@smierdakow przecież to od początku śmierdziało fiutem... Nigdzie nie było lamentu, o tym że takie pokoje mają powstać. Poza tym informacja pochodzi od jakiejś koleżanki co to tam widziała ale tego nie robiła... Na końcu brakuje tylko informacji w stylu: Mam koleżankę w Sztokholmie. Udało mi się z nim skontaktować. Oficjalne informacje są gówno warte. Z tego co pisze, sytuacja jest wręcz tragiczna. Wieczorem podrzucę więcej szczegółów.
PS. Twoja stara to kopara, a twój stary ją odpala. Mają być blokady dróg na granicach miasta.
@smierdakow mnie ten news kompletnie ominął ale jako ktoś kto w Szwecji mieszkał całe półtora tygodnia a wyjechał po tym jak granat wybuchł ode mnie dwie ulice dalej - tam się dzieją takie patologie, że mnie absolutnie nie dziwi, że ludzie takie newsy łyjakją. Oni granicę absurdu już dawno przekroczyli.
Ostatnio Dania dołączyła do elitarnego klubu z krajami takimi jak Arabia Saudyjska, Maroko, Iran itd. i podobnie jak u nich zmieniono prawo tak by bezczeszczenie Koranu było nielegalne. Wcale się nie dziwię, że Szwedki zresztą wolą nowoprzybyłych, bo ich chłopy tylko się przyglądają i udają, że wszystko jest spoko. Byle Sebastian z Polski jak jest średnio ogarnięty to ma w Szwecji eldorado, może ukraść i majątek Szwedzkiego mężczyzny i serce tamtejszych kobiet.
Zaloguj się aby komentować
Co za miejsce... Nie do życia... Co najmniej minus 700.
Za to dzieci ze szkoły obok mają to w pompie i się bawią na tym mrozie :v
#zima #szwecja

Zaloguj się aby komentować
Godzina 15. Słońce chowa się za horyzontem...
Jeszcze. Tylko. Miesiąc.
#szwecja

Zaloguj się aby komentować
Pada drugi dzień. Nienawidzę tego miejsca.
#szwecja #zima

Zaloguj się aby komentować
Dobry pan w minikoparkospychaczu miał dziś misje odśnieżania. Potraktował ja tak poważnie, że odśnieżył nawet trawnik, a nawet pod śmietnikami xdd
#szwecja #zima

