Zdjęcie w tle
arcy

arcy

Kosmonauta
  • 237wpisy
  • 624komentarzy

Założyciel i gospodarz podkastu Naukowo • naukowo.net

Właśnie przeczytałem, że na @Hejto moderatorzy @Huxley @bojowonastawionaowca @Oczk @Rafi @Hexslav odpowiadają na posty i zapytania prowadząc kulturalny dialog z RiGczem.
Po 16 latach na Wykopie uważam, że to niemożliwe
Change my mind
A tak poważniej to gratulacje, cieszę się że Hejto leci coraz dalej w kosmiczną odchłań Internetu. Obyście po drodze spotkali poważnego inwestora z większą gotówką, co by ten statek odpimpować i wykupić reklamy na wszystkich planetach, że jesteście i zapraszacie A kosmos jest bardzo duży, tortu też jest dużo do wzięcia, życzę Wam zatem abyście sobie ten tort skubali w coraz to większych kawałkach
A moderatorom życzę odporności psychicznej, cierpliwości, spokoju i nie moderujcie Hejto przy jedzeniu, zwłaszcza w nocy, smacznego
Chętnie zostałbym znów aktywnym użytkownikiem, ale nie mam czasu nie mieć czasu, więc tylko piorunuję i życzę miłego dnia/tygodnia/reszty życia, wybierzcie sobie.
Pokój.
Że nie pokój taki w mieszkaniu tylko w sensie że nie wojna.
Kurde po angielsku to lepiej brzmi.
Peace.
Huxley

@arcy Jestem nocnym Markiem, wiec postaram się zwłaszcza wtedy nic nie jeść

Hexslav

@arcy Smacznej kawusi!

7189f93a-b338-4430-b503-35c8fdbdded9
Rafi

@arcy Dzieki tez mam taka nadzieje, ze zostanie taki stan rzeczy jak najdluzej, poki co jest bardzo dobrze.


Smacznej kawusi (swoja droga wlasnie pije :))

Zaloguj się aby komentować

Gwinea Równikowa potwierdziła dziś pierwsze w historii ognisko choroby wywołanej wirusem Marburg.
Wpis jest tłumaczeniem
"Equatorial Guinea confirms first-ever Marburg virus disease outbreak" / Światowa Organizacja Zdrowia / 13-02-2023
Wstępne testy przeprowadzone po śmierci co najmniej dziewięciu osób w zachodniej prowincji Kie Ntem okazały się być pozytywne dla wirusowej gorączki krwotocznej.
Władze zdrowotne Gwinei Równikowej wysłały próbki do laboratorium referencyjnego Institut Pasteur w Senegalu, przy wsparciu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) chcą ustalić przyczynę choroby, po ostrzeżeniu od urzędnika powiatowego ds. zdrowia 7 lutego. Z ośmiu próbek przebadanych w Institut Pasteur, jedna okazała się pozytywna dla wirusa. Do tej pory odnotowano dziewięć zgonów i 16 podejrzeń zachorowań z objawami obejmującymi gorączkę, zmęczenie oraz zakrwawione wymiociny i biegunkę.
Trwają dalsze dochodzenia. W okręgach dotkniętych chorobą rozmieszczono zespoły doradcze, których zadaniem jest śledzenie kontaktów, izolowanie i zapewnienie opieki medycznej osobom wykazującym objawy choroby. Podejmowane są również wysiłki w celu szybkiego zorganizowania reakcji na sytuację kryzysową, a WHO wysyła ekspertów ds. sytuacji kryzysowych w dziedzinie epidemiologii, zarządzania przypadkami, zapobiegania zakażeniom, laboratorium i informowania o ryzyku, aby wesprzeć krajowe wysiłki w zakresie reagowania i zapewnić współpracę społeczności w zakresie kontroli epidemii.
WHO ułatwia również wysyłkę namiotów z rękawicami laboratoryjnymi do badania próbek, a także jednego zestawu do zwalczania wirusowej gorączki krwotocznej, zawiera on środki ochrony osobistej, które mogą być używane przez 500 pracowników służby zdrowia.
"Marburg jest wysoce zakaźny. Dzięki szybkiemu i zdecydowanemu działaniu władz Gwinei Równikowej w zakresie potwierdzenia choroby, reagowanie kryzysowe może ruszyć pełną parą i szybko, abyśmy mogli ratować życie i powstrzymać wirusa tak szybko, jak to możliwe" - powiedział dr Matshidiso Moeti, dyrektor regionalny WHO na Afrykę.
Choroba wirusowa Marburg jest wysoce zjadliwą chorobą, która powoduje gorączkę krwotoczną, ze wskaźnikiem śmiertelności sięgającym 88%. Należy do tej samej rodziny co wirus wywołujący chorobę Ebola. Choroba wywołana wirusem Marburg rozpoczyna się gwałtownie, z wysoką gorączką, silnym bólem głowy i ciężkim złym samopoczuciem. U wielu pacjentów ciężkie objawy krwotoczne rozwijają się w ciągu siedmiu dni. Wirus jest przenoszony na ludzi przez nietoperze owocożerne i rozprzestrzenia się wśród ludzi poprzez bezpośredni kontakt z płynami ustrojowymi zakażonych osób, powierzchniami i materiałami.
Nie istnieją szczepionki ani leki przeciwwirusowe zatwierdzone do leczenia wirusa. Jednak opieka wspomagająca - nawadnianie płynami doustnymi lub dożylnymi - oraz leczenie określonych objawów poprawia przeżywalność. Ocenia się szereg potencjalnych metod leczenia, w tym preparaty krwiopochodne, terapie immunologiczne i terapie lekowe, a także szczepionki kandydujące z danymi z fazy 1.
Foto CDC z Unsplash
Jest to obraz z mikroskopu elektronowego izolatu wirusa Ebola z 1976 roku. Widoczne są wewnętrzne struktury filamentowej cząsteczki, w tym nukleokapsyd i inne strukturalne białka wirusowe, a zewnętrzna otoczka wirusowa pokryta jest występami powierzchniowymi. Widoczny jest charakterystyczny "6-kształtny" kształt wirusa.
Więcej informacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Wirus_Marburg
Rare, Ebola-related Marburg virus spreads in Equatorial Guinea / Popular Science
#nauka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #medycyna #arcy
________________
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
5e9c579a-1167-4d2c-b005-1a58ccd1f81d
malkontent

