Zaloguj się aby komentować
![Po raz pierwszy wykryto izotop tlenu O-28. Być może zmieni to teorie dotyczące budowy jąder atomowych [ENG]](https://cdn.hejto.pl/uploads/posts/images/250x250/353d034788a36ed21290705f274a3f67.jpg)
By combining a powerful set of instruments with some experimental savvy, physicists have for the first time detected oxygen-28 — an isotope of oxygen that has 12 extra neutrons packed into its nucleus. Scientists have long predicted that this isotope is unusually stable. But initial observations of...
W tym miesiącu opublikowano nowe badanie naukowe, w którym twierdzono, że znaleziono dowody na istnienie alternatywnej teorii grawitacji, zwanej MOND, która nie potrzebuje ciemnej materii, aby wyjaśnić nasze obserwacje Wszechświata. Przeprowadzili oni ten sam test, który trzy inne badania przeprowadziły w ciągu ostatnich kilku lat, wykorzystując te same dane z misji GAIA, i w jakiś sposób wszystkie 4 artykuły przyniosły różne wyniki. Niektóre na korzyść MOND, a niektóre na korzyść naszej typowej teorii grawitacji: Ogólnej teorii względności Einsteina. Więc co tu się dzieje?
Dr. Becky - MORE evidence AGAINST dark matter? | What does the GAIA data actually show?
słowniczek:
Ogólna teoria względności
https://pl.wikipedia.org/wiki/Og%C3%B3lna_teoria_wzgl%C4%99dno%C5%9Bci
Zmodyfikowana dynamika newtonowska (MOND)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Zmodyfikowana_dynamika_newtonowska
Gaia (sonda kosmiczna)
https://pl.wikipedia.org/wiki/Gaia_(sonda_kosmiczna)
#kosmos #astronomia #fizyka #astrofizyka
Zaloguj się aby komentować

W przeddzień pierwszego w historii testu bomby jądrowej Enrico Fermi podpuszczał kolegów, przyjmując zakłady na to, czy eksplozja doprowadzi do podpalenia atmosfery. A jeśli tak, to czy unicestwiony zostanie cały glob, czy tylko Nowy Meksyk. Dowcipniś.
#fizyka #kwantowo
Świetna, bardzo ciekawa rozmowa.
Długa. Pierwsza część moim zdaniem bardziej interesująca, ale i tak polecam całość.
Doskonała robota obu panów.
#youtube #jelonekpoleca #nauka #didaskalia #wyzga #sztucznainteligencja #fizyka
Zaloguj się aby komentować
Dawno temu za 50zł wykonałem komorę mgłową do obserwacji przelotu cząstek elementarnych (mionów). Miony są najsilniej penetrującymi cząstkami naładowanymi, stanowią część wtórnego promieniowania kosmicznego, przenikają przez wszystko i kończą swoją drogę we wnętrzu Ziemi. Taką komorą można obserwować również inne materiały promieniotwórcze, które dają o wiele bardziej spektakularne efekty.
Do wykonania komory użyłem jednego modułu Peltiera i chłodzenia CPU (koniecznie z heatpipe). Zasilanie 12-14V. Jednym modułem Peltiera uzyskałem temperaturę -34°C co jest w pełni wystarczające do wytworzenia nasyconej pary alkoholu izopropylowego. Cząstki są oczywiście niewidoczne gołym okiem, ale przelatując przez nasyconą parę alkoholu, generują widoczne na filmie smugi. Komorę stanowi odwrócona szklanka. Na jej dnie umieściłem gąbkę i nasączyłem izopropylem.
Fajna zabawa to była, kiedyś powtórzę z lepszą maszynką i aparatem
https://www.youtube.com/watch?v=1GGgubR5Qy8
#ciekawostki #elektronika #slavoymajstruje #fizyka #majsterkowanie #diy


