Meta zbudowała potężny nowy język AI i rozdaje go za darmo.

Meta zbudowała potężny nowy język AI i rozdaje go za darmo.

Laboratorium AI firmy Meta stworzyło nowy model językowy, który posiada zarówno niezwykłe zdolności, jak i wady pionierskiej sieci neuronowej GPT-3 firmy OpenAI. W bezprecedensowym dla Big Tech posunięciu firma udostępnia go badaczom - wraz ze szczegółami dotyczącymi jego budowy i szkolenia.

 

"Mocno wierzymy, że możliwość sprawdzenia swojej pracy przez innych jest ważną częścią badań. Naprawdę zachęcamy do współpracy" - mówi Joelle Pineau, wieloletnia orędowniczka przejrzystości w rozwoju technologii, która obecnie pełni funkcję dyrektora zarządzającego w Meta AI.

 

Posunięcie firmy Meta to pierwszy przypadek, gdy w pełni wytrenowany duży model językowy zostanie udostępniony każdemu naukowcowi, który zechce go zbadać. Wiadomość ta została przyjęta z zadowoleniem przez wielu zaniepokojonych sposobem, w jaki ta potężna technologia jest budowana przez małe zespoły za zamkniętymi drzwiami.

 

"Pochwalam przejrzystość" - mówi Emily M. Bender, lingwistka komputerowa z Uniwersytetu w Waszyngtonie i częsta krytyczka sposobu, w jaki opracowywane i wdrażane są modele językowe.  

 

"To świetny ruch" - mówi Thomas Wolf, główny naukowiec w Hugging Face, startupie AI stojącym za BigScience, projektem, w ramach którego ponad 1000 wolontariuszy z całego świata współpracuje nad modelem językowym typu open-source. "Im więcej otwartych modeli, tym lepiej" - mówi.

 

Duże modele językowe - potężne programy, które potrafią generować akapity tekstu i naśladować ludzką rozmowę - stały się jednym z najgorętszych trendów w sztucznej inteligencji w ciągu ostatnich kilku lat. Mają one jednak poważne wady - papugują błędne informacje, uprzedzenia i toksyczny język.

 

Teoretycznie, zaangażowanie większej liczby osób do pracy nad tym problemem powinno pomóc. Ponieważ jednak modele językowe wymagają ogromnych ilości danych i mocy obliczeniowej do ich wytrenowania, jak dotąd pozostają projektami dla bogatych firm technologicznych. Szersza społeczność naukowa, w tym etycy i badacze społeczni zaniepokojeni ich niewłaściwym wykorzystaniem, musiała przyglądać się temu z boku.  

 

Więcej informacji w artykule https://www.technologyreview.com/2022/05/03/1051691/meta-ai-large-language-model-gpt3-ethics-huggingface-transparency/

 

Photo by Markus Spiske on Unsplash

Komentarze (8)

pescyn

wińcyj AI! wińcyj! - nic mnie nie cieszy tak jak badania AI gdzieś indziej niż google/amazon/fb, AI to teoretycznie potężne w opór narzędzie do ogarniania rzeczy, analizy danych i wyłapywania trendów - tworzyć, testować i wdrażać!

arcy

@pescyn Dokładnie, tylko jeszcze prawo powinno podążać za rozwojem technologii, bo coś czuję, że w przypadku AI regulacje prawne będą bardzo, bardzo ważne.

pescyn

@arcy tak bo czysto teoretycznie AI "bezkosztowo" jest w stanie wykosić takie zawody jak polityk/biurokrata/prawnik/lekarz/aptekarz/analityk/logistyk, wszelkiej maści QA/QC i pewnie milion innych całkiem dochodowych i szerokoplecowych zawodów - bóldupienie nie miałoby końca ale jakby to mogło ciekawie działać

arcy

@pescyn Ciekawa sprawę poruszyłeś, gdzieś czytałem ostatnio, że to dochód gwarantowany ma być odpowiedzią na to zjawisko zabierania pracy przez AI.
I to dlatego niektóre państwa testują taki podstawowy dochód dla każdego.

 

Jak tak pomyśleć to większość prac umysłowych może być zastąpiona przez AI, a fizycznych przez roboty zarządzane przez AI.

pescyn

@arcy dżuma vs cholera albo cholera wie co jeszcze. Chciałbym wierzyć ze coś dobrego z globalnego socjału wyjdzie - ale czy socjalizm kiedykolwiek zadział? Teraz rozkmina czy dojrzeliśmy na tyle, żeby dochód gwarantowany i powszechności AI nie rozjebały do reszty tego co zostało z więzi społecznych. Co nie zmienia faktu ze chciałbym zobaczyć AI w akcji i to nie tylko w roli cenzora fb/google czy generatora zysków dla amazon - dawać mnie te androidy śniące o elektryczny owcach!

naukowo

@pescyn I te androidy co sprzątają - takiego to kupuję z miejsca, kredyt nawet wezmę
Taki sprzątacz jest u mnie wyżej niż najlepszy sexrobot albo ktoś kto mnie w pracy zastąpi

 

Tylko co my wtedy robić będziemy, jak nawet na Hejto będzie AI tworzyć posty i je komentować

pescyn

@naukowo jak to co? Albo sięgniemy gwiazd albo pogrążymy się w dekadencji i degrengoladzie - jak już hejto wprowadzi ankiety robimy głosowanie - robot sprzątający czy sexbot

Nebthtet

Jeśli złodupiec cukiergór coś daje za darmo, to towarem jesteś ty. Albo ma jakiś inny "ulterior motive". FB to rak. Twatter to też rak. Insta, tiktok et consortes to rak z przerzutami.

Zaloguj się aby komentować