@arcy Czas zamknąć lasy i wprowadzić godziny dla seniorów

Zaloguj się aby komentować

Brazylijski artysta Julio Cesar stworzył zabawną serię cyfrowych ilustracji na podstawie zdjęć przypadkowych osób. Jego ilustracje wyróżniają się żywymi kolorami i subtelnymi liniami, wygląda to tak, jakby jego bohaterowie mieli zaraz ożyć
Więcej ilustracji znajdziesz na stronie https://www.boredpanda.com/people-portraits-photos-turned-into-illustrations-julio-cesar/
#ilustracja #sztuka #ciekawostki #digitalart #gownowpis
84ccd099-1ba5-45ed-a775-5d021fc62ac4
56342656-390f-4395-9f7c-e2509c438670
102f42f2-0a20-4986-a956-6d6ed0bbd4b1
arcy

@psmstk A mnie się podoba kreskówkowy i nieco karykaturalny styl, fajne odwzorowanie i fakt, że nie jest to efekt filtrów czy AI.

Zaloguj się aby komentować

Idąc za inicjatywą @Lakafior i pomysłem na polecanie wartościowych kanałów YouTube, dziś kolejny twórca w ramach akcji #naukowyYT.
Dawid Myśliwiec - doktor nauk chemicznych - od lat dostarcza niezwykle wartościowych treści na dwóch kanałach popularnonaukowych w serwisie YouTube – Uwaga! Naukowy Bełkot i Wyłącznie Naukowy Bełkot. Na kanałach można znaleźć filmowe opracowania rozmaitych zagadnień z przeróżnych dziedzin nauki, ciekawostki oraz autorski podcast Przegadana Godzina, ostatnim filmem jest podsumowanie najciekawszych odkryć 2022 roku - https://www.youtube.com/watch?v=JjmbVX1EOQ0&t=36s
Od 2010 roku Dawid regularnie pojawiał się na polskich festiwalach nauki i konkursach naukowych. Jest laureatem wielu nagród oraz autorem książki „Przepis na człowieka”, która została sprzedana w liczbie 30 000 egzemplarzy.
Uwaga! Naukowy Bełkot - https://www.youtube.com/@naukowy.belkot/videos
Wyłącznie Naukowy Bełkot - https://www.youtube.com/@WNaukowyBelkot/videos
Podkast Przegadana Godzina - https://open.spotify.com/show/6SjnPF3NgGAxXgpzdPXvED
Książka "Przepis na człowieka, czyli krótki wstęp do odpowiedzi na pytanie: dlaczego jesteśmy, jacy jesteśmy" - https://lubimyczytac.pl/ksiazka/4917880/przepis-na-czlowieka-czyli-krotki-wstep-do-odpowiedzi-na-pytanie-dlaczego-jestesmy-jacy-jestesmy
Strona www - https://naukowybelkot.pl/
Patronite - https://patronite.pl/NaukowyBelkot
#nauka #qualitycontent #gruparatowaniapoziomu #youtube #ciekawostki #polecajka
Dyry

@arcy I taki kontent to ja szanuję.