Jeszcze dodam jak na to wpadłem: słuchałem jednego z wykładów prof. Meissnera na youtube i powiedział tam, że MIT stworzyło "tani" projekt do detekcji mionów dla każdego na #arduino http://www.cosmicwatch.lns.mit.edu/detector#steps Jak zobaczyłem tą taniość, to podziękowałem i zacząłem szukać czegoś innego. Tak znalazłem artykuł o komorze Wilsona i dalej już wszystko jest w sieci.
Zaloguj się aby komentować
Obserwacje astronomiczne pozwoliły obliczyć przybliżoną wartość prędkości światła, jednak nadal brakowało metod laboratoryjnych pozwalających osiągnąć podobny efekt.
Ten wpis jest częścią drugą, opisu historii wyznaczania prędkości światła, w części pierwszej skupiliśmy się na astronomicznych obserwacjach, pozwalających oszacować wartość c. W tej części skupimy się na metodach laboratoryjnych.
Link do części pierwszej: https://www.hejto.pl/wpis/jak-obliczono-predkosc-swiatla-czesc-1
Rok 1849, francuski fizyk Hippolyte Fizeau, po raz pierwszy w historii, wykonuje udany laboratoryjny pomiar prędkości światła w powietrzu.
Oblicza ją w bardzo...
Potrzebuje zrobić zestaw #audio w sali (ok. 80mkw) z 8 głośnikami ściennymi. Wymyśliłem, żeby użyć do tego głośników EDIFIER P12 i amplitunera YAMAHA R-S202D.
Według specyfikacji głośniki mają impedancje 6 Ohm, ale nie rozumiem czy to zestaw czy każdy głośnik?
Jak podłączyć to aby uzyskać jak najbardziej optymalny efekt? Jest mi w stanie ktoś to najlepiej rozrysować?
Może ktoś zaproponuje inny/lepszy sprzęt w cenie do 2,5k. Musi być 8 głośników.
Z góry dzięki za pomoc.
#hifi #fizyka #dzwiek
Jeśli dobrze rozumiem źródło , to mając 8 kolumn łącze je szeregowo w pary, a później dwie pary podłączam równolegle pod kanał stereo. W ten sposób para połączona szeregowo ma 12Ω (6+6), ale dwie pary połączone równolegle mają już 6Ω ((12*12)/(12+12)=144/24). Ktoś może potwierdzić czy dobrze licze?
Zaloguj się aby komentować
Otwieranie butelki bananem
Źródło: https://www.tiktok.com/@jadroppingscience/video/7263615680677825834
#fizyka
Zaloguj się aby komentować
Lodówka bez prądu!?
Ale jak to, na co to komu.
https://en.wikipedia.org/wiki/Icyball
https://www.youtube.com/watch?v=jA6UBKi13BY
#technologia #historia #ciekawostki #fizyka

@Opornik rozwiazanie typowe na camping, ale malo efektywne energetycznie w domu https://centrumkempingowe.pl/lodowki-absorpcyjne/384-lodowka-absorpcyjna-combicool-rf60-50-mbar-dometic-5999024848116.html
@Macer sprawność energetyczna układów bezsprężarkowych jest poniżej 1. Czyli na 1kWh dostarczonej energii cieplnej lub elektrycznej ilość energii chłodniczej będzie mniej niż 1kWh.
W przypadku sprężarkowych układów rzadko kiedy jest poniżej 1, zazwyczaj ponad to i to potrafi być np 3. Jest to współczynnik COP.
Zaloguj się aby komentować

Grupa południowokoreańskich uczonych twierdzi, że odkryła pierwszy materiał nadprzewodzący, działający w temperaturze pokojowej. Kiedy świat nauki czeka na potwierdzenie wyników, autor poprzedniego “przełomu” mierzy się z oskarżeniami o fałszowanie wyników badań....
Witajcie moi widzowie.
Dzisiaj kolejny wpis jak wykorzystać wiedzę szkolną z #fizyka do ułatwienia sobie życia.
#konstruktorelektrykamator
Potrzebowałem sprawdzić jaką wytrzymałość ma linka stalowa z zaprasowaną aluminiową tulejką na końcu, jakiej siły potrzeba żeby się zerwała.
Niby mam prasę hydrauliczną 10t ale nie mam żadnego systemu pomiarowego do niej, więc mógłbym zerwać linkę ale bez informacji przy jakiej sile.
Wykorzystałem słynne słowa:
Daj mi punkt podparcia a ruszę Ziemię
Czyli po prostu [nie]skomplikowany system dźwigni prostych. Pierwsze zdjęcie jak to wygląda, drugie z naniesionymi siłami.
Siły F1, F2 i F3 nie są dokładnie znane, F2 akurat będzie identyczna jak F4 ale z przeciwnym zwrotem.
Siłę F6 znam, bo pokazuje mi ją waga, odcinek P jest 9x dłuższy od odcinka M (mogłem przesunąć punkt przyłożenia siły o 4mm, wtedy by był stosunek dźwigni 1:10 zamiast 1:9), czyli siła F6 to ⅑ siły F5, a siła F4 to 10*F6, z czego wynika że F5 to 9*F6
W ten oto prosty sposób zmierzyłem siły rzędu 5kN wagą która ma zakres do 500N(55kg jeszcze wyświetla, a opis mówi o 50kg)
Sprawdziłem później tą drugą tulejkę już bez wagi, i w moim subiektywnym odczuciu wydawało mi się że musiałem naciskać na pompkę siłownika 2x mocniej niż przy 50kg na wadze, żeby linka się wyślizgnęła.
Teraz trzeba lepszą prasę do tulejek, bo te były zaprasowywane zwykłą praską do kabli elektrycznych.