Zaloguj się aby komentować

W sercu Szwecji elektryczne drogi, znane jako e-drogi, rewolucjonizują transport. Te drogi są wyposażone w elektryczne szyny, umożliwiając samochodom elektrycznym bezproblemowe ładowanie w trakcie podróży. Wyobraź sobie świat, w którym samochody elektryczne suną autostradami, eliminując częste...
Jeśli ktoś kojarzy to w Szwecji w ubiegłym wieku praktycznie wprowadzono eugenikę. Ostatnio wyszły na jaw nowe fakty: sperma żołnierzy przeznaczona do badań została wykorzystana do zapładniania kobiet. W imię czystości genetycznej.
https://wiadomosci.wp.pl/obrzydliwe-ogromny-skandal-ze-sperma-wstrzasnal-szwecja-6955894366145056a
#szwecja #bekazpodludzi
@VanQuish są, ale akurat Szwecja prowadziła programy eugeniki. Jest jest cały artykuł na Wiki xd
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Compulsory\_sterilisation\_in\_Sweden
@maximilianan Tylko nie pisałem, że nie prowadziła. Pisałem konkretnym przykładzie, do którego linkujesz artykuł. Tak na początku wieku, w wielu krajach eugenika była "zajawką naukową" też w USA. Dlatego na wykresie, który sam podałeś wykres sterylizacji eugenicznych spada po okresie wojny. A ten przypadek miał miejsce gdy praktycznie był na zero w latach 60-70.
Zaloguj się aby komentować
Arte wrzuciło na YouTube kolejny dokument o wojnach gangów i tamtejszej patoli. Przyznam, że się wściekłem już po 2 minutach, po tym jak jakiś typ z Iraku powiedział, że osiedle to w sumie wycacane, ale o ludzi nikt nie dba (a kto k*rwa postawił osiedle?!) i im się nudzi i stąd przestępstwa. A żeby było ciekawiej, to Szwecja wysyła już wojsko do walki z tym towarzystwem:
Zaloguj się aby komentować
No proszę. Jednak Korwin od czasu do czasu miewa racje.
#revoltagainstmodernworld #bekazlewactwa #polityka #szwecja #wiadomosciswiat
Zaloguj się aby komentować
Wciąż aktualny jest temat potencjalnego przekazania przez Szwecję Ukrainie kilkunastu samolotów Gripen.
Ciekawa w artykule jest kwestia tego że podobno Szwecja uzależnia kwestię darowizny od przyjęcia do NATO. To ciekawe zagranie z ich strony, które może przyspieszyć obie te rzeczy.
Gripen to bardzo ciekawa maszyna z punktu widzenia Ukrainy. Po pierwsze dlatego że ma z założenia bardzo uproszczoną w stosunku do choćby F-16 obsługę bo ma się nadawać do ogarniania przez poborowych na improwizowanych lotniskach. Po drugie z uwagi na przenoszone uzbrojenie i mam tu na myśli oczywiście głównie rakietę powietrze-powietrze Meteor która ma lepsze osiągi niż AIM-120 AMRAAM którym dysponuje F-16.
#wojna #rosja #ukraina #szwecja #nato #gripen
@Kronos wojna się skończy zanim zdążą przeszkolić pilotów do nich.
Szkolenie polskich pilotów w USA składa się z trzech głównych elementów:
- szkolenie teoretyczne, językowe i proceduralne - 5 miesięcy;
- szkolenie na samolocie szkolno-bojowym (T-38) - 6 miesięcy;
- szkolenie na samolocie bojowym w wymiarze co najmniej 80 - 100 godzin, a dla pilotów instruktorów 120 godzin - 13 miesięcy.
No nie wiem czy ma uproszczona obsługę. Same samoloty nie są skomplikowane ogólnie jeśli chodzi o sterowanie Raczej chodzi sprzęt który przenoszą radary, namierzanie i rakiety i to on jest skomplikowany. Poza tym gripen w wersji n ma rozwiązania którą są wykorzystywane w f35 choćby celowanie przez helm. Także można powiedzieć że jest to dobry zamiennik f16
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować

Fundacja Noblowska wycofała się z zamiaru zaproszenia na ceremonię wręczenia Nagrody Nobla ambasadorów Rosji, Białorusi i Iranu. Wcześniej, z powodu kontrowersyjnych zaproszeń, bojkot zapowiedzieli ambasador Ukrainy w Sztokholmie oraz szwedzcy politycy. Ceremonia odbędzie się tradycyjnie 10...
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historiajednejfotografii #szwecja #historia
Tage Erlander, premier Szwecji, rozmawia przez wideotelefon z Lennartem Hylandem, popularnym gospodarzem programu telewizyjnego, rok 1969.

