade i tajemnicze ośmiornice nie zostały jeszcze oficjalnie nazwane, ponieważ wszystko, co o nich wiemy, pochodzi z obrazów; nikt nie był w stanie zebrać okazu do szczegółowego zbadania.
O hipotezach próbujących wyjaśnić dlaczego Kacper jest biały i dlaczego ma takie króciutkie macki dowiecie się z artykułu "Discovered in the deep: meet Casper the ghostly octopus" / Helen Scales / The Guardian
________________
Słuchaj podkastu Naukowo @naukowo , w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - Naukowo.net
Obserwuj @arcy i dołącz do społeczności Nauka na Hejto!

Zaloguj się aby komentować

Prototyp pływającego domu za 1,5 miliona dolarów tonie w wodzie zaraz po zwodowaniu.
SeaPod, opracowany przez firmę technologiczną Ocean Builders, miał być pierwszym z wielu kawałków "rewolucyjnej niebieskiej technologii". Ultraminimalistyczny dom ma 830 stóp kwadratowych powierzchni mieszkalnej podzielonej na trzy poziomy, na których znajdują się wszystko co w domu niezbędne w tym sypialnia, salon, kuchnia i łazienka.
Nowoczesna technologia w postaci rur wypełnionych powietrzem miała iść w parze z ekologicznym podejściem, no właśnie - miała.
Podczas uroczystego odsłonięcia 22 września, futurystyczny luksusowy model domu, który miał unosić się na wodzie, przewrócił się na oczach publiczności, wśród której był prezydent Panamy, Laurentino Cortizo. W środku byli ludzie, nic się nikomu nie stało, awarii uległa pompa zęzowa.
Firma pierwotnie planowała rozpocząć oferowanie domów SeaPod na sprzedaż w przyszłym roku, ale teraz nie jest jasne, czy tak się stanie. Przedstawiciele firmy podkreślają, że nic się nie stało bo to tylko prototyp. Ceny SeaPodów zaczynają się od około 295 tys. dolarów i mogą sięgać nawet 1,5 mln dolarów.
Więcej informacji w artykule "$1.5 Million Floating Home Prototype Sinks Into The Water Just As It’s Unveiled" / Austin Harvey
__________________
Słuchaj podkastu Naukowo @naukowo , w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - www.Naukowo.net
Obserwuj @arcy i dołącz do społeczności Nauka na Hejto!
Chryzyp

"Eco-Sustainable Paradise" na wodzie? Mam kilka pytań, które myślę, że warto zadać patrząc na tego typu pomysły.

  1. W jaki sposób dostarczana jest tam energia elektryczna?

  2. Jeżeli jest to fotowoltaika to czy panele potrafią dostarczyć odpowiednią ilość energii do zasilenia całego "domu na wodzie" (wliczając odpowiednią nadwyżkę do naładowania akumulatorów np. na noc)?

  3. W jaki sposób dostarczana/pozyskiwana jest woda pitna?

  4. Co się dzieje ze ściekami (brudna woda po myciu, praniu, ekstrementy...)?

  5. Co z bezpieczeństwem (tutaj zatonęło z powodu awarii pompy zęzowej).

  6. Czy każdy człowiek jest w stanie przyzwyczaić się do życia na bujającej się platformie (choroba morska)?


Przed pozytywną oceną tego typu pomysłu musiałbym mieć bardzo solidną i wiarygodną odpowiedź na każdy z wyżej wymienionych potencjalnych problemów.

Chryzyp

W pierwszym - i jak na razie planowano jednynym - sezonie jest o tej kobiecie co wkręciła wszystkich inwestorów w usa na grube miliardy, że zrobiła maszynkę do badania krwii, która rozpoznaje dziesiątki chorób z jednej kropli


@RobertCalifornia gdyby kogoś interesowało - chodzi o Elizabeth Holmes - założona i prowadzona przez nią firma Theranos pracowała nad robotem Edison, który miał być szybkim i bardzo uniwersalnym testerem krwii. Skończyło się na czymś co zostało zdaje się uznane za największe oszustwo Doliny Krzemowej. Batalia sądowa jeszcze się nie zakończyła. Z tego co czytałem już teraz została uznana za winną części stawianej jej zarzutów. Grozi jej do 20 lat pozbawienia wolności i do $250000 grzywny + zadośćuczynienie dla poszkodowanych.