@entropy_ NileRed robił to:
https://en.m.wikipedia.org/wiki/Yttrium\_barium\_copper\_oxide
I zeszło mu się troche. Ja nie mam cierpliwości do takich rzeczy, u mnie efekt ma być widoczny możliwie najmniejszym nakładem sił.
Zaloguj się aby komentować
Kolejne potwierdzenie e LK-99 to nadprzewodnik
Kurde ciekawych czasów dożyliśmy, jeśli teraz inny zespół zastąpi atomy miedzi atomami złota i otrzrzyma nadprzewodnik o jeszcze lepszych parametrach???
https://arxiv.org/abs/2308.01516
#lk99 #nauka #wiadomosciswiat #nadprzewodnik #fizyka

@Michal9787 ten materiał niestety jest minerałem (czymś pomiędzy granitem a ceramiką) nie metalem więc nie jest kowalny (prawdopodobnie nie można z niego roić drutów ani powlekać szyb tak jak złotem) więc tak naprawdę nie wiadomo jakie będą implikacje.
Podobnie było z wynalezieniem lasera - nikt nie był w stanie przewidzieć wszystkich jego zastosowań.
Niemniej to jest odkrycie tego kalibru do tranzystor czy laser - czyli w dłuższej perspektywie rewolucja całej globalnej gospodarki.
@SiostraNieZdradziDziewczynaTak @Michal9787 Nawet jeśli nie da się z niego zrobić drutów to może da się jakoś napylać na krzem żeby zrobić ścieżki?
A nawet jeśli nie to jest szerokie pole pole do zastosowań makro. Co mi pierwsze przychodzi na myśl to maglevy (kolej dużych prędkości) albo tokamaki, hutnicze piece łukowe czy inne miejsca gdzie idą duże prądy. Również sieci przesyłowe pewnie by się dało z tego zrobić chociaż na pewno będą trudności jeśli materiał jest kruchy.
Zaloguj się aby komentować
Nowe wieści o nadprzewodniku LK-99
Facet któremu polski urząd celny zablokował jeden ze składników do syntezy w tym tygodniu, otrzymał już wszystko i skończył pierwszą partię.
Twierdzi, że jeden z kawałków reaguje lewitacją na magnes.
Może się okazać że hype jest uzasadniony.
https://twitter.com/andrewmccalip/status/1687405505604734978
#lk99 #fizyka #nadprzewodnik #odkrycie