Zaloguj się aby komentować

Mózg robali inspiracją dla nowych systemów antykolizyjnych dla samochodów.
Pomimo szybkiego rozwoju systemów antykolizyjnych (CAS) w pojazdach, takich jak radar, LiDAR i oprogramowanie do samodzielnej jazdy, nawigacja w nocy pozostaje szczególnie niebezpiecznym przedsięwzięciem. Chociaż tylko jedna czwarta czasu spędzonego za kierownicą ma miejsce po zachodzie słońca, szacuje się, że 50 procent wszystkich ofiar śmiertelnych wypadków drogowych ma miejsce właśnie w tym czasie.
Wiedząc o tym, naturalną skłonnością wielu badaczy może być opracowywanie coraz bardziej skomplikowanych - a co za tym idzie, pochłaniających energię - rozwiązań z zakresu systemów alarmowych, ale jedno z ostatnich badań wskazuje na mózg robaków jako metodę poprawy bezpieczeństwa dla wszystkich na drogach.
Jak wyszczególniono w nowych badaniach opublikowanych w ACS Nano przez zespół z Penn State, owady takie jak szarańcza i muchy domowe stanowią kluczową inspirację dla nowego programowania zapobiegania kolizjom. Wiele obecnych systemów opiera się na analizie obrazu otoczenia samochodu w czasie rzeczywistym, ale dokładność jest często poważnie ograniczona przez słabe oświetlenie lub deszczowe warunki. Technologia LiDAR i radarowa może rozwiązać niektóre z tych problemów, ale wiąże się to z dużymi kosztami, zarówno jeśli chodzi o wagę, jak i zużycie energii.
Zwykłe robaki nie potrzebują jednak zaawansowanych sieci neuronowych ani uczenia maszynowego, by uniknąć wpadania na siebie w trakcie lotu. Zamiast tego używają stosunkowo prostych, wysoce energooszczędnych obwodów neuronowych do nawigacji podczas podróży. Biorąc to pod uwagę, naukowcy z Penn State opracowali nowy algorytm oparty na obwodach neuronowych robaków, który opiera się na jednej zmiennej - intensywności światła reflektorów samochodowych. Dzięki temu mogli połączyć jednostki wykrywania i przetwarzania w znacznie mniejsze, mniej energochłonne urządzenie.
"Mniejsze" to może trochę za mało powiedziane. Nowy, światłoczuły obwód "memtranzystor" mierzy tylko 40-mikrometrów kwadratowych (µm) "atomowo cienkiej" konstrukcji składającej się z dwusiarczku molibdenu. Co więcej, memtranzystor potrzebuje tylko kilkaset pikodżuli energii - dziesiątki tysięcy razy mniej niż wymagają obecne samochody CAS.
Przeprowadzono pierwsze testy rzeczywistych scenariuszy podczas jazdy nocą. Podczas pracy, układy zainspirowane owadami ostrzegały kierowców o możliwych wypadkach dwóch samochodów z dwu- i trzysekundowym wyprzedzeniem, dając kierowcom wystarczająco dużo czasu na korektę kursu.
Naukowcy twierdzą, że poprzez zintegrowanie nowych obwodów inspirowanych owadami z istniejącymi systemami CAS, producenci pojazdów mogliby wkrótce zaoferować znacznie mniej nieporęczne, bardziej energooszczędne protokoły bezpieczeństwa w czasie wieczornych podróży.
Niestety badanie nie przynosi żadnego nowatorskiego sposobu na to, aby robaki nie rozpryskiwały się na przedniej szybie podczas jazdy po autostradzie
________________
Wpis jest tłumaczeniem artykułu "Bug brains are inspiring new collision avoidance systems for cars" / Andrew Paul / PopularScience
Badanie (PDF): "An insect-inspired, spike-based, in-sensor, and night-time collision detector based on atomically thin and light-sensitive memtransistors" / Darsith Jayachandran, Andrew Pannone, Mayukh Das, Dipanjan Sen, Thomas Schranghamer, Saptarshi Das / Pennsylvania State University
Zdjęcie: Akin Cakiner z Unsplash
________________
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
#nauka #technologie #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #biologia #ciekawostki
9b5bc9c8-88c1-41a5-9900-6288b5c93e6f

Zaloguj się aby komentować

Dziś w ramach naukowej polecajki zerknijcie na kanał Mateusza Chroboka - https://www.youtube.com/@MateuszChrobok
Kanał o szeroko pojętej informatyce, prawie i wolności w Internecie, cyberbepieczeństwie, ale także o nowościach w świecie Internetu. Wszystko podane w prosty i przejrzysty sposób, co czyni kanał Mateusza bardzo przystępnym dla ludzi niemających dużej wiedzy o tym jak działa Internet.
Jak pisze sam autor:
Cyberbezpieczeństwo, startupy i Sztuczna Inteligencja.
Dziś wszyscy na każdym kroku korzystamy z nowoczesnych zdobyczy techniki, niemal każdy sprzęt posiada dostęp do bezprzewodowego Internetu, a wszelkie komunikaty można przesłać w mgnieniu oka na drugi koniec globu.
To świat pełen możliwości... i zagrożeń.
Chcę was uzbroić w taką wiedzę, byście byli bezpieczniejsi w świecie wirtualnym. Znajdziesz tutaj garść moim zdaniem ciekawych informacji, okraszonych suchymi żartami i mało ambitnymi memami.
Akcja polecania wartościowych, naukowych kanałów na YT działa pod tagiem #naukowyyt
________________
Obserwuj @arcy i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
#nauka #informatyka #polecajka #ciekawostki #gruparatowaniapoziomu #qualitycontent #youtube
GucciSlav

@arcy Spoko gość. Zacząłem go oglądać od odcinka o bezpiecznych komunikatorach.