Zaloguj się aby komentować

Czy żółwie naprawdę mogą oddychać przez swoje tyłki?
Każdy wie, że większość ssaków oddycha przez usta i nos. Żaby natomiast mogą oddychać przez skórę. Ale co z żółwiami? Jak te stworzenia o twardej skorupie zdobywają tlen?
Być może słyszałeś dziwną plotkę, że żółwie mogą oddychać przez swoje tyłki. Ale czy to prawda?
Technicznie rzecz biorąc, żółwie nie oddychają przez swoje tyłki. To dlatego, że żółwie tak naprawdę nie mają "tyłka"; zamiast tego mają wielofunkcyjny otwór zwany kloaką, który jest używany do reprodukcji seksualnej i składania jaj, a także do wydalania odpadów. Jednakże, angażują się w proces zwany oddychaniem kloacznym, który w mniej technicznym sensie może być interpretowany jako "oddychanie tyłkiem". 
Jednak oddychanie kloaczne jest bardzo nieefektywne w porównaniu z normalnym oddychaniem tlenowym, a wszystkie żółwie mają możliwość łatwiejszego oddychania powietrzem za pomocą płuc. W rezultacie, oddychanie kloaczne jest widoczne tylko w niewielkiej liczbie gatunków słodkowodnych, które polegają na tej niekonwencjonalnej metodzie, aby pokonać wyzwania, przed którymi stają w unikalnych środowiskach, gdzie trudno jest oddychać powietrzem, takich jak szybko płynące rzeki lub zamarznięte stawy.
Obszerny artykuł na ten kloaczny temat znajdziecie na stronie
https://www.livescience.com/can-turtles-breathe-through-butts / Can turtles really breathe through their butts? / Harry Baker
pescyn

@arcy ten jak coś wrzuci! - przy najbliższej okazji dzięki temu wpisowi rzucę w towarzystwie anegdotyczną mądrością - super!

96Stopni

Właśnie tej wiedzy potrzebowałem w moim życiu!

Argony

@arcy ludzie też odbywają wymianę gazową poprzez tyłek, ale rzeczywiście, nie potrafią w ten sposób absorbować tlenu.

Zaloguj się aby komentować

Doskonała wiadomość dla miłośników grzybów: naukowcy odkryli, że spożywanie większej ilości grzybów może mieć znaczący pozytywny wpływ na środowisko.
W nowym badaniu opublikowanym w czasopiśmie naukowym "Nature" wykazano, że zamiana wołowiny na sztuczne mięso zrobione z białek mikrobiologicznych mogłaby ocalić ogromne połacie lasów deszczowych.
Naukowcy z niemieckiego Instytutu Badań nad Wpływem Klimatu w Poczdamie odkryli, że gdyby zaledwie jeden na pięć posiłków opartych na mięsie zamienić na białko wytwarzane głównie z grzybów, poziom wylesiania mógłby zmniejszyć się o połowę w ciągu najbliższych 30 lat.
Zmniejszenie globalnego spożycia mięsa o 20% pozwoliłoby również zaoszczędzić ogromne ilości wody i znacznie ograniczyć emisję gazów cieplarnianych.
"Mięso przeżuwaczy dostarcza człowiekowi cennego białka, ale produkcja zwierzęca ma wiele negatywnych skutków dla środowiska, zwłaszcza jeśli chodzi o wylesianie, emisję gazów cieplarnianych, zużycie wody i eutrofizację" - czytamy w opracowaniu z Poczdamu. 
Według badaczy, zwiększony popyt na mięso w przeszłości prowadził do wycinania lasów, aby zrobić miejsce dla pastwisk, które można było wypasać. Jak podaje The Washington Post, jednym z wartych uwagi przykładów jest brazylijska Amazonia, gdzie szalejąca hodowla bydła doprowadziła do powszechnego zniszczenia lasów deszczowych.
Więcej informacji znajdziecie w artykule https://www.tastingtable.com/854359/new-study-reveals-environmental-impact-of-swapping-meat-for-fungus/
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy
arcy

@kris Trzeba lubić grzyby jeszcze Ja nie przepadam, tylko pieczarki mi smakują. Może to wynika z tego, że kiedyś się zatrułem duszonką z grzybów i od tego czasu mam uraz.

