Czy żółwie naprawdę mogą oddychać przez swoje tyłki?
Każdy wie, że większość ssaków oddycha przez usta i nos. Żaby natomiast mogą oddychać przez skórę. Ale co z żółwiami? Jak te stworzenia o twardej skorupie zdobywają tlen?
Być może słyszałeś dziwną plotkę, że żółwie mogą oddychać przez swoje tyłki. Ale czy to prawda?
Technicznie rzecz biorąc, żółwie nie oddychają przez swoje tyłki. To dlatego, że żółwie tak naprawdę nie mają "tyłka"; zamiast tego mają wielofunkcyjny otwór zwany kloaką, który jest używany do reprodukcji seksualnej i składania jaj, a także do wydalania odpadów. Jednakże, angażują się w proces zwany oddychaniem kloacznym, który w mniej technicznym sensie może być interpretowany jako "oddychanie tyłkiem". 
Jednak oddychanie kloaczne jest bardzo nieefektywne w porównaniu z normalnym oddychaniem tlenowym, a wszystkie żółwie mają możliwość łatwiejszego oddychania powietrzem za pomocą płuc. W rezultacie, oddychanie kloaczne jest widoczne tylko w niewielkiej liczbie gatunków słodkowodnych, które polegają na tej niekonwencjonalnej metodzie, aby pokonać wyzwania, przed którymi stają w unikalnych środowiskach, gdzie trudno jest oddychać powietrzem, takich jak szybko płynące rzeki lub zamarznięte stawy.
Obszerny artykuł na ten kloaczny temat znajdziecie na stronie
https://www.livescience.com/can-turtles-breathe-through-butts / Can turtles really breathe through their butts? / Harry Baker
muskutanin

@arcy ale faza. Nie wiedziałem o takich rzeczach

lubieplackijohn

Cześć @arcy! Long time no see!

pescyn

@arcy ten jak coś wrzuci! - przy najbliższej okazji dzięki temu wpisowi rzucę w towarzystwie anegdotyczną mądrością - super!

96Stopni

Właśnie tej wiedzy potrzebowałem w moim życiu!

Argony

@arcy ludzie też odbywają wymianę gazową poprzez tyłek, ale rzeczywiście, nie potrafią w ten sposób absorbować tlenu.

Zaloguj się aby komentować