Zaloguj się aby komentować

Dziś w ramach naukowej polecajki zerknijcie na kanał Kasi Gandor - https://www.youtube.com/c/KasiaGandor/videos
O nauce i wokół nauki, lekko, miło i sympatycznie, ale zawsze wartościowo i treściwie.
Szkoda tylko, że tak rzadko, chciałoby się więcej, ale jej twórczość pasuje znakomicie do chłonięcia wiedzy przy niedzielnym obiedzie
Strona www - https://kasiagandor.com/
Instagram - https://www.instagram.com/kasiagandor/
Akcja polecania wartościowych, naukowych kanałów na YT działa pod tagiem #naukowyYT
________________
Słuchaj podkastu Naukowo, w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - https://www.naukowo.net
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
lexico

@pyrek obejrzałem. Nic ciekawego nie powiedziała.

pyrek

@lexico z tego co pamiętam to ludzie się burzyli z powodu fragmentu o gender gap w zarobkach, ludzie zarzucali jej powielanie mitów, ale odniosła się do tego o jest git

pyrek

Tym niemniej polecam

Zaloguj się aby komentować

Idąc za inicjatywą @Lakafior i pomysłem na polecanie wartościowych kanałów YouTube, proponuję jeden z moich ulubionych kanałów dostarczający masy ciekawych informacji z różnych dziedzin nauki. Oznaczam #naukowyYT aby łatwiej było odnaleźć.
Polecam Waszej uwadze kanał Copernicus - https://www.youtube.com/c/CopernicuscenterEduPl - kanał związany jest z Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych Uniwersytetu Jagiellońskiego. Centrum powstało w 2008 r. z inicjatywy Michała Hellera, laureata Nagrody Templetona; od 2014 r. współorganizuje Copernicus Festival.
Świetne cykle Czytamy naturę i Zacznijmy od zera, mnóstwo ciekawych ludzi opowiadających ciekawe rzeczy o ciekawostkach tego świata (★‿★)
Równocześnie w Społeczności Nauka dodałem Temat wpisu: Polecajka - możecie dodawać tak swoje wpisy gdy polecacie film, książkę czy właśnie kanały na YT.
jestem_na_dworzu

@in2ition Pokazałem kiedyś jego „wykład” o gospodarce Islandii znajomej, która od wielu lat tam mieszka. Powiedziała, że „dawno takich pierdół nie oglądała”. Skomentowała też, jak wygląda to „innowacyjne przedsiębiorstwo od alg”. Daruję wszystkim porównań jej obserwacji z wywodami doktora.

Rihs

@in2ition Pan doktor jest raczej bardzo mało wiarygodny. Tutaj aż ktoś zrobił 4 filmy na temat wręcz absurdalnych błędów popełnionych przez niego w filmie o Chile https://www.youtube.com/watch?v=araAzzhx3WI&list=PL6N4yn5u9EVRqPAW3t72ReWpxajlUgT1S

Pozostałe filmiki i twierdzenia typu "Działka pałacu cesarskiego była warta więcej od Kaliforni", czy filmik o gospodarce trzeciej rzeszy zupełnie olewając kwestie długu i problemów tego "cudu" też mocno wątpliwa.

in2ition

@Rihs @jestem_na_dworzu dobrze wiedziec, thx. A znacie jakies podobne kanały warte uwagi?

Zaloguj się aby komentować

Co tam panie w polityce... amerykańskiej?
Dwa dni przed wyborami połówkowymi w USA przedstawiam garść ciekawych informacji dla zainteresowanych:
________________
Dołącz do społeczności aktywnej nocą, wejdź w szeregi Nocnej Zmiany - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nocna-zmiana
Taguj wpisy #nocnazmiana, obserwuj @arcy oraz @naukowo
f2a3d50a-f68d-4bf6-bd5d-8ad7fa03f669

Zaloguj się aby komentować

W społeczności Nauka na Hejto jest już 500 osób!
Pół tysiąca ludzi zainteresowanych doniesieniami ze świata nauki - jej zdobyczami, rozwojem, sukcesami i porażkami!
Dołącz do nas - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka - dodawaj wpisy z dowolnych dziedzin nauki, dziel się ciekawostkami i informacjami z naukowego świata z resztą użytkowników Hejto A jeśli dodajesz treści o nauce, nie zapomnij o tagu #nauka
7bb80d12-5185-4862-bc62-386177f82c9c