Ale pieczarki takie pieczone to z przyjemnością, nawet zamiast mięsa

Zaloguj się aby komentować

Nocną porą pytanie mam życiowe takie.
Czy odłączacie sprzęty od prądu jak jest burza? Kompy, konsole, ładowania?
W sumie wcześniej nigdy nie wyłączałem, bo mam niby listwy z bezpiecznikami, ale właśnie naparza u mnie burza, pioruny walą blisko i głośno, a ja na hejto piszę
23ef6a72-282c-48da-95d6-70c73347a8aa
Nebthtet

@pescyn bez prądu wino będzie ciepłe, więc mehhh

pescyn

@Nebthtet to taki sentymentalny powrót do czasów, gdy Leśny Dzban czy inny Mustak to szczyt wyrafinowania w dupach się poprzewracało z dobrobytu - chłodzone wino - i to pewnie z datą butelkowania nie terminem przydatności do spożycia

Nebthtet

@pescyn a jakżeby inaczej - wątroba jest jedna i jak ją psuć, to czymś sensownym

Zaloguj się aby komentować

Jakby ktoś potrzebował zdjęcie, które może wykorzystywać czy przerobić na własny użytek to polecam serwis Unsplash - https://unsplash.com/ - społeczność skupiona wokół tego portalu robi świetne zdjęcia, często są tam zawodowcy, zdjęcia są naprawdę niezłe, świetna jakość i rozmiary, bo Unsplash ma pewne wymagania co do zamieszczanych zdjęć. To nie są stockowe fotki.
Licencja zdjęć na tym portalu pozwala na swobodne ich wykorzystywanie także w celach komercyjnych, licencja tutaj
https://unsplash.com/license
Sam publikuję tam kilka swoich zdjęć w profilu https://unsplash.com/@arcymonek - uśmiechnięta buźka nabazgrana na moim bloku bije rekordy oglądalności
Także Word Press otworzył i mocno rozbudował bazę darmowych zdjęć - https://wordpress.org/openverse/
Cała zawartość Openverse jest objęta licencją Creative Commons lub jest w domenie publicznej.
Jeśli znacie jakieś inne portale, gdzie można pobierać zdjęcia na licencjach otwartych to piszcie, proszę w komentarzu
Rododendron

@arcy darmowe banki zdjęć zaliczyły ogromny skok jakościowy względem tego co było jeszcze parę lat temu, gdzie zdjęcia dobrej jakości było do dostania jedynie na płatnych stockach typu Fotolia (obecnie Adobe Stock), Shutterstock itp. Zdjęcia ludzi, przeznaczone do komercyjnego użycia, były dostępne tylko w płatnych serwisach, obecnie jest ich cała masa w darmowych serwisach jak choćby Unsplash.

arcy

@Rododendron Też zaszła chyba zmiana w myśleniu i wielu ludzi chce się dzielić swoimi pracami w takich serwisach. Wcześniej każdy patrzył jak zarobić na prawach autorskich, tu postrzegam duża zmianę.

NinomaeInanis

@arcy pexels.com dziala tak samo z tego co mi wiadomo

Zaloguj się aby komentować

Kamper na grzyby? A proszę bardzo!
Po wybraniu idealnego miejsca i zaparkowaniu samochodu kierowca naciska przycisk, aby uruchomić system elektrycznego rozprężania. Górna lewa i prawa ściana boczna podnosi się automatycznie wraz z dachem, aż osiągnie pełną wysokość.
Następnie użytkownik ręcznie podnosi górne segmenty przedniej i tylnej ściany z pozycji leżącej, aby uzyskać ciasne, wodoszczelne dopasowanie do listwy dachowej. Według firmy Cube Series proces ten trwa około 60 sekund.
Oto animacja pokazująca, jak to się dzieje: https://www.youtube.com/watch?v=RXEUHmqArfI
Więcej informacji i zdjęć wnętrza znajdziecie w artykule https://newatlas.com/outdoors/cube-expanding-hard-wall-pickup-camper/

