Uderzenia asteroid mogły stworzyć część piasku na Marsie

Uderzenia asteroid mogły stworzyć część piasku na Marsie

hejto.pl

Piasek na Ziemi jest stale tworzony przez powolną erozję skał.

Ale na Marsie, gwałtowne uderzenia asteroid mogą odgrywać ważną rolę w tworzeniu nowego piasku.

____________________________
Wpis jest tłumaczeniem artykułu "Asteroid impacts might have created some of Mars’ sand", Katherine Kornei, https://www.sciencenews.org/article/asteroid-impacts-created-mars-planetary-sand / Zdjęcie JPL-CALTECH/NASA, UNIVERSITY OF ARIZONA.
____________________________
Jak pokazują nowe badania, aż jedna czwarta marsjańskiego piasku składa się z kulistych kawałków szkła wykutych w intensywnym cieple uderzenia. Ponieważ piasek niesiony wiatrem rzeźbi marsjański krajobraz, odkrycie to ujawnia, jak uderzenia asteroid przyczyniają się do kształtowania Marsa, nawet długo po zderzeniach, sugeruje naukowiec planetarny z Uniwersytetu Purdue, Briony Horgan i jego koledzy.
Zespół przedstawi swoje wyniki 18 sierpnia na 85 dorocznym spotkaniu Meteoritical Society w Glasgow w Szkocji.
Korzystając z danych zebranych przez sondę kosmiczną orbitującą wokół Marsa, Horgan i współpracownicy przyjrzeli się różnym długościom fal światła widzialnego i podczerwonego odbitego od powierzchni planety, aby określić minerały obecne w marsjańskim piasku. Zespół znalazł sygnatury szkła na całej planecie, szczególnie na wyższych szerokościach geograficznych.
Jednym z wyjaśnień dla całego tego szkła są erupcje wulkaniczne, które jak wiadomo produkują szkło, gdy magma miesza się z wodą. Jednak najbardziej bogaty w szkło skrawek Marsa - północne równiny planety - jest wyraźnie pozbawiony wulkanów, zauważają naukowcy. To wyklucza erupcje wulkaniczne jako winowajcę i zamiast tego sugeruje, że znacznie bardziej katastroficzne wydarzenia - uderzenia asteroid - mogą być zaangażowane w ten proces.
To wiarygodny argument, mówi Steven Goderis, geochemik z Vrije Universiteit Brussel w Belgii, który nie był zaangażowany w badania.
Często Mars jest postrzegany jako planeta wulkaniczna. Ale jest tam również bardzo silny komponent uderzeniowy, a to jest często pomijane.
Kiedy asteroida poruszająca się z prędkością kilku kilometrów na sekundę uderza w skalistą planetę taką jak Mars, energia zdarzenia topi pobliskie skały i wystrzeliwuje je w niebo. Ten stopiony odłamek fragmentuje i tworzy kawałki wielkości ziarna piasku, które są z grubsza kuliste. Te kawałki szkła - zwane sferami uderzeniowymi - ostatecznie spadają z powrotem na planetę (SN: 3/31/21).
Przez ostatnie 3 miliardy lat uderzenia asteroid mogły prawdopodobnie pokryć powierzchnię Marsa warstwą kul uderzeniowych o grubości około pół metra, obliczyli Horgan i jej koledzy. Cały ten materiał dodał się do piasku na Marsie, który powstał w wyniku normalnej erozji.
Uderzenia pomogły dostarczyć piasek na powierzchnię w sposób ciągły w czasie - mówi Horgan.
Naukowcy być może w przyszłości będą mieli okazję przeanalizować marsjańskie kulki uderzeniowe. Łazik NASA Perseverance przechowuje obecnie próbki marsjańskiego piasku i skał w celu ewentualnego odesłania ich na Ziemię (SN: 9/10/21). To jest ekscytujące, mówi Horgan. "
Zapis tego wszystkiego znajduje się w piasku.
________________
Słuchaj podkastu Naukowo, w każdą środę i sobotę, 20 minut nowości ze świata nauki na YouTube, Spotify i wszystkich platformach podkastowych - https://www.naukowo.net
Obserwuj @arcy oraz @naukowo i dołącz do społeczności Nauka na Hejto! - https://www.hejto.pl/spolecznosc/nauka

Komentarze (1)

Oczk

Mega ciekawa ta metoda badania piasku W ogóle fascynujące w naukowych badaniach jest to, ile trudu potrzeba czasem, żeby udowodnić coś, co może wydawać się dość oczywiste

Zaloguj się aby komentować