Zaloguj się aby komentować

Naukowcy oszołomieni po odkryciu podziemnego miasta mrówek "odpowiednika Wielkiego Muru Chińskiego".
________________________
Wideo: https://www.youtube.com/watch?v=lFg21x2sj-M | Wpis jest tłumaczeniem fragmentów artykułu: "Scientists mindblown after discovering underground ant city 'equivalent to the Great Wall of China" / https://scoop.upworthy.com/scientists-excavate-an-underground-ant-city-that-is-equivalent-to-the-great-wall-of-china-nature
_______________________
W 2012 roku naukowcy znaleźli wyrafinowane podziemne miasto mrówek, które kiedyś było domem dla milionów owadów, uwiecznione później w filmie dokumentalnym "Ants: Nature's Secret Power". Masywne podziemne drogi, ścieżki i ogrody opuszczonego megalopolis zostały odkopane w Brazylii. Uważa się, że zamieszkiwała tam jedna z największych kolonii mrówek na świecie, podaje DailyMail. Ogromna sieć tuneli w Brazylii była wcześniej domem dla mrówek tnących liście.
Te przeżuwające liście organizmy są drugą, po ludzkiej, najbardziej złożoną społecznością na Ziemi. Przed założeniem swojej kolonii królowa mrówek zbiera 300 milionów plemników od samców. Jej pomiot rozpoczyna następnie budowę i zbieranie roślinności; ich funkcja i rola w społeczeństwie mrówek będzie zależała od ich wielkości. Kolonia mrówek, która została nazwana "superorganizmem" ze względu na sposób, w jaki się organizuje, podjęła się herkulesowego zadania zbudowania swojego ogromnego domu. Nikt jednak nie jest pewien, kiedy dokładnie zniknęły gatunki tnące liście i co je zabiło.
Eksperci wlali około 10 ton betonu w otwory na powierzchni, które mrówki wykorzystywały jako kanały klimatyzacyjne, aby uwidocznić tunele. Proces wylewania materiału w dół przypominających labirynt rur, które zajmowały powierzchnię 500 stóp kwadratowych i sięgały 26 stóp pod powierzchnię, trwał dziesięć dni. Po miesiącu naukowcy pod kierunkiem profesora Luisa Forgi rozpoczęli wykopaliska i odnaleźli niesamowitą metropolię, która została nazwana "mrówczym odpowiednikiem Wielkiego Muru Chińskiego".
Według dokumentu Nature's Secret Power, wykopały one łącznie około 40 ton ziemi, aby zbudować labirynt. Każdy owad regularnie przenosił ładunki ziemi, które ważyły kilka razy więcej niż mrówka, pokonując odległość, która w kategoriach ludzkich wynosiłaby nieco ponad pół mili. Powstałe w ten sposób megalopolis było niezwykle wydajne. Sieć umożliwiała sprawny transport i optymalną wentylację, z licznymi autostradami łączącymi główne komory i drugorzędnymi drogami znajdującymi się poza głównymi ścieżkami. Ścieżki odbiegają od nich i prowadzą do licznych wysypisk śmieci i ogrodów grzybowych, uprawianych z roślinności zebranej przez mrówki robotnice.
________________
Słuchaj podkastu Naukowo, w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - https://www.naukowo.net
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
arcy

@Wolnymularz Za wrzucanie durnych komentarzy też ¯_(ツ)_/¯


Żart! To był tylko żart! Mam nadzieję, że z twojej strony też i że nie jesteś osobą, która naprawdę uważa, że należy mordować ludzi za niską rozdzielczość filmów wideo wrzucanych do serwisów internetowych.


To by było co najmniej niepokojące.

Pan_Rebak

Wlali 10 t betonu - fajne badania żadna mrówka nie ucierpiała?

Alalai

@Pan_Rebak teraz już na pewno wyginęły xD, a z tego co widzę to tam jest pastwisko, zwierzęta wyżerały im pozywienie a drzewa wykarczowali to porzuciły siedzibę.