Zaloguj się aby komentować
#orki #kadyrow #podludzie #szwecja #wojna
https://video.twimg.com/amplify_video/1692929415942955008/vid/720x1280/MJ05SWcREtsONZBF.mp4?tag=14
Zaloguj się aby komentować
Prezydent Zełenski wraz z małżonką przebywają w Danii. Wycinki z Jylland Posten.
Prezydent Zełenski zwrócił się do Folketingu (parlamentu) Danii, gdzie podziękował duńskiemu rządowi za pomoc wojskową. Zełenski przypomniał, że po Ukrainie Rosjanie planują ruszyć dalej w głąb Europy, o czym dość otwarcie mówią rosyjscy politycy i propagandyści. Prezydent powiedział, że jeśli Ukraina upadnie, to prawa międzynarodowego nie da się odbudować, a celem może stać się każda ze światowych demokracji. W Folketingu przemówienie Zełenskiego zostało dobrze przyjęte, kilkakrotnie przerywano je oklaskami i owacjami. Dziś Zełenski wystąpił przed Folketingiem i spotkał się z przedstawicielami duńskiej opinii publicznej o następnie z królową Danii Małgorzatą II i księciem (stawiam na syna - Fryderyka - przyp. mój).
______
Ruski ambasador w Danii:
Fakt, że Dania zdecydowała się teraz przekazać Ukrainie 19 samolotów F-16, prowadzi do eskalacji konfliktu, mówi Wołodimir Barbin w pisemnym komentarzu.
Ukrywając się za stwierdzeniem, że Ukraina sama musi określić warunki pokoju, Dania stara się swoimi czynami i słowami nie pozostawić Ukrainie innego wyboru, jak tylko kontynuować konfrontację militarną z Rosją - mówi Barbin.
- Taka postawa spycha Ukrainę w przepaść i skazuje jej ludność na nowe ofiary. Innego skutku nie będzie miała decyzja Danii o przekazaniu Ukrainie samolotów F-16. Cele specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie w celu zapewnienia bezpieczeństwa narodowego Rosji są realizowane – mówi ambasador.
__________
Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba nie przejmuje się zbytnio rosyjskim pismem. Dla duńskiej TV 2 powiedział:
- Ignorujcie go (ambasadora rosji, Barbina). Celem rosyjskiej dyplomacji jest kłamstwo.
________
Rosja zaatakowała sąsiednią Ukrainę 24 lutego ubiegłego roku. Od tego czasu Dania przekazała Ukrainie wiele wsparcia, m.in. broń. A ostatnio wyszła na jaw decyzja o przekazaniu samolotów bojowych.
Pierwsze sześć samolotów bojowych zostanie wysłanych „około Nowego Roku”. Kolejnych osiem myśliwców pojawi się w 2024 roku, a następnie pięć w 2025 roku.
___________
Na filmie:
Wyjście gości z Ukrainy na spotkanie z duńskim społeczeństwem. O ile jestem pewien, że są tam uchodźcy z Ukr, o tyle jestem pewien, że zdecydowana większość zgromadzonych to Duńczycy.
17 min - premier Danii czeka na Żełeńskiego.
25 min - owacja na cześć prezydenta Ukrainy.
Dania ogromną większością popiera Ukrainę, to spoleczenstwo bardzo otwarte, ktore wygrywa w europejskim rankingu na pytanie, czy zgodzilbyś sie na to, zeby twoim sąsiadem był imigrant, a jednoczesnie bardzo antyrosyjskie, przegrywają chyba tylko z Polską i Ukrainą.
________
Żełeński podziekował Dunczykom za wsparcie. Po tym wyjsciu udał się na kopenhaskie lotnisko Kastrup, skąd odleci do kolejnego, nieokreślonego poki co, kraju europejskiego.
________
Poki co, Szwecja nie przekaże Gripenòw Ukrainie. Decyzja została ogloszona dziś. Jednoczesnie w temacie zawartej umowy o produkcji czolgow Stridsfordon 90 i BWP dla Ukrainy nie zmienia się nic. Pozostaje obserwować, kiedy pojawią się pierwsze pojazdy z tej kooperacji.
- Szwecja to duży geograficznie kraj, musimy się bronić, a nie jesteśmy jeszcze w NATO - mówi Ulf Kristersson w TV4.
- To balansowanie między tym, bez czego możemy się obejść, a tym, co sami musimy mieć.
Premier dodaje, że Szwecja jest częścią tzw. koalicji F-16, w której 15 krajów współpracuje, by zapewnić Ukrainie nowoczesne samoloty bojowe.
________
Największy duński dziennik Jylland Posten (myślę że większy, niż Rzepa czy GW czy inne polskie dzienniki - Dunczycy czytaja znacznie więcej niż Polacy, nie tylko online, również prasę papierową) relacjonował wizytę Żełenskiego w trybie live, dorzucając dziesiątki artykułów na ten temat.
https://www.youtube.com/live/NRFdaTdcZPs?feature=share
#dania #szwecja #ukraina

Zaloguj się aby komentować
https://files.catbox.moe/7at40a.mp4
"Samoloty Gripen są dumą Szwecji. Jestem przekonany, że dzięki Gripenom nasza wolność może być znacznie bezpieczniejsza. Testy Gripenów z udziałem Ukraińców, naszych pilotów, już się rozpoczęły" - zapowiedział prezydent.
Dodał, że szczegółowo omówił z premierem Szwecji dalsze kroki, aby rozpocząć proces pozyskania tych samolotów.
„Spotkam się z przewodniczącym parlamentu, przedstawicielami sił parlamentarnych i poruszę tę kwestię jako jedną z kluczowych dla ochrony naszego nieba” – powiedział Zełenski.
(Niestety brak danych, o którą wersję może chodzić. Samoloty SAAB Gripen są używane m.in przez Szwedów, Czechów, Węgrów, Tajów, Brazylijczykow)
==========
Podczas wizyty Władimira Zełenskiego w Szwecji podpisano również deklarację intencji o wspólnej produkcji (!) i konserwacji szwedzkich bojowych wozów piechoty CV90. Stało się to znane ze wspólnej konferencji prasowej prezydenta Ukrainy i premiera Ulfa Kristerssona.
#ukraina #szwecja #wojna