Zaloguj się aby komentować
FermiLab poszukuje ciemnych fotonów. Te teoretyczne cząstki uznawane są za składniki ciemnej materii. W przeciwieństwie do naszych zwykłych fotonów, mają posiadać masę.
#astronomia #fizyka #kosmos #nauka #ciekawostki
https://www.urania.edu.pl/wiadomosci/naukowcy-z-fermilab-szukaja-ciemnych-fotonow
Zaloguj się aby komentować
Dzień dobry.
Polecam posłuchać sobie podcastu Radia Naukowego o różnych metodach obrazowania w #medycyna myślę, że tamtą ciekawy bo mamy z nim styczność.
https://www.youtube.com/watch?v=JAi64x1jH8A
#nauka #ciekawostki #fizyka #gruparatowaniapoziomu
Zaloguj się aby komentować
Pierwsza Konferencja Solvaya poświęcona fizyce była historycznym wydarzeniem, które zgromadziło jedne z najbardziej błyskotliwych umysłów początku XX wieku, aby omówić nowe i zagadkowe zjawiska promieniowania i teorii kwantowej. Odbyła się ona w Brukseli w Belgii od 30 października do 3 listopada 1911 r. z inicjatywy belgijskiego chemika i przemysłowca Ernesta Solvaya, który hojnie ufundował konferencję i zaprosił 18 wybitnych fizyków z różnych krajów.
Konferencji przewodniczył Hendrik Lorentz, holenderski fizyk, który wniósł ważny wkład w elektromagnetyzm i teorię względności. Wśród uczestników byli Albert Einstein, Marie Curie, Ernest Rutherford, Max Planck, Paul Langevin, Henri Poincaré i Heike Kamerlingh Onnes.
Konferencja:
Głównym tematem konferencji była natura promieniowania i hipoteza kwantowa, według której energia nie jest ciągła, lecz dyskretna i występuje w pakietach zwanych kwantami. Hipoteza ta została wprowadzona przez Plancka w 1900 roku w celu wyjaśnienia widma promieniowania ciała doskonale czarnego i została poparta przez Einsteina w 1905 roku w celu wyjaśnienia efektu fotoelektrycznego. Było to jednak sprzeczne z klasyczną fizyką Newtona i Maxwella, która zakładała, że energia jest ciągła i gładka. Konferencja miała na celu pogodzenie tych dwóch podejść i zrozumienie implikacji hipotezy kwantowej dla fizyki.
Konferencja została zorganizowana w formie cyklu wykładów poprzedzonych dyskusjami. Wykłady dotyczyły różnych aspektów promieniowania i teorii kwantowej, m.in
• termodynamika promieniowania,
• ciepło właściwe ciał stałych,
• emisja i absorpcja światła,
• budowa atomów i
• właściwości materii w niskich temperaturach.
Dyskusje były ożywione, a czasem gorące, ponieważ wyrażano i dyskutowano różne poglądy i interpretacje. Jednymi z najważniejszych punktów konferencji były:
Przedstawienie przez Einsteina jego hipotezy kwantowej światła, która sugerowała, że światło składa się z cząstek (zwanych później fotonami), które zachowują się zarówno jak fale, jak i cząstki. Zaproponował również wzór na rozkład energii promieniowania ciała doskonale czarnego, który zgadzał się ze wzorem Plancka, ale wyprowadził go z innej perspektywy.
Prezentacja Rutherforda na temat jego jądrowego modelu atomu, który odkrył na początku tego roku, bombardując złotą folię cząstkami alfa. Pokazał, że większość masy i dodatniego ładunku atomu jest skoncentrowana w maleńkim jądrze w jego centrum, otoczonym chmurą elektronów.
Prezentacja Kamerlingha Onnesa na temat jego eksperymentów dotyczących nadprzewodnictwa, które odkrył w 1911 roku, schładzając rtęć do temperatury bliskiej zera bezwzględnego. Pokazał, że opór elektryczny rtęci zanika całkowicie poniżej pewnej temperatury krytycznej, wskazując na nowy stan materii.
Prezentacja Curie na temat jej badań nad promieniotwórczością, których była pionierem wraz ze swoim zmarłym mężem Pierrem Curie. Wyjaśniła, w jaki sposób niektóre pierwiastki spontanicznie emitują promieniowanie i przekształcają się w inne pierwiastki, uwalniając przy tym duże ilości energii.
Pierwsza Konferencja Solvay na temat fizyki była niezwykłym osiągnięciem, które stymulowało dalsze badania i współpracę między fizykami. Zapoczątkowało to również serię Konferencji Solvay, które odbywały się co kilka lat aż do dzisiaj, obejmując różne tematy z zakresu fizyki i chemii. Konferencja jest powszechnie uważana za jedno z najbardziej wpływowych spotkań naukowych, jakie kiedykolwiek zorganizowano, ponieważ była świadkiem narodzin współczesnej fizyki.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Kongresy_Solvaya
#ciekawostki #ciekawostki0jcaPijo #nauka #fizyka #historia





Marie Curie
@0jciecPijo Kto to jest? Mógłbyś nam wytłumaczyć Polaku (jak mniemam) dlaczego nie zapisujesz imienia polskiej noblistki na polskiej stronie po polsku?
Maria Skłodowska-Curie się ta wielka Polka nazywała a nie „Marie Curie”. Nie dość, że przeinaczyłeś imię to jeszce pominąłeś polski człon nazwiska. Dlaczego?
Link do Wikipedii:
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maria_Sk%C5%82odowska-Curie
Zglaszam dezinformację.
@0jciecPijo zgłoszenie nie poszło, bo się nie da.
Dbajmy o swoje dziedzictwo narodowe bo nikt za nas tego nie zrobi. Jak widać zagraniczna Wikipedia zapisuje „Marie Curie” mimo że Pani Skłodowska-Curie nie chciała być Marie Curie chociaż mogła. To jest zwyczajny brak szacunku do tej wybitnej postaci jak i obraza Polski oraz Polaków. Po coś kobieta po ślubie zostawiła sobie dwuczłonowe nazwisko.
Zaloguj się aby komentować
Zaloguj się aby komentować