Zaloguj się aby komentować

Karmienie brytyjskich wiewiórek pospolitych zmieniło ich czaszki.
__________________________________________________________________________
Źródło: "Feeding British red squirrels is changing their skulls" / James Ashworth / https://www.nhm.ac.uk/discover/news/2022/october/feeding-british-red-squirrels-changing-their-skulls.html
__________________________________________________________________________
Populacja zagrożonych angielskich gryzoni ma wyjątkowo ukształtowane dolne szczęki, prawdopodobnie w wyniku karmienia ich przez ludzi bardziej miękkim pokarmem. Miękkie pokarmy zostały powiązane ze słabszymi szczękami u angielskich wiewiórek, podczas gdy ich szkockie odpowiedniki mają silniejsze zgryzy ze względu na ich dietę złożoną z szyszek. 
Chociaż obecnie nie jest jasne, czy zmiany w strukturze szczęki są wynikiem ewolucji, czy adaptacji w trakcie życia, zdolność naukowców do śledzenia zmian jest wskazówką, jak bardzo wiewiórki te stają się odizolowane.
Dlaczego zmniejsza się liczebność wiewiórek czerwonych?
Cofnij zegar o 150 lat, a wiewiórki pospolite żyły w lasach w całym kraju, a także w takich miejscach jak Jersey na Wyspach Normandzkich.
Jednak to wszystko zaczęło się zmieniać pod koniec XIX wieku. Jedne z najwcześniejszych wiewiórek szarych zostały sprowadzone do Henbury w Cheshire w 1876 roku, a następnie w kolejnych latach do Bushey w Hertfordshire i Woburn w Bedfordshire.
Sprowadzenie gatunku miało głównie charakter ozdobny, a północnoamerykańskie wiewiórki szare były wypuszczane na prywatnych posesjach przez bogatych właścicieli ziemskich. Ponieważ gryzonie te rozmnażają się szybciej niż ich rodzime odpowiedniki, wiewiórki szare szybko zaczęły rozprzestrzeniać się poza granice tych posiadłości i po całym kraju.
W rozprzestrzenianiu się pomagała im ospa wiewiórcza, choroba wirusowa przenoszona łagodnie przez wiewiórki szare, ale często śmiertelna dla wiewiórek pospolitych. W połączeniu z prześladowaniem przez ludzi i niszczeniem siedlisk stanowiło to dla wiewiórek pospolitych zagrożenie egzystencjalne.
Chociaż import i posiadanie inwazyjnych ssaków zostało zakazane w Wielkiej Brytanii w 1937 roku, było już za późno. Duża część południowo-wschodniej i środkowej Anglii była już zdominowana przez inwazyjne szaraki, a w ciągu ostatnich 85 lat kontynuowały one parcie na północ i zachód.
Obecnie rude wiewiórki pospolite żyją w lasach iglastych i liściastych Szkocji, północnej Anglii oraz na wyspach takich jak Isle of Wight i Anglesey. Chociaż sporadycznie dochodziło do migracji osobników pomiędzy nimi, każda populacja jest w większości przypadków odcięta od pozostałych.
Jak populacje wiewiórki pospolitej różnią się w Wielkiej Brytanii?
Kiedy populacje są od siebie odizolowane, istnieje możliwość, że poszczególne grupy będą się od siebie różnić, ponieważ reagują na różne zasoby i presje w swoich środowiskach.
W ramach swojego doktoratu Kim Chandler, doktorantka na Uniwersytecie w Yorku, badała czy i jak zachodzą takie zmiany, analizując kolekcję szkieletów wiewiórek pospolitych zebranych z całej Wielkiej Brytanii i przechowywanych w Muzeum Narodowym Szkocji.
'Kolekcje muzealne są nieocenione dla mojej pracy, bez nich nie byłaby ona możliwa' - mówi Kim. 'Kolekcja w National Museum of Scotland jest stale uzupełniana, co pozwala na zaobserwowanie wyraźnego trendu w ciągu kilku poprzednich dekad'.
Kim zeskanowała szkielety i wykorzystała zdigitalizowane dane do pomiaru kształtu czaszki i dolnej kości szczęki, czyli żuchwy, od wiewiórek pospolitych z północnej Szkocji, północnej Anglii, Jersey i Formby w pewnym okresie czasu.
Poszczególne populacje charakteryzowały się znacznie zróżnicowanym kształtem czaszki i żuchwy, przy czym kości osobników z północnej Anglii i Szkocji były znacznie bardziej wytrzymałe niż osobników z Formby.
Części kości, do których przyczepione są mięśnie sugerują, że zwierzęta z Formby miały mniejsze mięśnie żwaczy, które służą do żucia, niż ich bardziej północne odpowiedniki. Kim powiązała to z dietą różnych populacji.
'W Szkocji jest dużo sosny, podczas gdy północna Anglia zawiera mieszankę drzew takich jak sosna, orzech laskowy i dąb,' mówi Kim. 'Te produkują twardsze orzechy i szyszki, które wymagają większych mięśni do jedzenia'.
'W Formby sytuacja jest zupełnie inna. Karmienie wiewiórek orzeszkami ziemnymi w przeszłości dało im bardziej miękki pokarm, który normalnie nie znalazłby się w ich diecie.'
Jedno z badań sugeruje, że w latach 90. aż 56% diety wiewiórek z Formby pochodziło z samych orzeszków ziemnych. Karmienie wiewiórek jest obecnie zabronione, ponieważ może wpływać na zdrowie zwierząt, a także być potencjalnym sposobem na rozprzestrzenianie się choroby w tej ważnej populacji.
Chociaż badanie pokazuje, że średni kształt ich żuchwy zmienił się w ciągu ostatnich kilku dekad, to nie wystarczy, aby powiedzieć, czy jest to dowód na ewolucję w działaniu. Zmiany mogą być zamiast tego "plastikowe", odzwierciedlające niedziedziczne adaptacje do dostępnych źródeł pożywienia, przy czym do rozwiązania tej zagadki potrzeba więcej osobników.
Kim ma również nadzieję odpowiedzieć na inne pytania dotyczące tych adaptacji w pozostałej części jej doktoratu, zagłębiając się w proces jedzenia wiewiórek. Zamierza zbadać siłę ugryzień w różnych populacjach, jak również zbadać trudność w jedzeniu każdego z ich rodzajów pożywienia.
Badania takie jak te prowadzone przez Kim pomogą naukowcom lepiej zrozumieć te zwierzęta, co przyczyni się do realizacji projektów mających na celu ochronę rodzimych angielskich wiewiórek.
________________
Słuchaj podkastu Naukowo, w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - https://www.naukowo.net
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
94752a13-bd8c-42ce-9ebb-82a2c036ca91
krokodil3

@arcy akurat ostatnio widziałem tą mapkę ale nie zagłębiałem tematu, więc dzięki!

5214083c-1bcd-4879-87ac-92139ae6a848

Zaloguj się aby komentować

Śpicie?
To posłuchajcie https://www.youtube.com/watch?v=iqoNoU-rm14
Ostatnio leżą mi na uszach cyberpunkowe klimaty, chętnie posłucham Waszych propozycji.
________________
Dołącz do społeczności aktywnej nocą, wejdź w szeregi Nocnej Zmiany - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nocna-zmiana
Taguj wpisy #nocnazmiana , obserwuj @arcy oraz @naukowo
SchladzaczDoBialek

@lubieplackijohn no to ładnie odjebało się xD

lubieplackijohn

@SchladzaczDoBialek Za mało snu, za dużo pracy

SchladzaczDoBialek

@lubieplackijohn jak byłem piękny i młody to się śpiewało: "za mało wódki a za dużo powietrza!! Libaaaacja!! Wersja nowoczesna" xD