Zaloguj się aby komentować
Staronordyjskie powiedzenie o tym, jak powinno się wybierać na zgromadzenie, czyli na tzw. thing:
Umyty i syty niech mąż na ting jedzie,
Chociażby odzież nie była najlepsza;
Butów i portek niech się nie wstydzi,
Ani szkapy swojej.
Na zgromadzeniach jedną z ważniejszych spraw było pozyskiwanie stronników:
Orzeł, gdy łowi, szuka wypatruje,
Nad brzegiem morskim się zatrzymawszy -
Tak też i człowiek, gdy się w tłum zamiesza,
A ma stronników niewielu.
Fragmenty Hávamál (Pieśni Najwyższego), poematu wchodzącego w skład Eddy Poetyckiej, spisanego ok. 1270 roku w islandzkim manuskrypcie Codex Regius.
Ilustracja: Anundshögen, kopiec położony niedaleko szwedzkiego miasta Västerås, datowany na V - XI wiek n.e. U jego podnóża znajdują się kamienie ułożone w kształty łodzi. W czasach średniowiecza było to miejsce lokalnych thingów, czyli zgromadzeń, podczas których rozstrzygano m. in. sprawy związane z własnością ziemi i wymierzano kary za popełnione przestępstwa.
#ciekawostki #ciekawostkihistoryczne #historia #sredniowiecze #cytaty #wikingowie #szwecja

Zaloguj się aby komentować

Szwedzka służba bezpieczeństwa SAPO podniosła ocenę poziomu zagrożenia Szwecji do 4 w 5-stopniowej skali w związku z rosnącym napięciem międzynarodowym, które jest efektem pozwalania na palenie Koranu podczas demonstracji.
Po raz ostatni tak wysoki poziom był na przełomie 205/2016 r. W codziennym...
Szwecja ma bardzo dziwne (dla nas) przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu. Oprócz istnienia państwowej sieci sklepów alkoholowych można czasem kupić alkohol w restauracji, barze lub hotelu. Haczyk jest taki, że nie wolno opuszczać jego obszaru (nie wyjdziesz na fajkę z butelką w ręku). Działa to do tego stopnia, że właśnie czekam aż portier w hotelu przyniesie mi piwerko, bo musi mieć pewność, że to dla mnie i z nim nigdzie nie wyjdę xD
#alkoholizm #szwecja
@entropy_ dostanie tak się nazywają, tylko chyba pisane łącznie. W Szwecji to jeszcze nie jest aż tak tragicznie, często jest więcej niż jeden sklep w mieście (nawet w centrum!) W Finlandii wszystkie są poza miastami xD
No i oczywiście ceny alkoholu są przeogromne. Najtańsze piwo kosztuje 12 koron, wódki zaczynają się od 150 za pół litra (taki w plastikowej butelce xd), ale za to sklepy są bardzo dobrze wyposażone. U mnie w mieście luzem stoją butelki szampana w cenach powyżej 1000 zł, chyba tylko bardzo drogie whisky są za szybą (ale nie jestem pewien).
Za to ceny w knajpach to inna liga. Nie widziałem piwa tańszego niż 60 koron (25 zł), a najprostsze drinki w stylu gin z tonikiem to lekko 150-200 koron
Te opowieści o zgłaszaniu do ichniego AA przez sprzedawcę, gdy się za często kupuje to słyszałem już w 2007 roku, jak tam byłem.
Wszystkie te absurdy i ograniczenia np. w ilości sklepów z alkoholem wynikają z alkoholowej przeszłości Szwedów z czasów gdy była biedna, a alkoholizm stanowił tam gigantyczny problem społeczny i gospodarczy.
Za to dziś modne są przeróżne alkoholowe wczasy, gdzie Szwedzi wyjeżdżają ze swojego kraju po to, żeby przez tydzień, dwa tygodnie głównie chlać do nieprzyzwoitości.
Zaloguj się aby komentować