Zaloguj się aby komentować

Wielokrotnie nagradzany fotograf dzikiej przyrody i przewodnik Paul Goldstein spędził osiem dni na kanadyjskim terytorium Nunavut, gdzie miał wyjątkowe spotkanie z mamą niedźwiedzicą polarną i jej młodymi.
Goldstein udał się skuterem śnieżnym na odległą część Wyspy Baffina, która słynie z całorocznej populacji niedźwiedzi polarnych.
Dzięki pomocy lokalnych tropicieli Innuitów natknął się na spektakularną scenę.
Przez około cztery godziny Goldstein miał przyjemność obserwować matkę niedźwiedzicę polarną i jej młode, jak spędzają dzień.
Bez względu na to, czy były na wycieczce, czy wtulone w śnieg, mama zawsze uważnie obserwowała swoje dzieci.
To była magiczna chwila dla Goldsteina, który nie miał gwarancji, że zobaczy niedźwiedzie polarne, a jednak ujrzał całą rodzinę.
Zdjęcia mamy z misiami znajdziecie w artykule https://mymodernmet.com/polar-bear-family-baffin-island/ niestety nie mogę ich tu legalnie zamieścić.
Więcej zdjęć fotografa znajdziecie na jego stronie https://paulgoldstein.co.uk/ lub Instagramie https://www.instagram.com/paulsgoldstein/

Zaloguj się aby komentować

Absolutnie przesłodkie, kochane, urocze, prześliczne dzikie chomiki sfotografowane w ich naturalnym środowisku
___________________
Więcej informacji i zdjęć w artykule https://petapixel.com/2022/04/27/photographer-captures-the-cuteness-of-wild-hamsters/
___________________
Dzikie chomiki to jest coś. Fotograf dzikiej przyrody Julian Rad spędził lata na robieniu zdjęć tych futrzanych stworzeń w ich naturalnym środowisku zewnętrznym, a rezultaty są urocze.
Wielokrotnie nagradzany fotograf mieszka w Europie Środkowej, gdzie można spotkać chomika europejskiego (Cricetus cricetus), znanego również jako chomik zwyczajny lub chomik czarnołuski.
Jak sama nazwa wskazuje, chomik ten jest znany ze swojej brązowej sierści, białych łatek oraz czarnej klatki piersiowej i brzucha.
Chomik europejski został sklasyfikowany jako krytycznie zagrożony przez Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN) na Czerwonej Liście Gatunków Zagrożonych od 2020 roku, po tym jak jego populacja gwałtownie spadła w całym swoim naturalnym zasięgu.
Chociaż naukowcy nie znają jeszcze dokładnej przyczyny nagłego spadku liczebności chomików czarno-brzuchatych, wśród przyczyn można wymienić odławianie (dla futra), eksterminację (od dawna uważane są za szkodniki przez rolników), zanieczyszczenie powietrza, zanieczyszczenie światłem, utratę siedliska i zmiany klimatu.
W ostatnich latach kraje europejskie podjęły działania ochronne, aby zapobiec wyginięciu chomika zwyczajnego, a obecnie gryzonie te można jeszcze spotkać na obszarach trawiastych, takich jak gospodarstwa rolne, ogrody i łąki w całej Europie.
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy

Zaloguj się aby komentować

Podwodny wulkan na Antarktydzie wywołał 85 tys. trzęsień ziemi.
___________________
Więcej informacji w artykule "Underwater volcano in Antarctica triggers 85,000 earthquakes", Tia Ghose - https://www.livescience.com/earthquake-swarm-antarctica-underwater-volcano
___________________
Rój 85 000 trzęsień ziemi był najsilniejszym wybuchem sejsmicznym, jaki kiedykolwiek zarejestrowano na Antarktydzie.
Długo uśpiony podwodny wulkan w pobliżu Antarktydy przebudził się, wywołując rój 85 000 trzęsień ziemi.
Rój, który rozpoczął się w sierpniu 2020 r. i ustąpił w listopadzie tego samego roku, jest najsilniejszym trzęsieniem ziemi, jakie kiedykolwiek zarejestrowano w tym regionie. Nowe badania wykazały, że trzęsienia te były prawdopodobnie spowodowane przez "palec" gorącej magmy wbijający się w skorupę ziemską.
"Podobne intruzje występowały w innych miejscach na Ziemi, ale po raz pierwszy zaobserwowaliśmy je w tym regionie" - powiedział serwisowi Live Science współautor badania Simone Cesca, sejsmolog z Niemieckiego Centrum Badań Geologicznych GFZ w Poczdamie. "Zazwyczaj procesy te zachodzą w geologicznych skalach czasowych, a nie w ciągu całego życia człowieka" - powiedział Cesca. "Więc w pewnym sensie mamy szczęście, że to widzimy".
Rój wystąpił wokół góry Orca Seamount, nieaktywnego wulkanu, który wznosi się na wysokość 2950 stóp (900 metrów) od dna morskiego w Cieśninie Bransfielda, wąskim przejściu między Szetlandami Południowymi a północno-zachodnim krańcem Antarktydy. W tym regionie płyta tektoniczna Phoenix nurkuje pod kontynentalną płytą antarktyczną, tworząc sieć stref uskoków, rozciągając niektóre części skorupy i otwierając szczeliny w innych miejscach, zgodnie z badaniem z 2018 r. w czasopiśmie Polar Science.
___________________
Dołącz do grupy Nauka - to społeczność dla wszystkich zainteresowanych nauką, jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami; dla głodnych wiedzy i sprawdzonych informacji!
https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
Obserwuj też wartościowe tagi #qualitycontent #nauka oraz @arcy
arcy

Nie wiem w sumie, może to jakaś specyfika amerykańskiego?

Rój tylko pszczółek!

Zaloguj się aby komentować

Wykorzystując zaawansowane techniki obrazowania mózgu i oczu oraz nowe biomarkery, naukowcy z Wydziału Neurologii Cedars-Sinai pracują nad przedstawieniem jaśniejszego obrazu stwardnienia rozsianego (SM).
"Stwardnienie rozsiane to choroba, która może wyglądać bardzo różnie u różnych osób, a droga do postawienia diagnozy jest równie zróżnicowana" - powiedział dr Marwa Kaisey, specjalista w dziedzinie stwardnienia rozsianego, adiunkt neurologii w Cedars-Sinai. "Diagnoza jest skomplikowana, ponieważ wiele innych chorób naśladuje stwardnienie rozsiane, i chociaż mamy zestaw kryteriów diagnostycznych, nie ma jednego testu, który byłby ostateczny".
Pacjentom, u których błędnie zdiagnozowano SM, niepotrzebnie przepisuje się kosztowne terapie modyfikujące układ odpornościowy, które mogą zwiększać ryzyko infekcji, powodować uszkodzenia narządów i zmniejszać skuteczność szczepionek. "Jeśli masz SM, leki są warte skutków ubocznych, ponieważ ratują ci życie i chronią twój mózg" - mówi Kaisey. "Ale przyjmowanie tych leków, jeśli nie jest to konieczne, to poważna sprawa".
Nowo zidentyfikowany objaw biologiczny zwany "objawem żyły centralnej" mógłby pomóc lekarzom w ustaleniu, czy białe plamy na rezonansie magnetycznym pacjenta są spowodowane stwardnieniem rozsianym, czy czymś innym, co ostatecznie zmniejszyłoby liczbę błędnych diagnoz.
Obrazowanie siatkówki - warstwy tkanki znajdującej się w tylnej części oka - oraz nerwu wzrokowego również może pomóc w lepszej diagnostyce stwardnienia rozsianego. Neurolog Omar Al-Louzi, dyrektor Visual Outcomes Laboratory w Cedars-Sinai, jest pionierem tej technologii.
Więcej informacji o nowych technikach w artykule
https://neurosciencenews.com/ms-neuroimaging-20398/

Zaloguj się aby komentować