Zaloguj się aby komentować

Hania Rani - znakomita polska pianistka, kompozytorka i wokalistka, łącząca klasyczne brzmienia z elektronicznym sznytem i łagodnym wokalem.
Absolutnie fantastyczne nuty, muzyczna dusza będąca jednością z instrumentem, chwytająca za serce i promująca polskich artystów za granicą. Dobro narodowe z zachwycającym stylem, wrażliwością, podróżująca wraz ze słuchaczami po muzycznych meandrach. Jedna z nielicznych artystek, która potrafi przez kilka minut zachwycać tworzoną muzyką, aby później poprzez śpiew zachwycić jeszcze bardziej.
Na noc, na dzień, na uszy.
https://www.youtube.com/watch?v=sp3B97N67Cw
________________
Dołącz do społeczności aktywnej nocą, wejdź w szeregi Nocnej Zmiany - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nocna-zmiana
Taguj wpisy #nocnazmiana , obserwuj @arcy oraz @naukowo
SchladzaczDoBialek

@DOgi uspokój się xD to jest poważny portal dla poważnych wykopków

Soviel

@arcy Odkryłem ją w tamtym miesiącu. Dawno nie miałem tak żeby przesłuchać półgodzinny filmik z występu live. To był chyba ten co @sharkando wstawił.

Zaloguj się aby komentować

Pracujesz po nocach?
Nie możesz spać?
Kochasz noc, mrok i ciemność?
Dołącz do społeczności aktywnej nocą, wejdź w szeregi Nocnej Zmiany - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nocna-zmiana
Taguj wpisy #nocnazmiana.
Nie śpij, sen jest dla słabych.
Wyśpisz się po śmierci.
d549b87b-3995-4138-bc96-827d4077397d
BillyManager

Rozjebalem zegar biologiczny

Jerema

Zareklamował się jak jakieś Oponeo czy inne Mubi

Zaloguj się aby komentować

Ikoniczny napis "I amsterdam" tuż obok Amsterdamu był przez 14 lat jedną z atrakcji turystycznych tego miasta, mnóstwo osób wybierało się tylko po to, aby zrobić sobie tam zdjęcie, szacunki mówiły o nawet 6 000 selfiaczków dziennie.
Był. Bo go usunęli.
Powody są dwa. Po pierwsze to chęć zmniejszenia ilości ludzi, przebywających w tamtym miejscu. I to prawda, będąc dziesiątki razy w Amsterdamie przez niemal sześć lat mojego pobytu w Holandii, wielokrotnie widziałem tam dzikie tłumy.
Kontrargumentem, także mieszkańców, było przekonanie, że część turystów zostaje w tej części miasta i zwiedza także liczne muzea w pobliżu napisu: Rijksmuseum (największy magazyn kradzionych rzeczy w Holandii ^_~ lub muzeum Van Gogha (kocham, polecam, znajdziecie tam wzorzec koloru niebieskiego (★‿★)
Ale tłumy w innych częściach miasta są dużo, dużo większe. W dzielnicy z czerwonymi latarniami to wieczorem nie da się normalnie chodzić, jest się niesionym z tłumem, ciężko nawet czasem zmienić kierunek wędrówki ^_~
Bywałem tam także w poniedziałki około 5/6 rano - surrealistyczny widok zupełnie pustych ulic i zmęczonych po nocce prostytutek zamiatających swoje lokale, ubranych w bieliznę ze szczotką w ręku, cisza przerywana czyszczeniem ulic z tony śmieci - polecam Wam także wczesnoranną wycieczkę po mieście, jeśli go odwiedzicie (★‿★)
Drugim argumentem było przesłanie napisu, według urzędników egocentryczne, egoistyczne, skupione na jednostce i nieodpowiednie do kreowanej otwartości. To również było podważane przez mieszkańców, według ówczesnych badań 66% mieszkańców miasta było przeciwnych usunięciu liter. Mimo wszystko dziś ich nie ma.
Lodowisko, po roku przerwy spowodowanej pandemią, otworzono dla chętnych na ślizgawkę.
Zdjęcie moje. Panda rządzi!
________________
Słuchaj podkastu Naukowo @naukowo , w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych!
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto!
804b077e-ed79-451d-bf60-06c120627cf4
arcy

@regisek Uwielbiałem siadać w cichych miejscach nad kanałem, z książką, jointem i dużym kubełkiem Ben & Jerry’s (★‿★)

Dla mnie te kilka lat wstecz to też był dobry czas, bardzo pozytywne emocje i ludzie, miłe wspomnienia.

Takebushi

Trochę tęsknię za Holandią. Mieszkałem w Zaandam, pracowałem na Paleisstraat w Amsterdamie to poranne "fucking tourists" w drodze do pracy było urocze.

Jak bywasz w okolicy Oude Leliestraat 5, powiedz czy moja ulubiona burriciarnia ciągłe tam działa.

arcy

@Takebushi Ja już w Polsce, ale niewykluczone że jeszcze tam zawitam, dam znać

Zaloguj się aby komentować

Akiyoshi Kitaoka z Ritsumeikan University w Japonii podzielił się niedawno tweetem ( https://twitter.com/AkiyoshiKitaoka/status/1569513894397513728 ) z obrazem tarty truskawkowej, w którym na potrzeby iluzji zamienił czerwone piksele truskawki na szare. Truskawki wydają się być czerwonawe, choć wszystkie piksele są cyjanowe lub szare.
Powodem, dla którego większość złudzeń optycznych opartych na kolorach działa, może być to, że nasz mózg koloruje obrazy w oparciu o naszą pamięć o tym, jaki powinien być kolor. Jest to znane jako "korowe kolorowanie" i dzieje się za pośrednictwem kory wzrokowej, która znajduje się w płacie potylicznym naszego mózgu. To zjawisko zapewnia nam zdolność do postrzegania kolorów prawie niezmiennie pomimo potencjalnych zmian w warunkach oświetleniowych.
A wy widzicie czerwony kolor na zdjęciu? (⊙_◎)
Ja widzę, buzię xD
Przy okazji zapraszam wszystkich na kolejny odcinek podkastu Naukowo, możecie go wysłuchać bezpośrednio na Hejto - https://www.hejto.pl/wpis/zapraszam-serdecznie-na-62-odcinek-podkastu-naukowo-https-youtu-be-m9ia6dd6dxi-c
________________
Słuchaj podkastu Naukowo @naukowo , w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - https://www.naukowo.net
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
d65ecc40-408d-4d00-bf85-e2803921bd05
SzubiDubiDU

To nie jest żadna iluzja. Nasz mózg przeprowadza automatycznie korekcję kolorów. Uznaje, że ta jasnoniebieska podstawa to najpewniej biel i na tego podstawie zgaduje resztę kolorów.


Wrzuciłem ten obraz do photoshopa i zastosowałem automatyczne tony i komputer podstawkę też uznał za białą i pokolorował zdjęcie tak jak nasz mózg

c107b5fd-f31b-41ed-be7e-67780dba2d5b
Jakly

@SzubiDubiDU A czy nie na tym właśnie polega iluzja? Że mózg przeprowadza sobie automatyczną korekcję, która może ale nie musi być zgodna z rzeczywistością?

Zaloguj się aby komentować

Zapraszam Was serdecznie do odsłuchania 61. odcinka mojego podkastu "Naukowo" - https://youtu.be/4kA1bsCVgNA
"Skupcie się" - apeluje do dzieci niejeden nauczyciel, a może koncentracja nie jest dla nich najważniejsza? Koncentrujemy się na bólu wiedząc, że jest sygnałem alarmowym, ale czy spełnia on też inne role? W dzisiejszym odcinku usłyszycie też o tym jak nawigują owady podczas migracji przez morze oraz jak zwierzęta reagują na turystów odwiedzających parki narodowe. 
Tradycyjnie proszę Was o subskrybowanie i lajkowanie, dajcie tez znać swoim znajomym o istnieniu podkastu Naukowo, to dla mnie bardzo cenne w docieraniu do nowych słuchaczy. 
Podkastu Naukowo możesz wysłuchać na:
- Google Podcasts - https://podcasts.google.com/feed/aHR0cHM6Ly9mZWVkcy5jYXB0aXZhdGUuZm0vbmF1a293by8
- Apple Podcasts - https://podcasts.apple.com/us/podcast/naukowo/id1615192485
- Spotify - https://open.spotify.com/show/11tHSbgrBnoKVj9x2TCCJM
- YouTube - https://www.youtube.com/channel/UCi9wnIAQkPjPTScD1yglcjg
- stronie Naukowo - https://naukowo.net
- wszystkich popularnych platformach podkastowych
A jeśli uznasz, że warto wspierać ten projekt to zapraszam do serwisu Patronite - https://www.patronite.pl/naukowo - każda dobrowolna wpłata od słuchaczy pozwoli mi na rozwój i doskonalenie tego podkastu, serdecznie dziękuję za każde wsparcie!
Na stronie https://www.Naukowo.net znajdziesz więcej interesujących artykułów naukowych, zachęcam również do dyskusji na tematy naukowe, dzieleniu się wiedzą i nowościami z naukowego świata na naszym serwerze Discord - https://discord.gg/mqsjM5THXr
________________
Obserwuj @arcy i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka
arcy

@WObiektywie Dziękuję za opinię i sugestie, postaram się je wprowadzić w życie


Co do ładowania się strony na Firefoxie to jest to ewidentnie problem po stronie przeglądarki, FF jest jedyną, która nie ładuje strony, niestety nie wiem dlaczego. Żadna inna stacjonarna i mobilna przeglądarka nie ma z ładowaniem problemu. Do tego problem jest losowy, czasem strona ładuje się poprawnie, choć częściej nie. Próbowałem, ale nie potrafię znaleźć przyczyny.

WObiektywie

@arcy Sprawdziłem i tylko w incognito działa. Dziwne. W obu pluginach (ghostery i ublock) jest na whitelist.

arcy

@WObiektywie Nie mam innych zewnętrznych skryptów na stronie niż statystyki z Google i WordPressa.

Ponieważ Firefox ma swój silnik, a cała reszta przeglądarek jedzie na Chromium stąd mój wniosek, że to jakiś problem po stronie Firefoxa. Tu się kończy moja wiedza i możliwości rozwiązania problemu.

Zaloguj się aby komentować

Następna